14 dni na zwrot Darmowa dostawa od 399 zł sklep@ogrodowagaleria.pl (+ 48) 537 540 537

Spis treści:

 1. Drzewa liściaste
 2. Drzewka szczepione na pniu
 3. Drzewa liściaste kolumnowe i drzewa kuliste
 4. Drzewa naturalistyczne i solitery
 5. Płaczące drzewo liściaste
 6. Drzewa o ozdobnych liściach i drzewa ozdobne z kwiatów
 7. Drzewa niskopienne i wysokie drzewa

Drzewa liściaste

Drzewa liściaste należą do roślin ozdobnych, nadają ogrodowi wielu barw, szczególnie w okresie wiosennym, kiedy drzewa zakwitają oraz w okresie jesiennym, kiedy liście przybierają barwy w odcieniach czerwonego, pomarańczowego i żółtego. Drzewa liściaste posiadają liście w wielu kształtach i rozmiarach, w zależności od gatunku, które dodatkowo urozmaicają nasz ogród. Korona drzew liściastych w zależności od gatunku może być kulista, kolumnowa, stożkowata, zwisająca, płacząca. Podczas zakwitania niektóre odmiany bogate są w owoce, których nie należy spożywać, jeśli nie są jadalne. Najbardziej popularne drzewa liściaste w naszym kraju to Dąb,Klon, Buk, Brzoza, Lipa, Jarząb, Olcha. Wytwarzają specyficzną woń, która ma za zadanie wabić owady potrzebne do zapylania. W naszym sklepie internetowym ogrodowagaleria.pl oferujemy sadzonki drzew liściastych każdego gatunku. 

Drzewka szczepione na pniu 

Drzewa liściaste szczepione na pniu stanowią szczególną formę dekoracji w ogrodzie. Drzewa świetnie komponują się na tle innych roślin i krzewów iglastych. Doskonale sprawdzą się nie tylko w ogrodzie, ale także posadzone przed domem lub w parku przy alejce. Drzewa liściaste szczepione na pniu w zależności od gatunku wymagają odpowiedniej pielęgnacji, nawożenia oraz regularnego nawadniania, szczególnie młode drzewka liściaste. Nie są odporne na czynniki atmosferyczne, dlatego w okresie zimowym należy okryć je włókniną chroniącą przed silnym mrozem oraz wiatrem w bezśnieżne zimy. 

Drzewa liściaste kolumnowe i drzewa kuliste

Drzewa o smukłej sylwetce, kształtem przypominające kolumny doskonale sprawdzą się przede wszystkim do małych ogrodów, gdzie nie ma wystarczająco miejsca na rozłożyste krzewy i drzewa szeroko rosnące. Charakteryzują się tym, że rosną na wysokość, a nie szerokość. 

Drzewa liściaste kolumnowe w zależności od gatunku przybierają wiele barw i odcieni, zdobią nasz ogród wieloma kolorami i pozwalają cieszyć oko nie tylko nasze, ale również sąsiadów. Wiele drzew w okresie wiosennym również zakwita, obrastając pięknymi kwiatami, jednak nie owocują. Wybierając drzewka do ogrodu musimy zwracać szczególną uwagę na stanowisko, jakiego wymaga dane drzewo oraz na rodzaj gleby w ogrodzie. Drzewa kolumnowe nie wymagają specjalnej pielęgnacji, są mało wymagające, sprawdzą się u osób zapracowanych. 

Drzewa ogrodowe z koroną o pokroju kulistym są coraz częściej wybierane ze względu na ich charakterystyczny wygląd. Doskonale wyglądają w parkach i alejach, również doskonale sprawdzą się w ogrodach o małych rozmiarach, ale także świetnie będą komponować się na tle innych krzewów i roślin w ogrodzie. Zazwyczaj przybierają różne rozmiary w zależności od wysokości szczepienia; od około półtorej metra, do nawet trzech metrów wysokości, w zależności od gatunku. Drzewa kuliste charakteryzują się koroną w kształcie kuli rosnącą na pniu. Nie potrzebują specjalnej pielęgnacji i corocznego cięcia, jednak jeśli osiągną zbyt duże rozmiary - koronę można regulować przez cięcie. W okresie zimowym młode drzewko można okryć, jeśli rośnie na przeciągu i mamy bardzo mroźną i bezśnieżną zimę. Zapewniają estetyczny wygląd całego ogrodu.

Drzewa naturalistyczne i solitery

Ogród naturalistyczny idealnie komponuje się z otoczeniem. Sprawia wrażenie łąki, z niewielką ingerencją człowieka. Drzewa naturalistyczne wyglądają jakby rosły tam od zawsze, idealnie wpasowując się w klimat otaczającej przestrzeni. Wybierając drzewa naturalistyczne do ogrodu należy kierować wybór na podstawie rosnących drzew w okolicy. Ten rodzaj drzew nie wymaga żadnej pielęgnacji, podobnie jak cały ogród naturalistyczny, w którym ewentualnie dwa razy w roku zostaje skoszona trawa. Do ogrodu naturalistycznego najlepiej sprawdzi się Dąb, Sosna, Wierzba, Jodła, Brzoza, czy Lipa. 

Solitery to drzewa rosnące samotnie, mocno wyeksponowane na tle innych roślin w ogrodzie, często o dużych rozmiarach. Drzewa na solitery pełnią funkcję ozdobną, a często również zapewniają cień, dzięki swoim dużym rozmiarom. Wybierając drzewo do ogrodu należy zwrócić szczególną uwagę na dopasowanie wymagań rośliny do warunków panujących w ogrodzie, np. na stanowisko nasłonecznione czy rodzaj gleby. Duże znaczenie ma również wielkość oraz szerokość drzewa. Wybierając drzewo do ogrodu należy dowiedzieć się na jaką wielkość rośnie i czy rzeczywiście odpowiednio dużo miejsca posiadamy, aby drzewo mogło swobodnie rosnąć. 

Płaczące drzewo liściaste

Drzewa o pokroju płaczącym charakteryzują się zwisającymi pędami, nadając przestrzeni nieco romantyzmu i nowego charakteru. Swoim wyglądem przypominają parasol, ze względu na zwisające pędy pokryte gęstymi liśćmi w różnych kształtach i kolorach. W zależności od gatunku, wiele z nich posiada pędy odstające od pnia, co tworzy naturalny parasol chroniący przed słońcem. W okresie wiosennym drzewo pokryte jest pięknymi kwiatami, zimą jednak nadaje nowego charakteru swoim szkieletem. Drzewa płaczące nie wymagają specjalnej pielęgnacji, jednak należy pamiętać o regularnym przycinaniu. W zależności od gatunku, niektóre z nich potrafią osiągać pokaźne rozmiary tworząc ogromny, naturalny parasol. 

Drzewa o ozdobnych liściach i drzewa ozdobne z kwiatów

Drzewa z ozdobnymi liśćmi to jedne z najczęściej spotykanych roślin w ogrodach. Ze względu na swoją specyfikę, drzewa o ozdobnych liściach charakteryzują się różnorodnością kształtów i barw liści. Są często wybierane również dzięki temu, że nadają ogrodowi wielu barw w okresie jesiennym, kiedy liście przybierają barwy od czerwonej, po pomarańczowe i brązowe. Wiosną natomiast cały ogród kwitnie i budzi się do życia. Drzewa o ozdobnych liściach potrafią rosnąć do sporych rozmiarów, jednak wyróżniamy gatunki, które osiągają niewielkie rozmiary i doskonale sprawdzą się do niewielkich ogrodów. Drzewa te nie są wymagające i nie potrzebują szczególnej pielęgnacji. 

Drzewa o ozdobnych kwiatach to jedne z najczęściej wybieranych roślin do ogrodu, ze względu na liczne kwiaty, które doskonale dekorują ogród oraz komponują się na tle innych roślin i krzewów. Drzewa te, ze względu na różnorodność gatunków świetnie sprawdzą się zarówno w ogrodach o dużych rozmiarach, jak i tych nieco mniejszych. Ten rodzaj drzew cieszy oko szczególnie w okresie wiosennym, gdy wszystkie kwiaty zakwitają, nadając ogrodowi wielu kolorów i barw, a także przyjemnego zapachu. Woń kwiatów ma za zadanie przywołać owady, które zapylają rośliny. Drzewa ozdobne z kwiatów nie są bardzo wymagające, jednak należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu oraz wyborze odpowiedniego stanowiska dopasowanego do wymagań danego gatunku, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się pięknie dojrzewającym drzewkiem. 

Drzewa niskopienne i wysokie drzewa

Drzewa niskopienne sprawdzą się zarówno do ogrodu o dużych rozmiarach, jak i tych mniejszych, a także świetnie będą wyglądać posadzone przed domem. Drzewa niskopienne nie osiągają dużych wysokości, rozrastają się tuż nad ziemią, dlatego będą idealne na małe przestrzenie. Wymagają nieco większej pielęgnacji od drzew i krzewów wysoko rosnących, a także należy pamiętać o regularnym przycinaniu. Świetnie wyglądają na tle innych krzewów, a także między kwiatami. Wybierając drzewa niskopienne należy pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu przestrzeni w ogrodzie, aby idealnie komponowały się z pozostałymi krzewami.


Wysokie drzewa będą idealne do ogrodów, ale nie tylko. Świetnie sprawdzą się w parkach, zapewniając dużo cienia w okresie letnim podczas upalnych dni. Wysokie drzewa osiągają wysokość nawet do 3 lub 4 metrów wysokości, dlatego przed zakupem należy rozsądnie wybierać przestrzeń, w której drzewko zostanie zasadzone. Jeśli planujemy posadzenie drzewa wysoko rosnącego w okolicy domu, należy wziąć pod uwagę odpowiednią przestrzeń, jaka jest potrzebna, by drzewo swobodnie rosło i nie zagrażało naszemu bezpieczeństwu. Niektóre rodzaje drzew wysokich wymagają regularnego cięcia. W zależności od gatunku, wiele drzew jest mrozoodpornych oraz zimozielonych. Drzewa wysokie sprawiają, że przestrzeń wokół domu wygląda efektownie, a w okresie jesiennym barwią otoczenie na wiele kolorów.

BEZPIECZNE ZAKUPY
 • Różne formy płatności
 • Bezpieczne przelewy
 • Gwarantowany zwrot pieniędzy
 • Szyfrowane dane i transakcje
 • Kontakt ze sprzedawcą
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl