Aktywne filtry

Krzewy liściaste do półcienia

Spis treści:

 • Jakie krzewy do półcienia
 • Hortensja ogrodowa na stanowisku półcienistym
 • Mahonia pospolita
 • Pieris japoński krzew zimozielony
 • Krzewy do półcienia - pielęgnacja
 • Jak wybierać krzewy do półcienia

Jakie krzewy do półcienia?

Rozpoczynając uprawę roślin zarówno w ogrodzie jak i w donicach na tarasie musimy brać pod uwagę jakie dane rośliny mają wymagania. Bardzo ważne jest dobranie stanowiska, które będzie najbardziej odpowiadało danej roślinie. Źle dobrane stanowisko może bardzo negatywnie wpłynąć na wzrost i rozwój rośliny. W większości ogrodów są miejsca częściowo zacienione, one właśnie właścicielom sprawiają największe problemy z aranżacją. Planując nasadzenia w miejscach częściowo zacienionych musimy brać pod uwagę wymagania roślin. Rośliny, które lubią półcień to między innymi:

 • Mahonia pospolita
 • Hortensja ogrodowa
 • Hortensja pnąca
 • Cis pospolity
 • Żylistek
 • Śnieguliczka
 • Bukszpan
 • Pieris japoński
 • Różanecznik i azalia
 • Kiścień

Hortensja ogrodowa na stanowisku półcienistym

Hortensja ogrodowa charakteryzuje się bardzo długim i bujnym kwitnieniem przez okres lata i jesieni. Hortensja lubi bardziej stanowiska lekko zacienione niż mocno nasłonecznione, gleby wilgotnej i żyznej. Krzewy te są idealnymi roślinami do tworzenia barwnych kwitnących grup. Stanowią piękne tło dla niższych roślin zimozielonych. Idealnie łączy się z niskimi trawami i iglakami. Ozdobna z zarówno z kwiatów jak i liście, które mogą być w różnych odcieniach i biało pstre. Kwiaty zarówno ogromne kuliste jak i płaskie mają różnorodne kolory.  Ze względu na ogromny wybór odmian można dobrać idealną hortensje do swojego ogrodu.

Mahonia pospolita

Mahonia nazywana jest inaczej polskim ostrokrzewem. Jest krzewem zimozielonym, ma bardzo ładne błyszczące lekko kolczaste liście. Przez większość roku liście mają barwę zielona a na jesieni przebarwia się na czerwono. Kwitnie wiosną na żółto i jest rośliną miododajną. Ma bardzo małe wymagania glebowe i świetlne. Dobrze rośnie w półcieniu, przy ścianach budynków i altan. jest rośliną mrozoodporną.

Pieris japoński krzew zimozielony

Pieris japoński należy do grupy roślin wrzosowatych. Jest bardzo ozdobną rośliną zimozieloną. Dorasta do niewielkich rozmiarów od 0,5 - 1,2m wysokości. Lubi stanowiska półcieniste z rozproszonym światłem. Jest idealną rośliną do niskich nasadzeń i niższych pięter w kompozycji ogrodowej. Jako roślina zimozielona jest niezwykle dekoracyjny w zimie. Liście są o barwie zielonej i biało lub kremowo obrzeżonej. Kwiaty pojawiają się wiosną, pieris kwitnie na biało bądź różowo.

Krzewy do półcienia - pielęgnacja

Osoby posiadające ogrody leśne wiedzą, jak bardzo problematyczne potrafi być miejsce w ogrodzie, w którym przez większą część dnia panuje półcień. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie wybór krzewów lubiących rozproszone światło i półcień . Krzewy do półcienia są roślinami bardzo lubianymi ze względu na to, że mogą rosnąć i pięknie obficie kwitnąc w miejscach trudnych do zaaranżowania. Są piękną ozdobą przez cały rok i dobrze komponują się z innymi roślinami. Krzewy ozdobne lubiące stanowiska lekko zacienione same w sobie nie wymagają dużego zainteresowania i pielęgnacji. Niektóre odmiany jednak wymagają regularnego przycinania ze względu na szybki rozrost jak np. Mahonia, Bukszpan, Ostrokrzew. Krzewy do półcienia często są również zimozielone, dlatego stanowią formę dekoracji również w okresie zimowym, a przyprószone białym śniegiem sprawiają, że ogród wygląda magicznie. Rośliny do półcienia zazwyczaj przepadają za glebą żyzna, często wilgotną, ale nie mokrą, ponieważ nadmiar wody w ziemi mógłby doprowadzić do przegnicia korzeni, a następnie do obumarcia krzewu. Krzewy pięknie wyglądają również jesienią, w kompozycji z drzewkami o wielobarwnych liściach.

Jak wybierać krzewy do półcienia

Aranżacja ogrodu to jeden z pierwszych czynników jaki powinniśmy podjąć przed urządzaniem przestrzeni wokół domu. Jednym z najważniejszych etapów jest odpowiednie rozmieszczenie roślin względem ich wymagań, co pozwoli im bujnie rosnąć bez dodatkowego nawożenia i pielęgnacji. Jeśli w ogrodzie jest miejsce zacienione przez większą część dnia, warto posadzić tam krzewy bujne, które nie wymagają dużo światła i dobrze czują się w cieniu. Podczas urządzania ogrodu weźmy pod uwagę rodzaj gleby. Większość krzewów rosnących w cieniu przepada za glebą żyzną, wilgotną. Do tego rodzaju roślin należą krzewy, które swoje pochodzenie wywodzą z lasu, gdzie rzadko kiedy docierają promienie słoneczne. Dostępnych jest wiele gatunków krzewów cieniolubnych, od płożących, poprzez miniaturowe, aż po krzewy osiągające wysokość nawet do dwóch metrów. Dlatego ważne jest również, aby wziąć pod uwagę ostateczny wzrost rośliny.

Krzewy do półcienia świetnie sprawdzą się również na balkon lub taras, jednak przed ich wyborem należy wybrać roślinę, która będzie odpowiednio przystosowana do posadzenia w pojemniku. Dzięki temu wypełnimy przestrzeń na tarasie pięknym krzewem o bujnych, często dość charakterystycznych liściach.

Zachęcamy do zapoznania się z pozostałą ofertą drzew i krzewów dostępną w naszym sklepie internetowym. Zapraszamy również do odwiedzenia naszej szkółki roślin, gdzie chętnie służymy pomocą w wyborze odpowiedniej rośliny oraz w znalezieniu wymarzonego gatunku.