Aktywne filtry

Byliny i kwiaty ogrodowe

Spis treści:

 1. Byliny ogrodowe
 2. Byliny długo kwitnące
 3. Byliny ogrodowe ozdobne
 4. Byliny wysokie i kwiaty wysokie
 5. Byliny niskie, kwiaty rabatowe
 6. Byliny na skalniaki, kwiaty na skalniaki
 7. Bylina doniczkowa, Kwiaty ogrodowe doniczkowe
 8. Byliny na balkon, kwiaty na balkon
 9. Rozłożyste kwiaty i byliny
 10. Byliny okrywowe, kwiaty zadarniające
 11. Byliny do cienia, kwiaty do cienia
 12. Byliny na słońce i byliny do półcienia
 13. Byliny i kwiaty nad sadzawką

Byliny ogrodowe

Byliny ogrodowe cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób urządzających ogród. Dodają charakteru, sprawiają, że ogród przybiera wiele barw. Byliny najlepiej wyglądają posadzone w kępach, nie osiągają dużych wysokości. Wiele bylin ogrodowych charakteryzuje wieloletność, z tego też powodu często wybierane są do ogrodu. Nie wymagają szczególnej pielęgnacji, co jest również ogromną zaletą. Byliny ogrodowe pięknie prezentują się posadzone między barwnymi kwiatami, świetnie komponują się na tle innych krzewów i roślin ogrodowych. 

Byliny długo kwitnące

Byliny ogrodowe z zielonymi liśćmi posadzone w kępach w ogrodzie świetnie komponują się na tle innych roślin i krzewów. Ich największą zaletą jest wieloletność oraz brak wymagań szczególnej pielęgnacji. Byliny długo kwitnące to rośliny świetnie wyglądające przez cały rok, również zimą. W zależności od gatunku, byliny posiadają wiele kolorowych, przykuwających uwagę kwiatów, ale także bogate w gęste, zielone liście. Byliny długo kwitnące sprawdzą się również u osób, które nie mają zbyt dużo czasu na zajmowanie się ogrodem. 

Byliny ogrodowe ozdobne 

Byliny to rośliny które od lat cieszą się sporym zainteresowaniem w większości ogrodów. Byliny ogrodowe ozdobne to rośliny kwitnące w piękne, kolorowe kwiaty, które doskonale prezentują się na tle zielonych krzewów, również pięknie wyglądają posadzone samotnie np. przed wejściem do domu. Pięknie wyglądają nie tylko ze względu na ubarwienie, ale również na kształt kwiatów. Jednym z najpopularniejszych gatunków byliny ogrodowej jest Bodziszek. Charakteryzuje się gęstym ulistnieniem, ponad którym kwitną kwiaty o nietypowym kształcie. Nie potrzebuje szczególnej pielęgnacji, co jest dużą zaletą. Lubi zarówno miejsca nasłonecznione, jak i lekko zacienione.  

Byliny wysokie i kwiaty wysokie 

Byliny i kwiaty wysokie królowały w ogrodach od zawsze. Któż nie pamięta ogrodów babci wypełnionych pięknymi, kolorowymi kwiatami po samo ogrodzenie. Do najpopularniejszych kwiatów wysokich należą Lilie oraz Piwonie. Są to kwiaty o długich, zielonych liściach, na wiosnę bogate w piękne, bujne kwiaty, które zdobią ogród i pozwalają cieszyć oko. Ogromną zaletą Piwoni jest to, że potrafią bardzo długo kwitnąć, z tego powodu też jeszcze do niedawna królowały w Polskich ogrodach. Do jednych z najpopularniejszych kwiatów możemy również zaliczyć Mieczyki. Rosną na wysokość około 1 metra wysokości, w okresie zakwitania potrafią wzbogacić się o wiele bujnych kwiatów w kolorze żółtym i różowym. Mieczyki wyglądają najbardziej efektownie posadzone wzdłuż ogrodzenia. Należą do roślin wieloletnich, co jest ich ogromną zaletą. 

Byliny niskie, kwiaty rabatowe

Byliny niskie to rośliny, które najlepiej prezentują się w skalniakach lub rabatach, podobnie jak kwiaty rabatowe. Stanowią formę dekoracji przez długi czas, ponieważ potrafią kwitnąć nawet do późnej jesieni. To rodzaj roślin, które stanowią formę dekoracji nie tylko w ogrodzie, ale zdobią również okolice domu. Są łatwe w uprawie, nie wymagają szczególnej pielęgnacji, jednak należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Większość gatunków wymaga stanowiska lekko nasłonecznionego. 

Kwiaty rabatowe dzielą się przede wszystkim na te wieloletnie oraz jednoroczne. Wybierając kwiaty do ogrodu należy dobrać roślinę odpowiednio do jakości gleby w ogrodzie, stopnia nasłonecznienia stanowiska oraz wymagań rośliny. Kwiaty rabatowe najlepiej prezentują się posadzone na rabatach oraz w okolicy domu. Stanowią formę dekoracji, pięknie prezentują się na tle innych roślin oraz krzewów. Kwiaty rabatowe świetnie sprawdzą się również na balkonie lub tarasie. Posadzone w pojemnikach będą cieszyły oko tych, którzy nie mają możliwości posiadania ogrodu.

Byliny na skalniaki, kwiaty na skalniaki 

Byliny na skalniaki to rośliny dające wiele możliwości kompozycji wśród innych roślin, sprawiają, że ogród nabiera nowego uroku.Wyróżniają się barwnymi kwiatami tworząc poduchę na tle innych roślin i skał. Są odporne na suszę, rosną na kamienistym podłożu, lubią stanowiska nasłonecznione. Najlepiej wyglądają posadzone w kępach lub jako solitery. Pochodzą z terenów górskich, są bardzo łatwe w uprawie. 

Jednymi z najpopularniejszych roślin zasadzanych na sklaniakach są byliny, jednak świetny efekt dają również niskie kwiaty na skalniaki. Najlepiej wyglądają podczas zakwitania, w okresie wiosennym. Wybierając kwiaty na skalniak należy wziąć pod uwagę stopień nasłonecznienia oraz rodzaj gleby. Zasadzając kwiaty pamiętajmy o wolnej przestrzeni, która pozwoli na swobodny rozrost roślin. Najlepiej wybierać kwiaty długo kwitnące, które będą zdobić skalniak od wiosny, aż do jesieni. 

Bylina doniczkowa, Kwiaty ogrodowe doniczkowe

Na skalniakach świetnie prezentują się kwiaty i byliny rosnące na podłożu kamienistym, jednak nie każdy wie, że na skalniaku mogą rosnąć również rośliny doniczkowe. Przed posadzeniem roślin warto rozłożyć pojemniki na skalniaku, zachowując odpowiedni odstęp, by rośliny mogły rozrastać się swobodnie. Zaletą bylin doniczkowych jest możliwość umieszczenia w widocznym miejscu podczas zakwitania oraz przestawienia na drugi plan, gdy przekwitną. Ten rodzaj roślin nie wymaga specjalnej pielęgnacji, jednak należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu oraz stanowisku nasłonecznionym. W okresie wiosennym warto je lekko nawozić, dzięki czemu zakwitną w piękne, gęste kwiaty. 

W ogrodzie świetnie sprawdzą się również kwiaty doniczkowe, które nie wymagają specjalnej pielęgnacji, a dodają ogrodowi nowego uroku. Kwiaty ogrodowe doniczkowe możemy umieścić jako solitery, w centrum uwagi, świetnie będą prezentować się na tle krzewów i roślin ozdobnych.

Byliny na balkon, kwiaty na balkon  

Do najczęściej wybieranych roślin zdobiących balkon należą byliny. Posadzone w donicy zawieszonej na balustradzie, bogate w gęste, kolorowe kwiaty świetnie zdobią przestrzeń, nadając nowego charakteru. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie bylin wieloletnich, które przez długi okres czasu będą zdobić nasz balkon, nie potrzebując specjalnej pielęgnacji. Należy jednak pamiętać o przechowaniu rośliny w ciepłym pomieszczeniu w okresie zimowym lub okryć roślinę włókniną, dodatkowo ocieplając donicę styropianem. Świetnie będą prezentować się na tle pojedynczego drzewa doniczkowego lub w połączeniu z kwiatami. 

Najlepsze miejsce na popołudniowy odpoczynek to przestrzeń wypełniona kolorowymi kwiatami. Wybierając kwiaty na balkon należy wziąć pod uwagę stopień nasłonecznienia oraz pamiętać o regularnym podlewaniu roślin. Najlepiej sprawdzą się rośliny odporne na czynniki miejskie, promieniowanie słoneczne oraz wiatr, który często występuje szczególnie na wyższych piętrach. Odpowiedni wybór kwiatów na balkon będzie stanowił świetną formę dekoracji przestrzeni. 

Rozłożyste kwiaty i byliny

Kwiaty i byliny o rozłożystym pokroju sprawdzą się zarówno do ogrodów o większych rozmiarach, a także do tych nieco mniejszych. Nadają nowego uroku przestrzeni, dzięki licznym kwiatom i bogatemu ulistnieniu. Stanowią świetną formę dekoracji rabaty, sprawdzą się również posadzone przy ogrodzeniu lub przed wejściem do domu. Planując rozmieszczenie roślin należy pamiętać o zostawieniu nieco wolnej przestrzeni, by mogły się swobodnie rozrastać. Rozłożyste kwiaty i byliny są mało wymagające, nie potrzebują specjalnej pielęgnacji. Byliny posadzone w kępach świetnie prezentują między kwiatami, doskonale wyglądają na tle większych krzewów iglastych. 

Byliny okrywowe, kwiaty zadarniające

Byliny okrywowe to rośliny nisko rosnące, o rozłożystym pokroju. Świetnie sprawdzą się np. w miejscach trudno dostępnych do wykoszenia, zapobiegając rozrastanie chwastów. Wybierając byliny okrywowe do ogrodu należy pamiętać, że szybko się rozrastają wzdłuż i wszerz, zajmując dużą przestrzeń. Wiele gatunków doskonale sprawdza się w miejscach zacienionych, dlatego można je sadzić również pod koronami krzewów i drzew liściastych, a także na brzegach rabat. Nie są to rośliny wymagające, jednak należy pamiętać o regularnym przycinaniu. 

Kwiaty zadarniające należą do roślin okrywowych, charakteryzują się szybkim rozrostem oraz gęstością ( należy pamiętać o regularnym przycinaniu), zatrzymują rozrost chwastów. W zależności od gatunku mogą rosnąć w cieniu lub na stanowisku nasłonecznionym. Sprawdzą się na rabaty, jako ozdoba w ogrodzie, także posadzone na murku lub skarpie. Doskonale komponują się z innymi krzewami i roślinami. 

Byliny do cienia, kwiaty do cienia

W ogrodzie najbardziej problematyczne bywają miejsca zacienione, ponieważ wiele roślin jest przystosowana do stanowisk nasłonecznionych. Na stanowiska zacienione najlepiej sprawdzą się byliny i kwiaty do cienia, które posadzone w kępach stanowią doskonałą formę dekoracji oraz idealnie komponują się w połączeniu z krzewami. 

Najlepszym rozwiązaniem jest wybór roślin wieloletnich, które nie wymagają szczególnej pielęgnacji, a zdobią nasz ogród praktycznie przez cały rok. Lubią miejsca wilgotne, dlatego nie potrzebują częstego podlewania. To świetna alternatywa dla rozsypanej kory pod krzewami i drzewami. 

Byliny na słońce i byliny do półcienia

Byliny do półcienia i na słońce świetnie sprawdzą się posadzone na rabatach, jako forma dekoracji w ogrodzie. Najczęściej wybierane byliny na słońce i byliny do półcienia to te wieloletnie, dlatego należy pamiętać o odpowiednim podłożu. Nie wymagają one specjalnej pielęgnacji, są odporne na wiele czynników zewnętrznych, jednak należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Rośliny rosnące w pełnym słońcu należy podlewać rano i wieczorem - nigdy w południe. Intensywne działanie promieni słonecznych w połączeniu z wodą mogłoby spowodować poparzenie roślin. Na okres zimy pod byliny warto rozsypać warstwę kory, która zabezpieczy przed działaniem silnego mrozu. 

Byliny i kwiaty nad sadzawką

Oczko wodne lub niewielki staw w ogrodzie tworzy efektowną formę dekoracji, jednak dla podniesienia walorów dekoracyjnych warto w prawidłowy sposób rozmieścić rośliny, które będą świetnie komponowały się nad sadzawką w ogrodzie. Nie wszystkie rośliny nadają się do sadzenia nad stawem lub oczkiem wodnym. Należy wybierać gatunki kwiatów i bylin ogrodowych przystosowanych do wilgotnego podłoża oraz takie, które nie są wymagające. Świetnym rozwiązaniem jest stopniowanie roślin. Najbliżej sadzawki warto posadzić niskie rośliny lubiące wilgoć, które nie będą zasłaniały wody, a nieco dalej kwiaty, które będą doskonale komponowały się na tle roślin oraz wody w sadzawce. 

Byliny kwitnące jeżówka werbena liliowiec wysyłka 24h Rzeszów

Podkategorie

 • Byliny wiosenne
 • Byliny długo kwitnące

  Spis treści:

  1. Byliny ogrodowe długo kwitnące
  2. Byliny długo kwitnące
  3. Werbena patagońska - bylina
  4. Bylina długo kwitnąca do ogrodu - Szałwia omszona
  5. Ostróżka ogrodowa - rośliny długo kwitnące

  Byliny ogrodowe długo kwitnące

  Do roślin ogrodowych zaliczamy również byliny, które przepięknie wyglądają w kompozycji z krzewami i kwiatami ozdobnymi. Byliny dzielą się na rośliny okrywowe oraz dostępne są odmiany osiągające nawet do 2 metrów wysokości. Charakteryzują się barwą, kształtem, ulistnieniem oraz wielobarwnymi kwiatami, które wypełnią każdą przestrzeń, nawet tą najbardziej problematyczną. Byliny wieloletnie długo kwitnące różnią się miedzy sobą przede wszystkim wymaganiami co do stanowiska, gleby oraz sposobu pielęgnacji. Swoje zastosowanie znajdą przede wszystkim na rabatach, dobrze będą wyglądały na skalniakach, mogą być posadzone również w okolicy ścieżek, pełniąc funkcję trawnika. Byliny często wykorzystywane są jako rośliny do wypełnienia miejsc problematycznych, gdzie panuje cień oraz jest wilgotna gleba.

  Byliny długo kwitnące

  Byliny to rośliny niezwykle odporne na działanie czynników zewnętrznych. Są często wybierane ze względu szczególnie do posadzenia w miejscach problematycznych, gdzie inne rośliny nie miałyby możliwości rozwoju. Byliny kwitnące swoje zastosowanie znajdą na skalniakach - tworząc efekt piętrowy. Sprawdzą się również na rabatach, w miejscach blisko oczek wodnych lub innego rodzaju zbiorników wodnych, wypełnią każdą rabatę oraz sprawią, że ogród będzie pięknie wyglądał przez cały sezon. Atutem bylin jest łatwość w uprawie oraz praktycznie brak wymagań pielęgnacyjnych. Jednak niektóre odmiany należy regularnie przycinać, że względu na to, że byliny potrafią się szybko rozrastać na duże przestrzenie. Do bylin długo kwitnących zaliczamy m.in.:

  • Werbenę patagońską,
  • Szałwię omszoną,
  • Ostróżkę ogrodową.

  Są to byliny charakteryzujące się długim okresem kwitnienia, oraz kolorowymi kwiatami, które doskonale prezentują się na tle zielonych liści oraz traw w ogrodzie. Wypełnią każdą przestrzeń, sprawiając, że ogród będzie wyglądał atrakcyjnie nawet w miesiącach, gdy inne rośliny już przekwitają lub jeszcze nie zakwitły.

  Werbena patagońska - bylina

  Werbena patagońska należy do grupy bylin miododajnych. Charakteryzuje się kwiatami w kolorze różowym, na cienkich, długich pędach, które wyróżniają się na tle pozostałych roślin swym specyficznym wyglądem. Werbena przez długi okres czasu stanowi formę dekoracji w ogrodzie - kwitnie od czerwca do września, a niekiedy nawet do października. Ma bardzo małe wymagania i jest rośliną bardzo łatwą w uprawie. Preferuje stanowiska nasłonecznione i rośnie w glebie piaszczystej. Dobrze czuje się również posadzona w donicy. Doskonale będzie prezentować się w kompozycji z innymi kwiatami ozdobnymi lub krzewami w ogrodzie. Jest to bylina odporna na suszę. Swoje zastosowanie znajdzie w każdym ogrodzie, jednak najlepiej będzie wyglądać w ogrodach w stylu naturalistycznym, lub w połączeniu z innymi kwiatami.

  Bylina długo kwitnąca do ogrodu - Szałwia omszona

  Szałwia omszona to bylina osiągająca swym wzrostem 40-60 cm, posiada lekko owłosione liście w kolorze zielonym, umieszczone na wysokich pędach, pokrytych kwiatami o specyficznym kształcie w kolorze fioletowym lub ciemnoniebieskim. Zakwitają od maja do sierpnia. Bylina jest łatwa w uprawie, nie potrzebuje specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, jednak wymaga przycięcia przekwitniętych pędów. Preferuje stanowiska nasłonecznione i glebę ogrodową. W okresie letnim, w porze bez deszczu warto regularnie podlewać Szałwię - wydłuży to jej okres kwitnienia. Swoje zastosowanie znajdzie posadzona na skalniaku, doskonale prezentuje się na murkach i skarpach, często jest zasadzana do wyznaczania granicy rabaty. Może być również posadzona w donicy, jako forma dekoracji na balkonie lub tarasie.

  Ostróżka ogrodowa - rośliny długo kwitnące

  Ostróżka ogrodowa to wysoka bylina o długich łodygach, z których wyrastają grube i bardzo dekoracyjne kwiaty w kolorze białym, fioletowym lub niebieskim. Bylina wypełnia przestrzeń ogrodu kolorowymi kwiatami od czerwca do września. Jest byliną bardzo łatwą w uprawie i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Preferuje stanowiska nasłonecznione, rośnie w glebie piaszczystej i gliniastej. Gdy kwiaty przekwitną, należy przyciąć pędy Ostróżki. Świetnie sprawdzi się posadzona wzdłuż ogrodzenia, na rabatach, w kompozycji z innymi kwiatami. świetnie sprawdzi się do tworzenia bukietów kwiatowych, może rosnąć również w donicy.

 • Kwiaty ogrodowe ozdobne

  Spis treści:

  1. Kwiaty ogrodowe ozdobne
  2. Odmiany kwiatów do ogrodu
  3. Piwonia chińska Kansas
  4. Goździk kropkowany - kwiaty ogrodowe
  5. Liliowiec ogrodowy

  Kwiaty ogrodowe ozdobne

  W ogrodzie niezwykle ważną funkcję pełnią kwiaty ozdobne, które doskonale prezentują się na tle krzewów iglastych lub drzew, ciesząc oko niezwykle barwnymi kwiatami. Najbardziej wyczekiwany okres to marzec i kwiecień, kiedy po zimie kwiaty zaczynają zakwitać i sprawiają, że ogród dostaje zupełnie nowego uroku. Do kwiatów zakwitających wczesną wiosną zaliczamy m.in. krokusy i żonkile, jednak z każdym kolejnym tygodniem pojawiają się następne rośliny ogrodowe, jak np, tulipany, które należą do grupy kwiatów cebulowych. Rośliny ogrodowe kwitnące różnią się między sobą przede wszystkim kolorem, pokrojem, okresem zakwitania oraz sposobem ułożenia płatków, a także wymaganiami. Stanowią świetną formę dekoracji, pięknie wyglądają również posadzone w donicy na balkonie lub tarasie.

  Odmiany kwiatów do ogrodu

  Na rynku z roku na rok dostępnych jest coraz więcej gatunków roślin, w tym także kwiatów ozdobnych, które będą pięknie prezentowały się w każdym ogrodzie, zarówno naturalistycznym, jak i bardziej eleganckim, urządzonym w stylu minimalistycznym. W sklepie Ogrodowa Galeria dostępnych jest wiele odmian kwiatów i bylin. Znajdziecie kwiaty wieloletnie, jak i jednoroczne. Zaletą kwiatów jest ich łatwa uprawa, jednak dostępne są również odmiany wymagające większej pielęgnacji i będą idealne dla miłośników ogrodnictwa. Często spotykane kwiaty o lekko krzewiastym pokroju to np. Hortensje i Piwonie, które zdobią przestrzeń grubymi kwiatami w intensywnych kolorach, np. fioletowym, różowym, niebieskim czy białym. Pięknie wyglądają posadzone w kępie na rabacie oraz doskonale będą prezentowały się na tle krzewów w kolorze zielonym lub niebiesko - srebrzystym. Do kwiatów spotykanych w wielu ogrodach należą m.in.:

  • Piwonia chińska Kansas,
  • Goździk kropkowany,
  • Liliowiec ogrodowy Little Woman.

  Piwonia chińska Kansas

  Piwonia chińska to odmiana o niezwykłych, bujnych kwiatach, która zdobi przestrzeń każdego ogrodu. Najlepiej wygląda posadzona w kępie na rabacie. Kwiaty osiągają średnicę nawet do 15 cm, najczęściej występują w kolorze czerwieni i różu. Będzie również tworzyć doskonałe tło dla mniejszych kwiatów w jasnych kolorach, np, białych, kremowych, lub żółtych. Doskonale znosi cięcia i nadaje się na bukiety kwiatowe. Jest rośliną łatwą w uprawie, zakwita co roku. Swym wzrostem osiąga nawet do 1 metra wysokości. Preferuje stanowiska nasłonecznione, rośnie w glebie żyznej, wilgotnej. Jest to kwiat mrozoodporny, Zakwita w czerwcu. Niekiedy pędy wymagają podwiązania, by zapobiec złamaniu łodygi pod wpływem ciężaru kwiatostanu. Piwonia swoje zastosowanie znajdzie w ogrodach, w nasadzeniach rabatowych, w parkach i ogrodach miejskich.

  Goździk kropkowany - kwiaty ogrodowe

  Goździk to roślina posiadająca drobne kwiaty w kolorze różowym, czerwonym, białym. Jest łatwy w uprawie i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Cieszy się sporym zainteresowaniem ze względu na długi okres kwitnienia - kwitnie od czerwca do września. Kwiaty goździka pięknie będą prezentowały się na tle krzewów. Preferuje stanowisko nasłonecznione, które pozytywnie wpływa na obfite zakwitanie. Rośnie w glebie suchej, gliniasto-piaszczystej. Jest rośliną odporną na mróz, jednak w bezśnieżne zimy wymaga dodatkowego okrycia. Doskonale będzie wyglądać posadzony na rabatach, skalniakach, w kompozycji z innymi kwiatami.

  Liliowiec ogrodowy

  Liliowiec to jedna z najłatwiejszych roślin w uprawie, a dodatkowo bardzo ozdobna, przez większą część sezonu. Charakteryzuje się kwiatami o lekko rozłożystej formie, które występują w barwach żółci i pomarańczu, doskonale prezentując się na tle zielonych liści i traw, wyróżniając się wśród nich swym kolorem. Liliowiec najlepiej zakwita na stanowisku nasłonecznionym, jednak będzie rósł także na stanowisku pół cienistym, jednak będzie miało to wpływ na rozrost kwiatów. Nie ma specjalnych wymagań glebowych, rośnie w każdej glebie ogrodowej. Podczas sadzenia należy pamiętać o odpowiedniej odległości między roślinami. Liliowiec potrzebuje około pół metra odległości od pozostałych roślin, by móc swobodnie się rozrastać. Jest to roślina, która będzie niezwykle prezentować się w kompozycji z innymi kwiatami, a także posadzona w pojedynczo. Kwiaty liliowca doskonale wyglądają na tle zielonej trawy. Może rosnąć również posadzony w pojemniku, tworząc formę dekoracji na balkonie lub tarasie.

 • Rozłożyste kwiaty i...

  Spis treści:

  1. Kwiaty i byliny o rozłożystym pokroju
  2. Rozłożyste kwiaty i byliny - zastosowanie
  3. Rozłożyste byliny i kwiaty do ogrodu
  4. Funkia - bylina rozłożysta
  5. Żurawka
  6. Bodziszek

  Kwiaty i byliny o rozłożystym pokroju

  Wszystkie rośliny w ogrodzie, na balkonie czy tarasie pełnią funkcję dekoracyjną. Przepięknie wyglądają posadzone pojedynczo, jako solitery, a także w kompozycji z innymi kwiatami i bylinami. Byliny mają wiele zastosowań, między innymi mogą wyznaczać granice rabat, tworzyć trawniki, porastać murki oraz tworzyć formę dekoracji w pobliżu oczek wodnych. Kwiaty stanowią ozdobę ciesząc oko wielobarwnymi kwiatostanami, które doskonale prezentują się na tle krzewów, wysokich traw oraz bylin. Ważna jest odpowiednia pielęgnacja roślin, by rosły bujnie przez długi okres czasu. przede wszystkim najważniejsze jest odpowiednie stanowisko, rodzaj gleby, regularne podlewanie oraz nawożenie. Niektóre odmiany bylin bardzo szybko potrafią się rozrastać, dlatego konieczne jest regularne przycinanie. Dzięki prawidłowej pielęgnacji zapewnimy sobie piękny ogród przez cały rok.

  Rozłożyste kwiaty i byliny - zastosowanie

  Drzewa o rozłożystym pokroju tworzą niezwykły urok każdej przestrzeni, a oprócz tego stanowią cień. Z tego powodu też często są wybierane do parków oraz ogrodów. O rozłożystym pokroju dostępne są również byliny i kwiaty ogrodowe, które tworzą przepiękne rabaty. Byliny rozłożyste sprawdzą się w miejscach problematycznych, czyli takich, gdzie przez większą część dnia panuje cień, gleba jest wilgotna. Mogą wypełnić przestrzeń pomiędzy ścieżkami, tworząc trawniki. Doskonale sprawdzą się jako pokrycie murków, wypełnią przestrzeń pomiędzy drzewami i krzewami, a także będą stanowić świetnie wypełnienie szczelin. Byliny rozłożyste doskonal sprawdzą się w ogrodach skalnych. Są odporne na wiele czynników zewnętrznych, wiele odmian jest długowiecznych, dzięki czemu rosną w jednym miejscu przez wiele lat. Niektóre odmiany są również zimozielone - stanowią formę dekoracji także zimą.

  Rozłożyste byliny i kwiaty do ogrodu

  • Funkia,
  • Żurawka,
  • Bodziszek.

  W zależności od odmiany, byliny występują także w formie rozłożystej, która doskonale pokryje każdą problematyczną przestrzeń w ogrodzie. Będą stanowić formę dekoracji, a przy tym zakryją pustą przestrzeń, w której inne rośliny nie miałyby możliwości rosnąć. Niektóre odmiany są efektywne także zimą, doskonale wyróżniając się na tle białego śniegu, który pokrywa całą okolicę.

  Funkia - bylina rozłożysta

  Funkia jest to bylina o charakterystycznych liściach w jasnym kolorze, które na posiadają ciemno - zielony obwódki wokół krawędzi. Roślina świetnie wyróżnia się spośród pozostałych roślin, najlepiej prezentuje się posadzona w kępach, tworząc formę ozdoby. Funkia preferuje glebę wilgotną, rośnie na stanowiskach półcienistych. Jest odporna na czynniki zewnętrzne, dzięki czemu wypełni każdą przestrzeń. Jest to roślina łatwa w uprawie i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki czemu będzie stanowić formę dekoracji przez wiele lat. Doskonale sprawdzi się na rabatach, na skalniakach, w okolicy oczek wodnych oraz w pobliżu murków. Może rosnąć również pod krzewami lub drzewami ozdobnymi.

  Żurawka

  Jest to bylina okrywowa, która doskonale czuje się w środowisku skalnym. Jest bardzo łatwa w uprawia i nie potrzebuje wielu zabiegów pielęgnacyjnych. W zależności od odmiany, Żurawka charakteryzuje się niewielkimi liśćmi w kolorze ciemno - zielonym, spośród których wyróżniają się niewielkie kwiatostany w kolorze czerwonym, różowym i fioletowym. Żurawka w ogrodzie pięknie wygląda posadzona w kępach. Należy również do roślin okrywowych, sprawdzi się posadzona na rabatach, na murkach, w okolicy zbiorników wodnych oraz w kompozycji z innymi roślinami. Stanowi formę dekoracji przez cały sezon, pięknie wygląda wiosną, latem oraz jesienią.

  Bodziszek

  Bodziszek należy do bylin często spotykanych w wielu ogrodach. Potrafi wypełnić każdą przestrzeń - nawet tą najbardziej problematyczną. Jest byliną bardzo łatwą w uprawie, nie wymagającą praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Spotykany w ogrodach, w okolicy przydomowej, w parkach oraz nasadzeniach miejskich. Jest rośliną szybko rozrastającą, kępiastą. W zależności od odmiany osiąga wysokość około 40 cm, posiada bardzo ozdobne liście, które w jesienią zmieniają swą barwę na lekko czerwoną. Jest to świetna forma dekoracji, która idealnie sprawdzi się w każdym ogrodzie.

   

 • Byliny okrywowe,...

  Spis treści:

  1. Rośliny okrywowe - kwiaty i byliny do ogrodu
  2. Rośliny zadarniające - zastosowanie
  3. Rośliny okrywowe szybko rosnące
  4. Dąbrówka rozłogowa - rośliny okrywowe na skarpy
  5. Byliny okrywowe - Gęsiówka macedońska
  6. Barwinek pospolity

  Rośliny okrywowe - kwiaty i byliny do ogrodu

  Rośliny okrywowe oraz płożące doskonale sprawdzą się w miejscach trudno dostępnych oraz w miejscach, gdzie trawa lub inne rośliny nie chcą rosnąć. Byliny nie potrzebują koszenia, przycinania, a mogą tworzyć formę trawnika. Dodatkowo są bardzo łatwe w uprawie, praktycznie nie wymagają żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Potrafią się bardzo szybko rozrastać, a niektóre odmiany są zimozielone, dzięki czemu będą stanowić formę dekoracji przez cały rok. Rośliny okrywowe charakteryzują sie niskim wzrostem, praktycznie rosną przy samej ziemi, często ukorzeniając się poprzez pędy, które dotykają ziemi. Rosną na szerokość, wypełniając każdą przestrzeń.

  Rośliny zadarniające - zastosowanie

  Ogród pełen drzew i krzewów to idealne miejsce do odpoczynku, jednak w każdym ogrodzie znajdzie się miejsce trudno dostępne lub takie, w którym inne rośliny nie chcą rosnąć, ze względu na nieodpowiedni rodzaj gleby lub stanowisko. Rośliny te sprawdzą się jako wyznaczanie granicy rabat - w tym przypadku wymagają regularnego przycinania, ze względu na szybki rozrost. Doskonale sprawdzą się na murki i ogrody skalne, do pokrycia szczelin i przestrzeni. Mogą tworzyć formę okrywową pod koroną krzewów i drzew ozdobnych.

  Rośliny okrywowe szybko rosnące

  • Dąbrówka rozłogowa,
  • Gęsiówka macedońska,
  • Barwinek pospolity.

  Są to byliny, które swym wzrostem osiągają maksymalnie 25 cm wysokości, jednak bardzo szybko rozrastają się na szerokości. Tworzą formę dekoracji w każdym trudno dostępnym miejscu. Ogromną zaletą roślin okrywowych jest fakt, że uniemożliwiają rozrost chwastów.

  Dąbrówka rozłogowa - rośliny okrywowe na skarpy

  Bylina silnie rozrastająca się na duże szerokości. Doskonale wygląda posadzona w kępach, charakteryzuje się liśćmi w kolorze purpurowo-czerwonym, spośród których wyróżniają się niewielkie kwiatostany w kolorze fioletowym, które doskonale wyglądają na tle liści. Roślina nie przekracza 20 cm wysokości. jest bardzo łatwa w uprawie. Nie potrzebuje wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Preferuje stanowiska półcieniste, jednak w glebie wilgotnej będzie dobrze rosła także na stanowiskach nasłonecznionych. Idealnie nadaje się jako roślina na skalniak, także jako dekoracja w pobliżu zbiorników wodnych. Może być posadzona na murkach oraz wyznaczać granicę rabat.

  Byliny okrywowe - Gęsiówka macedońska

  To często spotykana roślina okrywowa w wielu ogrodach. Charakteryzuje się niewielkim wzrostem, ale szybko rozrasta się na szerokość. Charakteryzuje się drobnymi liśćmi w zielonym kolorze, które posiadają krawędzi w jasnym, kremowym odcieniu. Doskonale sprawdzi się do okrywania trudno dostępnych rabat, jako trawnik pod drzewami lub krzewami. Jest byliną ozdobną, wypełni również przestrzeń na skalniaku lub w pobliżu oczka wodnego. Preferuje miejsca słoneczne, w których będzie stanowić świetną formę dekoracji.

  Barwinek pospolity

  Barwinek jest idealną rośliną do pokrycia trudno dostępnych miejsc pod krzewami, także na skalniaki czy rabaty. Charakteryzuje się niewielkimi liśćmi w kolorze zielonym, spośród których wyrastają niebieskie kwiaty. Barwinek jest rośliną silnie rozrastającą się, a do tego należy do grupy roślin zimozielonych, dzięki czemu sprawia, że ogród wygląda atrakcyjnie nawet podczas zimy. Dobrze rośnie na stanowiskach zacienionych, dlatego sprawdzi się w miejscach, gdzie inne kwiaty nie będą rosły. Swoje zastosowanie znajdzie na rabatach, skalniakach oraz pod innymi roślinami ozdobnymi.

  Dużym zainteresowaniem wśród roślin okrywowych cieszą się rośliny okrywowe zimozielone, jak np. Barwinek pospolity. Stanowi formę dekoracji przez cały sezon, w miejscach, gdzie inne krzewy lub kwiaty nie mają możliwości, by rosnąć. Dodatkowo wypełnia przestrzeń podczas zimy, dzięki czemu przestrzeń wokół domu wygląda atrakcyjnie.

 • Byliny do cienia,...

  Spis treści:

  1. Rośliny do cienia - byliny i kwiaty ogrodowe
  2. Byliny do cienia w ogrodzie
  3. Miodunka - rośliny do ogrodu
  4. Funkia
  5. Byliny do cienia - Brunnera wielkolistna

  Rośliny do cienia - byliny i kwiaty ogrodowe

  Byliny oraz kwiaty ogrodowe, które nie potrzebują słońca cieszą się sporym zainteresowaniem, by wypełnić przestrzeń w miejscach zacienionych. Jak wiadomo bujne zakwitanie kwiatów oraz prawidłowy wzrost roślin uzależniony jest od prawidłowo dobranych warunków. Między innymi powinniśmy zapewnić roślinie odpowiednie stanowisko, rodzaj gleby oraz pamiętać o regularnym podlewaniu. Wiele odmian kwiatów potrzebuje miejsca słonecznego, dlatego trudno jest wypełnić przestrzeń w cieniu. Właśnie w tym przypadku doskonale sprawdzą się byliny do cienia oraz kwiaty cieniolubne, które przepięknie będą tworzyć formę dekoracji. Byliny i kwiaty do cienia potrafią dopasować się do pozostałych roślin w ogrodzie, tworząc przepiękne kompozycje, ale równie pięknie wyglądają posadzone pojedynczo, jako solitery.

  Byliny do cienia w ogrodzie

  Miejsca w ogrodzie lub za domem, gdzie nie dochodzi wystarczająca ilość światła to miejsca niezwykle problematyczne. Podobnie jak rabaty pomiędzy drzewami lub krzewami, gdzie nie padają promienie słoneczne, ponieważ miejsce jest zasłonięte przez koronę drzewa. W tym przypadku doskonale sprawdzą się rośliny cieniolubne. W sklepie Ogrodowa Galeria dostępne są byliny oraz kwiaty, które doskonale rosną w miejscach zacienionych i wypełnią każdą przestrzeń ogrodu. Należą do nich m.in:

  • Miodunka,
  • Funkia,
  • Brunnera wielkolistna.

  Niektóre odmiany kwiatów lub bylin są wieloletnie, dzięki czemu będą stanowić formę dekoracji przez długi okres czasu, bez konieczności zmiany stanowiska. Dostępne są również kwiaty i byliny do donic, które wypełnią miejsce w cieniu na balkonie lub tarasie. Byliny do cienia charakteryzują się niezwykłą łatwością w uprawie, dzięki czemu będą odpowiednie dla osób zapracowanych. Z kolei kwiaty ogrodowe do cienia idealnie wypełnią przestrzeń wielobarwnymi kwiatostanami, które idealnie wkomponują się w całe otoczenie.

  Miodunka - rośliny do ogrodu

  Miodunka jest to bylina, która może być kojarzona szczególnie przez osoby spędzające wakacje na wsi u babci. Jednak obecnie ponownie zyskuje popularność i jest coraz częściej wybieraną byliną do ogrodu. Miodunka najlepiej prezentuje się posadzona w kępie, charakteryzuje się gęstymi liśćmi w kolorze zielonym, a w okresie zakwitania posiada wiele niebiesko - fioletowych kwiatów. Miodunka ma również właściwości lecznicze - z tego względu była tak lubiana przez nasze babcie. Istnieje wiele gatunków Miodunki, jednak dostępne są również odmiany idealnie rosnące w cieniu.

  Funkia

  Jest to bylina idealnie sprawdzająca się jako nasadzenie w cieniu. Rośnie w kępie, charakteryzuje się dużymi liśćmi w jasnej barwie, które posiadają ciemnozielone obwódki. Jest bardzo łatwą w uprawie rośliną i nie potrzebuje wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Dodatkowo jest odporna na choroby oraz rzadko kiedy zostaje zaatakowana przez szkodniki. Preferuje stanowiska w cieniu, dzięki czemu idealnie wypełni przestrzeń trudną do zorganizowania. Funkia stanowi formę dekoracji, doskonale wygląda w kompozycji z innymi bylinami i krzewami ozdobnymi, ale równie dobrze prezentuje się posadzona pojedynczo, jako solitera.

  Byliny do cienia - Brunnera wielkolistna

  Brunnera jest to roślina rosnąca w kępie, o dużych liściach, kształtem przypominające serce. Brunnera posiada niewielkie kwiaty w kolorze białym lub niebieskim, które idealnie prezentują się na tle sporych, zielonych liści. Brunnera doskonale sprawdzi się do posadzenia w miejscach trudnych do zaaranżowania przez rośliny. Będzie odpowiednia do posadzenia pod drzewami, krzewami oraz na rabatach. Brunnera jest odporna na mróz oraz rzadko kiedy jest atakowana przez szkodniki, dzięki czemu nie potrzebuje dodatkowego nawożenia oraz stanowi formę dekoracji przez długi okres czasu.

 • Byliny na słońce

  Spis treści:

  1. Byliny na słońce
  2. Jakie rośliny w pełnym słońcu?
  3. Rośliny na słońce i suszę - Jukka
  4. Liliowiec ogrodowy - rośliny wieloletnie lubiące słońce
  5. Piwonia

  Byliny na słońce

  Ogród pełen krzewów oraz kwiatów ozdobnych to idealne miejsce do odpoczynku, z dala od zgiełku miasta. Wzrost roślin w ogrodzie jest zależny przede wszystkim od stanowiska, w jakim rosną rośliny, a także od rodzaju gleby, regularnego podlewania oraz sposobu pielęgnacji. W sklepie Ogrodowa Galeria znajdziecie wiele odmian bylin, które doskonale rosną w pełnym słońcu, które dodatkowo pozytywnie wpływa na barwę liści oraz wydłuży okres kwitnienia. Posadzenie rośliny w odpowiednim miejscu zapewni piękny ogród przez cały sezon. Dostępne są również byliny do cienia, które doskonale wypełnią problematyczną przestrzeń, w której inne rośliny nie mają możliwości rosnąć.

  Jakie rośliny w pełnym słońcu?

  Rośliny na słońcu potrafią tworzyć przepiękne, wielobarwne rabaty. Doskonale wyglądają w kompozycji z innymi roślinami, a także posadzone pojedynczo, jako solitery. Bylina doskonale rośnie na skalniaku, pod koroną drzew i krzewów, a także może rosnąć na murkach oraz w pobliżu zbiorników wodnych. Są odporne na wiele czynników zewnętrznych, w tym także na mróz, wiatr oraz zanieczyszczenia środowiska. Często spotykane rośliny na słońce to między innymi:

  • Jukka,
  • Liliowiec ogrodowy,
  • Piwonia.

  Są to znane od lat rośliny, rosnące w wielu ogrodach, które wymagają stanowiska nasłonecznionego, a przy tym są bardzo odporne na wiele czynników i nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Jednocześnie przepięknie zdobią przestrzeń ogrodu, posadzone w kępie, lub pojedynczo.

  Rośliny na słońce i suszę - Jukka

  Jukka jest to kwiat bardzo często spotykany w ogrodach, doskonale wygląda posadzony pojedynczo, wypełni każdą rabatę. Sprawdzi się również jako dekoracja na balkonie lub tarasie, posadzony w donicy. Jest to roślina charakteryzująca się długimi, wąskimi liśćmi w kolorze zielonym, które rosną lekko ku górze, tworząc kępę. W okresie zakwitania Jukka przykuwa uwagę przepięknym, gęstym kwiatostanem w kolorze białym lub kremowym, który znajduje się na długim pędzie. Jest to roślina lubiąca ciepło, doskonale czuje się na stanowiskach nasłonecznionych. jest odporna na suszę. W liściach potrafi magazynować wodę. Jest to bylina, która nie znosi zimy. W okresie jesienno - zimowym powinniśmy ją odpowiednio zabezpieczyć przed chłodnym wiatrem oraz mrozem. Jukka doskonale będzie prezentować się w ogrodzie, jako solitera, na rabatach, przed domem. Może również zdobić balkon, taras lub wnętrze domu. Doskonale czuje się posadzona w dekoracyjnej donicy.

  Liliowiec ogrodowy - rośliny wieloletnie lubiące słońce

  Liliowiec ogrodowy jest bylina bardzo popularną wśród ogrodników. Jest łatwy w uprawie i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, a przy tym jest rośliną bardzo dekoracyjną. Posiada zielone, wąskie, lekko wyginające się liście, a w okresie zakwitania (od maja do września) przykuwa uwagę niezwykle pięknymi kwiatami w kolorze pomarańczowym, żółtym, lekko różowym. Liliowiec posiada kwiaty które kwitną tylko jeden dzień, jednak wypuszcza bardzo dużo pąków, dzięki czemu jest dekoracyjny przez długi okres czasu. Jest to roślina lubiąca dużą ilość słońca - doskonale czuje się na stanowiskach nasłonecznionych. Preferuje glebę wilgotną, próchniczą. Odporna na suszę oraz mróz. Liliowiec jest długowieczny - potrafi rosnąć w jednym miejscu nawet do 20 lat. Świetnie prezentuje się na rabatach, w pobliżu oczek wodnych, na tle krzewów i drzew ozdobnych. Sprawdzi się też posadzony w donicy.

  Piwonia

  Piwonia to bylina o niezwykle pięknych, bujnych kwiatach występujących w odcieniach czerwonego, bordowego, różowego i kremowego. Posiada dość spore i masywne liście, a w okresie zakwitania cieszy oko przepięknymi kwiatami, które znajdują się na długich pędach. Piwonia jest łatwa w uprawie, jednak wymaga podwiązania, ze względu na ciężkie kwiaty, które mogą doprowadzić do złamania łodygi. Sprawdzi się jako nasadzenie na rabatach, w pobliżu ogrodzenia, w pobliżu oczek wodnych. Najlepiej prezentuje się posadzone w kępie. Tworzy przepiękne kompozycje kwiatowe.

   

   

 • Byliny do półcienia

  Spis treści:

  1. Byliny do półcienia - zastosowanie
  2. Rośliny do półcienia - rodzaje bylin
  3. Żurawka - byliny do cienia
  4. Funkia
  5. Miodunka - rośliny do cienia

  Byliny do półcienia - zastosowanie

  Rośliny cieniolubne należą do grupy bardzo pożądanych roślin, ze względu na to, że potrafią wypełnić pustą przestrzeń, w której inne rośliny nie mają możliwości wzrostu. Spowodowane jest to innymi wymaganiami roślin. Byliny charakteryzują się niezwykłą odpornością na czynniki zewnętrzne, takie jak mróz czy wiatr, a przy tym nie mają specjalnych wymagań i są łatwe w uprawie. Byliny do półcienia doskonale sprawdzą się pod koroną drzew i krzewów, na rabatach, przed wejściem do domu, w pobliżu oczek wodnych oraz na skalniakach. Niektóre odmiany bylin świetnie czują się posadzone w donicy, dzięki czemu mogą tworzyć formę dekoracji na balkonie lub tarasie.

  Rośliny do półcienia - rodzaje bylin

  Z powodu małej ilości światła, w wielu miejscach mamy trudności z posadzeniem roślin, które będą zdobić przestrzeń, a przy tym pięknie i bujnie kwitnąć przez długi okres czasu. W takim przypadku doskonale sprawdzą się byliny do półcienia i cienia. W idealny sposób wypełnią rabaty, przestrzeń między krzewami oraz pod koroną drzewa. Idealnie będą wyglądały także na skalniakach oraz w pobliżu zbiorników wodnych. W sklepie Ogrodowa Galeria dostępnych jest wiele odmian bylin. Najczęściej wybierane, rosnące w półcieniu to:

  • Żurawka,
  • Funkia,
  • Miodunka.

  Żurawka - byliny do cienia

  Żurawka jest byliną charakterystyczną szczególnie ze względu na liście, ale także niewielkie kwiatostany. Jest rośliną niewielką, osiągającą do 40-50 cm wysokości i rośnie w kępach. Posiada liście w kolorze żółtym, bordowym i zielonym, w zależności od odmiany oraz kwiaty w kolorze różowym, czerwonym lub białym. Preferuje stanowiska półcieniste lub cieniste i jest rośliną łatwą w uprawie, nie ma specjalnych wymagań pielęgnacyjnych. Jest częściowo mrozoodporna, jednak podczas występowania silnych mrozów należy okryć Żurawkę, by zapobiec przemarznięciu.

  Funkia

  Funkia jest to bylina niezwykle odporna na wiele czynników, przy czym nie wymaga praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych i stanowi formę dekoracji przez długi czas. Doskonale sprawdzi się do wypełnienia przestrzeni pomiędzy krzewami, pod drzewami. Świetnie będzie rosła w pobliżu oczek wodnych a także na rabatach. Cechą charakterystyczną Funkii są sporych rozmiarów liście, które doskonale prezentują się posadzone w kępie. Idealnie komponują się z pozostałymi roślinami w ogrodzie. Funkia rośnie w glebie wilgotnej, żyznej i próchniczej, na stanowiskach półcienistych. Jednak w zależności od odmiany ponieważ Funkie o jasnych liściach preferują stanowiska nasłonecznione.

  Miodunka - rośliny do cienia

  Bylina doskonale prezentująca się w kępie, charakteryzuje się gęstymi, niewielkimi liśćmi w kolorze ciemnozielonym, które stanowią tło dla niebiesko- fioletowych kwiatów. Kwiaty Miodunki przybierają kształt dzwoneczków. Miodunka przez wielu może być kojarzona jako bylina często spotykana w ogrodach u babci - posiada właściwości lecznicze. Jest bardzo łatwa w uprawie. Rośnie w kępie i tak też się najlepiej prezentuje. Wypełni każdą, nawet najbardziej problematyczną przestrzeń w ogrodzie. Swoje zastosowanie znajdzie posadzona na rabatach, w przestrzeni między krzewami i drzewami, w pobliżu oczek wodnych oraz na skalniakach.

 • Rośliny wokół oczka...

  Spis treści:

  1. Bylina wodna - rośliny wokół oczka wodnego
  2. Jakie rośliny posadzić wokół zbiornika wodnego?
  3. Brunnera wielkolistna na brzegu zbiornika wodnego
  4. Bergenia sercowata
  5. Funkia - rośliny w okolicy oczka wodnego

  Bylina wodna - rośliny wokół oczka wodnego

  Odpowiednio dobrane rośliny w ogrodzie zapewnią przepiękny wygląd przestrzeni przez długi okres czasu. Byliny na brzegu oczka wodnego muszą być prawidłowo dopasowane względem wymagań środowiskowych, a przy tym powinny pasować do pozostałych roślin w ogrodzie. Podczas aranżacji ogrodu należy wziąć pod uwagę wilgotność powietrza, gleby, a także wzrost danej rośliny. W okolicy zbiornika wodnego najlepiej będą rosły rośliny wymagające gleby żyznej, wilgotnej, lubiące wilgotne powietrze oraz takie, które nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. W sklepie Ogrodowa Galeria dostępny jest szeroki wybór bylin i kwiatów nad oczko wodne, które są łatwe w uprawie, a przy tym stanowią formę dekoracji przez długi okres czasu.

  Jakie rośliny posadzić wokół zbiornika wodnego?

  W okolicy oczka wodnego doskonale prezentują się byliny o dużych, zielonych liściach, a także te o niewielkich rozmiarach. Wśród roślin lubiących środowisko wilgotne znajdziemy również rośliny kwitnące, które w doskonały sposób zdobią przestrzeń wielobarwnymi kwiatami. Do najczęściej wybieranych roślin nad oczko wodne należą:

  • Brunnera wielkolistna,
  • Bergenia sercowata,
  • Funkia.

  Są to byliny ozdobne nie tylko ze względu na ulistnienie, ale także posiadają ozdobne kwiaty w kolorze różowym, białym i niebieskim, które w okresie kwitnienia doskonale zdobią ogród.

  Brunnera wielkolistna na brzegu zbiornika wodnego

  Brunnera wielkolistna to bylina długowieczna, swym wzrostem osiąga około 30-40 cm wysokości. Jest charakterystyczna ze względu na niezwykłe, srebrno - zielone liście z widocznym unerwieniem w kolorze zielonym. Liście zdobią przestrzeń nie tylko swym kolorem, ale także pokrojem - w kształcie serca. Brunnera tworzy zbite kępy, które dodatkowo zapobiegają wzrastaniu chwastów. Zaletą byliny są pojawiające się kwiaty w kolorze niebieskim, które tworzą luźne kwiatostany, zakwitają w kwietniu i utrzymują się przez długi okres czasu. Brunnera wielkolistna preferuje stanowiska w półcieniu lub cieniu, rośnie w glebie wilgotnej, żyznej, próchniczej. Jest rośliną mrozoodporną i jest rzadko atakowaną przez szkodniki, a także jest odporna na choroby. Doskonale nadaje się do posadzenia w okolicy zbiorników wodnych, sprawdzi się również na cienistych rabatach, w kompozycji z innymi roślinami.

  Bergenia sercowata

  Bergenia należy do bylin zimozielonych, dzięki czemu stanowi formę dekoracji przez cały rok. Jest dekoracyjna zarówno ze względu na liście, a także kwiaty. Posiada duże, skórzaste liście w kształcie serca, które są ozdobą przez cały rok. W okresie kwietnia i maja Bergenia zakwita w piękne, ciemno-różowe kwiaty, które znajdują się na czerwonych pędach tworząc dekoracyjne kwiatostany. Jest to bylina niezwykle łatwa w uprawie, preferuje stanowiska cieniste, rośnie w glebie wilgotnej, próchniczej. Bergenia swoje zastosowanie znajdzie na rabatach w miejscach zacienionych, na skalniakach oraz wokół oczka wodnego. Kwiaty Bergenii mogą tworzyć przepiękne kompozycje kwiatowe, zaś liście tworzą dekorację przez cały rok.

  Funkia - rośliny w okolicy oczka wodnego

  Funkia jest byliną bujnie rosnącą, o sporych liściach w jasnej kremowo-białej barwie, o brzegach w kolorze zielonym. Funkia tworzy spore kępy, a w okresie zakwitania posiada ozdobne, drobne kwiaty w kolorze białym, które tworzą kwiatostany. Jest to bylina rosnąca w glebie wilgotnej, żyznej, próchniczej, preferuje stanowiska półcieniste lub cieniste. Swoje zastosowanie znajdzie jako dekoracja na problematycznych rabatach, doskonale będzie prezentować się na brzegu zbiorników wodnych, może być wykorzystywana jako roślina okrywowa, często spotykana w parkach i ogrodach miejskich.

  Miejsca blisko wody, takie jak oczka i zbiorniki wodne często są problematyczne ze względu na panującą wilgoć powietrza, wilgotną glebę oraz stanowisko nasłonecznione. W takim wypadku najlepiej wybrać byliny odpowiednio dopasowane do warunków panujących w ogrodzie. Dzięki temu będą stanowić formę dekoracji przez długi okres czasu.

  Zachęcamy do zapoznania się z pozostałą ofertą roślin dostępną w sklepie Ogrodowa Galeria. Zapraszamy również do odwiedzenia szkółki roślin, gdzie chętnie służymy pomocą w wyborze odpowiednich roślin do ogrodu.

 • Byliny ozdobne z liści
 • Byliny wysokie i...

  Spis treści:

  1. Wysokie byliny i kwiaty do ogrodu
  2. Byliny i kwiaty wysokie - zastosowanie
  3. Rodzaje bylin - Bergenia sercowata
  4. Funkia Great Expectations
  5. Rabarbar dłoniasty

  Wysokie byliny i kwiaty do ogrodu

  Byliny to jedna z najlepszych propozycji do ogrodu. Stanowią formę dekoracji przez wiele lat, są bardzo łatwe w uprawie i nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Dostępne są odmiany płożące, a także byliny wysokie, które doskonale prezentują się na problematycznych rabatach czy skalniakach. Równie pięknie prezentują się wysokie kwiaty ogrodowe, które mogą wyznaczać granice rabat, stanowić tło dla mniejszych kwiatów oraz doskonale będą prezentować się na tle krzewów i drzew ozdobnych. W sklepie Ogrodowa Galeria dostępne są różne odmiany bylin wysokich. Jedne będą świetnie prezentowały się posadzone w kępie oraz w kompozycji z innymi kwiatami, inne odmiany zaś doskonale wyglądają posadzone pojedynczo, jako solitery.

  Byliny i kwiaty wysokie - zastosowanie

  Rośliny ozdobne stanowią formę dekoracji w ogrodzie przez cały rok. Wiosną zakwitają w piękne, kolorowe kwiaty, jesienią zaś zmieniają barwę liści. Niektóre odmiany zimozielone najlepiej prezentują się zimą, doskonale wyróżniając się na tle białego śniegu. Wszystkie te rośliny sprawiają, że ogród wygląda przepięknie, a jednocześnie inaczej o każdej porze roku. Byliny i kwiaty znajdą swoje zastosowanie w ogrodach, przed wejściem do domu - posadzone w regularnych odstępach, w parkach, w nasadzeniach miejskich. Wiele dostępnych odmian w sklepie Ogrodowa Galeria świetnie nadaje się do posadzenia w donicy - będą stanowić formę dekoracji na balkonie lub tarasie. Byliny lubią środowisko wilgotne, dlatego wiele z nich będzie tworzyć przepiękne kompozycje w pobliżu oczek wodnych i niewielkich stawów.

  Rodzaje bylin - Bergenia sercowata

  Bergenia sercowata należy do jednych z najpiękniejszych bylin oraz jest niezwykle łatwa w uprawie i potrafi dopasować się do warunków panujących w środowisku. Dodatkowo jest rośliną bardzo wytrzymałą na działanie czynników zewnętrznych i jest byliną zimozieloną, dzięki czemu stanowi formę dekoracji przez cały rok. Roślina charakteryzuje się grubymi, dużymi, okrągłymi liśćmi, które mogą osiągać nawet do 40 cm długości. W okresie wiosennym Bergenia zakwita w długie, różowo-fioletowe łodygi zakończone drobnymi kwiatami zebranymi w kwiatostany w kolorze różowym, które przepięknie prezentują się na tle skórzanych, zielonych liści i innych roślin w ogrodzie. Jest rośliną nie wymagającą specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, rośnie w glebie żyznej, próchniczej i wilgotnej. Preferuje stanowiska nasłonecznione, gdzie pięknie zakwita, ale rośnie również w miejscach zacienionych. Swoje zastosowanie znajdzie na skalniakach, rabatach oraz w pobliżu oczek wodnych.

  Funkia Great Expectations

  Funkia należy do grupy bylin bujnie rosnących. Charakteryzuje się dużymi liśćmi w jasnym kolorze, które zakończone są ciemniejszą barwą zielonego. Środek blaszki na stanowisku nasłonecznionym jaśnieje, wyróżniając się na tle zielonych traw oraz pozostałych roślin w ogrodzie. W okresie zakwitania pojawiają się drobne kwiaty, przypominające swym wyglądem niewielkie dzwoneczki. Jest to bylina rosnąca na stanowiskach nasłonecznionych, w glebie żyznej, próchniczej i wilgotnej. Funkia pięknie prezentuje się w kępach. Może być posadzona na rabatach, sprawdzi się do okrywania dużych powierzchni, może pełnić formę dekoracji w pobliżu oczek wodnych.

  Rabarbar dłoniasty

  Rabarbar jest byliną dorastającą nawet do 2 metrów wysokości. Posiada duże liście o sercowatym kształcie w zielonym kolorze. W okresie wiosny (maj, czerwiec) zakwita w drobne kwiaty. Ta odmiana byliny najlepiej czuje się na stanowiskach osłoniętych, gdzie tworzy piękne kępy o gęstych liściach. Preferuje gleby przepuszczalne i jest rośliną mrozoodporną. W okresie letnim podczas suszy powinno się regularnie podlewać Rabarbar. Roślina często spotykana na rabatach, w okolicy oczek wodnych, na trawnikach oraz pod drzewami liściastymi.

  Wszystkie rośliny do ogrodu stanowią niezwykłą formę dekoracji. W zależności od odmiany - lepiej prezentują się w kompozycji lub posadzone pojedynczo, jako solitera. Zapraszamy do zapoznania się z pozostałą ofertą roślin dostępną w sklepie Ogrodowa Galeria.

 • Byliny niskie, Kwiaty...

  Spis treści:

  1. Byliny niskie i kwiaty rabatowe
  2. Odmiany bylin niskich i kwiatów rabatowych
  3. Żurawka Forever Purple - niska bylina do ogrodów
  4. Liliowiec ogrodowy Strawberry Candy
  5. Brunnera wielkolistna Alexanders Great

  Byliny niskie i kwiaty rabatowe

  Byliny to rośliny doskonale nadające się do posadzenia na trawnikach, w okolicy ścieżek, a także na rabaty problematyczne, w których inne rośliny nie będą miały możliwości rosnąć. Doskonale sprawdzą się niskie byliny kwitnące, które w okresie zakwitania zdobią przestrzeń kwiatami, zaś w okresie zimowym pięknie wyróżniają się na tle białego śniegu. Wiele odmian bylin niskich jest zimozielonych, dlatego będą stanowić formę dekoracji przez cały rok. Zaś kwiaty na rabaty pięknie wyglądają w okresie zakwitania, zdobiąc cały ogród barwnymi pąkami. W zależności od gatunku, różnią się sposobem uprawy, wymaganiami glebowymi, a także wzrostem i pokrojem. Byliny niskie, kwiaty rabatowe oraz wszystkie drzewa i krzewy ozdobne to nieodłączne elementy pięknego ogrodu.

  Odmiany bylin niskich i kwiatów rabatowych

  Wśród wielu odmian roślin i kwiatów na rabaty wyróżniamy również takie, które doskonale sprawdzą się w każdym ogrodzie, nie zajmują wiele miejsca, a przy tym stanowią doskonałą formę dekoracji nawet przez cały rok. Rośliny różnią się między sobą pokrojem, ulistnieniem czy wymaganiami, ale wszystkie świetnie sprawdzą się w każdym ogrodzie, nawet w miejscach bardziej problematycznych. Zaletą bylin jest fakt, że niektóre odmiany rosną na stanowiskach wilgotnych i cienistych, gdzie inne rośliny nie miałyby możliwości rosnąć.

  Żurawka Forever Purple - niska bylina do ogrodów

  Żurawka należy do roślin, które doskonale sprawdzą się w każdych warunkach. Charakteryzuje się dużymi liśćmi o karbowanych brzegach, które występują w kolorze fioletu. Świetnie wyróżniają się na tle pozostałych roślin w ogrodzie. Przepięknie będą prezentowały się w kępie, zdobiąc każdą rabatę. W okresie zakwitania pojawiają się przepięknie różowo - fioletowe kwiaty, które utrzymują się przez cały sezon. Są to rośliny wieloletnie, preferują stanowisko nasłonecznione i glebę żyzną, wilgotną. Jest mrozoodporna. Swoim wzrostem osiąga maksymalnie 30 cm. Swoje zastosowanie znajdzie na rabatach w ogrodzie, wypełniając puste przestrzenie. Świetnie będzie prezentować się na tle innych roślin oraz krzewów ozdobnych.

  Liliowiec ogrodowy Strawberry Candy

  Liliowce należą do grupy niezwykle pięknych roślin, jednak odmiana Strawberry Candy to bylina jedna z najpiękniejszych. Wyróżnia się na tle zielonych liści i pozostałych roślin w ogrodzie pomarańczowymi, różowymi i kremowymi kwiatami o rozłożystym kształcie. Wewnątrz posiadają oczko w kolorze czerwonym oraz gardzielę w kolorze żółtym, która przepięknie się wyróżnia. Liliowce posiadają długie, wąskie i lekko wygięte liście, które stanowią doskonałą otoczkę dla kwiatów. Jest to roślina długowieczna i najlepiej prezentuje się posadzona w kępie. Jest to bylina łatwa w uprawie, rośnie w glebie żyznej oraz preferuje stanowisko nasłonecznione lub lekko zacienione. Swoje zastosowanie znajdzie w ogrodach, na rabatach, w parkach, na zieleni miejskiej oraz może służyć jako roślina okrywowa.

  Brunnera wielkolistna Alexanders Great

  To bylina składająca się głównie ze sporych liści w kolorze srebrzysto - niebieskim, z widocznymi żyłkami w kolorze zielonym. Podczas zasadzania należy odpowiednio rozplanować rozłożenie roślin, ponieważ Brunnera potrafi szybko się rozrastać tworząc szerokie kępy. Swoim wzrostem osiąga do 30 cm wysokości, jednak mimo to potrafi tworzyć piękną dekorację. Preferuje stanowiska cieniste lub półcieniste i rośnie w glebie przeciętnej ogrodowej. Jest rośliną mrozoodporną, jednak w bezśnieżne zimy wymaga dodatkowego okrycia przed silnym, mroźnym wiatrem. Doskonale sprawdzi się na rabatach, w kompozycji z Funkią lub Żurawką. Dobrze będzie czuła się posadzona pod drzewami lub krzewami i w ogrodach skalnych.

   

   

 • Byliny na skalniak,...

  Spis treści:

  1. Byliny na skalniak
  2. Rośliny na skalniak - charakterystyka i zastosowanie
  3. Jakie rośliny na skalniak ?
  4. Rozchodnik łopatkowaty jako byliny na skalniaki
  5. Zawciąg nadmorski
  6. Floks wiechowaty - byliny na skalniak

  Byliny na skalniak

  Skalniak to niezwykle ozdobna część ogrodu, jednak by przez cały sezon stanowił formę dekoracji, najpierw trzeba włożyć w niego wiele pracy. Przede wszystkim najlepiej wybierać różne odmiany roślin, które będą kwitły na zmianę przez cały sezon. Warto również posadzić rośliny zimozielone, które będą zdobiły nasz ogród również zimą oraz będą pięknie prezentować się na tle białego śniegu. Dobrym rozwiązaniem jest również wybór roślin wieloletnich. Znaczenie ma także wysokość - na skalniak najlepiej sprawdzą się byliny okrywowe oraz byliny niskie. Odmiany różnią się między sobą pokrojem, kształtem liści, kolorem kwiatów oraz wymaganiami. Rośliny na skalniak powinny być mało wymagające, a przy tym odporne na wiele czynników zewnętrznych - w tym także na mróz i deszcz. Powinniśmy wybierać kwiaty na skalniak odporne na suszę, która często pojawia się szczególnie w okresie letnim, podczas wysokich temperatur.

  Rośliny na skalniak - charakterystyka i zastosowanie

  Byliny należą do roślin niezwykle odpornych na wiele czynników zewnętrznych. Potrafią dostosować się do warunków panujących w środowisku, a przy tym wypełnią każdą przestrzeń - nawet tą najbardziej problematyczną. Z tego też powodu są tak często pożądanymi roślinami do ogrodu. Kwiaty na skalniak przepięknie prezentują się w kompozycji z bylinami zielonymi oraz trawami. Wyróżniają się wielobarwnymi pąkami o ciekawych kształtach. Byliny na skalniak powinniśmy sadzić piętrowo - najwyższe gatunki najwyżej, z kolei niskie byliny i kwiaty na skalniak niżej, by stworzyć efekt spiętrzonego skalniaka. Doskonale sprawdzą się także byliny okrywowe, które wypełnią przestrzeń pomiędzy innymi roślinami.

  Jakie rośliny na skalniak ? Przykłady bylin

  • Rozchodnik łopatkowaty Cape Blanco,
  • Zawciąg nadmorski Armeria maritima,
  • Floks wiechowaty, Płomyk.

  Rozchodnik łopatkowaty jako byliny na skalniaki

  Rozchodnik należy do roślin często spotykanych na skalniakach, ze względu na małe wymagania - co jest ogromną zaletą. Charakteryzuje się niewielkimi liśćmi w kolorze srebrnym, o pokroju łopatkowatym - stąd nazwa. W okresie zakwitania posiada drobne kwiaty w kolorze żółtym, które pięknie prezentują się na tle srebrzysto - szarych liści. Rozchodnik osiąga od 3 do 5 cm wysokości, dlatego idealnie sprawdzi się jako roślina na skalniak. Ma bardzo małe wymagania. Przede wszystkim rośnie w każdej glebie ogrodowej i nie ma specjalnych wymagań, co do stanowiska, jednak najlepiej czuje sie w miejscach nasłonecznionych i półcienistych. Dzięki temu doskonale sprawdzi się na skalniak w każdym miejscu w ogrodzie. Dodatkowo jest byliną zimozieloną, jednak nie jest całkowicie mrozoodporny i w bezśnieżne zimy wymaga okrycia.

  Zawciąg nadmorski

  To bylina o niesamowitym oraz rzadko spotykanym pokroju. Charakteryzuje się kulistym, zwartym pokrojem, najlepiej prezentuje się posadzona w kępach. Posiada kuliste kwiaty w kolorze fioletowym, jasno różowym lub białym ( w zależności od odmiany) umieszczone na długim pędzie. Kwiaty doskonale prezentują się na tle zielonych, długich i wąskich liści. To rodzaj bylin idealnie nadający się na skalniaki, ze względu na swą wysokość. Zawciąg swym wzrostem osiąga do 20 cm wysokości, idealnie sprawdzi się na najniższym lub na środkowym piętrze skalniaku. Cieszy się sporym zainteresowaniem ze względu na okres zakwitania - Zawciąg nadmorski kwitnie od maja do września. Roślina nie ma dużych wymagań pielęgnacyjnych. Preferuje stanowiska nasłonecznione, ale osłonięte od wiatru - świetnie będzie czuła się osłonięta przez wyższą bylinę lub kępę trawy ozdobnej. Rośnie w glebie suchej i przepuszczalnej, może rosnąć nawet w glebie piaszczystej, dzięki czemu idealnie sprawdzi się jako roślina na skalniaki. Zawciąg nadmorski jest byliną mrozoodporną, jednak w chłodniejszych rejonach podczas silnych mrozów może przemarzać, dlatego warto okryć bylinę.

  Floks wiechowaty - byliny na skalniak

  Floks wiechowaty to roślina często spotykana w ogrodach od wielu lat, szczególnie w ogrodach babć. Jest to idealna roślina na skalniaki, która doskonale prezentuje się w kompozycji z innymi bylinami liściastymi. Kwiaty floksa będą przepięknie wyglądały na tle pozostałych roślin. Floks należy do bylin wieloletnich, a przy tym jest bardzo łatwy w uprawie i nie potrzebuje specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Floks wiechowaty to roślina o niewielkich, zielonych liściach oraz wąskich pędach, na których znajdują się niewielkie kwiaty układające się w kulę w kolorze różowym lub fioletowym. Przepięknie wyglądają posadzone w kępie, na tle pozostałych roślin, ale także w kompozycji z innymi kwiatami na skalniak. Preferuje stanowiska nasłonecznione lub lekko zacienione i rośnie w glebie żyznej przepuszczalnej. Przepięknie prezentuje się na skalniaku, a kwiatostany doskonale znoszą cięcia, dzięki czemu można z nich stworzyć przepiękne kompozycje bukietowe. Swoje zastosowanie znajdzie nie tylko jako bylina na skalniaki, ale także przepięknie będzie wyglądał posadzony na rabatach.

 • Bylina doniczkowa,...

  Spis treści:

  1. Kwiaty ogrodowe doniczkowe
  2. Bylina doniczkowa i kwiaty ogrodowe w donicy
  3. Lawenda jako kwiat ogrodowy doniczkowy
  4. Konwalia majowa
  5. Zawilec mieszańcowy - bylina doniczkowa

  Kwiaty ogrodowe doniczkowe

  Kwiaty pełnią niezwykłą formę dekoracji nie tylko w ogrodzie, ale także w domu. Kwiaty do pojemników będą pięknie prezentowały się w ogrodzie, posadzone w dużej, dekoracyjnej donicy. Mogą również być ozdobą na taras lub balkon. Posadzone w pojemnikach pięknie wyglądają nie tylko kwiaty, ale także byliny doniczkowe, które również mogą stanowić formę dekoracji w ogrodzie, na balkonie czy tarasie. Wybierając rośliny doniczkowe przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na odpowiedni rozmiar donicy. Ważne, by nie była zbyt mała, gdzie korzenie nie będą miały możliwości na swobodny rozrost. Poza tym ważny jest rodzaj gleby oraz sposób pielęgnacji. Niektóre odmiany bylin i kwiatów doniczkowych potrzebują regularnego nawożenia oraz podlewania, a także przycinania, np. zeschniętych liści lub pąków kwiatowych.

  Bylina doniczkowa i kwiaty ogrodowe w donicy

  Kwiaty i byliny w donicy przepięknie prezentują się posadzone w dekoracyjnym pojemniku. Niezwykle wyglądają na tle pozostałych roślin, krzewów i drzew, wyróżniając się barwą kwiatów oraz pokrojem. Zaletą bylin doniczkowych oraz kwiatów jest to, że mogą zdobić zarówno ogród, jak i taras lub balkon. Jednak przed posadzeniem roślin w pojemnikach należy wiedzieć, że nie wszystkie byliny i kwiaty dobrze czują się posadzone w donicy. Niektóre z nich wymagają wiele miejsca do ukorzenienia oraz do rozrostu. Jednak w sklepie Ogrodowa Galeria dostępnych jest wiele odmian bylin i kwiatów doniczkowych, które będą stanowić formę dekoracji przez długi czas. Jedne z najczęściej spotykanych bylin i kwiatów w donicy to m.in.:

  • Lawenda Bandera Purple,
  • Konwalia majowa,
  • Zawilec mieszańcowy Queen Charlotte.

  Lawenda jako kwiat ogrodowy doniczkowy

  Lawenda jest to kwiat naturalnie występujący u wybrzeży morza śródziemnego, gdzie rośnie posadzony na długich polach tworząc przepiękną taflę w fioletowym kolorze. W naszym klimacie Lawenda dobrze czuje się posadzona w pojemniku, tworząc świetną formę dekoracji. Jest to kwiat charakterystyczny ze względu na fioletowe kwiatostany znajdujące się na drobnych, zielonych pędach oraz otoczony wąskimi, długimi liśćmi. Niektóre odmiany występują również w kolorze różowym, purpurowym i białym. Kwiaty do ogrodu są łatwe w uprawie - taka też jest Lawenda. Preferuje stanowiska ciepłe, nasłonecznione, osłonięte od wiatru oraz rośnie w glebie żyznej, próchniczej, wilgotnej. Lawenda w porównaniu do większości bylin wymaga regularnego przycinania. Nie jest odporna na mróz, dlatego w okresie jesienno - zimowym powinniśmy umieścić donicę z kwiatem z cieplejszym pomieszczeniu, by zapobiec przemarznięciu. Powinniśmy również pamiętać o regularnym podlewaniu.

  Konwalia majowa

  Konwalia majowa to bylina, która świetnie prezentuje się posadzona na rabacie, ale sprawdzi się również jako ozdoba w donicy. Jest charakterystyczna ze względu na długie, dość spore liście oraz niewielkie, drobne kwiaty w kolorze białym, przypominający swym wyglądem dzwoneczki. Jest to bylina łatwa w uprawie, preferuje stanowiska cieniste lub półcieniste oraz rośnie w glebie żyznej, próchniczej, wilgotnej. Doskonale sprawdzi się posadzone na rabatach, w ogrodach, w kompozycji z innymi kwiatami i bylinami. Często spotkać można Konwalię w pojemniku, gdzie stanowi świetną formę dekoracji na tarasie, balkonie.

  Zawilec mieszańcowy - bylina doniczkowa

  Zawilec mieszańcowy należy do grupy bylin, które znajdą swoje zastosowanie praktycznie w każdym miejscu, a przy tym będzie tworzył świetną formę dekoracji posadzony w pojemniku na tarasie lub balkonie. Bylina posiada gęste liście w kolorze zielonym oraz pojedyncze kwiaty, w kolorze jasno różowym i białym. Kwiaty znajdują się na długich pędach. Jest to roślina mało wymagająca, rośnie na stanowiskach nasłonecznionych lub lekko zacienionych, w glebie żyznej, próchniczej. Doskonale sprawdzi się posadzony na rabatach, skalniakach, a także w donicy.

  Kwiaty pełnią niezwykle dekoracyjną funkcję i doskonale prezentują się w kompozycjach, a także jako solitery, jednak coraz częściej spotykane są również kwiaty ogrodowe w donicach, które zdobią przestrzeń balkonu i tarasu.

 • Byliny na balkon,...

  Spis treści:

  1. Kwiaty na balkon - charakterystyka
  2. Jakie rośliny na balkon?
  3. Bergenia sercowata - bylina balkonowa
  4. Żurawka
  5. Bodziszek kantabryjski - rośliny na balkonie
  6. Tawułka Arendsa na balkonie

  Kwiaty na balkon - charakterystyka

  Balkon wypełniony kwiatami w donicach lub dekoracyjnych skrzynkach to idealne miejsce do odpoczynku, szczególnie dla osób mieszkających w bloku, które nie mają możliwości posiadania własnego ogrodu. Kwiaty balkonowe dzielą się na wiele odmian. Wyróżniamy kwiaty pnące, które doskonale wypełnią przestrzeń oraz będą pełnić pewną formę osłony przed sąsiadami. Dostępne są również kwiaty ozdobne, które przepięknie będą dekorować taras, posadzone w donicy. Byliny i kwiaty dzielą się również na te mniej lub bardziej wymagające - podobnie jak krzewy i drzewa ozdobne. Jednak większość odmian potrzebuje żyznej ziemi, odpowiedniej donicy i regularnego podlewania. Niektóre odmiany wymagają również nawożenia, by zakwitać przez dłuższy okres czasu. Byliny na balkon doskonale będą prezentować się w kompozycji kwiatowej, ale równie pięknie wyglądają posadzone pojedynczo, jako solitery.

  Jakie rośliny na balkon?

  Byliny i kwiaty doniczkowe idealnie nadają się do umieszczenia na balkonie, gdzie będą dekorować całą przestrzeń. Wybierając rośliny do skrzynek lub pojemników przede wszystkim powinniśmy wybierać takie, które będą odporne na czynniki miejskie oraz na działanie czynników zewnętrznych jak np. wiatr. Ważne jest także wymagane stanowisko. Niektóre odmiany idealnie czują się w pełnym słońcu, inne zaś lepiej będą rosły w półcieniu. W sklepie Ogrodowa Galeria znajdziecie szeroki wybór bylin i kwiatów balkonowych. Do często wybieranych roślin balkonowych należą np:

  • Bergenia sercowata,
  • Żurawka Lime Rickey,
  • Bodziszek kantabryjski Cambridge,
  • Tawułka Arendsa Etna.

  Kwiaty balkonowe i byliny będą stanowić formę dekoracji przez długi okres czasu, jednak należy zapewnić roślinom odpowiednie warunki oraz w okresie jesienno - zimowym powinniśmy zabezpieczyć rośliny przed wiatrem oraz mrozem.

  Bergenia sercowata - bylina balkonowa

  Rośliny balkonowe powinny być odporne na wiele czynników zewnętrznych - taka właśnie jest Bergenia. Jest to roślina długowieczna, swoim wzrostem osiąga około 30-40 cm wysokości. Charakteryzuje się dużymi liśćmi w kształcie serca. Ponad zielonymi liśćmi wystają długie pędy w kolorze purpurowym, na których znajdują się drobne kwiaty tworzące zbite kępy. Kwiaty występują w kolorze różowym - doskonale wyróżniają się na tle zielonych liści. Bergenia jest odporna na mróz oraz działanie czynników zewnętrznych, w tym na zanieczyszczenia powietrza. Potrafi rosnąc zarówno w słońcu, jak i w cieniu. Pięknie będzie wyglądała posadzona w kępie w skrzyni.

  Żurawka

  Jest to bylina rosnąca w kępie, charakteryzująca się jasnymi liśćmi o specyficznym kształcie. Liście występują w kolorze żółto-zielonym, posiadają nieregularne krawędzie, lekko powykręcane. Wzrostem osiąga około 20 cm wysokości. Ponad liśćmi wyróżniają się niewielkie kwiaty w kolorze białym. Roślina wymaga stanowiska półcienistego, ponieważ w całkowitym cieniu liście zmienią barwę z żółtej na całkowicie zieloną, a w słońcu mogą ulec uszkodzeniu. Żurawka rośnie w glebie lekko wilgotnej. Doskonale będzie wyglądać posadzona w donicy, rozweseli każdą przestrzeń oraz będzie idealnie kontrastować z otoczeniem.

  Bodziszek kantabryjski - rośliny na balkonie

  Bodziszek kantabryjski jest rośliną szybko rozrastającą się, która tworzy kępy. Doskonale prezentuje się posadzony w pojemnikach, zdobiąc przestrzeń balkonu i nadając mu nowego charakteru. Jest to roślina, która charakteryzuje się niewielkimi liśćmi w kolorze zielonym, które w okresie jesieni zmieniają swą barwę na lekko czerwoną. Posiada niewielkie kwiaty w kolorze różowym, wyróżniające się na tle liści. Rośnie na stanowiskach nasłonecznionych, półcienistych, w glebie umiarkowanej, wilgotnej. Doskonale będzie wyglądać posadzony w pojemniku, w kępie, a także w kompozycji z innymi bylinami i kwiatami balkonowymi.

  Tawułka Arendsa na balkonie

  Jest to roślina, która niezwykle prezentuje się posadzona w kępie. Charakteryzuje się niewielkimi liśćmi w kolorze zielonym oraz wiechowatymi kwiatostanami w kolorze czerwonym lub różowym, które potrafią wypełnić każdą przestrzeń. Tawułka Arendsa to również świetna propozycja do umieszczenia w kompozycji bukietowej. Rośnie na stanowiskach cienistych, w glebach lekko wilgotnych. Jest łatwa w uprawie oraz jest mrozoodporna, jednak powinno się osłonić Tawułkę przed silnym wiatrem, szczególnie w okresie jesienno - zimowym. Sprawdzi się nie tylko jako roślina balkonowa, ale także będzie świetnie wyglądać na rabatach, w okolicy oczek wodnych i w kompozycji z innymi bylinami.

  Byliny na balkonie tworzą niezwykłą formę dekoracji, zarówno w kompozycji z kwiatami balkonowymi, jak i posadzone pojedynczo w kępie, w ozdobnej donicy lub skrzyni. Jednak wybierając rośliny powinniśmy pamiętać o regularnym podlewaniu, o stanowisku, jakie preferuje roślina oraz o odpowiedniej wielkości pojemnika. Rozmiar pojemnika, w jakim zostanie posadzona roślina ma ogromne znaczenie, ze względu na odpowiedni rozrost korzeni. Jeśli donica będzie zbyt wąska, korzenie nie będą się rozrastać. Odpowiednia pielęgnacja zapewni świetną formę dekoracji przez długi okres czasu.

 • Zioła

  Spis treści:

  • Gdzie sadzić zioła?
  • Zioła na parapet, do donic i do ogrodu
  • Zioła do uprawy w domu
  • Jakie zioła sadzić razem
  • Gdzie kupić sadzonki ziół

   

  Gdzie najlepiej sadzić zioła?

  Każdy posiadacz ogrodu rozpoczynając swoją ogrodniczą przygodę zastanawia się gdzie zrobić rabatę z ziołami, czy można je uprawiać w donicach, jak dużo miejsca potrzebuje na zioła, czy sobie poradzę. Do uprawy ziół nie jest potrzebna ani duża powierzchnia ani uprawa ziół nie jest skomplikowana. Ziołowy ogródek można stworzyć wszędzie i w każdym ogrodzie czy tarasie. Zioła w ogrodzie to nie tylko uprawa w gruncie ale również w donicach na tarasie, w skrzyniach ale i doniczki na parapecie w jasnej kuchni. Uprawa ziół jest łatwa, przyjemna i niezwykle pożyteczna dla nas i dla owadów zapylających.

  Zioła na parapet, do donic, skrzyń i do ogrodu

  Sadzonki ziół, które kupujemy są najlepszym i najszybszym sposobem na założenie małego lub dużego ogrodu ziołowego. Kupując gotowe sadzonki ziół w doniczkach możesz od razu cieszyć się z ich smaku, właściwości leczniczych oraz pięknego zapachu. Większość z nas woli od razu korzystać ze świeżych listków ziół zamiast czekać, aż wykiełkują z nasion. Zioła kupione w doniczkach możesz od razu przesadzić i ustawić w ozdobnych doniczkach na parapecie kuchennym, sadzić po kilka sztuk w skrzynkach i donicach na tarasie lub od razu urządzić niezwykle przydatną rabatę ziołową w ogrodzie. Większość ziół oprócz swych walorów smakowych i zdrowotnych ma niezwykle dekoracyjne listki, które zdobią ogród od wiosny do późnej jesieni. Pamiętaj, że każde zioło jest bardzo cennym źródłem składników odżywczych i aromatycznych, zioła są niezastąpione w kuchni.

  Zioła do uprawy  domu

  Decyzja o uprawie ziół w domu spowoduje, że zawsze będziesz mieć pod ręką świeże listki ziół, które można dodać do potraw i napojów. Świeże zioła są zdecydowanie lepsze i bardziej aromatyczne aniżeli suszone. Zioła do uprawy w ogrodzie są w większości roślinami wieloletnimi i z powodzeniem możesz je uprawiać w domu. Uprawa ziół jest łatwa i nie stwarza problemów nawet początkującym ogrodnikom. Każdą przyprawę gotową np. popularną maggi możesz zastąpić listkami kocanki włoskiej, rozmarynu i tymianku. W domowym ogródku ziołowym najlepiej sprawdzą się zioła przyprawowe, które najczęściej stosujemy w kuchni: mięta, rozmaryn, kolendra, lubczyk, pietruszka naciowa czy mniej znane kocanki włoskie inaczej maggi.

  Pamiętaj, że im częściej obrywasz listki ziół tym lepiej rosną i się zagęszczają. W uprawie ziół zarówno w doniczkach jak i na grządce w ogrodzie ważne jest nawożenie. Najlepiej stosować nawozy organiczne 2 lub 3 razy w roku.

  Jakie zioła sadzić razem

  Większość ziół powinna być sadzona w miejscach słonecznych, ciepłych i osłoniętych od wiatru. Zioła lubią ciepły klimat i posadzone na odpowiednich stanowiskach będą lepiej rosły. Należy pamiętać, że dobre nasłonecznienie pozytywnie wpływa na zioła i będą miały najwięcej cennych olejków eterycznych a w związku z tym zioła będą bardziej aromatyczne. Większość ziół lubi glębę żyzną, próchniczną, wilgotną ale dobrze zdrenowaną; razem możesz posadzić lubczyk, mięte, melisę. Zioła pochodzące z klimatu śródziemnomorskiego takie jak rozmaryn, lawenda, kocanki lubią stanowiska bardziej suche i gorące. Stanowiska suche i słoneczne lubią również szałwia, czosnek górski, rumianek.

  Gdzie kupić sadzonki ziół

  Zioła do założenia ogrodu ziołowego, do uprawy na parapecie w doniczkach, w skrzyniach na tarasie lub po prostu na grządce w ogrodzie najlepiej kupować w sprawdzonych pewnych miejscach. Sadzonki ziół wieloletnich oferują sklepy ogrodnicze, centra ogrodnicze, szkółki roślin, targowiska. Często sadzonki ziół kupione w miejscach masowej sprzedaży są kiepskiej jakości. Bardzo dobrym miejscem na zakup ziół są ogrodnicze sklepy internetowe, niektóre sprzedają rośliny wprost ze szkółki takie jak ogrodowagaleria.pl. Gospodarstwo Szkółkarskie Grzegorz Miłoś z podkarpacia sprzedaje pewne, zdrowe i dobrze ukorzenione sadzonki ziół. Sprzedaż i wysyłka ziół i innych roślin ozdobnych dostępna jest od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Zioła można sadzić przez cały okres wegetacyjny od marca do listopada. Zioła ze szkółki są najlepszej jakości, od początku uprawiane w odpowiednim podłożu dobrze ukorzenione i gotowe do sadzenia wszędzie tam gdzie chcesz.