Aktywne filtry

Krzew na żywopłoty

Spis treści:

  1. Krzew na żywopłot
  2. Co na żywopłot? Krzewy liściaste
  3. Żywopłoty liściaste o niewielkich rozmiarach
  4. Krzewy na żywopłot - Bukszpan
  5. Żywopłot zimozielony
  6. Jak pielęgnować rośliny na żywopłot?

Krzew na żywopłot

Krzewy tworzące żywopłoty to bardzo pożądane rośliny w ogrodzie, które oprócz formy dekoracyjnej tworzą idealnie tło dla innych roślin, wyznaczają granice ogrodu, a także stanowią formę osłony przed ciekawskimi sąsiadami. Na żywopłot doskonale sprawdzą się krzewy liściaste, które dodatkowo mogą służyć jako miejsce do zamieszkania przez ptaki, gdzie wytworzą sobie gniazda i będą likwidować szkodniki w ogrodzie. Żywopłot liściasty jest łatwy w uprawie, jednak powinniśmy pamiętać o regularnym przycinaniu oraz wyborze krzewów, które rozrastają się na gęste pędy. W przypadku krzewów liściastych, najlepiej wybierać żywopłoty zimozielone, które będą stanowić formę osłony oraz dekoracji przez cały rok, również w okresie zimowym. Do najpopularniejszych krzewów liściastych na żywopłot możemy zaliczyć krzew Bukszpanu, Ostrokrzew, oraz Berberys Thunberga.

Co na żywopłot? Krzewy liściaste

Żywopłoty stanowią ciekawą formę dekoracji w ogrodzie, uformowane na wiele kształtów mogą przyciągać sporą uwagę, a dodatkowo zapewniają prywatność osłaniając przestrzeń wokół domu przed ciekawskimi sąsiadami. Nie zajmują wiele miejsca, wyznaczają granicę ogrodu, Jeśli chcemy uzyskać piękny żywopłot należy wybierać krzewy gęsto ulistnione, odporne na cięcie oraz czynniki atmosferyczne, w tym mróz. Jednym z często spotykanych żywopłotów dostępnych w naszym sklepie internetowym jest Berberys Thunberga. Najczęściej wybierana odmiana to Atropurpurea Nana, która wzrostem osiąga do 2 metrów wysokości. Charakteryzuje się liśćmi w kolorze bordowym, purpurowym, które jesienią zmieniają swoją barwę na mocno czerwoną, będzie idealna dla osób lubiących niecodzienne rozwiązania. W świetny sposób będzie tworzyć tło dla iglaków zielonych lub innych bylin i kwiatów ogrodowych. Rosną na stanowiskach nasłonecznionych lub półcienistych, nie mają specjalnych wymagań glebowych, rosną w każdej glebie ogrodowej.

Żywopłoty liściaste o niewielkich rozmiarach

Krzew na żywopłoty często spotykany w ogrodzie, stanowiący formę dekoracji lub wyznaczający granice rabaty to Krzewuszka cudowna. Swoim wzrostem osiąga około 0,5 metra wysokości, dlatego idealnie nadaje się do zasadzania przy ścieżkach, chodnikach, rabatach lub przed wejściem do domu. Jest dość charakterystyczna ze względu na wielobarwne ulistnienie. Liście przybierają barwy zielone, białe i różowe, a w okresie jesiennym stają się ciemniejsze. Krzewuszka zaliczana jest również do grupy żywopłotów szybko rosnących. Najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym, wymaga gleby żyznej, wilgotnej i dobrze przepuszczalnej.

Krzewy na żywopłot - Bukszpan

Najczęściej spotykany krzew na żywopłoty w ogrodach, parkach i w okolicy bloków to Bukszpan. Jest charakterystyczny ze względu na ogromna ilość drobnych listków w kolorze zielonym, które w doskonały sposób stanowią formę osłony przed ciekawskimi sąsiadami oraz stanowią tło dla kwiatów ogrodowych. Bukszpan zielony rośnie bardzo gęsto oraz jest podatny na cięcia, dzięki czemu jest rośliną, która najczęściej zostaje formowana na przeróżne kształty. Krzew na żywopłoty jak Bukszpan sprawdzi się w każdym ogrodzie, jest odporny na czynniki miejskie, a nawet suszę. Jest bardzo łatwy w uprawie, pielęgnacja polega przede wszystkim na regularnym przycinaniu. Wymaga stanowiska cienistego lub półcienistego oraz gleby żyznej, wilgotnej, przepuszczalnej. Należy zwracać uwagę na wszelkie zmiany rośliny, ponieważ niekiedy jest atakowany przez szkodniki.

Żywopłot zimozielony

Do najpopularniejszych krzewów na żywopłot możemy zaliczyć także odmiany Ostrokrzewu. Charakteryzuje się gęstym ulistnieniem w kolorze ciemnozielonym, jednak najbardziej interesujący jest kształt liści. Liście Ostrokrzewu mają lekko kolczaste brzegi oraz falowaną strukturę. Sprawdzi się w każdym ogrodzie, a ze względu na kolczaste liście może pełnić również formę ochronną. Nie jest rośliną bardzo wymagającą, jest mrozoodporna, jednak podczas występowania ostrych mrozów warto okryć roślinę włókniną, aby zapobiec przemarznięcia. Krzew nie ma specjalnych wymagań co do stanowiska, dobrze czuje się zarówno na słońcu, jak i w cieniu. Lubi gleby żyzne, przepuszczalne.

Jak pielęgnować rośliny na żywopłot?

Krzewy na żywopłot z natury są bardzo łatwe w uprawie, nie mają specjalnych wymagań i są bardzo wytrzymałe na czynniki atmosferyczne oraz działanie czynników miejskich. Sprawdzą się zarówno w ogrodach, parkach, na ścieżkach, obok rabat i przed domem. Pełnią funkcje ozdobną oraz stanowią formę osłony. Pielęgnacja żywopłotu podobnie jak w przypadku wszystkich krzewów i roślin ogrodowych polega przede wszystkim na odpowiednim dopasowaniu stanowiska i rodzaju gleby do wymagań rośliny. Jeśli zależy nam, by ogród wyglądał estetycznie i atrakcyjnie należy pamiętać o regularnym przycinaniu żywopłotu. krzewy są podatne, więc możemy z nich formować wiele ciekawych i przykuwających uwagę kształtów. Przycinanie krzewów powinno wykonywać się wiosną oraz jesienią, w zależności od gatunku. Do tego wymagane będą specjalne narzędzia ogrodnicze. Krzewy o niewielkich rozmiarach i cienkich odgałęzieniach zetniemy przy pomocy niewielkiego sekatora ręcznego, jednak w przypadku większych krzewów konieczne będzie użycie specjalnej piły mechanicznej. Dzięki tym zabiegom będziemy cieszyć się pięknie wyglądającym ogrodem przez długi czas.