Aktywne filtry

Drzewa płaczące

Spis treści:

  1. Drzewa płaczące w ogrodzie
  2. Płaczące drzewo jako forma dekoracji
  3. Wiśnia piłkowana w ogrodzie
  4. Płaczące drzewo - Karagana syberyjska
  5. Morwa biała jako dekoracja w ogrodzie
  6. Brzoza brodawkowata

Drzewa płaczące w ogrodzie

Drzewa o pokoju płaczącym, zwisającym doskonale sprawdzą się w każdym ogrodzie, posadzone w centralnym punkcie na trawniku, jako solitera, ale także w kompozycji z innymi drzewami i krzewami ozdobnymi. Świetnie sprawdzą się posadzone na rabacie, doskonale prezentując się na tle krzewów iglastych w kolorze zielonym. Drzewa o zwisających pędach swym wyglądem przypominają parasol, oprócz funkcji dekoracyjnej, pełnią również formę osłony dla mniejszych roślin ozdobnych. Rośliny ozdobne o pokroju płaczącym charakteryzują się zwisającymi pędami bogatymi nie tylko w liście, ale niektóre odmiany posiadają również liczne kwiaty, które doskonale prezentują się na tle pozostałym roślin w ogrodzie.

Płaczące drzewo jako forma dekoracji

Rośliny w ogrodzie są niezwykle ważne - pełnią funkcję dekoracji przestrzeni, a także mogą pełnić funkcję cienia dla mniejszych roślin. W zależności od gatunku, drzewa te przybierają różne wysokości oraz różnią się między sobą ze względu na pędy. Niektóre odmiany posiadają pędy przylegające do pnia, inne zaś są rozłożyste, tworząc formę parasola. Duże drzewo o zwisających pędach będzie stanowić cień i formę naturalnej altanki - jest to doskonałe miejsce do umieszczenia ławki. Pod pędami często lubią bawić się małe dzieci lub często przesiadują czworonogi, które w upalne dni potrzebują cienia.

W okresie wiosenno - letnim drzewa doskonale ozdabiają nasz ogród gęstymi liśćmi oraz kwiatami, jesienią zmieniając swą barwę na żółto-pomarańczową lub czerwoną - w zależności od odmiany. Zimą z kolei rośliny płaczące zdobią nasz ogród szkieletem pędów, nadając nowego uroku całej przestrzeni. Idealnie sprawdzą się jako solitery, lub w kompozycji z drzewami o pokroju kolumnowym lub kulistym. Do najczęściej wybieranych drzew płaczących należy:

  • Wiśnia piłkowana Kiku Shidare Zakura,
  • Karagana syberyjska Pendula,
  • Morwa biała Pendula,
  • Brzoza brodawkowata Youngii.

Wiśnia piłkowana w ogrodzie

Do ogrodu doskonale sprawdzi się Wiśnia piłkowana. Jest to wolno rosnące drzewo o płaczących pędach, nieregularnie zwisających. Drzewo osiąga około maksymalnie do 5 metrów wysokości, posiada liczne kwiaty, które doskonale prezentują się w połączeniu z zielonymi liśćmi na zwisających pędach. W okresie jesiennym liście zmieniają swą barwę na odcień żółto - pomarańczowy. W okresie zakwitania kwiaty występują w kolorze różowym, po kilka sztuk zebrane w pęczki. Jest to drzewo mało wymagające, preferuje stanowiska nasłonecznione, osłonięte od wiatru. Rośnie w glebach żyznych, wilgotnych. Doskonale sprawdzi się jako forma dekoracji w ogrodzie, jako soliter. Pięknie wyglądać w kompozycji z innymi drzewami lub krzewami w kolorze zielonym. Sprawdzi się również w parkach i ogrodach miejskich.

Płaczące drzewo - Karagana syberyjska

Jako drzewa o zwisających pędach zalicza się również Karagana syberyjska, która jest niezwykle charakterystycznym drzewem, doskonale prezentującym się w ogrodzie jako soliter, ale także w kompozycji z innymi drzewami posadzonymi w ogrodzie. To drzewo ozdobne o licznych liściach w kolorze jasno zielonym, które doskonale prezentują się na pędach zwisających w dół, tworząc naturalną formę altany. Karagana w okresie zakwitania (w maju) posiada kwiaty w kolorze żółtym, które nadają drzewku całkowicie nowego uroku. Dzięki temu, że drzewo nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, będzie odpowiednie również do ogrodu dla osób zapracowanych. Preferuje stanowiska nasłonecznione lub lekko zacienione, lubi glebę piaszczystą. Karagana jest drzewem szybko rosnącym oraz mrozoodpornym. Swoje zastosowanie znajdzie w każdym ogrodzie, pełniąc funkcję dekoracji posadzone pojedynczo, jako soliter, w kompozycji z innymi drzewami lub krzewami. Sprawdzi się również w parkach i ogrodach miejskich.

Morwa biała jako dekoracja w ogrodzie

Drzewo o zwisających pędach, przypominające swym pokrojem parasol to także Morwa biała, która charakteryzuje się niezwykle licznymi pędami o wielu liściach w kolorze zielonym. Wysokość drzewa to około 2 metry wysokości, świetnie prezentuje się na rabatach w kompozycji z innymi drzewami, ale równie doskonale będzie wyglądać jako solitera, w centralnym punkcie w ogrodzie. Duże, zielone i błyszczące liście pełnią funkcje ozdoby na zwisających pędach do ziemi. Morwa biała należy do jednych z najłatwiejszych drzew w uprawie i często jest polecana dla osób zapracowanych. Preferuje stanowiska nasłonecznione lub lekko zacienione, osłonięte od silnego wiatru w okresie zimowym. Rośnie w glebie przepuszczalnej, piaszczystej. Morwa biała jest drzewem odpornym na mróz, suszę oraz zanieczyszczenia powietrza, rzadko jest atakowana przez szkodniki i choroby. Idealnie będzie pełnić funkcję ozdoby w ogrodzie, przed wejściem do domu, w parku i ogrodzie miejskim.

Brzoza brodawkowata

Brzoza brodawkowata Youngii to drzewo wolno rosnące, które swą wysokością osiąga do około 6 metrów. Posiada gęste, zwisające pędy bogate w wiele liści w kolorze zielonym, które w okresie jesiennym przybierają barwę złocistą. Brzoza charakteryzuje się pniem z korą w kolorze białym. Jest to drzewo odporne na wiele czynników zewnętrznych. Preferuje stanowiska nasłonecznione lub lekko zacienione, rośnie w każdej glebie ogrodowej. Swoje zastosowanie znajdzie w ogrodzie jako soliter, w kompozycji z innymi roślinami, w parkach, w okolicy oczka wodnego oraz jako zieleń publiczna.