Aktywne filtry

Pnącza na balkon

Spis treści:

  1. Pnącza na balkon
  2. Rośliny pnące balkonowe - pielęgnacja
  3. Pnącza na balkon - rodzaje roślin pnących balkonowych
  4. Bluszcz na balkonie - pnącze balkonowe
  5. Winobluszcz na balkon
  6. Powojniki balkonowe

Pnącza na balkon

Pnącza to rośliny ozdobne nie tylko do ogrodu, ale równie doskonale sprawdzą się umieszczone na balkonie. W świetny sposób wypełnią przestrzeń na balkonie tworząc formę dekoracji, a dodatkowo zapewnią odrobinę prywatności. Pnącza na balkon to jedne z najczęściej wybieranych roślin ozdobnych przede wszystkim ze względu na niezwykle łatwą formę uprawy oraz stanowiącą formę dekoracji przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Rośliny pnące na balkon, w zależności od odmiany są odporne na działanie czynników zewnętrznych, a także na zanieczyszczenia miejskie, dlatego idealnie sprawdzą się posadzone na balkonie.

Rośliny pnące balkonowe - pielęgnacja

Pnącza, mimo łatwej formy uprawy, wymagają odpowiedniego dopasowania wymagań względem warunków panujących w środowisku. Przede wszystkim przed wyborem rośliny na balkon powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj stanowiska. Jeśli balkon mieści się od strony południowej należy wybrać roślinę lubiącą stanowiska nasłonecznione. W przypadku, gdy balkon mieści się od strony zachodniej lub północnej, doskonale sprawdzą się pnącza preferujące stanowiska półcieniste lub cieniste. Ważny jest również rodzaj gleby. Niektóre odmiany roślin pnących wymagają regularnego nawożenia oraz zabezpieczenia przed mrozem w okresie jesienno - zimowym.

Pnącza na balkon - rodzaje roślin pnących balkonowych

Pnącza to rośliny idealnie sprawdzające się do ogrodów, w celu wypełnienia problematycznej rabaty, okrycia obdartego murku lub jako forma dekoracji, pnąc się po altanie lub pergoli. W sklepie Ogrodowa Galeria dostępne są również pnącza na balkon odporne na czynniki miejskie. Występują pnącza jednoroczne jak i wieloletnie, które w doskonały sposób będą pełnić formę dekoracji przez wiele lat, bez dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. To świetnie rozwiązanie dla osób zapracowanych, ale także dla miłośników ogrodnictwa. W sklepie Ogrodowa Galeria dostępne są m.in. pnącza balkonowe:

  • Bluszcz pospolity,
  • Winobluszcz pięciolistkowy,
  • Powojnik.

Są to odmiany pnączy doskonale sprawdzające się na balkonie jak i w ogrodzie. Charakteryzują się niezwykle dekoracyjną formą i barwą liści, łatwą formą uprawy oraz są odporne na czynniki zewnętrzne, w tym mróz oraz zanieczyszczenia powietrza. Niektóre odmiany w okresie zakwitania posiadają dekoracyjne kwiaty o różnych barwach, które idealnie prezentują się na tle zielonych, gęstych liści pnączy.

Bluszcz na balkonie - pnącze balkonowe

Bluszcz to pnącze często spotykane w wielu ogrodach oraz parkach miejskich. Świetnie sprawdzi się również jako roślina balkonowa, posadzony w donicy lub pojemniku. Należy do grupy roślin zimozielonych, jest niezwykle łatwy w uprawie i potrafi dopasować się do warunków panujących w otoczeniu. Charakteryzuje się gęstymi liśćmi, skórzastymi, w kolorze zielonym. Swym wzrostem osiąga około 15, do nawet 20 metrów wysokości. Preferuje stanowiska półcieniste, a najlepiej czuje się posadzony w cieniu. Odmiany posiadające inną barwę liści niż zieloną, preferują stanowiska bardziej słoneczne. Bluszcz mimo, że jest odporny na działanie czynników zewnętrznych, preferuje stanowiska osłonięte od wiatru. Nie ma specjalnych wymagań glebowych, preferuje glebę przepuszczalną, lekko wilgotną. Świetnie sprawdzi się jako forma dekoracji oraz osłona przed otoczeniem.

Winobluszcz na balkon

Winobluszcz to niezwykle dekoracyjne pnącze, charakteryzujące się dużymi,okrągłymi, zielonymi liśćmi, które w okresie jesiennym zmieniają swą barwę na czerwoną, pomarańczową lub fioletową. Winobluszcz jest pnączem niezwykle łatwym w uprawie, preferuje glebę żyzną, próchniczą, lekko wilgotną. Najlepiej rosną na stanowisku słonecznym lub półcienistym, ale poradzą sobie także w cieniu. Mimo, że jest to roślina odporna na czynniki mrozoodporne, winobluszcz nie jest całkowicie odporny na mróz, dlatego w okresie zimowym podczas występowania niskich temperatur konieczne jest okrycie rośliny. W sklepie Ogrodowa Galeria dostępne są Winobluszcze pięciolistkowe oraz trójklapowe - wieloletnie, które będą pełnić funkcję dekoracyjną przez kilka, a nawet kilkanaście lat.

Powojniki balkonowe

Powojniki należą do dekoracyjnych pnączy, które doskonale czują się posadzone w donicy lub pojemniku na balkonie. Powojnik to roślina pnąca często wybierana do ogrodów, pnąca się po pergoli lub altanie. Jednak doskonale sprawdzą się również pełniąc osłonę przed ciekawskimi sąsiadami oraz w piękny sposób wypełnią przestrzeń balkonu. Powojniki, jak większość odmian pnączy są łatwe w uprawie, jednak wymagają stanowiska nasłonecznionego lub półcienistego. Wszystkie rodzaje pnączy wymagają podpór, by miały możliwość piać się w górę.