Aktywne filtry

Srebrny iglak

Spis treści:

  1. Iglaki ozdobne w ogrodzie
  2. Iglaki w ogrodzie - kompozycje roślin
  3. Krzew iglasty o srebrnych igłach - wymagania rośliny
  4. Iglaki o srebrnych igłach - rodzaje krzewów iglastych
  5. Świerk kłujący jako forma dekoracji w ogrodzie

Iglaki ozdobne w ogrodzie

Krzewy iglaste królują w naszych ogrodach od wielu lat, iglaki do ogrodu o srebrnych igłach prezentują się bardzo elegancko posadzone pojedynczo jako solitery, ale równie pięknie wyglądają w kompozycji z innymi krzewami i kwiatami ozdobnymi. Co ważne, srebrny iglak swój charakterystyczny kolor zawdzięcza grubej warstwie wosku na igłach, który ma za zadanie ograniczyć parowanie wody z igieł krzewu. Dzięki temu ma możliwość przetrwania suszy w okresie letnim oraz silnych mrozów podczas zimy. W naszym klimacie najczęściej spotkać możemy Jodły, Świerki i Jałowce, a do ogrodów o mniejszych rozmiarach idealnie sprawdzą się odmiany karłowate, które również możemy umieścić na tarasie lub balkonie. Krzewy iglaste niskie bardzo ładnie prezentują się w kompozycji z innymi krzewami, drzewami liściastymi lub kwiatami, ale bardzo atrakcyjnie wyglądają posadzone pojedynczo, w dużej donicy, jako solitera. Odmiany zimozielone przyozdobione w ozdoby choinkowe w okresie świąt Bożego Narodzenia będą pięknie zdobiły przestrzeń w ogrodzie.

Iglaki w ogrodzie - kompozycje roślin

Ogród pełen pięknych krzewów, drzew i kwiatów w wielu kolorach to idealnie miejsce na relaks. Iglak srebrny będzie doskonale prezentował się na tle zielonej trawy, w okresie wiosennym w kompozycji z kolorowymi kwiatami tworzy przepiękny urok. Jesienią zaś, krzew o srebrnych igłach w połączeniu z drzewami o liściach zabarwionych na wiele kolorów sprawia, że ogród nabiera zupełnie nowego charakteru. Krzewy ozdobne będą równie pięknie prezentowały się przed wejściem do domu. W tym przypadku najlepiej wykorzystać iglaki karłowate, które nie zajmują wiele miejsca i idealnie wypełniają niewielką przestrzeń stanowiąc formę dekoracji. Będą ozdobą zarówno jako solitery, np. z podsypanym kamyczkiem w kolorze białym lub posadzone na rabach w połączeniu z innymi miniaturowymi drzewkami i kwiatami ozdobnymi.

Krzew iglasty o srebrnych igłach - wymagania rośliny

Iglaki tak jak wszystkie rośliny potrzebują odpowiedniego stanowiska oraz gleby, by pięknie rosnąć i cieszyć oko pięknie rozwijającymi się pędami o mieniących się w słońcu igłach. Krzewy to rośliny bardzo łatwe w uprawie, nie wymagające specjalnej pielęgnacji, jednak w zależności od odmiany - potrzebują większej lub mniejszej uwagi. Iglaki ozdobne srebrzyste wymagają stanowiska nasłonecznionego, by zachować swoją barwę - w cieniu będą zieleniały. Większość krzewów iglastych o srebrnych igłach rośnie w glebie żyznej, lekko wilgotnej, jednak dostępne są również krzewy, które będą dobrze rosły w glebie piaszczystej i suchej. Do tego rodzaju krzewów możemy zaliczyć Jałowce. Iglaki dorosłe są zazwyczaj mrozoodporne. Młode krzewy nie są tak odporne na zimno, dlatego wymagają dodatkowego okrycia włókniną, aby zabezpieczyć je przed mrozem i wiatrem. Jeśli chcemy upewnić się, że krzewy przetrwają zimę, w okresie jesiennym warto podlewać krzew nawozami jesiennymi bez azotu.

Iglaki o srebrnych igłach - rodzaje krzewów iglastych

Jednym z najczęściej spotykanych krzewów ozdobnych o srebrnych igłach jest Cyprysik Lawsona. Jest to krzew o stożkowatym pokroju, o gęstych i pięknie wyglądających pędach. Charakterystyczne u tej odmiany krzewu są pędy przewieszające się na zewnątrz, co nadaje mu wyjątkowego uroku. Pędy krzewu posiadają liczne, gęste liście przypominające swoim kształtem literę "Y". W okresie jesiennym Cyprysik wzbogaca się w niewielkich rozmiarów szyszki o okrągłych kształcie, które dodatkowo pełnią formę dekoracji. Potrafi dorastać do sporych rozmiarów, jednak wiele jego odmian osiąga wzrostem około 2 metrów wysokości. Nie jest krzewem łatwym w uprawie, jednak odpowiednia pielęgnacja zapewni doskonała formę dekoracji w ogrodzie. Cyprysik Lawsona nie znosi suszy, preferuje miejsca o wilgotnym powietrzu, rośnie na stanowiskach dobrze nasłonecznionych oraz osłoniętych od wiatru, w glebie żyznej, próchniczej i lekko wilgotnej. Krzew źle znosi niskie temperatury oraz silne wiatry, dlatego konieczna jest osłona w okresie jesienno - zimowym. Mimo, że rośnie na stanowiskach nasłonecznionych, nie lubi ostrych promieni słonecznych. Jest krzewem odpornym na przycinanie. Ze względu na wymagania, to z pewnością krzew idealny dla osób, które lubią zajmować się pielęgnacją roślin oraz spędzają wiele godzin w ogrodzie, co sprawia im przyjemność.

Świerk kłujący jako forma dekoracji w ogrodzie

Krzew o niezwykłym wyglądzie i charakterze, przykuwający uwagę to z pewnością Świerk kłujący o niezwykle srebrnych igłach, które doskonale prezentują się na tle zielonych traw. Świerk kłujący przepięknie wygląda jako solitera, umieszczony w centralnym miejscu w ogrodzie, ciesząc oko swoim charakterystycznym wyglądem, nadając nowego uroku przestrzeni. Jest krzewem niezwykle popularnym, często wykorzystywanym jako choinki. Posiada gruby pień z korą w kolorze brązowo szarym, która doskonale komponuje się z pędami i igłami w kolorze srebrnym. Dodatkowym atutem są szyszki w kolorze brązowym, które swobodnie zwisają z gałązek krzewu. Osiągają długość około 8-10 cm długości i stanowią dodatkową formę dekoracji. Świerk kłujący jest dość łatwym krzewem w uprawie, lubi stanowiska nasłonecznione, jest odporny na suszę i czynniki środowiska miejskiego, rośnie w glebie wilgotnej, próchniczej. Swoje zastosowanie znajdzie zarówno jako soliter w centralnym miejscu, ale równie dobrze będzie komponował się w ogrodzie z innymi krzewami np, w kolorze zielonym. Idealnie sprawdzi się jako forma dekoracji przed wejściem do domu, a ze względu na odporność na czynniki miejskie może pełnić ozdobę w parkach i ogrodach miejskich. Wysyłka z podkarpacia na cała Polskę już w 24h.

Pielęgnacja krzewów w zależności od odmiany nie jest skomplikowana. Iglaki są łatwe w uprawie, jednak dostępne są również odmiany bardziej wymagające, które potrzebują poświęcenia czasu oraz dodatkowej wiedzy na temat pielęgnowania rośliny. Najważniejsze jest zapewnienie odpowiedniego stanowiska oraz rodzaju gleby. Dzięki temu nasz krzew będzie stanowił formę dekoracji przez długi czas. Krzewy pięknie wyglądają przez cały sezon, w okresie letnim stanowią cień dla mniejszych roślin ogrodowych, zaś zimą pięknie wyglądają przyprószone warstwą śniegu.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej szkółki roślin. Chętnie służymy pomocą w wyborze odpowiednich roślin. Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałą ofertą krzewów dostępną w naszym sklepie internetowym.

Srebrny iglak kolorowe igły, cyprys, świerk, jałowiec, cedr