Aktywne filtry

Drzewa kuliste

Spis treści:

  1. Drzewa kuliste do ogrodu
  2. Drzewa o kulistym pokroju - rodzaje drzew
  3. Klon pospolity Globosum
  4. Buk pospolity Purpurea Pendula
  5. Surmia Nana

Drzewa kuliste do ogrodu

Krzewy i drzewa o kulistym pokroju doskonale będą prezentowały się w ogrodzie posadzone pojedynczo, jako solitera. Tworzą świetną formę dekoracji w każdym ogrodzie, także przed wejściem do domu. Rośliny te mogą tworzyć formę ozdoby na balkonie lub tarasie - dobrze czują się posadzone w donicach. W zależności od gatunku, drzewka o kulistym pokroju są odporne na działanie czynników zewnętrznych, są łatwe w uprawie oraz nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki czemu będą odpowiednie również dla osób zapracowanych. Drzewa i krzewy kuliste mają różne formy, występują w odmianach karłowatych, a także rosnące do sporych rozmiarów. Odmiany karłowate idealnie będą wyglądały posadzone w równych odległościach, podsypane białym kamieniem lub korą. Drzewa o większych rozmiarach doskonale będą się prezentowały w dużym ogrodzie, jako soliter w centralnym punkcie ogrodu.

Drzewa o kulistym pokroju - rodzaje drzew

Drzewa o kulistym pokroju stają się coraz bardziej popularne ze względu na charakterystyczny kształt, który wyróżnia się w ogrodzie na tle innych drzew i krzewów ozdobnych. Rośliny kuliste doskonale prezentują się pojedynczo, jako solitery, tworząc formę dekoracji przez cały sezon. Zwracają uwagę nie tylko ze względu na specyficzny rodzaj korony, ale także ze względu na kolor i kształt liści. Do najczęściej spotykanych drzew o kulistym pokroju możemy zaliczyć:

  • Klon pospolity Globosum,
  • Buk pospolity Purpurea Pendula,
  • Surmia Nana.

Są to drzewa stanowiące formę dekoracji w każdym ogrodzie, doskonale sprawdzą się także w parkach i ogrodach miejskich.

Klon pospolity Globosum

To pięknie wyglądające i niezwykle ozdobne drzewko liściaste, które przepięknie prezentuje się w minimalistycznym ogrodzie, tworząc formę dekoracji w centralnym punkcie. Drzewko charakteryzuje się kulistą koroną na grubym pniu. Posiada gęste liście w kolorze zielonym, które w okresie jesieni zmieniają swą barwę na pomarańczową. Korona drzewka stanowi świetne miejsce do stworzenia gniazda przez ptaki, które pełnią funkcję niwelowania szkodników w ogrodzie - jeśli takie się pojawią. Jest to drzewko odporne na czynniki zewnętrzne, w tym także zanieczyszczenia środowiska. Jest to drzewo łatwe w uprawie i nie ma specjalnych wymagań glebowych. Rośnie w każdej glebie ogrodowej, na stanowisku nasłonecznionym lub lekko zacienionym. Swoje zastosowanie znajdzie w każdym ogrodzie, w nasadzeniach miejskich, w parkach.

Buk pospolity Purpurea Pendula

Jest to wolno rosnące drzewo o kulistym oraz płaczącym pokroju ze zwisającymi pędami, które swoim wyglądem przypominają parasol. Jest to roślina wyróżniająca się na tle pozostałych drzew i krzewów brunatną barwą liści oraz charakterystycznym kształtem. Świetnie sprawdzi się jako soliter, zdobiąc ogród swym kolorem i pokrojem. Należy do roślin łatwych w uprawie, nie wymagających specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Preferuje glebę żyzną, próchniczą i przepuszczalną, rośnie na stanowisku nasłonecznionym lub lekko zacienionym. Jest rośliną mrozoodporną. Swoje zastosowanie znajdzie w w każdym ogrodzie, jako ozdoba przed domem, w parku lub ogrodzie miejskim.

Surmia Nana

Surmia Nana to gatunek roślin niezwykle prezentujących się w każdej przestrzeni. Surmia charakteryzuje się kulistą koroną o gęstych, sporych liściach w kolorze zielonym. Korona umieszczona jest na grubym pniu. Jest to drzewo nie duże oraz bardzo zgrabne - doskonale prezentuje się w każdym ogrodzie. Nie jest to roślina bardzo wymagająca, jednak ze względu na gęste ulistnienie korony, drzewo należy podeprzeć, wbijając pal w ziemię. Należy pozostawić przez kilka lat, aż pień będzie gruby i stabilny. Drzewo preferuje stanowiska nasłonecznione i osłonięte od wiatru, który mógłby połamać liście. Rośnie w każdej glebie ogrodowej, wyłączając glebę piaszczystą. Będzie pełnić formę dekoracji przed domem, w ogrodzie- jako solitera, na rabatach, w parkach i ogrodach miejskich.

Drzewa i krzewy o kulistym pokroju doskonale zdobią ogród oraz każdą przestrzeń, ciesząc oko niezwykłym kształtem oraz barwą liści.