Aktywne filtry

Kwiaty ogrodowe ozdobne

Spis treści:

  1. Kwiaty ogrodowe ozdobne
  2. Odmiany kwiatów do ogrodu
  3. Piwonia chińska Kansas
  4. Goździk kropkowany - kwiaty ogrodowe
  5. Liliowiec ogrodowy

Kwiaty ogrodowe ozdobne

W ogrodzie niezwykle ważną funkcję pełnią kwiaty ozdobne, które doskonale prezentują się na tle krzewów iglastych lub drzew, ciesząc oko niezwykle barwnymi kwiatami. Najbardziej wyczekiwany okres to marzec i kwiecień, kiedy po zimie kwiaty zaczynają zakwitać i sprawiają, że ogród dostaje zupełnie nowego uroku. Do kwiatów zakwitających wczesną wiosną zaliczamy m.in. krokusy i żonkile, jednak z każdym kolejnym tygodniem pojawiają się następne rośliny ogrodowe, jak np, tulipany, które należą do grupy kwiatów cebulowych. Rośliny ogrodowe kwitnące różnią się między sobą przede wszystkim kolorem, pokrojem, okresem zakwitania oraz sposobem ułożenia płatków, a także wymaganiami. Stanowią świetną formę dekoracji, pięknie wyglądają również posadzone w donicy na balkonie lub tarasie.

Odmiany kwiatów do ogrodu

Na rynku z roku na rok dostępnych jest coraz więcej gatunków roślin, w tym także kwiatów ozdobnych, które będą pięknie prezentowały się w każdym ogrodzie, zarówno naturalistycznym, jak i bardziej eleganckim, urządzonym w stylu minimalistycznym. W sklepie Ogrodowa Galeria dostępnych jest wiele odmian kwiatów i bylin. Znajdziecie kwiaty wieloletnie, jak i jednoroczne. Zaletą kwiatów jest ich łatwa uprawa, jednak dostępne są również odmiany wymagające większej pielęgnacji i będą idealne dla miłośników ogrodnictwa. Często spotykane kwiaty o lekko krzewiastym pokroju to np. Hortensje i Piwonie, które zdobią przestrzeń grubymi kwiatami w intensywnych kolorach, np. fioletowym, różowym, niebieskim czy białym. Pięknie wyglądają posadzone w kępie na rabacie oraz doskonale będą prezentowały się na tle krzewów w kolorze zielonym lub niebiesko - srebrzystym. Do kwiatów spotykanych w wielu ogrodach należą m.in.:

  • Piwonia chińska Kansas,
  • Goździk kropkowany,
  • Liliowiec ogrodowy Little Woman.

Piwonia chińska Kansas

Piwonia chińska to odmiana o niezwykłych, bujnych kwiatach, która zdobi przestrzeń każdego ogrodu. Najlepiej wygląda posadzona w kępie na rabacie. Kwiaty osiągają średnicę nawet do 15 cm, najczęściej występują w kolorze czerwieni i różu. Będzie również tworzyć doskonałe tło dla mniejszych kwiatów w jasnych kolorach, np, białych, kremowych, lub żółtych. Doskonale znosi cięcia i nadaje się na bukiety kwiatowe. Jest rośliną łatwą w uprawie, zakwita co roku. Swym wzrostem osiąga nawet do 1 metra wysokości. Preferuje stanowiska nasłonecznione, rośnie w glebie żyznej, wilgotnej. Jest to kwiat mrozoodporny, Zakwita w czerwcu. Niekiedy pędy wymagają podwiązania, by zapobiec złamaniu łodygi pod wpływem ciężaru kwiatostanu. Piwonia swoje zastosowanie znajdzie w ogrodach, w nasadzeniach rabatowych, w parkach i ogrodach miejskich.

Goździk kropkowany - kwiaty ogrodowe

Goździk to roślina posiadająca drobne kwiaty w kolorze różowym, czerwonym, białym. Jest łatwy w uprawie i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Cieszy się sporym zainteresowaniem ze względu na długi okres kwitnienia - kwitnie od czerwca do września. Kwiaty goździka pięknie będą prezentowały się na tle krzewów. Preferuje stanowisko nasłonecznione, które pozytywnie wpływa na obfite zakwitanie. Rośnie w glebie suchej, gliniasto-piaszczystej. Jest rośliną odporną na mróz, jednak w bezśnieżne zimy wymaga dodatkowego okrycia. Doskonale będzie wyglądać posadzony na rabatach, skalniakach, w kompozycji z innymi kwiatami.

Liliowiec ogrodowy

Liliowiec to jedna z najłatwiejszych roślin w uprawie, a dodatkowo bardzo ozdobna, przez większą część sezonu. Charakteryzuje się kwiatami o lekko rozłożystej formie, które występują w barwach żółci i pomarańczu, doskonale prezentując się na tle zielonych liści i traw, wyróżniając się wśród nich swym kolorem. Liliowiec najlepiej zakwita na stanowisku nasłonecznionym, jednak będzie rósł także na stanowisku pół cienistym, jednak będzie miało to wpływ na rozrost kwiatów. Nie ma specjalnych wymagań glebowych, rośnie w każdej glebie ogrodowej. Podczas sadzenia należy pamiętać o odpowiedniej odległości między roślinami. Liliowiec potrzebuje około pół metra odległości od pozostałych roślin, by móc swobodnie się rozrastać. Jest to roślina, która będzie niezwykle prezentować się w kompozycji z innymi kwiatami, a także posadzona w pojedynczo. Kwiaty liliowca doskonale wyglądają na tle zielonej trawy. Może rosnąć również posadzony w pojemniku, tworząc formę dekoracji na balkonie lub tarasie.