Aktywne filtry

Drzewa liściaste

Spis treści:

  1. Drzewa liściaste
  2. Drzewka szczepione na pniu
  3. Drzewa liściaste kolumnowe i drzewa kuliste
  4. Drzewa naturalistyczne i solitery
  5. Płaczące drzewo liściaste
  6. Drzewa o ozdobnych liściach i drzewa ozdobne z kwiatów
  7. Drzewa niskopienne i wysokie drzewa

Drzewa liściaste

Drzewa liściaste należą do roślin ozdobnych, nadają ogrodowi wielu barw, szczególnie w okresie wiosennym, kiedy drzewa zakwitają oraz w okresie jesiennym, kiedy liście przybierają barwy w odcieniach czerwonego, pomarańczowego i żółtego. Drzewa liściaste posiadają liście w wielu kształtach i rozmiarach, w zależności od gatunku, które dodatkowo urozmaicają nasz ogród. Korona drzew liściastych w zależności od gatunku może być kulista, kolumnowa, stożkowata, zwisająca, płacząca. Podczas zakwitania niektóre odmiany bogate są w owoce, których nie należy spożywać, jeśli nie są jadalne. Najbardziej popularne drzewa liściaste w naszym kraju to Dąb,Klon, Buk, Brzoza, Lipa, Jarząb, Olcha. Wytwarzają specyficzną woń, która ma za zadanie wabić owady potrzebne do zapylania. W naszym sklepie internetowym ogrodowagaleria.pl oferujemy sadzonki drzew liściastych każdego gatunku. 

Drzewka szczepione na pniu 

Drzewa liściaste szczepione na pniu stanowią szczególną formę dekoracji w ogrodzie. Drzewa świetnie komponują się na tle innych roślin i krzewów iglastych. Doskonale sprawdzą się nie tylko w ogrodzie, ale także posadzone przed domem lub w parku przy alejce. Drzewa liściaste szczepione na pniu w zależności od gatunku wymagają odpowiedniej pielęgnacji, nawożenia oraz regularnego nawadniania, szczególnie młode drzewka liściaste. Nie są odporne na czynniki atmosferyczne, dlatego w okresie zimowym należy okryć je włókniną chroniącą przed silnym mrozem oraz wiatrem w bezśnieżne zimy. 

Drzewa liściaste kolumnowe i drzewa kuliste

Drzewa o smukłej sylwetce, kształtem przypominające kolumny doskonale sprawdzą się przede wszystkim do małych ogrodów, gdzie nie ma wystarczająco miejsca na rozłożyste krzewy i drzewa szeroko rosnące. Charakteryzują się tym, że rosną na wysokość, a nie szerokość. 

Drzewa liściaste kolumnowe w zależności od gatunku przybierają wiele barw i odcieni, zdobią nasz ogród wieloma kolorami i pozwalają cieszyć oko nie tylko nasze, ale również sąsiadów. Wiele drzew w okresie wiosennym również zakwita, obrastając pięknymi kwiatami, jednak nie owocują. Wybierając drzewka do ogrodu musimy zwracać szczególną uwagę na stanowisko, jakiego wymaga dane drzewo oraz na rodzaj gleby w ogrodzie. Drzewa kolumnowe nie wymagają specjalnej pielęgnacji, są mało wymagające, sprawdzą się u osób zapracowanych. 

Drzewa ogrodowe z koroną o pokroju kulistym są coraz częściej wybierane ze względu na ich charakterystyczny wygląd. Doskonale wyglądają w parkach i alejach, również doskonale sprawdzą się w ogrodach o małych rozmiarach, ale także świetnie będą komponować się na tle innych krzewów i roślin w ogrodzie. Zazwyczaj przybierają różne rozmiary w zależności od wysokości szczepienia; od około półtorej metra, do nawet trzech metrów wysokości, w zależności od gatunku. Drzewa kuliste charakteryzują się koroną w kształcie kuli rosnącą na pniu. Nie potrzebują specjalnej pielęgnacji i corocznego cięcia, jednak jeśli osiągną zbyt duże rozmiary - koronę można regulować przez cięcie. W okresie zimowym młode drzewko można okryć, jeśli rośnie na przeciągu i mamy bardzo mroźną i bezśnieżną zimę. Zapewniają estetyczny wygląd całego ogrodu.

Drzewa naturalistyczne i solitery

Ogród naturalistyczny idealnie komponuje się z otoczeniem. Sprawia wrażenie łąki, z niewielką ingerencją człowieka. Drzewa naturalistyczne wyglądają jakby rosły tam od zawsze, idealnie wpasowując się w klimat otaczającej przestrzeni. Wybierając drzewa naturalistyczne do ogrodu należy kierować wybór na podstawie rosnących drzew w okolicy. Ten rodzaj drzew nie wymaga żadnej pielęgnacji, podobnie jak cały ogród naturalistyczny, w którym ewentualnie dwa razy w roku zostaje skoszona trawa. Do ogrodu naturalistycznego najlepiej sprawdzi się Dąb, Sosna, Wierzba, Jodła, Brzoza, czy Lipa. 

Solitery to drzewa rosnące samotnie, mocno wyeksponowane na tle innych roślin w ogrodzie, często o dużych rozmiarach. Drzewa na solitery pełnią funkcję ozdobną, a często również zapewniają cień, dzięki swoim dużym rozmiarom. Wybierając drzewo do ogrodu należy zwrócić szczególną uwagę na dopasowanie wymagań rośliny do warunków panujących w ogrodzie, np. na stanowisko nasłonecznione czy rodzaj gleby. Duże znaczenie ma również wielkość oraz szerokość drzewa. Wybierając drzewo do ogrodu należy dowiedzieć się na jaką wielkość rośnie i czy rzeczywiście odpowiednio dużo miejsca posiadamy, aby drzewo mogło swobodnie rosnąć. 

Płaczące drzewo liściaste

Drzewa o pokroju płaczącym charakteryzują się zwisającymi pędami, nadając przestrzeni nieco romantyzmu i nowego charakteru. Swoim wyglądem przypominają parasol, ze względu na zwisające pędy pokryte gęstymi liśćmi w różnych kształtach i kolorach. W zależności od gatunku, wiele z nich posiada pędy odstające od pnia, co tworzy naturalny parasol chroniący przed słońcem. W okresie wiosennym drzewo pokryte jest pięknymi kwiatami, zimą jednak nadaje nowego charakteru swoim szkieletem. Drzewa płaczące nie wymagają specjalnej pielęgnacji, jednak należy pamiętać o regularnym przycinaniu. W zależności od gatunku, niektóre z nich potrafią osiągać pokaźne rozmiary tworząc ogromny, naturalny parasol. 

Drzewa o ozdobnych liściach i drzewa ozdobne z kwiatów

Drzewa z ozdobnymi liśćmi to jedne z najczęściej spotykanych roślin w ogrodach. Ze względu na swoją specyfikę, drzewa o ozdobnych liściach charakteryzują się różnorodnością kształtów i barw liści. Są często wybierane również dzięki temu, że nadają ogrodowi wielu barw w okresie jesiennym, kiedy liście przybierają barwy od czerwonej, po pomarańczowe i brązowe. Wiosną natomiast cały ogród kwitnie i budzi się do życia. Drzewa o ozdobnych liściach potrafią rosnąć do sporych rozmiarów, jednak wyróżniamy gatunki, które osiągają niewielkie rozmiary i doskonale sprawdzą się do niewielkich ogrodów. Drzewa te nie są wymagające i nie potrzebują szczególnej pielęgnacji. 

Drzewa o ozdobnych kwiatach to jedne z najczęściej wybieranych roślin do ogrodu, ze względu na liczne kwiaty, które doskonale dekorują ogród oraz komponują się na tle innych roślin i krzewów. Drzewa te, ze względu na różnorodność gatunków świetnie sprawdzą się zarówno w ogrodach o dużych rozmiarach, jak i tych nieco mniejszych. Ten rodzaj drzew cieszy oko szczególnie w okresie wiosennym, gdy wszystkie kwiaty zakwitają, nadając ogrodowi wielu kolorów i barw, a także przyjemnego zapachu. Woń kwiatów ma za zadanie przywołać owady, które zapylają rośliny. Drzewa ozdobne z kwiatów nie są bardzo wymagające, jednak należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu oraz wyborze odpowiedniego stanowiska dopasowanego do wymagań danego gatunku, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się pięknie dojrzewającym drzewkiem. 

Drzewa niskopienne i wysokie drzewa

Drzewa niskopienne sprawdzą się zarówno do ogrodu o dużych rozmiarach, jak i tych mniejszych, a także świetnie będą wyglądać posadzone przed domem. Drzewa niskopienne nie osiągają dużych wysokości, rozrastają się tuż nad ziemią, dlatego będą idealne na małe przestrzenie. Wymagają nieco większej pielęgnacji od drzew i krzewów wysoko rosnących, a także należy pamiętać o regularnym przycinaniu. Świetnie wyglądają na tle innych krzewów, a także między kwiatami. Wybierając drzewa niskopienne należy pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu przestrzeni w ogrodzie, aby idealnie komponowały się z pozostałymi krzewami.


Wysokie drzewa będą idealne do ogrodów, ale nie tylko. Świetnie sprawdzą się w parkach, zapewniając dużo cienia w okresie letnim podczas upalnych dni. Wysokie drzewa osiągają wysokość nawet do 3 lub 4 metrów wysokości, dlatego przed zakupem należy rozsądnie wybierać przestrzeń, w której drzewko zostanie zasadzone. Jeśli planujemy posadzenie drzewa wysoko rosnącego w okolicy domu, należy wziąć pod uwagę odpowiednią przestrzeń, jaka jest potrzebna, by drzewo swobodnie rosło i nie zagrażało naszemu bezpieczeństwu. Niektóre rodzaje drzew wysokich wymagają regularnego cięcia. W zależności od gatunku, wiele drzew jest mrozoodpornych oraz zimozielonych. Drzewa wysokie sprawiają, że przestrzeń wokół domu wygląda efektownie, a w okresie jesiennym barwią otoczenie na wiele kolorów.

Drzewa liściaste solitery do ogrodu, klon jarząb buk tulipanowiec

Podkategorie

  • Drzewka szczepione na...

    Spis treści:

    1. Drzewka szczepione na pniu
    2. Drzewka liściaste szczepione na pniu - rodzaje
    3. Drzewko szczepione na pniu - klon zwyczajny
    4. Drzewa ozdobne liściaste - Wiśnia piłkowana

    Drzewka szczepione na pniu

    Drzewa liściaste ozdobne świetnie sprawdzą się w każdym ogrodzie, zarówno o sporych rozmiarach, jak i w niewielkim ogrodzie. Równie dobrze będą prezentowały się posadzone przed wejściem do domu, tworząc formę dekoracji w połączeniu z innymi krzewami lub posadzone pojedynczo, jako solitery. W sklepie Ogrodowa Galeria dostępne są drzewka ozdobne na pniu miniaturowe, jak i drzewa osiągające spore wysokości. W zależności od gatunku, drzewka ozdobne szczepione na pniu są mrozoodporne, ale są również odmiany, które wymagają dodatkowego okrycia w okresie jesienno - zimowym.

    Drzewka liściaste szczepione na pniu - rodzaje

    W sklepie ogrodowa Galeria dostępnych jest wiele drzew liściastych, które będą stanowić formę dekoracji w każdym ogrodzie, parku lub w okolicy przed domem, ciesząc oko swym pokrojem, kształtem i kolorem liści. Do jednych z najczęściej spotykanych drzew liściastych szczepionych na pniu możemy zaliczyć:

    • Brzozę brodawkowatą Youngii,
    • Klon zwyczajny Globosum,
    • Wiśnię piłkowaną Amagonogawa.

     

    Brzoza brodawkowata to drzewo liściaste wolno rosnące. Charakteryzuje się gęstymi liśćmi rosnącymi na licznych, przewieszonych pędach, które swobodnie zwisają, tworząc formę parasola. Brzoza wyróżnia się pomiędzy innymi drzewami korą w kolorze białym, posiada geste liście w kolorze zielonym. Jest to drzewo łatwe w uprawie, nie wymaga specjalnej pielęgnacji i będzie zdobić nasz ogród przez wiele lat. Brzoza brodawkowata preferuje stanowiska nasłonecznione, glebę żyzną, wilgotną. Jest to drzewo mrozoodporne, dlatego nie wymaga dodatkowego okrycia w okresie jesienno - zimowym. Brzoza źle znosi cięcia, dlatego zaleca się przycinanie tylko jeśli naprawdę jest to koniecznie. Brzoza swoje zastosowanie znajdzie w wielu ogrodach i parkach, w otoczeniu innych drzew i krzewów, jednak należy pamiętać, by nie sadzić Brzozy w pobliżu ulic ani w większych miastach, ponieważ źle znosi zanieczyszczenia środowiska.

    Drzewko szczepione na pniu - klon zwyczajny

    Klon zwyczajny Globosum to jedno z najpiękniejszych drzew, jakie możemy spotkać w ogrodzie. Świetnie prezentuje się w centralnym punkcie w ogrodzie, jako solitera. Stanowi formę dekoracji sam w sobie, ale doskonale będzie wyglądał w połączeniu z mniejszymi drzewami i krzewami w ogrodzie. Może stanowić cień dla mniejszych roślin, dlatego należy zwrócić uwagę na rozkład roślin podczas aranżacji ogrodu. Klon Globosum to dość sporej wielkości drzewo z koroną pokroju kulistego na pniu, z pewnością będzie wyróżniać się na tle pozostałych roślin w ogrodzie. Jest to drzewko nie mające specjalnych wymagań zarówno glebowych, jak i pielęgnacyjnych. Rośnie w każdej glebie ogrodowej, preferuje stanowiska nasłonecznione i jest całkowicie odporne na zanieczyszczenia powietrza, dzięki czemu świetnie będzie prezentować się w parkach, ogrodach miejskich oraz w nasadzeniach w centrum miasta. Doskonale wygląda posadzone pojedynczo, jako solitera lub w regularnych odstępach. Sprawdzi się również w ogrodzie o niewielkim rozmiarze.

    Drzewa ozdobne liściaste - Wiśnia piłkowana

    Wiśnia piłkowana to specyficzne drzewo należące do roślin ozdobnych, przykuwające uwagę szczególnie w okresie zakwitania. Wyróżnia się na tle pozostałych drzew i krzewów przede wszystkim strzelistym pokrojem, pojedynczymi gałązkami na pniu, które w okresie zakwitania posiadają wiele kwiatów w kolorze białym i różowym - doskonale prezentują się na tle zielonych drzew i krzewów ozdobnych. Liście Wiśni są w kolorze ciemnego zielonego, jednak w okresie jesiennym zmieniają swą barwę na pomarańczową. Wiśnia piłkowana nie jest drzewem wymagającym, preferuje stanowiska nasłonecznione i osłonięte od wiatru, rośnie w glebie żyznej, lekko wilgotnej. Należy pamiętać, że nie jest to krzew całkowicie mrozoodporny, dlatego w okresie jesienno - zimowym warto okryć drzewko włókniną, w celu zabezpieczenia przed niską temperaturą. Pozwoli to unikać przemarznięcia rośliny. Jest to drzewko szczepione, które doskonale sprawdzi się w ogrodzie jako solitera, ale także w kompozycji z innymi drzewami lub krzewami o liściach lub igłach w kolorze zielonym.

    Zapraszamy do odwiedzenia naszej szkółki roślin, gdzie z chęcią pomożemy w wyborze odpowiedniej rośliny pasującej do warunków panujących w ogrodzie. Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałą ofertą roślin dostępną w naszym sklepie internetowym.

  • Wysokie drzewa

    Spis treści:

    1. Wysokie drzewa liściaste
    2. Rodzaje wysokich drzew liściastych
    3. Brzoza brodawkowata
    4. Lipa szerokolistna - wysokie drzewo ozdobne
    5. Wiąz górski

    Wysokie drzewa liściaste

    Wybierając rośliny do ogrodu przede wszystkim należy zwrócić uwagę na maksymalny rozmiar, jaki może osiągnąć dane drzewo. Drzewa liściaste o sporych rozmiarach doskonale sprawdzą się do dużych ogrodów, gdzie jest dużo przestrzeni. Podczas aranżacji ogrodu powinniśmy również pamiętać, że wysokie drzewa będą stanowić cień, a tym samym mogą negatywnie wpłynąć na wzrost krzewów i drzew, które wymagają stanowisk nasłonecznionych. Z tego powodu tak ważne jest, by wybrać odpowiednie miejsce dla dużych drzew. Te odmiany drzew pięknie wyglądają przez cały rok - wiosną zakwitają w gęste, zielone liście, jesienią zaś zdobią okolicę liśćmi o wielu barwach - od żółtej przez pomarańczową, aż do ciemno-brązowej. W okresie zimowym z kolei drzewa pokryte szronem lub niewielką warstwą śniegu sprawiają, że okolica wygląda magicznie.

    Rodzaje wysokich drzew liściastych

    Duże drzewa spotkać możemy praktycznie wszędzie, zarówno w ogrodach, jak i przy drogach, w parkach, ogrodach miejskich. Są to niezwykle odporne rośliny na działanie czynników zewnętrznych, w tym także na zanieczyszczenia środowiska. Wysokie drzewa nie potrzebują praktycznie żadnej pielęgnacji, stanowią formę dekoracji przez wiele lat. Do często spotykanych drzew wysokich należą m.in.:

    • Brzoza brodawkowata,
    • Lipa szerokolistna,
    • Wiąz górski.

    Brzoza brodawkowata

    Brzoza należy do grupy wysokich drzew liściastych, żyje około 200 lat. Posiada charakterystyczny biały pień oraz zwisające, długie pędy z liśćmi w kolorze zielonym. Swoim wzrostem osiąga do 30 metrów wysokości. Swoje zastosowanie znajdzie w ogrodzie, najlepiej na uboczu, by stanowić tło dla pozostałych roślin oraz by nie zasłaniać promieni słońca dla roślin, które potrzebują stanowiska nasłonecznionego. Brzoza rośnie na stanowiskach nasłonecznionych i lekko zacienionych. Nie ma specjalnych wymagań glebowych, rośnie w każdej glebie ogrodowej, także w lekko piaszczystej. Jest to drzewo odporne na suszę oraz mróz. Nie potrzebuje specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Będzie stanowić świetną formę dekoracji w ogrodach, parkach oraz jako nasadzenie miejskie.

    Lipa szerokolistna - wysokie drzewo ozdobne

    To drzewo o sporych rozmiarach, o szerokiej i nieregularnej koronie na szerokim, krótkim pniu. Lipa należy do drzew długo rosnących,może rosnąć nawet do 1000 lat. Swoim wzrostem może osiągać do 40 metrów wysokości, charakteryzuje się gęstą koroną złożoną z wielu liści o długości około 6 cm. Liście w kolorze zielonych stanowią idealne tło, w okresie jesiennym zmieniając swą barwę na żółto - pomarańczową. Jest to wysokie drzewo, które nie ma żadnych wymagań pielęgnacyjnych i stanowi formę dekoracji przez cały rok. Preferuje stanowiska nasłonecznione oraz lekko zacienione i rośnie w glebie lekko wilgotnej. Swoje zastosowanie znajdzie w parkach, będzie stanowić cień. Idealnie sprawdzi się niedaleko domu, jednak należy pamiętać o odpowiedniej odległości od budynków.

    Wiąz górski

    Wiąz górski jest wysokim drzewem, które jest coraz rzadziej spotykane w polskich ogrodach. Stanowi tło dla pozostałych roślin w ogrodzie. Charakteryzuje się gęstymi kwiatami w jasno brązowym kolorze, które zakwitają jako pierwsze i są niezwykle lubiane przez pszczoły. Dopiero po pojawieniu się kwiatów zaczynają pojawiać się liście w kolorze zielonym. Preferuje stanowiska nasłonecznione lub lekko zacienione, rośnie w glebie gliniastej, wilgotnej. Nie potrzebuje specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych i jest łatwy w uprawie. Osiąga do 40 metrów wysokości. Duże drzewa doskonale wyglądają jako solitera w pewnej odległości od domu, stanowią również tło dla mniejszych krzewów i drzew ozdobnych. Liściaste drzewa wysokie stanowią cień, dlatego świetnie sprawdzą się w parkach oraz w ogrodach miejskich.

  • Drzewa liściaste...

    Spis treści:

    1. Drzewa liściaste kolumnowe - zastosowanie w ogrodzie
    2. Drzewa ozdobne kolumnowe - Buk pospolity Rohan Obelisk
    3. Drzewa kolumnowe jako żywopłoty
    4. Kompozycje drzew do ogrodu
    5. Pielęgnacja drzew kolumnowych

    Drzewa liściaste kolumnowe - zastosowanie w ogrodzie

    Drzewa o pokroju kolumnowym świetnie sprawdzą się w każdym ogrodzie. Świetnie będą prezentowały się w ogrodzie o sporych rozmiarach posadzone na rabacie, tworząc tło dla pozostałych roślin. Doskonale sprawdzą się również jako żywopłot. Często są wykorzystywane także w ogrodach o małych rozmiarach, tworząc dekorację posadzone pojedynczo, jako solitery. Drzewa o pokroju kolumnowym w sklepie Ogrodowa Galeria dostępne są zarówno w odmianach karłowatych, a także osiągające spore rozmiary. Drzewka ozdobne kolumnowe świetnie prezentują się podczas sezonu, ozdabiając ogród wielobarwnymi liśćmi, wyglądają bardzo estetycznie i elegancko.

    Drzewa ozdobne kolumnowe - Buk pospolity Rohan Obelisk

    Buk pospolity w odmianie kolumnowej świetnie sprawdzi się jako dekoracja w każdym ogrodzie. Wśród innych krzewów i drzew ozdobnych wyróżnia się na ich tle ciemnoczerwonymi liśćmi, które w okresie jesiennym przybierają barwę ciemnobrązową. Jest to drzewo ozdobne kolumnowe osiągające swoim wzrostem nawet do 15 metrów wysokości, sprawdzi się jako solitera lub w połączeniu z innymi drzewami. Może również tworzyć formę osłony dla mniejszych roślin. Buki to drzewa rosnące w glebie żyznej i lekko wilgotnej, świetnie czują się w środowisku wilgotnym, jednak nie znoszą suszy. Preferują stanowiska nasłonecznione, gdzie pięknie wybarwiają liście. Są odporne na mróz oraz odporne na cięcia. Swoje zastosowanie znajdzie w ogrodzie o niewielkim rozmiarze. Może tworzyć formę dekoracji jako ozdoba miejska, posadzone pojedynczo, jako solitery. Sprawdzą się również w parkach i ogrodach o sporych wielkościach.

    Drzewa kolumnowe jako żywopłoty

    Drzewka kolumnowe liściaste często możemy spotkać posadzone jako żywopłoty, wyznaczając granicę rabaty lub w nasadzeniu przy ogrodzeniu. Doskonale tworzą formę dekoracji, a przy tym osłaniają przed wiatrem i ciekawskimi sąsiadami. Atutem drzew liściastych są barwy liści podczas sezonu, kiedy zakwitają w gęste ulistnienie w wielu barwach i odcieniach - od zielonego po bordowy. Równie pięknie wyglądają rośliny jesienią, kiedy liście przybierają barwy żółte, pomarańczowe, czerwone i jasno brązowe. Drzewa kolumnowe nie wymagają formowania, dzięki zgrabnemu pokrojowi. Pięknie wyglądają posadzone w połączeniu z innym rodzajem drzew lub krzewów. Warto pamiętać o odpowiedniej odległości - drzewa na żywopłoty sadzimy w odległości około 70-100 cm.

    Kompozycje drzew do ogrodu

    Drzewa liściaste posadzone pojedynczo, jako solitery tworzą świetną formę dekoracji, szczególnie w ogrodach o niewielkich rozmiarach, ale doskonale będą prezentować się w połączeniu z innymi drzewami i krzewami. Tworząc kompozycję drzew do ogrodu, należy dobrać rośliny o podobnym wzroście. Świetnie będą się prezentowały w kompozycji z drzewami o pokroju kulistym lub płożącym. Decydując się na posadzenie drzewa kolumnowego należy pamiętać o wybraniu odpowiedniego miejsca.

    Pielęgnacja drzew kolumnowych

    Drzewa kolumnowe nie są roślinami, które wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych, dlatego świetnie sprawdzą się u osób zapracowanych. W zależności od odmiany, większość drzewek wymaga gleby żyznej, lekko wilgotnej. Preferują stanowiska nasłonecznione i wiele odmian dobrze czuje się w środowisku wilgotnym, dlatego mogą być posadzone w pobliżu oczek wodnych lub niewielkich stawów. Niektóre odmiany są mrozoodporne, jednak wiele z nich wymaga dodatkowego okrycia w okresie zimowym. Nie wymagają cięcia. Uprawa drzew kolumnowych jest bardzo łatwa i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

    Zachęcamy do zapoznania się z pozostałą ofertą roślin dostępną na naszej stronie internetowej.

     

  • Drzewa kuliste

    Spis treści:

    1. Drzewa kuliste do ogrodu
    2. Drzewa o kulistym pokroju - rodzaje drzew
    3. Klon pospolity Globosum
    4. Buk pospolity Purpurea Pendula
    5. Surmia Nana

    Drzewa kuliste do ogrodu

    Krzewy i drzewa o kulistym pokroju doskonale będą prezentowały się w ogrodzie posadzone pojedynczo, jako solitera. Tworzą świetną formę dekoracji w każdym ogrodzie, także przed wejściem do domu. Rośliny te mogą tworzyć formę ozdoby na balkonie lub tarasie - dobrze czują się posadzone w donicach. W zależności od gatunku, drzewka o kulistym pokroju są odporne na działanie czynników zewnętrznych, są łatwe w uprawie oraz nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki czemu będą odpowiednie również dla osób zapracowanych. Drzewa i krzewy kuliste mają różne formy, występują w odmianach karłowatych, a także rosnące do sporych rozmiarów. Odmiany karłowate idealnie będą wyglądały posadzone w równych odległościach, podsypane białym kamieniem lub korą. Drzewa o większych rozmiarach doskonale będą się prezentowały w dużym ogrodzie, jako soliter w centralnym punkcie ogrodu.

    Drzewa o kulistym pokroju - rodzaje drzew

    Drzewa o kulistym pokroju stają się coraz bardziej popularne ze względu na charakterystyczny kształt, który wyróżnia się w ogrodzie na tle innych drzew i krzewów ozdobnych. Rośliny kuliste doskonale prezentują się pojedynczo, jako solitery, tworząc formę dekoracji przez cały sezon. Zwracają uwagę nie tylko ze względu na specyficzny rodzaj korony, ale także ze względu na kolor i kształt liści. Do najczęściej spotykanych drzew o kulistym pokroju możemy zaliczyć:

    • Klon pospolity Globosum,
    • Buk pospolity Purpurea Pendula,
    • Surmia Nana.

    Są to drzewa stanowiące formę dekoracji w każdym ogrodzie, doskonale sprawdzą się także w parkach i ogrodach miejskich.

    Klon pospolity Globosum

    To pięknie wyglądające i niezwykle ozdobne drzewko liściaste, które przepięknie prezentuje się w minimalistycznym ogrodzie, tworząc formę dekoracji w centralnym punkcie. Drzewko charakteryzuje się kulistą koroną na grubym pniu. Posiada gęste liście w kolorze zielonym, które w okresie jesieni zmieniają swą barwę na pomarańczową. Korona drzewka stanowi świetne miejsce do stworzenia gniazda przez ptaki, które pełnią funkcję niwelowania szkodników w ogrodzie - jeśli takie się pojawią. Jest to drzewko odporne na czynniki zewnętrzne, w tym także zanieczyszczenia środowiska. Jest to drzewo łatwe w uprawie i nie ma specjalnych wymagań glebowych. Rośnie w każdej glebie ogrodowej, na stanowisku nasłonecznionym lub lekko zacienionym. Swoje zastosowanie znajdzie w każdym ogrodzie, w nasadzeniach miejskich, w parkach.

    Buk pospolity Purpurea Pendula

    Jest to wolno rosnące drzewo o kulistym oraz płaczącym pokroju ze zwisającymi pędami, które swoim wyglądem przypominają parasol. Jest to roślina wyróżniająca się na tle pozostałych drzew i krzewów brunatną barwą liści oraz charakterystycznym kształtem. Świetnie sprawdzi się jako soliter, zdobiąc ogród swym kolorem i pokrojem. Należy do roślin łatwych w uprawie, nie wymagających specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Preferuje glebę żyzną, próchniczą i przepuszczalną, rośnie na stanowisku nasłonecznionym lub lekko zacienionym. Jest rośliną mrozoodporną. Swoje zastosowanie znajdzie w w każdym ogrodzie, jako ozdoba przed domem, w parku lub ogrodzie miejskim.

    Surmia Nana

    Surmia Nana to gatunek roślin niezwykle prezentujących się w każdej przestrzeni. Surmia charakteryzuje się kulistą koroną o gęstych, sporych liściach w kolorze zielonym. Korona umieszczona jest na grubym pniu. Jest to drzewo nie duże oraz bardzo zgrabne - doskonale prezentuje się w każdym ogrodzie. Nie jest to roślina bardzo wymagająca, jednak ze względu na gęste ulistnienie korony, drzewo należy podeprzeć, wbijając pal w ziemię. Należy pozostawić przez kilka lat, aż pień będzie gruby i stabilny. Drzewo preferuje stanowiska nasłonecznione i osłonięte od wiatru, który mógłby połamać liście. Rośnie w każdej glebie ogrodowej, wyłączając glebę piaszczystą. Będzie pełnić formę dekoracji przed domem, w ogrodzie- jako solitera, na rabatach, w parkach i ogrodach miejskich.

    Drzewa i krzewy o kulistym pokroju doskonale zdobią ogród oraz każdą przestrzeń, ciesząc oko niezwykłym kształtem oraz barwą liści.

  • Drzewa naturalistyczne

    Spis treści:

    1. Drzewa liściaste w ogrodzie naturalistycznym
    2. Drzewa naturalistyczne - rodzaje drzew do ogrodu
    3. Brzoza brodawkowata Youngii
    4. Buk pospolity Purpurea Pendula
    5. Jesion pensylwański Crispa
    6. Ogród naturalistyczny - pielęgnacja drzew

    Drzewa liściaste w ogrodzie naturalistycznym

    Ogród naturalistyczny to miejsce sprzyjające odpoczynkowi, gdzie króluje natura. To również miejsce, które idealnie komponuje się z otaczającym krajobrazem, a dodatkowo nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. To przestrzeń, gdzie rosną bardzo proste gatunki roślin, wyglądające, jakby znajdowały się tam od zawsze. Z pewnością nie powinny znajdować się tam rośliny egzotyczne oraz rośliny wyróżniające się swym wyglądem na tle pozostałych roślin w okolicy. Cechą charakterystyczną ogrodu naturalistycznego jest również brak ogrodzenia lub ogrodzenie pasującego do otoczenia - drewniany płot lub murek z kamienia. Najlepiej sprawdzą się rośliny nie wymagające wielu zabiegów pielęgnacyjnych, w połączeniu z drzewami i krzewami będą tworzyły idealną przestrzeń do odpoczynku.

    Drzewa naturalistyczne - rodzaje drzew do ogrodu

    Do ogrodów naturalistycznych należy wybierać rośliny doskonale pasujące do otoczenia, podobne do tych, które rosną w okolicy. Idealnie sprawdzą się byliny oraz pnącza, kwiaty nie wymagające specjalnej pielęgnacji, oraz różne rodzaje drzew takie jak Dąb, Buk, Jesion, Lipa, Brzoza czy grab. Będą pełnić doskonałą formę dekoracji przez cały rok. Wiosną będą zachwycać kwitnącymi kwiatami, zaś jesienią będą zdobić przestrzeń wielobarwnymi liśćmi.

    Brzoza brodawkowata Youngii

    W ogrodach naturalistycznych często spotkać możemy Brzozę, która charakteryzuje się dekoracyjną koroną o płaczącym pokroju, bogatą w zielone liście, które w okresie jesiennym zmieniają swą barwę na pomarańczową. Kora pnia w kolorze białym doskonale prezentuje się na tle innych roślin. Jest to drzewo łatwe w uprawie, nie wymagające wielu zabiegów pielęgnacyjnych, dlatego świetnie sprawdzi się w ogrodzie naturalistycznym. Preferuje stanowiska nasłonecznione, jednak nie ma specjalnych wymagań glebowych - rośnie w każdej glebie ogrodowej, radzi sobie również w glebie piaszczystej. Brzoza jest drzewem mrozoodpornym, odpornym na zanieczyszczenia środowiska oraz na suszę. Jest to drzewo doskonale sprawdzające się w stylu naturalistycznym - świetnie będzie prezentować się jako solitera na trawniku, może rosnąć również w pobliżu zbiorników wodnych, w parkach i ogrodach miejskich.

    Buk pospolity Purpurea Pendula

    Buk pospolity to drzewo o płaczącej koronie, swoim wyglądem przypominające parasol. W ogrodzie charakteryzuje się liśćmi w kolorze ciemnoczerwonym, które w okresie jesiennym zmieniają swą barwę na odcień ciemnobrązowy. Swoją wysokością osiąga 3-5 metrów wysokości, jest to drzewo łatwe w uprawie i nie wymagające praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Preferuje stanowiska nasłonecznione lub lekko zacienione, rośnie w glebie żyznej lekko wilgotnej. Buk niezbyt dobrze znosi suszę - w okresie letnim powinniśmy zapewnić odpowiednie nawodnienie. Jest drzewo mrozoodporne, idealnie pasujące do ogrodu naturalistycznego, wyróżniające się na swym kolorem liści na tle pozostałych roślin.

    Jesion pensylwański Crispa

    Jesion pensylwański to drzewo o lekko kulistej koronie, które po kilku latach zmienia swój kształt przypominający lekko wydłużoną koronę. Korona bogata jest w liczne pędy, które posiadają wiele liści w kolorze zielonym - jesienią zmieniają swą barwę na żółto-pomarańczową i wcześnie opadają. Jesion jest drzewem mało wymagającym, preferuje stanowiska nasłonecznione lub półcieniste, rośnie w każdej glebie ogrodowej. Jest odporny na mróz oraz zanieczyszczenia środowiska, dlatego sprawdzi się również do ogrodów miejskich.

    Ogród naturalistyczny - pielęgnacja drzew

    Rośliny w ogrodzie powinny być dopasowane do roślin znajdujących się w ogrodzie, które nie wymagają zabiegów pielęgnacyjnych oraz nie mają specjalnych wymagań, a będą rosły bujnie przez długi okres czasu, zdobiąc naszą przestrzeń naturalnym pokrojem. Drzewo naturalistyczne nie wymaga regularnego przycinania, podlewania ani nawożenia, potrafi dopasować się do warunków panujących w ogrodzie. Również trawa w ogrodzie może być nieco wyższa - nie trzeba jej regularnie kosić. Dzięki czemu nadaje bardzo naturalny charakter. Ogród naturalistyczny to miejsce doskonale nadające się na relaks, z dala od zgiełku miasta, pasujące to otoczenia, by móc cieszyć się spokojem oraz naturą.

    Zachęcamy do zapoznania się z pozostałą ofertą roślin dostępną w sklepie Ogrodowa Galeria. Zapraszamy również do odwiedzenia naszej szkółki roślin, gdzie chętnie służymy pomocą w wyborze roślin idealnie pasujących do warunków panujących w ogrodzie.

     

     

  • Drzewa na solitery

    Spis treści:

    1. Soliter w ogrodzie
    2. Drzewa na solitery
    3. Klon zwyczajny Globosum jako dekoracja w ogrodzie
    4. Surmia Catalpa Nana
    5. Migdałowiec trójklapowy
    6. Głóg pośredni - soliter do ogrodu

    Soliter w ogrodzie

    Drzewa soliterowe pełnią główną formę dekoracji w ogrodzie, najczęściej możemy spotkać je posadzone w centralnym punkcie ogrodu lub w części frontowej. Soliter to drzewo wyróżniające się na tle pozostałych roślin pokrojem, dekoracyjnym kształtem i kolorem liści oraz pięknie prezentującymi się kwiatami. Najczęściej wybierane rośliny na solitery to drzewa, rzadziej krzewy i byliny ogrodowe. Roślina rosnąca w centralnym punkcie ogrodu powinna nie tylko pełnić doskonałą funkcję ozdoby, ale także być odporna na mróz, suszę oraz silny wiatr. Najczęściej są to drzewa mało wymagające, które nie potrzebują specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

    Drzewa na solitery

    Solitery to drzewa charakteryzujące się swym wyglądem, wyróżniające się na tle pozostałych roślin niezwykłym wyglądem, wzrostem oraz dekoracyjnym kształtem liści lub pięknymi kwiatami. Solitery doskonale sprawdzą się zarówno w miejscu o sporych rozmiarach, jak i w niewielkim ogrodzie. Do najczęściej spotykanych drzew soliterowych możemy zaliczyć:

    • Klon zwyczajny Globosum,
    • Surmię Catalpa Nana,
    • Migdałowiec trójklapowy,
    • Głóg pośredni Pauls Scarlet.

    Klon zwyczajny Globosum jako dekoracja w ogrodzie

    Klon jest to niezwykle dekoracyjne drzewo z koroną o kulistym pokroju umieszczoną na grubym pniu. korona posiada liczne pędy bogate w zielone liście, które w okresie jesiennym zmieniają swą barwę na kolor żółto - pomarańczowy. Jest to roślina odporna na zanieczyszczenia miejskie, na suszę oraz mróz, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w naszym klimacie. Jest to drzewo mało wymagające, rośnie na stanowiskach lekko nasłonecznionych lub całkowicie zacienionych, nie ma specjalnych wymagań glebowych, rośnie w glebie żyznej, wilgotnej. Swój charakterystyczny kształt korony zawdzięcza swej naturze, dzięki czemu nie wymaga formowania. Klon znajdzie zastosowanie posadzony pojedynczo, jako solitera. Doskonale sprawdzi się w parkach,ogrodach miejskich.

    Surmia Catalpa Nana

    Surmia jest to niewysokie, wolno rosnące drzewo doskonale sprawdzające się jako soliter. Posadzone w centralnym punkcie będzie tworzyć świetną formę dekoracji oraz będzie idealnie prezentować się na tle pozostałych roślin. Surmia Nana to drzewo charakteryzujące się gęstą koroną o pokroju kulistym, na grubym pniu. Drzewo bogate w liczne liście w kształcie serca, w kolorze zielonym. Jest bardzo łatwe w uprawie i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Preferuje stanowiska nasłonecznione lub półcieniste, osłonięte od wiatru. Surmia nie ma specjalnych wymagań glebowych, rośnie w glebie żyznej. Dojrzałe drzewo jest odporne na mróz, jednak młode drzewka należy okryć włókniną, by zabezpieczyć przed przemarznięciem. To drzewo liściaste ozdobne, doskonale prezentujące się na trawniku lub we frontowej części ogrodu. Sprawdzi się również przed wejściem do domu, tworząc formę dekoracji, a także w parkach i ogrodach miejskich.

    Migdałowiec trójklapowy

    Migdałowiec trójklapowy to przepiękna dekoracja, która idealnie ozdabia każdy ogród. To idealne drzewo na soliter, charakteryzujące się oryginalnym wyglądem kwiatów, które zakwitają jeszcze przed pojawieniem się liści, co tworzy niesamowity efekt dekoracyjny. W okresie wiosennym posiada liczne kwiaty w kolorze różowym, które idealnie prezentują się na tle pozostałych roślin, następnie zmieniają swą barwę na białą. Migdałowiec dorasta do około 3 metrów wysokości, jest rośliną łatwą w uprawie i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Preferuje stanowiska nasłonecznione, niezbyt dobrze znosi ostre zimy, dlatego powinniśmy zabezpieczyć drzewo przed przemarznięciem podczas ostrej zimy. Rosną w glebie żyznej, przepuszczalnej i dość wilgotnej. Migdałowiec trójklapowy to drzewo, które wymaga nawożenia, co pozytywnie wpływa na lepsze i bardziej obfite kwitnienie. Doskonale sprawdzi się jako soliter w centralnym punkcie, zdobiąc ogród swym przepięknym wyglądem oraz niepowtarzalnymi kwiatami. Może być również posadzony przed wejściem do domu, w parku lub w ogrodach miejskich.

    Głóg pośredni - soliter do ogrodu

    Solitery w ogrodzie powinny wyróżniać się na tle pozostałych roślin oraz przykuwać uwagę ze względu na pokrój, wzrost i niepowtarzalny wygląd. Do tego rodzaju drzew możemy zaliczyć Głóg pośredni. To niewielkie drzewo liściaste o kulistej koronie, bogate w liczne, dekoracyjne kwiaty. Posiada kwiaty o barwie czerwonej, które doskonale prezentują się na tle zielonych liści. Swym wzrostem osiąga nawet do 6 metrów wysokości. Jest drzewem mało wymagającym, odpornym na zanieczyszczenia powietrza, na mróz oraz suszę. Preferuje stanowiska nasłonecznione i nie ma specjalnych wymagań glebowych - rośnie w każdej glebie ogrodowej. Jest drzewem niezwykle charakterystycznym ze względu na wygląd, dlatego idealnie nadaje się na soliter. Jest odporne na wiele czynników zewnętrznych, dzięki czemu sprawdzi się jako nasadzenia w parku lub ogrodzie miejskim.

  • Drzewa płaczące

    Spis treści:

    1. Drzewa płaczące w ogrodzie
    2. Płaczące drzewo jako forma dekoracji
    3. Wiśnia piłkowana w ogrodzie
    4. Płaczące drzewo - Karagana syberyjska
    5. Morwa biała jako dekoracja w ogrodzie
    6. Brzoza brodawkowata

    Drzewa płaczące w ogrodzie

    Drzewa o pokoju płaczącym, zwisającym doskonale sprawdzą się w każdym ogrodzie, posadzone w centralnym punkcie na trawniku, jako solitera, ale także w kompozycji z innymi drzewami i krzewami ozdobnymi. Świetnie sprawdzą się posadzone na rabacie, doskonale prezentując się na tle krzewów iglastych w kolorze zielonym. Drzewa o zwisających pędach swym wyglądem przypominają parasol, oprócz funkcji dekoracyjnej, pełnią również formę osłony dla mniejszych roślin ozdobnych. Rośliny ozdobne o pokroju płaczącym charakteryzują się zwisającymi pędami bogatymi nie tylko w liście, ale niektóre odmiany posiadają również liczne kwiaty, które doskonale prezentują się na tle pozostałym roślin w ogrodzie.

    Płaczące drzewo jako forma dekoracji

    Rośliny w ogrodzie są niezwykle ważne - pełnią funkcję dekoracji przestrzeni, a także mogą pełnić funkcję cienia dla mniejszych roślin. W zależności od gatunku, drzewa te przybierają różne wysokości oraz różnią się między sobą ze względu na pędy. Niektóre odmiany posiadają pędy przylegające do pnia, inne zaś są rozłożyste, tworząc formę parasola. Duże drzewo o zwisających pędach będzie stanowić cień i formę naturalnej altanki - jest to doskonałe miejsce do umieszczenia ławki. Pod pędami często lubią bawić się małe dzieci lub często przesiadują czworonogi, które w upalne dni potrzebują cienia.

    W okresie wiosenno - letnim drzewa doskonale ozdabiają nasz ogród gęstymi liśćmi oraz kwiatami, jesienią zmieniając swą barwę na żółto-pomarańczową lub czerwoną - w zależności od odmiany. Zimą z kolei rośliny płaczące zdobią nasz ogród szkieletem pędów, nadając nowego uroku całej przestrzeni. Idealnie sprawdzą się jako solitery, lub w kompozycji z drzewami o pokroju kolumnowym lub kulistym. Do najczęściej wybieranych drzew płaczących należy:

    • Wiśnia piłkowana Kiku Shidare Zakura,
    • Karagana syberyjska Pendula,
    • Morwa biała Pendula,
    • Brzoza brodawkowata Youngii.

    Wiśnia piłkowana w ogrodzie

    Do ogrodu doskonale sprawdzi się Wiśnia piłkowana. Jest to wolno rosnące drzewo o płaczących pędach, nieregularnie zwisających. Drzewo osiąga około maksymalnie do 5 metrów wysokości, posiada liczne kwiaty, które doskonale prezentują się w połączeniu z zielonymi liśćmi na zwisających pędach. W okresie jesiennym liście zmieniają swą barwę na odcień żółto - pomarańczowy. W okresie zakwitania kwiaty występują w kolorze różowym, po kilka sztuk zebrane w pęczki. Jest to drzewo mało wymagające, preferuje stanowiska nasłonecznione, osłonięte od wiatru. Rośnie w glebach żyznych, wilgotnych. Doskonale sprawdzi się jako forma dekoracji w ogrodzie, jako soliter. Pięknie wyglądać w kompozycji z innymi drzewami lub krzewami w kolorze zielonym. Sprawdzi się również w parkach i ogrodach miejskich.

    Płaczące drzewo - Karagana syberyjska

    Jako drzewa o zwisających pędach zalicza się również Karagana syberyjska, która jest niezwykle charakterystycznym drzewem, doskonale prezentującym się w ogrodzie jako soliter, ale także w kompozycji z innymi drzewami posadzonymi w ogrodzie. To drzewo ozdobne o licznych liściach w kolorze jasno zielonym, które doskonale prezentują się na pędach zwisających w dół, tworząc naturalną formę altany. Karagana w okresie zakwitania (w maju) posiada kwiaty w kolorze żółtym, które nadają drzewku całkowicie nowego uroku. Dzięki temu, że drzewo nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, będzie odpowiednie również do ogrodu dla osób zapracowanych. Preferuje stanowiska nasłonecznione lub lekko zacienione, lubi glebę piaszczystą. Karagana jest drzewem szybko rosnącym oraz mrozoodpornym. Swoje zastosowanie znajdzie w każdym ogrodzie, pełniąc funkcję dekoracji posadzone pojedynczo, jako soliter, w kompozycji z innymi drzewami lub krzewami. Sprawdzi się również w parkach i ogrodach miejskich.

    Morwa biała jako dekoracja w ogrodzie

    Drzewo o zwisających pędach, przypominające swym pokrojem parasol to także Morwa biała, która charakteryzuje się niezwykle licznymi pędami o wielu liściach w kolorze zielonym. Wysokość drzewa to około 2 metry wysokości, świetnie prezentuje się na rabatach w kompozycji z innymi drzewami, ale równie doskonale będzie wyglądać jako solitera, w centralnym punkcie w ogrodzie. Duże, zielone i błyszczące liście pełnią funkcje ozdoby na zwisających pędach do ziemi. Morwa biała należy do jednych z najłatwiejszych drzew w uprawie i często jest polecana dla osób zapracowanych. Preferuje stanowiska nasłonecznione lub lekko zacienione, osłonięte od silnego wiatru w okresie zimowym. Rośnie w glebie przepuszczalnej, piaszczystej. Morwa biała jest drzewem odpornym na mróz, suszę oraz zanieczyszczenia powietrza, rzadko jest atakowana przez szkodniki i choroby. Idealnie będzie pełnić funkcję ozdoby w ogrodzie, przed wejściem do domu, w parku i ogrodzie miejskim.

    Brzoza brodawkowata

    Brzoza brodawkowata Youngii to drzewo wolno rosnące, które swą wysokością osiąga do około 6 metrów. Posiada gęste, zwisające pędy bogate w wiele liści w kolorze zielonym, które w okresie jesiennym przybierają barwę złocistą. Brzoza charakteryzuje się pniem z korą w kolorze białym. Jest to drzewo odporne na wiele czynników zewnętrznych. Preferuje stanowiska nasłonecznione lub lekko zacienione, rośnie w każdej glebie ogrodowej. Swoje zastosowanie znajdzie w ogrodzie jako soliter, w kompozycji z innymi roślinami, w parkach, w okolicy oczka wodnego oraz jako zieleń publiczna.

     

  • Drzewa o ozdobnych...

    Spis treści:

    1. Drzewa o ozdobnych liściach
    2. Klon jesionolistny jako dekoracja w ogrodzie
    3. Jarząb pospolity
    4. Śliwa wiśniowa

    Drzewa o ozdobnych liściach

    Ogród pełen drzew i krzewów to miejsce idealne, by odpocząć od zgiełku miasta. W ogrodzie świetnie prezentują się krzewy i byliny ogrodowe, ale także drzewa ozdobne z liści. Tworzą tło dla kwiatów i krzewów ozdobnych, ale stanowią także formę dekoracji posadzone pojedynczo, jako solitery. Dostępnych jest wiele odmian drzew ozdobnych, zarówno tych osiągających spore rozmiary, jak i idealnie nadających się do ogrodu o małej przestrzeni. Drzewa ozdobne charakteryzują się kształtem i fakturą liści oraz ich barwą. Od zielonych, po żółte, aż do ciemnoczerwonych. Rośliny te doskonale sprawdzą się w każdym ogrodzie. Do najczęściej spotykanych drzew w ogrodach należą:

    • Klon jesionolistny Flamingo,
    • Jarząb pospolity Pendula,
    • Śliwa wiśniowa Pissardii.

    Klon jesionolistny jako dekoracja w ogrodzie

    Klon jesionolistny to drzewo bardzo popularne i często spotykane w wielu ogrodach jako solitery, lub w kompozycji z innymi drzewami. Klon jesionolistny posiada koronę o pokroju kulistym o gęstych liściach w kolorze jasno różowym oraz białym, które z czasem przybierają barwę zieloną, a jesienią zmieniają swój kolor na żółty. Jest to drzewo odporne na działanie czynników zewnętrznych oraz jest drzewem mrozoodpornym. Preferuje stanowiska nasłonecznione lub pół cieniste, rośnie w glebie piaszczystej. Swoim wzrostem osiąga nawet do 3 metrów wysokości. Swoje zastosowanie znajdzie w każdym ogrodzie, w kompozycji z innymi drzewami oraz posadzony pojedynczo, jako solitera. Sprawdzi się również posadzony w donicy, jako forma dekoracji na balkonie lub tarasie.

    Jarząb pospolity

    Wśród drzew o ozdobnych liściach wyróżniamy również Jarząb pospolity. Jest to drzewo szybko rosnące, o wysokości około 2 metrów. Charakteryzuje się rozłożystymi pędami o gęstych, zielonych liściach, które tworzą tło dla owoców w kolorze czerwonym, które pojawiają się w lipcu i utrzymują się do października. W okresie jesiennym korona drzewa zmienia się ze względu na kolor liści - liście przybierają barwę żółto - pomarańczową. Jarząb pospolity jest drzewem nie wymagającym specjalnej pielęgnacji. Jest mrozoodporny. Preferuje stanowiska nasłonecznione lub lekko cieniste. Nie ma specjalnych wymagań glebowych, rośnie w każdej glebie ogrodowej, nawet w piaszczystej. Będzie świetnie pełnił formę dekoracji w ogrodzie, w nasadzeniach przydomowych, sprawdzi się również w parkach i ogrodach miejskich.

    Śliwa wiśniowa

    Jeśli poszukujesz niezwykle dekoracyjnego drzewa do ogrodu o małej przestrzeni, to doskonale sprawdzi się Śliwa wiśniowa. jest to niewielkie drzewo o rozłożystych pędach rosnących ku górze. Swym wzrostem osiąga około 3 metry wysokości. Posiada błyszczące liście w ciemnym, purpurowym kolorze, które nie zmieniają swej barwy przez cały sezon. Posiada liczne kwiaty w kolorze białym i różowym, które doskonale prezentują się na tle liści. Preferuje stanowiska nasłonecznione lub półcieniste, rośnie w przeciętnej glebie ogrodowej. Śliwa jest mrozoodporna oraz odporna na czynniki miejskie, dlatego sprawdzi się również jako nasadzenia miejskie. Pokrój drzewa jest niezwykle dekoracyjny, dlatego znajdzie ono swoje zastosowanie w każdym ogrodzie, posadzone pojedynczo, jako solitera, ale także w kompozycji z innymi drzewami i krzewami. Doskonale będzie prezentować się na tle krzewów w kolorze zielonym.

  • Drzewa ozdobne kwitnące

    Spis treści:

    1. Drzewa ozdobne kwitnące
    2. Drzewa ozdobne z kwiatów - charakterystyka i zastosowanie
    3. Śliwa wiśniowa - drzewko ozdobne z kwiatów
    4. Wiśnia piłkowana
    5. Robinia Małgorzaty

    Drzewa ozdobne kwitnące

    Wszystkie rośliny pełnią funkcję dekoracyjną i w niezwykły sposób sprawiają, że przestrzeń wokół domu wygląda bardzo przyjemnie. Odpoczynek w ogrodzie pełnym kwiatów, krzewów i drzew to jeden z najpiękniejszych momentów. Wśród wielu odmian krzewów oraz drzew możemy wyróżnić również odmiany kwitnące w piękne, kolorowe kwiaty, które stanowią formę dekoracji same w sobie. Pięknie wyglądają jako solitera, ale doskonale będą prezentować się w kompozycji z innymi drzewami i krzewami. Kwiaty drzew ozdobnych można wykorzystać do kompozycji bukietowych, które będą zdobiły przestrzeń. Odmiany drzew kwitnących są łatwe w uprawie i nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Dostępne są również gatunki, które sprawdzą się w każdym ogrodzie, także w tym o niewielkich rozmiarach.

    Drzewa ozdobne z kwiatów - charakterystyka i zastosowanie

    Krzewy i drzewa ozdobne są nieodłącznym elementem praktycznie każdego ogrodu. Rośliny różnią się między sobą m.in. ze względu na wysokość, kolor kwiatów i liści, kształt korony czy wymagania. Jednak większość drzewek kwitnących jest łatwa w uprawie i stanowi formę dekoracji przez cały sezon, nie tylko w okresie zakwitania. Będą pełnić funkcję ozdoby posadzone pojedynczo lub w regularnych odległościach przed wejściem do domu. Niektóre gatunki odporne są na czynniki miejskie, więc doskonale będą czuły się w ogrodach miejskich i parkach. Dostępne są również drzewka miniaturowe, które świetnie sprawdzą się posadzone w donicy, jako forma dekoracji na balkonie lub tarasie. Drzewa o ozdobnych kwiatach to odmiany Robinii, Śliwy wiśniowej oraz Wiśni. Do najczęściej spotykanych drzew kwitnących należą m.in.

    • Śliwa wiśniowa Pissardii,
    • Wiśnia piłkowana Kiku Shidare Zakura,
    • Robinia Małgorzaty.

    Śliwa wiśniowa - drzewko ozdobne z kwiatów

    Śliwa wiśniowa to niewielkie drzewo, które doskonale sprawdzi się w każdym ogrodzie. Posiada liście w kolorze ciemno purpurowym, które nie zmieniają swej barwy przez cały sezon. W okresie kwitnienia drzewko zakwita w wiele przepięknych kwiatów w kolorze różowym, które swym kolorem wypełniają całą przestrzeń. Śliwa wiśniowa maksymalnie osiąga do 5 metrów wysokości, jednak dostępne są odmiany szczepione na pniu, które sprawdzą się do ogrodu o niewielkich rozmiarach. Drzewko preferuje stanowisko nasłonecznione lub lekko zacienione, rośnie w glebie lekko wilgotnej, żyznej i próchniczej. Jest odporne na mróz, suszę oraz czynniki miejskie, w tym także na sól drogową używaną podczas zimy. Doskonale sprawdzi się do nasadzeń miejskich, w parkach i w każdym ogrodzie.

    Wiśnia piłkowana

    Jest to drzewko kwitnące, swym wyglądem przypominające parasol. W okresie zakwitania pokrywa swe pędy wieloma kwiatami w kolorze różowym, które doskonale zdobią każdą przestrzeń. Kwiaty dobierają się po około 4 sztuki, tworząc wrażenie niewielkich bukiecików na drzewie. Dopiero w momencie przekwitania, na drzewie pojawiają się liście o ciemnej barwie, jesienią zaś zmieniają swój kolor na pomarańczowo - żółty. W okresie zimowym drzewko zdobi przestrzeń szkieletem o płaczącym pokroju. Jest łatwe w uprawie, lubi stanowiska nasłonecznione i osłonięte od wiatru, rośnie w standardowej glebie ogrodowej. Nie jest to drzewo mrozoodporne, dlatego w okresie jesienno - zimowym warto okryć roślinę zabezpieczając przed silnym mrozem. Swoje zastosowanie znajdzie w ogrodzie, przed wejściem do domu, w parkach i ogrodach miejskich.

    Robinia Małgorzaty

    To drzewo zdobiące ogród licznymi, przepięknymi kwiatami w intensywnie różowym kolorze, które doskonale prezentują się na tle liści w kolorze zielonym. Kwiaty wytwarzają delikatną, kwiatową woń unoszącą się w powietrzu. Robinia swym wzrostem osiąga nawet do 8-10 metrów wysokości. Jest drzewem łatwym w uprawie, nie wymagającym specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Preferuje stanowisko nasłonecznione, rośnie w przeciętnej glebie ogrodowej, jest drzewem odpornym na zanieczyszczenia miejskie, a także na mróz. Drzewo ozdobne znajdzie swoje zastosowanie w ogrodach, parkach i przestrzeni miejskiej. Świetnie będzie wyglądać jako solitera, na tle zielonych krzewów, a także w kompozycji z innymi drzewami.

    Drzewa ozdobne są spotykane praktycznie w każdym ogrodzie, pełnią funkcję dekoracji przestrzeni posadzone pojedynczo, jako solitera, wyróżniając się kolorowymi kwiatami na tle zielonego ogrodu. Pięknie będą zdobić przestrzeń posadzone w kompozycji z innymi drzewami i krzewami.

     

  • Drzewa niskopienne

    Spis treści:

    1. Drzewa niskopienne w ogrodzie
    2. Jakie drzewa do ogrodu wybrać ?
    3. Jesion pensylwański
    4. Surmia - forma dekoracji w ogrodzie
    5. Klon zwyczajny Globosum

    Drzewa niskopienne w ogrodzie

    Drzewa niskopienne to idealna propozycja do ogrodu o niewielkim rozmiarze, a także do posadzenia w donicy jako forma dekoracji na tarasie lub balkonie. Liściaste drzewa ozdobne w świetny sposób zdobią każdą przestrzeń, pięknie wyglądają posadzone pojedynczo, jako solitera, a także idealnie komponują się z innymi krzewami i drzewami liściastymi. Większość gatunków drzew niskopiennych jest łatwa w uprawie i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Przed wyborem danej odmiany warto wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników, które mają wpływ na rozwój rośliny. Przede wszystkim drzewo należy dopasować pod względem stanowiska i gleby, a także należy zwrócić uwagę na maksymalny rozmiar, do jakiego drzewko może wzrosnąć.

    Jakie drzewa do ogrodu wybrać ?

    Podczas aranżacji ogrodu należy dokładnie przemyśleć układ roślin. Odmiany dobrze rosnące w cieniu warto posadzić na rabatach zacienionych, gdzie inne rośliny nie miałyby możliwości rozwoju. Osoby zapracowane powinny zwrócić szczególną uwagę na wymagania pielęgnacyjne rośliny. Najlepiej sprawdzą się drzewa mało wymagające, które nie potrzebują wielu zabiegów, a stanowią formę dekoracji przez cały sezon. Drzewo niskopienne doskonale sprawdzi się w ogrodzie o niewielkim rozmiarze, posadzone jako solitera, lub w kompozycji z innymi roślinami. Drzewka te równie dobrze będą wyglądały w dużym ogrodzie pełnym drzew i krzewów. Posadzone na rabacie świetnie będzie prezentować się na tle pozostałych krzewów. Drzewa niskopienne stanowić będą formę dekoracji posadzone w regularnych odległościach przed wejściem do domu, np. obok ścieżki od garażu do domu lub wzdłuż ogrodzenia. Do najczęściej wybieranych drzew niskopiennych należą m.in.:

    • Jesion pensylwański Crispa,
    • Surmia Nana,
    • Klon zwyczajny Globosum.

    To pięknie wyglądające drzewa liściaste, różniące się między sobą kształtem liści, pokrojem oraz wzrostem. Doskonale sprawdzą się jako forma dekoracji w każdej przestrzeni. Dobrze czują się posadzone w pojemniku, jako ozdoba na taras lub balkon. Niektóre odmiany dzięki odporności na zanieczyszczenia miejskie, świetnie sprawdzą się jako nasadzenie wzdłuż ulic lub między blokami.

    Jesion pensylwański

    To niewielkie drzewo liściaste, z koroną o pokroju kulistym, umieszczoną na grubym, masywnym pniu. Korona posiada gęste liście w kolorze zielonym, które podczas jesieni szybko zmieniają barwę na pomarańczowo - żółtą i opadają. Drzewo osiąga swym wzrostem 5-10 metrów wysokości, jednak dostępne są drzewka karłowate. Preferuje stanowiska nasłonecznione lub lekko cieniste, rośnie w glebie ogrodowej. Drzewo nie ma specjalnych wymagań pielęgnacyjnych, jest odporne na mróz oraz zanieczyszczenia miejskie. Swoje zastosowanie znajdzie w każdej przestrzeni wokół domu, sprawdzi się do nasadzeń miejskich oraz w parkach.

    Surmia - forma dekoracji w ogrodzie

    Surmia to drzewko nisko rosnące, o kulistej koronie na wysokim pniu. Korona o kulistym pokroju i gęstych liściach stanowi niezwykłą ozdobę na tle innych krzewów i drzew. Swym wzrostem osiąga do 2 metrów wysokości. Charakteryzuje się licznymi zielonymi liśćmi w kształcie serca. Surmia nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, ze względu na naturalny, kulisty kształt korony nie potrzebuje przycinania, jednak w razie konieczności - dobrze znosi cięcie. Rośnie w glebie żyznej, wilgotnej, ale nie mokrej. Preferuje stanowiska nasłonecznione lub lekko zacienione. Doskonale sprawdzi się jako ozdoba do ogrodu, a także w parku oraz jako nasadzenie miejskie.

    Klon zwyczajny Globosum

    Klon Globosum to odmiana drzewka szczepionego na pniu. Charakteryzuje się niezwykle regularną, zwartą koroną o pokroju kulistym. Korona drzewa doskonale prezentuje się na niewielkim pniu. Drzewko posiada zbite, gęste liście w kolorze zielonym, które w okresie jesiennym zdobią ogród zmieniając swą barwę na żółtą. Jest to roślina odporna na zanieczyszczenia miejskie oraz mróz. Nie ma specjalnych wymagań glebowych, rośnie na stanowisku nasłonecznionym i lekko zacienionym, w glebie żyznej, lekko wilgotnej. Gęsta korona drzewa stanowi świetne miejsce do budowania gniazd przez ptaki. Klon świetnie sprawdzi się posadzony w regularnych odległościach w parkach, ogrodach miejskich czy przed domem, ale idealnie będzie wyglądał posadzony pojedynczo, jako solitera.

    Drzewa niskopienne stanowią niezwykłą formę dekoracji i cieszą się sporym zainteresowaniem ze względu na możliwość posadzenia nawet w niewielkim ogrodzie. Pięknie wyglądają w kompozycji z innymi krzewami lub drzewami, a także posadzone jako solitera, w centralnym punkcie. Stanowią dekorację same w sobie, a przy tym nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.