Konwalnik płaskopędowy, Ophiopogon planiscapus Nigrescens C1
search
  • Konwalnik płaskopędowy, Ophiopogon planiscapus Nigrescens C1
  • Konwalnik płaskopędowy, Ophiopogon planiscapus Nigrescens C1
  • Konwalnik płaskopędowy, Ophiopogon planiscapus Nigrescens C1
  • Konwalnik płaskopędowy, Ophiopogon planiscapus Nigrescens C1

Konwalnik płaskopędowy, Ophiopogon planiscapus Nigrescens C1

16,90 zł
Brutto

Konwalnik płaskopędowy to wieloletnia, niska, zimozielona trawa ozdobna. Naturalnie występuje w Japonii, gdzie porasta odsłonięte górskie zbocza. Potocznie nazywana czarną trawą. Trawa jest bardzo efektowna i rzadko spotykana dzięki swoim ciemnym wiśniowo-fioletowym liściom.

Ilość

 

Wygląd i gwarancja jakości roślin

 

Zasady dostawy

  Dramowy zwrot

14 dni

Niska trawa ozdobna o czarnych liściach to  Konwalnik płaskopędowy Nigrescens

Konwalnik płaskopędowy to wieloletnia, niska, zimozielona trawa ozdobna. Naturalnie występuje w Japonii, gdzie porasta odsłonięte górskie zbocza. Potocznie nazywana czarną trawą

Trawa jest bardzo efektowna dzięki swoim ciemnym wiśniowo-fioletowym liściom. Prawie czarne, wąskie, wygięte liście tworzą uroczę kępy, dorastające do 20 cm wysokości i podobnej szerokości

Dodatkową atrakcyjność trawa zyskuje latem kiedy zakwita w liliowo-białe dzwoneczki. Czarne tło liści jest idealne dla jasnych, przyjemnie pachnących kwiatów. Po przekwitnięciu zawiązują czarne połyskujące niejadalne owoce. 

Konwalnik płaskopędowy Nigrescens - uprawa

  • stanowisko słoneczne, półcieniste

  • gleba, próchnicza lekko kwaśna, dobrze zdrenowana

  • umiarkowane podlewanie

Konwalnik jest trawą o niskich wymaganiach. Najlepiej sadzić ją w miejscu nasłonecznionym, ze światłem rozproszonym  choć w półcieniu też sobie poradzi. Jednak w miejscu o mniejszym nasłonecznieniu jej czarne liście tracą intensywność i zrobią się bardziej zielone. Warto zwrócić uwagę aby podłoże było dobrze zdrenowane, trawa nie lubi zastoju wody. 

Konwalnik nie wymaga obfitego nawożenia, jeśli gleba jest bardzo wyjałowiona można zastosować nawóz organiczny. 

Konwalnik płaskopędowy - zimowanie

Odmiana Nigrescens choć została zaliczona do traw mrozoodpornych może wymagać okrycia. Szczególnie jest to konieczne w zimniejszych rejonach Polski oraz w bezśnieżne zimy. Zabezpieczyć przed zimą należy również  egzemplarze posadzone na słonecznych miejscach, wysuszone przez słońce liście mogą przemarzać. Do okrycia można wykorzystać agrowłóknine, stroisz lub igliwie.

 

Konwalnik płaskopędowy Nigrescens - cięcie

Czarna trawa jest zimozielona, jej liście zachowują kolor przez cały rok. Pozostawione liście nie tylko zdobią ogród zimą ale również stanowią dodatkową ochronę rośliny przed mrozem. Po zimie może wymagać cięcia pielęgnacyjnego. Przycinanie przeprowadzamy wczesną wiosną, usuwamy wówczas suche, obumarłe pędy, liście.

Konwalnik płaskopędowy Nigrescens - co ile sadzić

Konwalnik płaskopędowy jest rośliną szybko rosnącą. Rozrasta się za pomocą rozłogów, może być stosowany jako roślina okrywowa. W tym przypadku  Czarną Trawę zalecamy sadzić co 20 cm, odległość możemy modyfikować w zależności jaki chcemy uzyskać efekt.

Konwalnik płaskopędowy - wytrzymałość 

Jest to wytrzymała i odporna roślina na choroby i szkodniki. Najbardziej szkodliwy może być dla Konwalnika zastój wody w podłożu, dlatego tak ważne jest zadbanie o dobry drenaż podłoża i przepuszczalną glebę.

Jakie rośliny wysyłamy ?

Sadzonki Konwalnika z naszej szkółki na podkarpaciu wysyłane są w doniczkach o pojemności 1 litra - C1. Wysyłamy tylko gęste, zdrowe i dobrze ukorzenione sadzonki.

Wiosną przycięte są krótko nad ziemią - gotowe do sadzenia. Nasze paczki pakujemy zawsze starannie aby rośliny dotarły do Ciebie w jak najlepszej kondycji najpóźniej do 5 dni od złożenia zamówienia.

Konwalnik płaskopędowy - zastosowanie

Czarna trawa to bezwątpienia awangardowa ozdoba ogrodu. Mimo bardzo charakterystycznego koloru, znajdzie zastosowanie w wielu aranżacjach.

Sprawdzi się w założeniach nowoczesnych, minimalistycznych ogrodów. Czarny kolor liści podkreśli skalne, przydomowe ogrody. 

Sadzona w towarzystwie popularnych traw ozdobnych czy kwitnących bylin tworzy niesamowity efekt. Można tą odmianę stosować jako roślinę okrywową, zapełniając przestrzeń między koronami drzew czy krzewów. Uzupełni kompozycje w donicach czy skrzynkach, ponieważ nadaje się do uprawy pojemnikowej. 

Bardzo dobrym pomysłem jest wykorzystanie Konwalnika na obwódki rabat, czy sadzić wzdłuż żwirowych, kamienistych ścieżek, wybór jasnych kamieni stworzy kontrast.

 Konwalnik płaskopędowy - kompozycje

Unikalny kolor Konwalnika NIGRESCENS daje duże możliwości sadzenia tej odmiany z kontrastowymi roślinami. 

Dobrym towarzystwem będą trawy ozdobne np. paskowane turzyce morrowa lub oszimska, kostrzewy, hakonechloa.

Konwalnik stworzy ciekawe kompozycje pośród bylin np. floksy wiechowate, werbena, jeżówki, 

Odmiana NIGRESCENS może być sadzona pomiędzy różanecznikami, azaliami japońskimi czy wielkokwiatowym ze względu na skłonność lekko kwaśnego podłoża.

 

96FB-343E7
16 Przedmioty
Komentarze (0)