Krzewy na żywopłot

Żywopłot w ogrodzie

W większości ogrodów zarówno małych jak i dużych spotykamy się z żywopłotami. Pełnią one funkcję ozdobne i bardzo praktyczne

Żywopłoty mają przeróżne formy - naturalne bariery w dużych ogrodach, osłony przed wiatrem i chłodem, cięte i formowane osłony przed hałasem i wzrokiem sąsiadów. Żywopłoty można stworzyć z przeróżnych roślin; zarówno iglastych jak i liściastych oraz żywopłoty z traw ozdobnych.

Żywopłoty najczęściej pełnią funkcję bariery/osłony ale również mogą być bardzo dekoracyjnym elementem ogrodu. Bardzo często żywopłot jest domem dla wielu gatunków ptaków i owadów zapylających, dlatego warto go zaplanować w swoim ogrodzie.

Gęsty żywopłot jest doskonałą ochroną przed wiatrem i kurzem np. z ruchliwej drogi. Może zastąpić zazwyczaj spotykane sztucznie budowane ogrodzenia. 

Krzewy na żywopłot

Wybierając krzewy na żywopłot musimy zdecydować czy chcemy żywopłot z roślin iglastych, liściastych, czy ma być zimozielony czy bardziej pełnić funkcję ozdobną i wtedy wybieramy rośliny mocno kwitnące. Krzewy na żywopłot mogą również oprócz ozdobnych liści i kwiatów wydawać owoce.

Wybierając rośliny na żywopłot możemy sugerować się ich wyglądem i właściwościami:

Krzewy i drzewa iglaste na żywopłot:

Krzewy liściaste na żywopłot:

Krzewy zimozielone na żywopłot:

Krzewy kwitnące i owocujące na żywopłot:

Jak założyć żywopłot

Przed założeniem żywopłotu tak jak i każdej innej rabaty z roślinami powinniśmy zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża. Większość roślin stosowanych w nasadzeniach żywopłotowych nie ma dużych wymagań do gleby jednak odpowiednie odchwaszczenie, usunięcie gruzu i zastosowanie dobrej ziemi czy kompostu doskonale wpłynie na rozwój i wzrost roślin. Najlepsza jest gleba żyzna i przepuszczalna.

Przed sadzeniem krzewów na żywopłot warto zmierzyć pH gleby, sprawdzić jej skład; czy mamy do czynienia z miejscem z glebą piaszczystą czy gliniastą, czy teren jest suchy czy podmokły, czy nasłonecznienie jest silne czy raczej jest to teren zacieniony. 

Znając te parametry łatwiej będzie nam dobrać odpowiednie gatunki roślin i zaplanować i ich odpowiednia uprawę.

Sadząc krzew na żywopłot bez względu na wybrany gatunek, kolor liści, funkcję czy wysokość wykop dołki większe niż doniczka, w której rosła roślina, wymień część gleby poprzez dosypanie ziemi z worka lub kompostu. 

Po posadzeniu obficie podlej świeżo posadzone rośliny i zastosuj odpowiednie nawożenie. Zazwyczaj możesz zastosować uniwersalny nawóz wieloskładnikowy lub obornik.

Odpowiednie nawodnienie zarówno świeżo posadzonych roślin na żywopłot jak i tych rosnących już dłużej jest bardzo ważne. Szczególnie w ostatnich latach zdarzają się okresy niezwykle suche i niebezpieczne dla roślin. 

Bardzo dobrym rozwiązaniem tego problemu jest stosowanie linii kroplującej rozciągniętej bezpośrednio pod roślinami wzdłuż korzeni. Linia kroplująca zadba o odpowiednie nawodnienie roślin bez potrzeby ręcznego podlewania każdego krzew osobno.

Sadzenie i pielęgnacja

Rozstaw roślin w żywopłocie zależny jest od wybranego gatunku krzewu. 

Żywotniki, jałowce i cisy sadzimy zazwyczaj co 0,5 - 0,7 m od siebie, natomiast krzewy na mocno cięty żywopłot liściasty np. buki, graby, ligustry i irgi sadzimy co 0,3 - 0,5m od siebie.

Krzewy na żywopłot naturalny, bardziej luźny i nieformalny możemy sadzić rzadziej np. pęcherznice, derenie, róże jadalne, choina kanadyjska czy świerka serbskiego sadzimy co 1 - 1,5m od siebie.

Cięcie i formowanie żywopłotów przeprowadzamy wiosną i końcem lata, aby rany po cięciu mogły zaschnąc. Cięcie przeprowadzamy w ciepłe, suche i słoneczne dni. Unikamy cięcia w wilgotną i mokrą pogodę gdyż może się to przyczynić do rozwoju chorób grzybowych.

All comments

Leave a Reply