Aktywne filtry

Iglaki kuliste

Spis treści:

  1. Iglaki kuliste jako forma dekoracji w ogrodzie
  2. Sosna górska
  3. Ogród łatwy w uprawie - Cyprysik groszkowy
  4. Żywotnik zachodni Danica w ogrodzie
  5. Jakie iglaki wybrać do ogrodu?

Iglaki kuliste jako forma dekoracji w ogrodzie

Krzewy iglaste o kulistym pokroju to rośliny często wybierane podczas aranżacji ogrodu. Iglaki dostępne w Ogrodowej Galerii znajdą swoje zastosowanie w wielu ogrodach, parkach, sprawdzą się również na balkonie lub tarasie. Cieszą się sporym zainteresowaniem ze względu na kształt, rozmiar oraz brak specjalnych wymagań pielęgnacyjnych. Iglaki o kulistym kształcie doskonale sprawdzą się do każdego rodzaju ogrodu. Krzewy kuliste miniaturowe będą doskonałe na balkon i taras oraz do ogrodów o niewielkich rozmiarach, a iglaki o większych rozmiarach sprawdzą się do dużych ogrodów, w parkach i ogrodach miejskich. Ogromnym atutem iglaków jest mrozoodporność w większości odmian, a dodatkowo są zimozielone, dzięki czemu stanowią formę dekoracji przez cały rok. Krzew kulisty będzie idealnie prezentował się na tle białego ogrodu, przyprószony niewielką warstwą śniegu.

Do najczęściej wybieranych krzewów o kulistym pokroju możemy zaliczyć m.in:

  • Sosnę górską 'Varella'
  • Żywotnika zachodniego 'Teddy'
  • Żywotnika zachodniego 'Danica'

Sosna górska

Ogród bogaty w krzewy i drzewa ozdobne wygląda pięknie przez cały rok, a do tego jest bardzo łatwy w uprawie. Dostępnych jest wiele krzewów iglastych, w tym także Sosna górska inaczej zwana kosodrzewiną. Jest krzewem iglastym o pokroju kulistym. Charakteryzuje się gęstymi pędami o długich igłach w kolorze zielonym, jednak końcówki igieł często przybierają barwy w odcieniu żółtym. Krzew nie jest wysoki, swoim wzrostem osiąga od 1 metra do 1,5 metra wysokości, doskonale sprawdzi się nawet w ogrodach o niewielkich rozmiarach. Rośliny iglaste są bardzo łatwe w uprawie, dlatego Sosna górska nie ma specjalnych wymagań. Preferuje stanowiska nasłonecznione i nie ma specjalnych wymagań glebowych - rośnie w każdej glebie ogrodowej. Jest to krzew mrozoodporny, dlatego nie potrzebuje okrycia na okres jesienno - zimowy. Swoje zastosowanie znajdzie we wszelkiego rodzaju ogrodach, rabatach, skalniakach i wrzosowiskach, również będzie dobrze rósł w ogrodach skalnych. Może być posadzony w kompozycji z innymi krzewami lub pojedynczo jako solitera. Świetną formę dekoracji będą stanowiły Sosny górskie posadzone w regularnych odstępach.

Ogród łatwy w uprawie - Cyprysik groszkowy

Podczas wyboru roślin do ogrodu wiele osób zwraca uwagę, by krzewy były łatwe w uprawie i mało wymagające. Do tego rodzaju krzewów należy Cyprysik groszkowy o półkulistym charakterze, z gęstymi pędami o długich, miękkich igłach, które swoim wyglądem przypominają zwisające sznurki. Krzew dostępny jest w kolorze złocistym lub żółto-zielonym, w zależności od pory roku. Cyprysik groszkowy preferuje stanowiska nasłonecznione oraz glebę żyzną, lekko wilgotną. Jest krzewem wolno rosnącym oraz mrozoodpornym. Swoje zastosowanie znajdzie w ogrodach, na rabatach. Krzew iglasty o barwach zielono-żółtych doskonale będzie prezentował się na tle zielonych krzewów lub drzew liściastych, sprawdzi się również na balkon lub taras, stanowiąc formę dekoracji przez długi czas.

Żywotnik zachodni Danica w ogrodzie

Krzewy Żywotnika zachodniego to miniaturowe, kuliste iglaki w kolorze zielonym, które swoim wyglądem przypominają zieloną kulę. Mimo, że pędy Żywotnika przez cały sezon występują w kolorze zielonym, na okres jesienno - zimowy mogą zmieniać swoją barwę na ciemniejszą. Jest to roślina bardzo uniwersalna i łatwa w uprawie, dlatego sprawdzi się w każdym ogrodzie. Jest krzewem miniaturowym, wolno rosnącym, swoim wzrostem osiąga około 50 cm wysokości. Żywotnik zachodni Danica nie wymaga specjalnej pielęgnacji, preferuje gleby żyzne, wilgotne i rośnie na stanowiskach nasłonecznionych lub lekko zacienionych. Jest krzewem mrozoodpornym i zimozielonych, dlatego stanowi formę dekoracji przez cały rok, również zimą. Swoje zastosowanie znajdzie w okolicy wejścia do domu, posadzony w równych odstępach, podsypany korą lub białym kamykiem. Pięknie będzie prezentował się na tle innych krzewów w ogrodzie. Sprawdzi się do sadzenia na rabatach, dobrze rośnie w pojemnikach, dlatego może rosnąć w donicy na balkonie lub tarasie.

Jakie iglaki wybrać do ogrodu?

Najlepsze rośliny do ogrodów to te łatwe w uprawie i nie wymagające częstych zabiegów pielęgnacyjnych. Do tego rodzaju roślin możemy zaliczyć odmiany kuliste krzewów iglastych. Rośliny kuliste doskonale prezentują się na tle innych krzewów, w kompozycji z kwiatami lub bylinami ogrodowymi, a także świetnie prezentują się jako solitery, pojedynczo posadzone w centralnym punkcie. Odmiany krzewów iglastych są odporne na czynniki środowiskowe, dlatego doskonale będą zdobić parki oraz ogrody miejskie.

Zachęcamy do zapoznania się z pozostałą ofertą krzewów, drzew i kwiatów ogrodowych dostępną na naszym sklepie internetowym. Zapraszamy również do odwiedzenia naszej szkółki roślin, gdzie chętnie służymy pomocą w wyborze odpowiednich roślin dopasowanych do warunków panujących w ogrodzie. Dodatkowo z przyjemnością udzielimy kilku cennych rad na temat sposobu pielęgnacji danej rośliny.

Wybieraj rośliny z pewnego źródła, kupuj najlepiej ze szkółki - prosto od producenta roślin.

 

Iglaki kuliste idealne do donic i małych ogrodów wysyłka 24h