Wrzosiec Kramer's Rote to najdłużej kwitnąca odmiana, pierwsze kwiaty już mogą pojawiać się w styczniu. Tworzy rubinowo-różowe poduchy i wabi pszczoły. Roślina na wrzosowiska, do uprawy w pojemnikach.
Wrzosiec darlejski Kramers Rote długo i intensywnie kwitnie
Wrzosiec krwisty (Erica darleyensis) to niska, zimozielona krzewinka należąca do rodziny wrzosowatych. Wrzosiec darleński powstał w wyniku skrzyżowania wrzośca krwistego z wrzoścem purpurowym.
Jest jedną z najczęściej uprawianych odmian wrzośca w naszym klimacie. Tworzy gęste kępy, dorasta do 35 cm wysokości na szerokość może osiągnąć nawet 60 cm. Bardzo szybko się rozrasta.
Rozłożyste pędy pokryte są ciemnozielonymi drobnymi listkami, które na zimę robią się zielonobrązowe. Igiełkowe zimozielone liście zdobią roślinę cały rok.
Kramer's Rote to odmiana długo i intensywnie kwitnąca. W sprzyjających warunkach już od stycznia do kwietnia zamienia się w rubinowo-czerwoną poduchę. Po pierwszych roztopach widać dzbanuszkowate intensywnie wybarwione liczne kwiaty. Wygląda bardzo efektownie w czasie długiego kwitnienia, przyciąga spojrzenia ale także pożyteczne owady - jest to roślina miododajna.
Wrzosiec krwisty - wymagania
stanowisko słoneczne, półcieniste
przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna gleba gleba
podłoże o kwaśnym pH
Wrzosiec Kramers Rote ma podobne wymagania jak wrzośce krwiste. Najlepiej czuje się w słonecznym, ciepłym miejscu. W półcieniu jego kwitnienie nie będzie tak obfite. Ważne aby ziemia była o kwaśnym odczynie i przepuszczalna.
Wrzosiec - podlewanie
Wrzośce najlepiej się czują w umiarkowanie wilgotnym podłożu. Dobrym pomysłem będzie ściółkowanie gleby wokół wrzośców, zapobiegnie to nadmiernemu parowaniu wody.
Wrzosiec - ściółkowanie
Rośliny wrzosowate mają płytki system korzeniowy, dlatego warto ściółkować glebę wokół nich. Do ściółkowania możemy użyć np. kory drzew iglastych, igliwia, trocin. Zabieg ten zabezpieczy korzenie przed nadmierną utratą wilgoci, mrozem. Wyściółkowane podłoże utrudni zachwaszczanie rośliny.
Wrzosiec - cięcie
Regularne przycinanie wrzośców pozwoli im zachować ładny pokrój i zwiększy kwitnienie w przyszłym roku.
Cięcie przeprowadzamy po kwitnieniu, czyli w maju. Usuwamy przekwitnięte kwiaty (a nie całe pędy). Przycinamy w ten sposób aby zostawić jak najdłuższą ulistnioną część pędu. Usuwamy suche, bezlistne pędy.
Wrzosiec - zimowanie
Wrzośce dobrze zimują w naszym klimacie i nie wymagają okrycia na zimę. Bez problemu regenerują się po zimie.
Wrzosiec- nawożenie
Do wiosennego zasilenia stosujemy nawozy do roślin wrzosowatych, zgodnie z opisem producenta.
Jakie rośliny wysyłamy
Sadzonki Wrzośca z naszej szkółki na podkarpaciu wysyłane są w doniczkach o pojemności 1 litra- C1. Wysyłamy tylko gęste, zdrowe i dobrze ukorzenione sadzonki.
Wiosną przycinamy odpowiednio krzewy - gotowe do sadzenia. Nasze paczki pakujemy zawsze starannie aby rośliny dotarły do Ciebie w jak najlepszej kondycji najpóźniej do 5 dni od złożenia zamówienia
Sprawdź jak możesz wykorzystać Wrzośce!
Odmiana ‘Kramers Rote’ znajdzie swoje zastosowanie w każdym ogrodzie. Idealnie będzie prezentował się na skalniaku, wrzosowisku, na rabacie, jako roślina okrywowa. Można go sadzić wzdłuż ścieżek czy obwódek rabat.
Najładniej prezentuje się sadzony w grupie jednorodnej lub mieszanych odmian. Przy sadzeniu w grupie zalecamy zachować odstęp ok. 40cm. Większa ilość wrzośców stworzy puchaty kolorowy dywan.
Wrzośce to nieodłączny element wrzosowisk. Posadzone z innymi roślinami wrzosowatymi stworzą atrakcyjną rabatę przez cały rok. Mnogość kolorów rozmiarów pozwala na dobranie odpowiednich roślin względem własnych gustów.