Wrzosiec krwisty Golden Rose to przepiękna, zimozielona krzewinka karłowa. Charakteryzuje się mocno różowymi, dzwonkowatymi kwiatami. Żółto-zielone listki na jesień stają się rude. Dorasta do 20cm wysokości.
Wrzosiec krwisty (Erica carnea) to niska, zimozielona krzewinka należąca do rodziny wrzosowatych. Naturalnie występuje na słonecznych górskich stokach Europy Środkowej i Zachodniej.
Tworzy gęste, niskie kępy, dorasta to 20-40cm. Rozłożyste pędy pokrywają igiełkowate zimozielone liście. Zazwyczaj są zielone lub żółte, jednak w czasie roku zmieniają swoje wybarwienie.
Wrzośce charakteryzują się intensywnym i wczesnym kwitnieniem. Końcem lutego pojawiają się liczne dzwonkowate miododajne kwiaty. Wrzośce w większości kwitną odcieniami różu, purpury są też odmiany o białych kwiatach.
Wrzosiec krwisty jest bardzo popularną rośliną wieloletnią, jego obfite kwitnienie jeszcze przed wiosną wprowadza do ogrodu dużo kiedy inne rośliny są uśpione.
Krzewinki znajdą miejsce w każdym ogrodzie, z powodzeniem mogą rosnąć w donicach. Połączone z innymi roślinami wrzosowatymi stworzą przepiękne aranżacje.
Wrzosiec krwisty Golden Rose najpiękniejsza odmiana wrzośca
Wrzosiec krwisty Golden Rose to przepiękna, zimozielona krzewinka karłowa, która osiąga 10-20 cm wysokości i do 25 cm średnicy. Jest niskiego pokroju, ale za to bardzo gęstego i rozłożystego.
Charakteryzuje się mocno różowymi, dzwonkowatymi kwiatami, które są zebrane jednostronnie wzdłuż pędów.Na wiosnę igiełkowate listki soczysto zielono-żółte, natomiast na zimę listki przebarwiają się na rudo-pomarańczowy kolor, to bardzo atrakcyjna kępka. Kwitnie od marca do końca kwietnia.
Wrzosiec krwisty - wymagania
stanowisko słoneczne, półcieniste
przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna gleba gleba
podłoże o kwaśnym pH
Wrzosiec najlepiej czuje się w słonecznym, ciepłym miejscu. W półcieniu jego kwitnienie nie będzie tak obfite. Ważne aby ziemia była o kwaśnym odczynie i przepuszczalna.
Wrzosiec krwisty - podlewanie
Wrzośce najlepiej się czują w umiarkowanie wilgotnym podłożu. Dobrym pomysłem będzie ściółkowanie gleby wokół wrzośców, zapobiegnie to nadmiernemu parowaniu wody.
Wrzosiec krwisty - ściółkowanie
Rośliny wrzosowate mają płytki system korzeniowy, dlatego warto ściółkować glebę wokół nich. Do ściółkowania możemy użyć np. kory drzew iglastych, igliwia, trocin. Zabieg ten zabezpieczy korzenie przed nadmierną utratą wilgoci, mrozem. Wyściółkowane podłoże utrudni zachwaszczanie rośliny.
Jak ciąć wrzosiec?
Regularne przycinanie wrzośców pozwoli im zachować ładny pokrój i zwiększy kwitnienie w przyszłym roku.
Cięcie przeprowadzamy po kwitnieniu, czyli w maju. Usuwamy przekwitnięte kwiaty (a nie całe pędy). Przycinamy w ten sposób aby zostawić jak najdłuższą ulistnioną część pędu. Usuwamy suche, bezlistne pędy.
Wrzosiec krwisty zimowanie
Wrzośce dobrze zimują w naszym klimacie i nie wymagają okrycia na zimę.
Wrzosiec krwisty - nawożenie
Do wiosennego zasilenia stosujemy nawozy do roślin wrzosowatych, zgodnie z opisem producenta
Jakie rośliny wysyłamy
Sadzonki Wrzośca krwistego z naszej szkółki na podkarpaciu wysyłane są w doniczkach o pojemności 1 litra- C1. Wysyłamy tylko gęste, zdrowe i dobrze ukorzenione sadzonki.
Wiosną przycinamy odpowiednio krzewy - gotowe do sadzenia. Nasze paczki pakujemy zawsze starannie aby rośliny dotarły do Ciebie w jak najlepszej kondycji najpóźniej do 5 dni od złożenia zamówienia
Gdzie posadzić Wrzosiec krwisty ‘Golden Rose’?
Odmiana ‘Praceox’ znajdzie swoje zastosowanie w każdym ogrodzie. Idealnie będzie prezentował się na skalniaku, wrzosowisku, na rabacie, jako roślina okrywowa. Można go sadzić wzdłuż ścieżek czy obwódek rabat.
Najładniej prezentuje się sadzony w grupie jednorodnej lub mieszanych odmian. Przy sadzeniu w grupie zalecamy zachować odstęp ok. 30cm. Większa ilość wrzośców stworzy puchaty kolorowy dywan.
Wrzośce to nieodłączny element wrzosowisk. Posadzone z innymi roślinami wrzosowatymi stworzą atrakcyjną rabatę przez cały rok. Mnogość kolorów rozmiarów pozwala na dobranie odpowiednich roślin względem własnych gustów.