Aktywne filtry

Krzewy o ozdobnych liściach

Spis treści:

  1. Krzewy ozdobne z liści
  2. Kształt i rozmiar liści
  3. Pielęgnacja krzewów
  4. Krzewy ozdobne w ogrodzie i na balkon

Krzewy ozdobne z liści

Wiele osób urządzających ogród decyduje się, aby w ogrodzie dominowały wszelkiego rodzaju krzewy, a kwiaty stanowiły idealny dodatek na tle zielonych roślin. Krzewy o ozdobnych liściach stanowią doskonałą formę dekoracji, nie tylko w ogrodzie, ale też na balkonie lub tarasie. Tym bardziej, że w zależności od gatunku, rośliny występują w wielu kolorach, nie tylko podczas jesieni. Krzewy ozdobne z liści występują w barwach zieleni, w odcieniach niebieskiego, po  odcienie pomarańczu i żółtego, aż do barw mocno czerwonych. Krzewy z ozdobnymi liśćmi cieszą się sporym zainteresowaniem nie tylko ze względu na kolor, ale również ich kształt.

Kształt i rozmiar liści

Rośliny w ogrodach wyglądają pięknie i cieszą oko szczególnie wiosną, gdy jest sezon zakwitania i wszystkie drzewka, krzewy i kwiaty rozkwitają na wiele kolorów. Jednak ogromną zaletą krzewów liściastych jest to, że są atrakcyjne przez cały rok - nie tylko w okresie zakwitania. Ozdobne liście mogą mieć różne kształty oraz rozmiary. Od liści o dużych rozmiarach z postrzępionymi krawędziami, po malutkie, okrągłe listki. Rośliny z ozdobnymi liśćmi warto umieścić w miejscach najbardziej widocznych, ponieważ szczególnie przykuwają uwagę ze względu na rodzaj ulistnienia. Rośliny krzewiaste, szczególnie w ogrodach o dużych rozmiarach można łączyć z wieloma gatunkami i rodzajami, by powstała piękna kompozycja z kolorowych krzewów o ozdobnych liściach. Ten rodzaj krzewów sprawdzi się również na taras oraz balkon - to świetne rozwiązanie dla osób, które nie mają możliwości posiadania własnego ogrodu. Na rynku występują różne odmiany i gatunki krzewów, także te, które będą odpowiednie do sadzenia w donicy na balkonie. Dzięki temu nasz ogród nabierze nowego charakteru, a krzew będzie wyglądał pięknie przez cały rok, nie tylko jesienią.  Rośliny bogate w ozdobne liście umieszczone na balkonie pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną. Chronią przed hałasem oraz kurzem i zanieczyszczeniami pochodzącymi z ulic miasta oraz stanowią pewną formę ochrony przed ciekawskimi sąsiadami zaglądającymi na nasz balkon.

Pielęgnacja krzewów

Wybierając krzewy do ogrodu, jak również na balkon i taras należy zwrócić uwagę na wymagania danej rośliny - w zależności od gatunku i odmiany. Wiele krzewów nie wymaga szczególnej pielęgnacji, są łatwe w uprawie, jednak niektóre gatunki potrzebują regularnego nawożenia oraz przycinania. Należy też zwrócić uwagę na potrzeby rośliny, czy potrzebuje stanowiska nasłonecznionego, czy może bardziej w cieniu. Warto też wziąć pod uwagę rodzaj gleby oraz jej jakość. W zależności od gatunku, krzewy potrzebują gleby wilgotnej lub bardziej suchej. Duże znaczenie ma miejsce, w którym posadzimy naszą roślinę. Nie każdy gatunek będzie rósł w każdego rodzaju glebie. Wiele gatunków roślin wymaga specjalnej gleby, nasłonecznienia lub cienia oraz specjalnego nawożenia.

Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacji krzewów jest odpowiednie cięcie. W zależności od gatunku rośliny, krzew ozdobny przycinamy na wiosnę lub w okresie letnim. Zdarzają się też drzewa ozdobne, które wymagają cięcia jesienią. Podczas przycinania rośliny należy również zadbać o odpowiednie narzędzie. W zależności od rodzaju krzewu oraz jego wielkości należy wybrać narzędzie odpowiednio do tego przystosowane. Do przycinania mniejszych krzewów najlepiej sprawdzi się sekator. Do przycinania mniejszych gałązek wystarczający będzie sekator ręczny, a do przycięcia krzewu o większych rozmiarach będziemy potrzebować sekator oburęczny. Do krzewów o większych rozmiarach konieczne będzie użycie specjalnej piły mechanicznej. Co najważniejsze, narzędzia powinny być ostre oraz czyste. Należy również pamiętać, że nie każdy krzew wymaga cięcia! Do tego gatunku należy między innymi magnolia, różanecznik, azalia oraz ostrokrzew. Przycinanie krzewów, które tego nie wymagają spowoduje utratę ładnego pokroju oraz słabsze zawiązywanie pąków kwiatowych.

Krzewy ozdobne w ogrodzie i na balkon

Krzewy ozdobne stanowią formę dekoracji nie tylko w ogrodzie, ale także na tarasie i balkonie. Do ogrodów świetnie sprawdzą się rośliny i drzewa ozdobne większych rozmiarów, jednak wybierając krzew na balkon należy wziąć pod uwagę jego wzrost oraz wymagania. Dla osób, które nie mają zbyt dużo wolnego czasu świetnie sprawdzą się rośliny mało wymagające oraz wieloletnie. Ten rodzaj krzewów zapewnia ozdobę przestrzeni przez cały rok, bez konieczności częstej pielęgnacji. Dużą zaletą krzewów charakteryzujących się ozdobnymi liśćmi jest piękny wygląd nie tylko podczas sezonu, ale również w okresie zimowym. Zielony krzew pokryty warstwą białego śniegu wygląda pięknie, jednocześnie sprawiając, że ogród wygląda magicznie. Jednak niektóre gatunki krzewów wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed mrozem w formie włókniny. Dlatego przed zakupem roślin do ogrodu lub na balkon ważne jest, aby zdobyć informacje na temat pielęgnacji, wymagań oraz potrzeb danej rośliny. Wybierając rośliny do ogrodu warto zwrócić uwagę na wielkość oraz gatunek. Przed wyborem danego gatunku rośliny warto zasięgnąć kilku podstawowych informacji na ten temat. Wiele krzewów potrzebuje dużej przestrzeni do rozrostu, dlatego warto wybrać drzewko, które będzie odpowiednie do wielkości ogrodu.