Azalia japońska Haruko to przepiękna roślina kwitnąca, która dorasta do 40-50 cm wysokości i ok. 90 cm szerokości. Posiada poduszkowy i okrywowy charakter. Liście ciemnozielone i drobne. Zakwita bardzo obficie w maju i czerwcu na bardzo intensywny różowo-purpurowy kolor.
Azalia japońska to niski wieloletni krzew ozdobny. Jest znany także pod nazwą rododendron japoński (rhododendron japonicum), pochodzi z rodziny wrzosowatych i jest półzimozielony - zachowuje zielone liście zimą. Naturalnym środowiskiem Azali japońskiej są rejony dalekowschodnie (Chiny, Japonia, Tybet, Himalaje)
Jeden z najpiękniejszych krzewów liściastych spotykanych w ogrdach. Swoim pokrojem przypominają spłaszczoną kopułę. Różnią się rozmiarami w zależności od odmiany.
Azalie japońskie kwitną na przełomie maja i czerwca kiedy to obsypują się kwiatami w przeróżnych odcieniach różu, czerwieni, fioletu, pomarańczy czy bieli. Kwiaty mogą być pełne, półpełne a także pachnące.
Azalia japońska Haruko - krzew o różowo-purpurowych kwiatach
Azalia japońska Haruko to przepiękna roślina kwitnąca, która dorasta do 40-50 cm wysokości i ok. 90 cm szerokości. Posiada poduszkowy i okrywowy charakter. Liście ciemnozielone i drobne - w trakcie jesieni przebarwiają się na bordowo. Zakwita bardzo obficie w maju i czerwcu na bardzo intensywny różowo-purpurowy kolor.
Azalia japońska - uprawa
stanowisko słoneczne, półcieniste
podłoże kwaśne 3,5-4,5 pH
gleba próchnicza, przepuszczalna
Azalia japońska najlepiej czuje się w miejscu słonecznym o rozproszonym słońcu. Bezpośrednie słońce może poparzyć liście a posadzona w zbyt cienistym miejscu będzie słabiej kwitła.
Najważniejszym w uprawie Japońskich różaneczników jest kwaśne podłoże, to warunek konieczny dla tej grupy roślin.
Istotne jest utrzymanie wilgotnego podłoża, posadzone rośliny w pełnym słońcu wymagają częstego podlewania.
Azalia japońska - jak sadzić
Przygotowanie odpowiedniego podłoża dla Azali to klucz do obfitego kwitnienia. Przed posadzeniem krzewu glebę, należy zakwasić w tym celu wymieszaj podłoże z torfem wysokim, kompostem lub obornikiem. Sadzimy Azalię o kilka centymetrów głębiej niż był w pojemniku. Po posadzeniu obficie podlewamy i lekko ugniatamy. Następnie ściółkujemy powierzchnię do tego najlepiej sprawdzi się kora sosnowa.
Te wieloletnie krzewy ozdobnesadzimy w odległości 0,5-0,8 cm, w zależności jak bardzo się rozrastają.
Azalia japońska - nawożenie
Ważnym etapem pielęgnacji Różaneczników japońskich jest ich nawożenie. Stosujemy nawozy przeznaczone do roślin kwaśnolubnych, zgodnie z informacją od producenta. Jeśli wybieramy nawóz długodziałający wystarczy zastosować go raz w sezonie. Przy nawozach standardowych zabieg powtarzamy, pierwsza zasilenie przeprowadzamy wiosną a ostanienie później niż koniec lipca.
Brak odpowiedniego poziomu azotu w podłożu powodować może żółknięcie i zmniejszenie liści. Niedobór potasu objawia się ciemnieniem i matowieniem liści. Natomiast brak potasu można zaobserwować w momencie gdy liście żółkną od wierzchołka i zwijają się ku górze.
Azalia japońska - zimowanie
Azalie japońskie są zaliczane do zimozielonych, mrozoodpornych krzewów ozdobnych. Najbardziej szkodliwe mogą być wysuszające wiatry i bezśnieżne zimy. Dlatego późną jesienią w przypadku małej ilości opadów zaleca się obfite podlanie roślin.
Azalia japońska - jak przycinać
Azalie japońskie nie wymagają regularnego cięcia. Wystarczy usunąć porażone i uszkodzone liście. Usuwanie przekwitłych kwiatów, powoduje lepszy rozwój. Niskie przycięcie starszego krzewu pozwoli na rozwój nowych pędów.
Jakie rośliny wysyłamy ?
Sadzonki Azali z naszej szkółki na podkarpaciu wysyłane są w doniczkach o pojemności 1,5 litra - C1,5. Wysyłamy tylko gęste, zdrowe i dobrze ukorzenione sadzonki.
Wiosną przycięte są krótko nad ziemią - gotowe do sadzenia. Nasze paczki pakujemy zawsze starannie aby rośliny dotarły do Ciebie w jak najlepszej kondycji najpóźniej do 5 dni od złożenia zamówienia.
Azalia japońska - zastosowanie
Azalie japońskie to wieloletnie krzewy ozdobne o szerokim zastosowaniu. Sprawdzą się w wielu aranżacjach ogrodów przydomowych, w stylu japońskim czy minimalistycznym. Szeroka gama kolorystyczna karłowych krzewów pozwala na tworzenie przeróżnych kompozycji.
Azalie japońskie idealnie sprawdzą się do uprawy w pojemnikach i donicach, będą stanowić ozdobę balkonów i tarasów. Pięknie będą się prezentować przy zbiornikach, oczkach wodnych - dodatkowo takie otoczenie zapewnia roślinie wilgotne powietrze co będzie jej sprzyjało.