Aktywne filtry

Iglaki miniaturowe

Spis treści:

  1. Iglaki miniaturowe do ogrodu
  2. Rodzaje iglaków miniaturowych
  3. Iglaki ozdobne - Cyprysik groszkowy
  4. Krzewy iglaste karłowate - Jałowiec łuskowaty
  5. Iglaki do ogrodu - Żywotnik zachodni
  6. Iglaki miniaturowe - pielęgnacja roślin iglastych

Iglaki miniaturowe do ogrodu

Krzewy iglaste o niewielkich rozmiarach doskonale sprawdzą się do małych ogrodów. Stanowią formę dekoracji nie zajmując przy tym dużo miejsca, sprawdzą się również jako dekoracja przed domem, a także świetnie będą rosły na balkonie lub tarasie. Wiele odmian iglaków miniaturowych swoje zastosowanie znajdzie na skalniakach, w kompozycji z bylinami i roślinami okrywowymi. Krzewy iglaste niskie są bardzo różnorodne, w zależności od odmiany występują w kolorach zielonych lub niebieskich, są bardzo łatwe w uprawie - będą doskonałe dla osób zapracowanych. Większość odmian jest zimozielonych, dzięki czemu będą ozdabiać przestrzeń przez cały rok. Iglaki karłowate idealnie sprawdzą się w niewielkich ogrodach, ale często wybierane są również do ogrodów o sporych rozmiarach, jako wypełnienie rabaty, świetnie będą wyglądały w kompozycji z kwiatami lub bylinami, jednak należy pamiętać o wyborze odpowiedniego miejsca, by drzewa i krzewy o większych rozmiarach nie przysłoniły pędami krzewów miniaturowych.

Rodzaje iglaków miniaturowych

Krzewy miniaturowe są bardzo uniwersalnymi roślinami. Znajdą swoje zastosowanie w każdym ogrodzie wypełniając przestrzeń, a przy tym są bardzo urocze i pełnią formę dekoracji przez cały rok. Dostępnych jest wiele odmian krzewów o niewielkich rozmiarach, a najpopularniejsze z nich, dostępne w naszym sklepie Ogrodowa Galeria to:

  • Cyprysik groszkowy 'Boulevard'

  • Jałowiec łuskowaty 'Blue Star'

  • Żywotnik zachodni 'Teddy'

Iglaki ozdobne - Cyprysik groszkowy

Krzew Cyprysika idealnie sprawdzi się do ogrodów o niewielkich rozmiarach, doskonale będzie komponował się w zestawieniu z innymi roślinami, ale może również zostać posadzony w centralnym miejscu w ogrodzie, jako solitera, ciesząc oko swoim uroczym wyglądem. Swoim wyglądem przypomina stożek o pędach z gęstymi igłami w kolorze srebrzysto - niebieskim. Jest to krzew wyróżniający się wśród innych krzewów i roślin ogrodowych. Odmiana miniaturowa Cyprysika groszkowego jest bardzo łatwa w uprawie i nie potrzebuje specjalnej pielęgnacji. Wymaga stanowiska nasłonecznionego lub półcienistego, najlepiej w miejscu osłoniętym od wiatru. Rośnie w glebie żyznej, wilgotnej. Jest krzewem mrozoodpornym, nie potrzebuje dodatkowego okrycia na okres zimowy. Jest rośliną stanowiącą formę dekoracji przez cały rok. Jest krzewem odpornym na przycinanie, dzięki czemu możemy formować różne kształty. Swoje zastosowanie znajdzie w ogrodach o małych rozmiarach oraz tych nieco większych. W kompozycji z kwiatami lub drzewkami oraz jako solitera. Może rosnąć również na skalniakach, rabatach, dobrze czuje się w pojemnikach, dlatego będzie stanowił formę dekoracji na balkonie lub tarasie.

Krzewy iglaste karłowate - Jałowiec łuskowaty

Jałowiec łuskowaty to przepiękny krzew o niezwykłej barwie srebrzysto-niebieskiej, przykuwający uwagę niejednej pary oczu, wyróżniający się na tle pozostałych krzewów i kwiatów w ogrodzie. Charakteryzuje się przede wszystkim kulistym, zwartym kształtem, który po upływie czasu zmienia swą formę, przypominając niewielki stożek. Swoim wzrostem osiąga 30-50 cm wysokości. Jest bardzo atrakcyjny nie tylko ze względu na przepiękną barwę, ale także ze względu na gęste pędy. Dodatkowo Jałowiec o kulistym kształcie jest bardzo łatwy w uprawie, będzie doskonały dla osób zapracowanych, stanowiąc formę dekoracji bez specjalnych wymagań. Najlepiej czuje się na stanowiskach nasłonecznionych, jednak może rosnąć również w półcieniu. Nie ma specjalnych wymagań glebowych, rośnie w każdej glebie ogrodowej. Iglaki miniaturowe w większości odmian są mrozoodporne, również Jałowiec łuskowaty dobrze znosi okres zimowy, nie wymaga dodatkowego okrycia. Pielęgnacja Jałowca jest bardzo łatwa, a dodatkowo jest krzewem odpornym na szkodniki oraz choroby. Iglaki w ogrodzie o niewielkich rozmiarach znajdą swoje zastosowanie na rabatach, przed wejściem do domu posadzone w regularnych odległościach, dobrze będą wyglądały również na skalniakach oraz w okolicy oczek wodnych.

Iglaki do ogrodu - Żywotnik zachodni

Rośliny iglaste rosnące do niewielkich rozmiarów wyglądają przepięknie zarówno w kompozycji z innymi krzewami i kwiatami ozdobnymi, ale również posadzone pojedynczo, jako solitera, w centralnym miejscu w ogrodzie. Żywotnik zachodni Teddy to przepiękny krzew o kulistym pokroju oraz gęstych pędach. To rosnąca zielona kula o wysokości około 20-50 cm. Posiada bardzo gęste, cieniutkie pędy, o zbitym charakterze, zakończone miękkimi igłami. Iglaki miniaturowe Żywotnika są zimozielone, będą doskonale prezentować się na tle białego śniegu, tworząc formę dekoracji. Pielęgnacja iglaka jest bardzo łatwa i nie wymaga specjalnych zabiegów. Żywotnik zachodni Teddy rośnie w stanowiskach nasłonecznionych lub lekko zacienionych, preferuje glebę żyzną, lekko wilgotną. Jest odporny na mróz, działanie czynników atmosferycznych oraz szkodniki. Doskonale sprawdzi się we wszystkich ogrodach, na rabatach, jako iglaki na skalniak lub na balkon lub taras.

Iglaki miniaturowe - pielęgnacja roślin iglastych

Wszystkie rośliny wymagają odpowiedniej pielęgnacji, by mogły rosnąc pięknie przez długie lata, zdobiąc nasz ogród oraz wypełniając przestrzeń. Pielęgnacja iglaków miniaturowych wygląda podobnie jak pielęgnacja wszystkich krzewów. Iglaki są bardzo łatwe w uprawie, wystarczy zapewnić im odpowiednie stanowisko i rodzaj gleby, by mogły rosnąć bujnie przez cały rok. Niektóre odmiany potrzebują regularnego przycinania, dzięki czemu będą miały jeszcze piękniejsze pędy. Miniaturowe choinki do ogrodu będą pięknie prezentowały się na tle innych krzewów i drzew liściastych, a ogród pełen krzewów to odpowiednie miejsce do odpoczynku bez częstych zabiegów pielęgnacyjnych.