Floks szydlasty - kwitnące wiosną poduchy

Floks szydlasty inaczej płomyk szydlasty - bardzo bujnie kwitnąca wiosną byliną do Twojego ogrodu

Floks szydlasty to bylina o dekoracyjnych kwiatach tworzących gęste kobierce a wręcz kwitnące poduchy. 

Swoje zastosowanie znajdzie na wielu stanowiskach w ogrodzie. Idealna roślina na skalniak, do zadarniania rabat, na obwódki. Możesz obsadzić nim skarpę w ogrodzie lub puste niewykorzystane miejsce przed ogrodzeniem Twojej posesji. Podczas kwitnienia zachwyci swoją urodą!

Floks szydlasty kwitnie od połowy maja do początków czerwca. W lecie samoistnie powtarza kwitnienie. Jest rośliną miododajną.

Floks szydlasty, inaczej zwany Płomykiem - występuje w trzech głównych kolorach białym, różowym, fioletowym oraz ich wielu odcieniach.

Jest wieloletnią byliną, dorasta do 10cm wysokości i 30-40cm szerokości.

Listki drobne, igiełkowe zielono szare, kwiaty płatkowane, podczas kwitnienia w całości pokrywają zieloną poduchę.

Powiem Ci gdzie posadzić Floks szydlasty, płomyk wieloletni

Floks szydlasty nazywany inaczej płomykiem jest mało wymagającą i jest łatwą w uprawie byliną. Pochodzi z Ameryki Północnej, jest niezwykle popularną rośliną w ogrodach na całym świecie. Jest rośliną zimozieloną, jego rozłożyste gałązki są widoczne zimą i wczesną wiosną.

Floks szydlasty preferuje stanowisko słoneczne i bardzo słoneczne, które wpływa na szybsze kwitnienie wiosną. Rosnąć będzie w każdej glebie ogrodowej, nawet kamienistej na skalniaku.

Pamiętaj jednak, że nie lubi zbyt dużej wilgotności podłoża, wybieraj dla niego miejsca suchsze, dobrze zdrenowane.

Bardzo dobrze znosi niską temperaturę. Nie trzeba okrywać go na zimę.

Pamiętaj, że floks jak każda kwitnąca bylina aby pięknie zdobić Twój ogród potrzebuje nawożenia - od wczesnej wiosny stosuj nawożenie wieloskładnikowe z dużą zawartością potasu i fosforu. Pozytywnie wpłynie to na jakość i długość kwitnienia Twoich floksów.

Jak gęsto sadzić Floks szydlasty bujnie kwitnącą bylinę ogrodową

Floks tworzy bardzo gęste poduchy, najlepiej sadzić go w rozstawie około 30 cm od siebie. Płomyk szydlasty bardzo szybko i bujnie się rozrasta. Dzięki temu możesz w szybki sposób pokryć nim puste powierzchnie w swoim ogrodzie. 

Czy floksa szydlastego trzeba przycinać?

Floksów szydlastych nie trzeba przycinać ani po kwitnieniu ani przed zimą. Jest rośliną bardzo łatwą w uprawie. 

Jeśli chcesz po kilku latach odmłodzić swoją sadzonkę lub zmniejszyć jej objętość przytnij jej pędy pod koniec zimy lub na przedwiośniu. Takie cięcie najlepiej wykonać w lutym.

Nie przycinaj go po kwitnieniu aby nie zaburzyć następnego kwitnienia jakie będzie w lecie. 

Gdzie posadzić Floks szydlasty, płomyk ?  

Bylina swoje zastosowanie znajdzie na rabatach, skalniakach, obwódkach, np. wzdłuż ścieżek.

Pięknie zarasta przestrzenie między kamieniami np. stopnie w rabatach. Możesz posadzić go przy schodach w ogrodzie będzie łagodził kamienne i betonowe brzegi.

Świetnie wygląda posadzony wraz z wrzoścami i wymieniają się terminem kwitnienia a tworzą podobne kształty. Pasuje również do traw ozdobnych i miniaturowych iglaków.

Możesz obsadzić nim skarpy, puste słoneczne miejsca w Twoim ogrodzie, niewykorzystane miejsce przed ogrodzeniem będzie dobrym stanowiskiem dla  pięknie kwitnących floksów.All comments

Leave a Reply