Aktywne filtry

Iglaki na balkon

Spis treści:

  1. Iglaki na balkon
  2. Krzewy iglaste na balkon - rodzaje iglaków
  3. Iglaki do donic - Świerk kłujący
  4. Tuja na balkon - Żywotnik zachodni
  5. Iglaki na balkon całoroczne - Jałowiec łuskowaty
  6. Iglaki na balkon - pielęgnacja

Iglaki na balkon

Do najczęściej wybieranych roślin na balkon należą iglaki. Cieszą się sporym zainteresowaniem ze względu na małe wymagania, a oprócz tego są zimozielone, dzięki czemu pełnią formę dekoracji przez cały rok, a nie tylko podczas sezonu. Krzewy na balkon dostępne są w wielu odmianach, możemy wybierać spośród iglaków płożących, iglaków w formie kulistej, kolumnowej oraz spośród iglaków o niewielkich rozmiarach, czyli karłowatych. Krzewy na balkonie będą pięknie prezentować się pojedynczo, jako solitery, ale także w kompozycji z bylinami lub wielobarwnymi kwiatami. Nierzadko drzewka na balkon oprócz funkcji dekoracyjnej pełnią również funkcję osłony przed sąsiadami.

Krzewy iglaste na balkon - rodzaje iglaków

Iglaki to nie tylko krzewy rosnące w ogrodzie, ale także świetnie czują się posadzone w pojemnikach na balkonie, stanowiąc formę dekoracji przez cały rok. Ze względu na swą różnorodność wśród wielu odmian oraz na atrakcyjny wygląd każdej rośliny, są to krzewy najczęściej wybierane jako forma ozdoby, a przy tym są mało wymagające i nie potrzebują praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, dlatego doskonale sprawdzą się u osób zapracowanych. W sklepie Ogrodowa Galeria dostępnych jest wiele odmian krzewów,w tym tuje na balkon, karłowate odmiany Świerka, Sosny, a także Jałowce i Cisy. Do najczęściej wybieranych iglaków na balkon możemy zaliczyć m.in:

  • Świerk kłujący Glauca Globosa,
  • Żywotnik zachodni Golden Globe.
  • Jałowiec łuskowaty Blue Star.

Są to krzewy bardzo łatwe w uprawie, doskonale rosną posadzone w pojemnikach, są podatne na cięcia, więc możemy formować wiele kształtów, a do tego są zimozielone, więc będą zdobić balkon lub taras przez cały rok.

Iglaki do donic - Świerk kłujący

Świerk kłujący to krzew pięknie wyglądający w dużej donicy na tarasie, dostępny w odmianie karłowatej, pełni formę ozdoby przez cały rok, a w okresie świąt Bożego Narodzenia przybrany w światełka nada przestrzeni nowego uroku. W początkowym okresie dojrzewania swoim kształtem przypomina nieregularną kulę, jednak z czasem swoją formę zmienia na stożek. Charakteryzuje się gęstymi pędami o krótkich igłach w kolorze srebrzysto - niebieskim. Jest to krzew wolno rosnący, więc idealnie sprawdzi się posadzony w pojemniku na balkonie lub tarasie. Świerk kłujący, jak wszystkie odmiany iglaków jest krzewem bardzo łatwym w uprawie i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. preferuje stanowiska nasłonecznione, dzięki czemu zachowuje swą barwę. W cieniu zmieni kolor na ciemniejszy i będzie słabo rósł. Nie ma specjalnych wymagań glebowych, jednak najlepiej czuje się w glebie wilgotnej, przepuszczalnej i żyznej. Świerk kłujący jest krzewem zimozielonym i mrozoodpornym, dlatego będzie stanowił formę ozdoby przez cały rok. Jest również krzewem odpornym na zanieczyszczenia środowiska oraz działanie innych czynników miejskich, dlatego świetnie sprawdzi się również na balkonie lub tarasie w mieście.

Tuja na balkon - Żywotnik zachodni

Iglaki na balkon świetnie wyglądają w połączeniu z innymi bylinami lub kwiatami ozdobnymi, ale mogą również pełnić funkcję ozdoby pojedynczo, posadzone w ozdobnej donicy. Świetnie sprawdzi się tuja na balkonie, np. odmiana Żywotnika zachodniego Golden Globe. Jest to krzew o kulistym pokroju, bogaty w gęste łuski w barwie żółto - złotej i zielonej. Pięknie prezentuje się w połączeniu z zielonymi roślinami. Swoim wzrostem osiąga maksymalnie około 1 metra wysokości, jest odporny na cięcia. Żywotnik zachodni, by utrzymać swą atrakcyjną barwę preferuje stanowiska nasłonecznione lub lekko zacienione. Rośnie w glebie żyznej, wilgotnej, przepuszczalnej. Jest krzewem mrozoodpornym i zimozielonym, nie wymaga dodatkowego okrycia podczas niskich temperatur. Odmiany Żywotnika doskonale czują się posadzone w donicach, będą stanowić formę dekoracji w połączeniu z innymi roślinami lub kwiatami ozdobnymi, ale także pojedynczo, jako solitera.

Iglaki na balkon całoroczne - Jałowiec łuskowaty

Jałowiec łuskowaty to przepiękna odmiana krzewu iglastego, który przykuwa uwagę swoim specyficznym kształtem oraz przepięknym kolorem. Odmiana karłowata Jałowca charakteryzuje się lekko kulistym pokrojem, gęstymi pędami bogatymi w wiele krótkich igieł, które układają się w sposób nieregularny. Krzew cieszy się sporym zainteresowaniem ze względu na niebieski kolor, który pięknie wyróżnia się na tle zielonych krzewów oraz doskonale prezentuje się jako solitera. Jest to krzew niezwykle odporny na czynniki zewnętrzne, mrozoodporny i zimozielony, dzięki czemu będzie pełnił formę ozdoby przez cały rok. Nie ma specjalnych wymagań glebowych, jednak najlepiej czuje się w glebie lekko wilgotnej i przepuszczalnej, rośnie także w glebach suchych. Preferuje stanowiska nasłonecznione, więc doskonale sprawdzi się na taras od strony południowej. Iglaki w donicach świetnie wyglądają na balkonach, ale mogą rosnąć również w niewielkich ogrodach, przed wejściem do domu, na rabatach, sprawdzą się również w ogrodach skalnych oraz ogrodach miejskich.

Iglaki na balkon - pielęgnacja

Iglaki jak wszystkie krzewy są bardzo łatwe w uprawie i nie wymagają praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Z tego powodu są jednymi z najczęściej wybieranych roślin do ogrodu lub na taras, ponieważ stanowią formę dekoracji przez cały rok, nie zajmując wiele czasu na pielęgnację. Oczywiście są również dostępne odmiany krzewów, które wymagają specjalnej pielęgnacji i poświęcenia wielu godzin na zajmowanie się rośliną, jednak są to krzewy wybierany przez pasjonatów, dla których pielęgnacja roślin to sama przyjemność. Niestety wiele osób jest zapracowanych, dlatego wybierają krzewy mało wymagające. Wybierając krzewy na taras powinniśmy przede wszystkim pamiętać o odpowiednim dopasowaniu rośliny względem warunków panujących na tarasie lub balkonie. Zwróćmy uwagę na stanowisko, a także wybierzmy odpowiedni rodzaj gleby. Ważne również, by krzew był posadzony w odpowiednio dużej donicy, by mógł się prawidłowo ukorzenić. Większość krzewów jest mrozoodpornych, więc nie potrzebują dodatkowego okrycia na zimę. Krzewy do donic na taras całoroczne będą stanowić formę dekoracji przez cały rok.

Zachęcamy do zapoznania się z pozostałą ofertą krzewów dostępną w sklepie Ogrodowa Galeria.