Aktywne filtry

Krzewy na skalniak

Jakie krzewy na skalniak ?

Skalniak to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych elementów w ogrodzie. Jednak utrzymanie skalniaka przez długi czas w dobrej formie wymaga wiedzy na temat roślin oraz tego, jak ten skalniak pielęgnować, by stanowił formę dekoracji przez długie lata. Rośliny powinny być odpowiednio dobrane względem podłoża, odporne na wiele czynników, a stopień kwitnienia zależy od stopnia nasłonecznienia danego stanowiska. W skalniaku oraz w jego najbliższej okolicy świetnie będą prezentować się rośliny rosnące stopniowo. W skalniaku dobrze sprawdzą się rośliny okrywowe i płożące, które doskonale czują się na praktycznie każdej płaszczyźnie, krzewy liściaste oraz wiele rodzajów kwiatów, które w okresie zakwitania będą zdobiły skalniak wieloma barwnymi kolorami, nadając mu nowego uroku.

Rośliny na skalniak - krzewy liściaste

Skalniak w ogrodzie pełni przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Pięknie wyglądają na nim byliny i kwiaty ozdobne, wszelkiego rodzaju iglaki miniaturowe, rośliny płożące oraz krzewy liściaste nisko rosnące. Wszystkie z wymienionych roślin mają wiele zastosowań w ogrodzie, na rabatach, w parkach i ogrodach miejskich, a połączone w odpowiedni sposób tworzą piękną kompozycję ozdobną, dlatego będą doskonale prezentować się na skalniaku. Często wybieraną rośliną na skalniak jest Berberys Thunberga, który posiada liczne odmiany miniaturowe. Nisko rosnące odmiany Berberysu charakteryzują się niezwykłą formą dekoracyjną, są odporne na wiele czynników, bardzo łatwe w uprawie, nie potrzebują praktycznie żadnej pielęgnacji, a do tego doskonale komponują się na tle skał, z innymi kwiatami i bylinami. W zależności od odmiany, Berberys przyciąga uwagę niezwykłymi liśćmi w kolorze fioletowo - czerwonym, które doskonale będą wyglądały na tle zielonych iglaków i innych roślin ozdobnych.

Pięciornik krzewiasty

Pięciornik krzewiasty jest krzewem bardzo odpornym na wiele czynników atmosferycznych oraz na działanie zanieczyszczeń środowiska, dlatego doskonale sprawdza się jako żywopłot w parkach, przy alejach, ale jego niskie odmiany równie dobrze sprawdzą się w skalniakach do ogrodów. Pięciornik krzewiasty swoim wzrostem może osiągać nawet do 1,5 metra wysokości, dlatego świetnie będzie wyglądał jako wypełnienie tylnej części skalniaka, tworząc piętrowe warstwy w połączeniu z innymi krzewami i bylinami. Jego karłowate odmiany będą doskonale komponowały się z wszystkimi bylinami rosnącymi na skalniakach. Pięciornik charakteryzuje się pięknymi, drobnymi kwiatami w kolorze żółtym, które z pewnością będą wyróżniały się na tle innych roślin. Kwiaty mają długi okres zakwitania, potrafią kwitnąć od kwietnia do nawet października, co jest z pewnością ogromną zaletą wśród roślin uprawianych na skalniaku. Krzew Pięciornika ma również bardzo dekoracyjne liście, jest bardzo łatwy w uprawie, nie ma praktycznie żadnych wymagań. Najlepiej rośnie na stanowiskach nasłonecznionych, jednak może rosnąć również w lekko zacienionych miejscach, lubi glebę lekko wilgotną, jest odporny na suszę, dlatego nie wymaga zbyt częstego podlewania.

Jakie rośliny na skalniak ? Tawuła japońska

Podczas urządzania ogrodu oraz skalniaka, najlepiej wybierać rośliny na skalniak wieloletnie, odporne na wiele czynników, które nie mają specjalnych wymagań i są łatwe w uprawie. Jednym z krzewów liściastych ozdobnych, dobrze sprawdzającym się na skalniaku jest Tawuła japońska. Jest to niski krzew, ale bardzo rozłożysty, charakteryzuje się gęstym ulistnieniem, a w okresie zakwitania zabarwia skalniak kwiatostanami o niewielkich kwiatach w kolorze fioletowym, różowym lub białym, które pięknie prezentują się na tle zielonych liści. Jest to roślina wieloletnia, dlatego idealnie nadaje się do posadzenia na skalniaki, lubi stanowiska nasłonecznione lub lekko zacienione. Jest to bardzo odporny krzew, rośnie w praktycznie każdej glebie ogrodowej, równie dobrze znosi suszę, dlatego doskonal sprawdzi się na skalniaku. Tawuła japońska to krzew idealnie nadający się do posadzenia na skalniaku, świetnie prezentuje się na tle skał i murków, jest rośliną płożącą i okrywową, stanowi świetną formę dekoracji w połączeniu z bylinami.

Jak zrobić skalniak?

Skalniak w ogrodzie to miejsce wyjątkowo dekoracyjne, przykuwające uwagę wieloma zróżnicowanymi roślinami umieszczonymi na pięknych skałach. Przede wszystkim należy wybrać odpowiednie miejsce na skalniak oraz dopasować gatunki roślin, by zdobiły nasz ogród przez długi czas. Skalniak powinien znajdować się w dobrze nasłonecznionym, osłoniętym od wiatru miejscu. Kolejnym ważnym czynnikiem są skały na skalniaki. Najlepiej wybierać kamienie dostępne i występujące w okolicy, dzięki czemu zyskamy naturalny efekt skalniaka pasującego do otoczenia. By utworzyć skalniak, układamy skały piętrowo, od największych do najmniejszych, podsypując je ziemią, by uzyskać stabilny efekt. Następnie przychodzi pora na wybór odpowiednich roślin. Należy wybierać rośliny na skalniaki odporne na czynniki atmosferyczne, dobrze rosnące w środowisku skalnym, dopasowane do stanowiska oraz kolorystycznie względem innych roślin. Krzewy ozdobne niskie na skalniaki należy rozmieścić uprzednio biorąc pod uwagę stopień rozrostu, umieszczając je tak, by mogły swobodnie rosnąc. Krzewy o większych rozmiarach najlepiej umieszczać wyżej, tworząc efekt piętrowy. Na początku pielęgnacja skalniaka może być bardziej wymagająca, ze względu na zakorzenienie się roślin, jednak po upływie pewnego czasu skalniak będzie pełnił funkcję dekoracyjną w ogrodzie bez praktycznie żadnej pielęgnacji.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej szkółki roślin, gdzie chętnie służymy pomocą w wyborze odpowiednich krzewów do ogrodu.