- Chwileczkę, jeszcze rosnę :-)
- Chwileczkę, jeszcze rosnę :-)
- Chwileczkę, jeszcze rosnę :-)
Pstre igły
Spis treści:
- Pstre igły - krzewy iglaste do ogrodu
- Iglaki o pstrych igłach
- Świerk kaukaski jako dekoracja w ogrodzie
- Jałowiec łuskowaty Floreant
- Pielęgnacja iglaków
Pstre igły - krzewy iglaste do ogrodu
Krzewy iglaste to jedne z najpopularniejszych roślin jakie możemy spotkać w wielu ogrodach. Ich ogromną zaletą jest łatwa uprawa oraz brak specjalnych wymagań, dzięki czemu możemy cieszyć się pięknym ogrodem przez długi czas. Ogromnym atutem krzewów iglastych jest to, że są ozdobą przez cały rok, ponieważ większość odmian iglaków jest zimozielona. To również świetne rozwiązanie dla osób zapracowanych. Iglaki bogate w pędy o kolorowych pędach będą doskonale komponować się na tle krzewów zielonych lub niebieskich, ale mogą również zostać posadzone w centralnym miejscu ogrodu, jako solitery.
Iglaki o pstrych igłach
Ogród pełen drzew i krzewów jest bardzo atrakcyjny pod względem walorów estetycznych, wizualnych, a do tego jest bardzo łatwy w uprawie. Iglaki nie wymagają specjalnej pielęgnacji, jednak należy pamiętać o odpowiednim wyborze stanowiska oraz rodzaju gleby dla danej odmiany. Dzięki temu zapewnimy sobie piękny ogród przez cały rok. Ogromnym atutem iglaków jest to, że są zimozielone, dlatego stanowią formę dekoracji również zimą, a do tego doskonale prezentują się tle białego ogrodu pokrytego śniegiem. Kolejna cecha iglaków to możliwość sadzenia ich w praktycznie każdym miejscu, ponieważ są to rośliny mało wymagające, a szeroki wybór odmian i gatunków pozwoli dopasować krzew do warunków panujących w ogrodzie. Dodatkowo są odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz czynników miejskich, co oznacza, że mogą być również sadzone w parkach i ogrodach miejskich. Iglaki urozmaicą każdą przestrzeń i będą stanowić formę ozdoby przez cały rok. Do jednych z najczęściej spotykanych iglaków możemy zaliczyć:
- Świerk kaukaski,
- Jałowiec łuskowaty.
To iglaki do ogrodów o niezwykłych pędach w kolorach zielono-żółtych, które ze względu na swój charakterystyczny wygląd urozmaicą każdą przestrzeń w ogrodzie.
Świerk kaukaski jako dekoracja w ogrodzie
Świerk kaukaski należy do grupy krzewów, które przełamują stonowane kolory w ogrodzie. Z pewnością rozweseli przestrzeń oraz będzie doskonale komponował się z innymi roślinami. Jego kształt przypomina stożek, posiada liczne pędy w kolorze zielonym, które wypuszczają liczne młode pędy w kolorze żółtym. To sprawia, że krzew wygląda na prawdę imponująco, szczególnie na tle innych krzewów w kolorze zielonym. Cechą charakterystyczną Świerku kaukaskiego są krótkie igły, dość ostre. Tak jak wszystkie odmiany Świerków, Świerk kaukaski posiada szyszki w kolorze brązowym, jednak podczas zakwitania mają one barwę fioletową, co niezwykle atrakcyjnie prezentuje się w połączeniu z zielono - żółtymi pędami.
Jest to krzew łatwy w uprawie, doskonale sprawdzi się w problematycznych miejscach w ogrodzie, jakimi są miejsca zacienione. Świerk kaukaski lubi stanowiska półcieniste lub całkowicie zacienione, osłonięte od wiatru. Jest to krzew mrozoodporny, rosnący w glebie żyznej, przepuszczalnej. Swoje zastosowanie znajdzie w wielu ogrodach o większych rozmiarach, może być posadzony jako soliter w centralnym miejscu ogrodu. Równie dobrze sprawdzi się posadzony w rabacie z innymi krzewami. Posiada również odmiany karłowate, które doskonale sprawdzą się do ogrodów o niewielkich rozmiarach, na balkon lub taras w miejscach zacienionych lub przed wejściem do domu.
Jałowiec łuskowaty Floreant
Kolejnym krzewem dwukolorowym jest Jałowiec łuskowaty w odmianie Floreant, który stanowi formę dekoracji sam w sobie, ale również idealnie komponuje się z innymi krzewami i roślinami w ogrodzie. Ma kulisty kształt, jednak z czasem nabiera nieregularnego, lekko rozłożystego pokroju. Jałowiec łuskowaty charakteryzuje się przede wszystkim kremowo - żółtymi plamkami rozmieszczonymi po całym krzewie, zarówno na długości pędów, jak i po jego wewnętrznej części. Jest krzewem mało wymagającym i łatwym w uprawie. Lubi stanowiska nasłonecznione, ponieważ promienie słoneczne wzmacniają intensywność plamek. Na stanowisku zacienionym straciłby swój urok. Rośnie w glebie piaszczystej, przepuszczalnej. Jest krzewem odpornym na suszę, mróz oraz szkodniki i choroby. Najczęściej wybierany jest do ogrodów, by przełamać stonowany wygląd i nadać przestrzeni nowego uroku. Sprawdzi się w każdym ogrodzie, jednak najlepiej będzie wyglądał w ogrodach o niewielkich rozmiarach, na rabatach oraz w połączeniu z innymi krzewami.
Pielęgnacja iglaków
W ogrodzie drzewa iglaste i krzewy pełnią funkcję ozdobną, pięknie wyglądają samodzielnie posadzone jako solitery, ale również idealnie prezentują się w kompozycji z innymi krzewami i roślinami ogrodowymi. Takie właśnie są iglaki o bogate w pstre igły, które są bardzo charakterystyczne i wyróżniają się na tle pozostałych roślin. Pielęgnacja iglaków jest prosta, ponieważ większość krzewów nie wymaga specjalnej pielęgnacji, jednak dostępne są również gatunki, które wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Większość iglaków lubi stanowiska nasłonecznione, jednak niektóre odmiany doskonale czują się w miejscu zacienionym, jak np. Świerk kaukaski. Dzięki temu mamy ogromny wybór roślin i możemy nimi wypełnić każdą przestrzeń w ogrodzie, nawet tą najbardziej problematyczną. Należy dopasować rośliny pod względem wymagań glebowym oraz jeśli tego potrzebują - zabezpieczyć przed mrozem oraz silnym wiatrem.