14 dni na zwrot Darmowa dostawa od 399 zł sklep@ogrodowagaleria.pl (+ 48) 537 540 537

Spis treści:

 1. Pnącza
 2. Pnącza wieloletnie
 3. Pnącza kwitnące
 4. Pnącza zimozielone
 5. Pnącza ozdobne z kwiatów
 6. Pnącza o ozdobnych liściach
 7. Pnącza na balkon

Pnącza

Pnącza to charakterystyczne rośliny pnące nadające ogrodowi uroku. Oprócz formy dekoracyjnej mogą stanowić formę osłony zadartego murku lub barierki, a także dzięki długim, gęstym pędom nadają romantycznego charakteru w pięknym ogrodzie. 

Pnącza wieloletnie

Jednymi z najczęściej wybieranych roślin pnących są pnącza wieloletnie, umieszczone na pergoli lub kratce potrafią rozrosnąć się do sporych rozmiarów, tworząc formę altany. W zależności od gatunku, wiele tego rodzaju roślin nie jest wymagająca, potrafią rosnąć w każdej glebie, sprawdzą się również na stanowiskach półcienistych. Należy pamiętać, że pnącza wieloletnie po kilku latach potrafią rozrosnąć się do sporych rozmiarów, dlatego przed wyborem danej rośliny powinniśmy odpowiednio przygotować stanowisko. Stanowią formę dekoracji przez cały rok. 

Pnącza kwitnące

W grupie roślin pnących znajdziemy pnącza kwitnące, które przez cały rok zdobią nasz ogród pięknymi liśćmi, a w okresie wiosenno - letnim dodatkowo dekorują przestrzeń pięknymi kwiatami. Wiele gatunków tego rodzaju roślin jest mrozoodpornych, świetnie czują się w cieniu lub na stanowisku półcienistym, nie wymagają specjalnej pielęgnacji, rosną w każdego rodzaju glebie. Stanowią nie tylko formę dekoracji w ogrodzie, ale także mogą służyć jako zadaszenie nad altaną.  

Pnącza zimozielone

Dużym zainteresowaniem wśród roślin pnących cieszą się pnącza zimozielone. Dekorują ogród bujnym ulistnieniem przez cały rok, również w okresie zimowym. Pnącza zimozielone są mrozoodporne,jednak podczas silnego wiatru mogą przemarzać, są mało wymagające. Niektóre odmiany potrafią rozrosnąć się nawet do 20 metrów długości. Z tego powodu należy je regularnie przycinać. Idealnie nadają się na barierki, altany i pergole. Najpopularniejszy rodzaj pnączy zimozielonych to bluszcz pospolity. 

Pnącza ozdobne z kwiatów 

Wśród roślin pnących, oprócz tych o bujnym ulistnieniu wyróżniamy również pnącza ozdobne z kwiatów, które przykuwają swoją uwagę barwnymi kwiatami. Przez cały rok pnącza dekorują ogród gęstymi, zielonymi liśćmi, jednak w okresie wiosenno - letnim przykuwają uwagę kolorowymi, bujnymi kwiatami. W zależności od gatunku rośliny, większość z nich potrzebuje gleby żyznej, lekko wilgotnej oraz nasłonecznionego stanowiska. Ze względu na grube pędy, często konieczne będzie umieszczenie specjalnych podpór, które będą podtrzymywały roślinę. Należy pamiętać o regularnym przycinaniu oraz okrywaniu rośliny na okres zimowy, aby nie przemarzła. 

Pnącza o ozdobnych liściach

Pnącza o ozdobnych liściach wyglądają pięknie przez cały rok, jednak najbardziej atrakcyjne stają się w okresie jesiennym, kiedy liście wybarwiają się na wiele kolorów. Oprócz formy dekoracyjnej, zapewniają cień podczas upalnych dni, a w okresie jesiennym dekorują przestrzeń wokół domu barwami czerwonego, żółtego i pomarańczowego. Pnącza o ozdobnych liściach wyróżniają się nie tylko ze względu na kolor, ale także kształt liści. W zależności od gatunku, pnącza nie są bardzo wymagające, jednak należy pamiętać o regularnym przycinaniu oraz okryciu rośliny przed mroźnym powietrzem. To świetna forma dekoracji, która sprawdzi się w każdym ogrodzie. 

Pnącza na balkon

Na rynku istnieje wiele gatunków roślin pnących, które świetnie czują się w pojemnikach, dlatego idealnie nadają się do umieszczenia na balkonie. Bujne ulistnienie na pergoli nie tylko nada nowego charakteru przestrzeni, ale również będzie stanowić formę osłony przed ciekawskimi sąsiadami. Wybierając pnącza na balkon możemy wybrać wieloletnie, o ozdobnych liściach lub kwiatach. Pnącza na balkon należy wybierać w zależności od stanowiska. Jeśli na balkonie przez większość dnia jest słońce - wybierzmy pnącza, które lubią nasłonecznione stanowiska. Najlepszym rozwiązaniem na balkon lub taras będzie wybór pnączy kwitnących cały rok.

BEZPIECZNE ZAKUPY
 • Różne formy płatności
 • Bezpieczne przelewy
 • Gwarantowany zwrot pieniędzy
 • Szyfrowane dane i transakcje
 • Kontakt ze sprzedawcą
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl