Aktywne filtry

Iglaki płożące i iglaki rozłożyste

Spis treści:

  1. Iglaki płożące i rozłożyste w ogrodzie
  2. Krzewy iglaste płożące - charakterystyka i zastosowanie
  3. Jałowiec płożący - przykłady krzewów płożących i rozłożystych
  4. Świerk kłujący
  5. Jałowiec rozesłany

Iglaki płożące i rozłożyste w ogrodzie

Krzewy iglaste doskonale sprawdzają się do wypełnienia przestrzeni w ogrodzie, świetnie wyglądają w kompozycji z innymi drzewami liściastymi oraz kwiatami ozdobnymi, ale stanowią również formę dekoracji posadzone pojedynczo, jako solitery. Pielęgnacja krzewów iglastych jest bardzo prosta, praktycznie nie mają żadnych wymagań i są jednymi z najłatwiejszych roślin w uprawie. Sprawdzą się zarówno do dużych ogrodów, do tych o nieco mniejszych rozmiarach, a niektóre gatunki idealnie nadają się do posadzenia w pojemnikach jako ozdoba na balkon lub taras. W sklepie Ogrodowa Galeria znajdziecie szeroki wybór iglaków, w tym także krzewy iglaste płożące i rozłożyste, które świetnie nadają się do nasadzania na skarpach i rabatach, doskonale wypełnią każdą przestrzeń.

Krzewy iglaste płożące - charakterystyka i zastosowanie

Iglaki o pokroju płożącym i rozłożystym, w zależności od odmiany charakteryzują się niskim wzrostem, rosną na powierzchni ziemi, sprawiając wrażenie pełzających krzewów lub posiadają pędy rosnące ku górze, o rozłożystym pokroju. Są bardzo łatwe w uprawie i nie wymagają praktycznie żadnej pielęgnacji, doskonale wypełnią każdą niezagospodarowaną przestrzeń w ogrodzie, nawet tą najbardziej problematyczną. Rośliny iglaste idealnie sprawdzą się do okrywania innych roślin, do posadzenia na skarpie lub murku, na rabaty lub pod koroną drzew i krzewów o większych rozmiarach. Równie pięknie będą prezentowały się w połączeniu z wielobarwnymi kwiatami w okresie wiosennym, a w okresie zimowym, iglaki w kolorze zielonym przyprószone białym śniegiem sprawią, że ogród nabierze nowego charakteru. Większość iglaków jest mrozoodporna oraz zimozielona, dlatego stanowią formę dekoracji przez cały rok. Mimo, że nie wymagają specjalnej pielęgnacji, należy pamiętać o regularnym przycinaniu, ponieważ iglaki potrafią rozrastać się do sporych rozmiarów, co należy wziąć pod uwagę podczas wyboru roślin do ogrodu.

Jałowiec płożący - przykłady krzewów płożących i rozłożystych

Jałowiec płożący należy do grupy roślin coraz częściej wybieranych do ogrodów, ze względu na łatwą uprawę oraz piękny wygląd przez cały rok, a także doskonale potrafi dopasować się do otoczenia. Jest krzewem osiągającym duże szerokości, zazwyczaj rośnie na szerokość około 3 metrów. Jest krzewem płożącym, wiec nie rośnie wysoko, osiąga około 10 cm wysokości. Posiada liczne i bardzo rozgałęzione pędy w kolorze zielono - niebieskim. Jest krzewem łatwym w uprawie, potrzebuje stanowiska nasłonecznionego oraz gleby przepuszczalnej, suchej. Jest krzewem mrozoodpornym, dobrze znosi niskie temperatury, jest odporny na działanie czynników atmosferycznych oraz na działanie zanieczyszczeń środowiska, dlatego może być również zasadzany w ogrodach i parkach miejskich. Pielęgnacja jałowca płożącego jest bardzo łatwa, jednak w okresie wiosennym warto go nawozić, by lepiej rósł. Jest krzewem odpornym na przycinanie. Krzew jałowca płożącego będzie stanowił formę dekoracji w każdym ogrodzie.

Świerk kłujący

Świerk kłujący również posiada odmiany krzewów płożących, należy do nich między innymi Świerk kłujący Glauca Procumbens, który potrafi rozrastać się na spore szerokości i charakteryzuje się pędami w kolorze niebieskim, o kłujących igłach. Ma charakter płożący, pędy rosną na powierzchni ziemi, jednak wnętrze krzewu unosi się lekko ku górze. Sprawdzi się doskonale do ogrodów o większych rozmiarach, idealnie będzie komponował się z innymi krzewami w kolorze zielonym, jednak może zostać posadzony jako solitera, tworząc formę dekoracji w centralnym miejscu w ogrodzie. Świerk kłujący nie ma specjalnych wymagań i jest krzewem łatwym w uprawie. Rośnie na stanowiskach nasłonecznionych, w glebie żyznej, wilgotnej i przepuszczalnej. Jest bardzo pożądanym krzewem ze względu na swój specyficzny wygląd oraz srebrzysto - niebieską barwę, która utrzymuje się cały rok. Dzięki temu stanowi formę dekoracji również zimą, pięknie prezentując się na tle białego śniegu. Nie potrzebuje okrycia na zimę, ponieważ jest krzewem mrozoodpornym i odpornym na czynniki atmosferyczne. Doskonale sprawdzi się jako dekoracja w ogrodzie, posadzony na rabacie z innymi krzewami, może również służyć jako roślina okrywowa.

Jałowiec rozesłany

Krzew ten należy do grupy krzewów rozłożystych i płożących, charakteryzuje się płożącym wyglądem, sprawiając wrażenie krzewu "płynącego" po ziemi. Charakteryzuje się gęstymi pędami o zielonych igłach, które utrzymują swój kolor przez cały rok. Należy do iglaków, które nie mają specjalnych wymagań i są łatwe w uprawie. Pielęgnacja Jałowca nie jest skomplikowana, wymaga on stanowiska słonecznego i rośnie w praktycznie każdej glebie. Dobrze czuje się również na podłożu skalistym, dlatego doskonale sprawdzi się w ogrodach skalnych. Jest krzewem odpornym na choroby oraz szkodniki, ale powinniśmy zadbać o regularne wyrywanie chwastów, ponieważ źle znosi obecność tego rodzaju roślin i traw, co przekłada się na jego słaby rozrost. Doskonale sprawdzi się do ogrodów minimalistycznych, na rabaty, na skalniaki oraz w parkach i ogrodach miejskich.

Iglaki płożące to zdecydowanie rośliny ozdobne cieszące się dużym zainteresowaniem wśród osób urządzających ogrody ze względu na niewielkie wymagania oraz piękny wygląd krzewów przez cały rok. Pielęgnacja roślin iglastych, w większości odmian jest bardzo łatwa, polega jedynie na dopasowaniu odpowiedniego stanowiska oraz rodzaju gleby, by iglaki rosły bujnie przez długie lata stanowiąc formę dekoracji przestrzeni. Niektóre iglaki potrzebują dodatkowego nawożenia w okresie wiosennym lub jesiennym, by zapewnić lepszy wzrost i ochronę przed szkodnikami.

Zachęcamy do zapoznania się z pozostałą ofertą dostępnych krzewów i drzew ozdobnych w naszym sklepie Ogrodowa Galeria.






Iglaki płożące i rozłożyste na skarpy i klomby, jałowiec