- Chwileczkę, jeszcze rosnę :-)
- Chwileczkę, jeszcze rosnę :-)
- Chwileczkę, jeszcze rosnę :-)
Zielone iglaki
Spis treści:
- Zielone iglaki w ogrodzie
- Krzewy o zielonych igłach - pielęgnacja i zastosowanie
- Iglaki zielone - Świerk biały
- Sosna górska
Zielone iglaki w ogrodzie
Iglaki w kolorze zielonym to krzewy spotykane w każdym ogrodzie. Stanowią formę dekoracji w połączeniu z innymi drzewami liściastymi lub kwiatami, mogą stanowić tło dla kwiatów w rabatach, często wykorzystywane są również jako żywopłoty. Wyznaczają granice naszego ogrodu oraz stanowią formę osłony przed ciekawskimi sąsiadami. Większość odmian iglaków jest zimozielonych, dlatego dekorują nasz ogród również w okresie zimowym, a biały śnieg na zielonych pędach nadaje nowego uroku przestrzeni. Dodatkowym atutem krzewów jest ich łatwa uprawa i niskie wymagania. Większość krzewów zielonych jest odpornych na przycinanie, dzięki czemu możemy formować je na różne kształty. W naszym sklepie Ogrodowa Galeria dostępne są również odmiany miniaturowe, które doskonale sprawdzą się do ogrodów o niewielkich rozmiarach, jako forma dekoracji przed wejściem do domu, a niektóre odmiany mogą również rosnąc w donicach na balkonie lub tarasie.
Krzewy o zielonych igłach - pielęgnacja i zastosowanie
Drzewa iglaste o zielonych igłach są jednymi z najłatwiejszych roślin w uprawie. Krzewy zielone są mało wymagające, potrafią przetrwać wiele czynników atmosferycznych, w zależności od odmiany, niektóre z nich są również odporne na działanie czynników środowiskowych, dlatego nierzadko możemy spotkać je w miastach. Iglaki o zielonych igłach to krzewy mrozoodporne, w większości zimozielone, co oznacza, że stanowią formę dekoracji również zimą, nie tylko podczas sezonu. Krzewy w kolorze zielonym doskonale komponują się z białym śniegiem, który pokrywa całe otoczenie. Większość krzewów zielonych nie ma specjalnych wymagań glebowych, rosną zazwyczaj w glebie żyznej, lekko wilgotnej i próchniczej, niektóre z nich potrafią rosnąc nawet w glebach lekko piaszczystych, jednak należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Większość odmian iglaków rośnie na stanowiskach nasłonecznionych lub lekko zacienionych, jednak niektóre odmiany są przystosowane do rozwoju w cieniu, dzięki czemu będą stanowiły idealny element wypełnienia problematycznej przestrzeni w zacienionym miejscu w ogrodzie. Niektóre odmiany krzewów iglastych wymagają dodatkowej ochrony w okresie jesienno - zimowym, w celu ochrony przed mrozem i silnym wiatrem. Mowa tu o krzewach młodych gatunków, które niedawno zostały posadzone.
Krzewy to bardzo uniwersalne rośliny, które znajdą swoje zastosowanie praktycznie w każdym miejscu i będą pełnić formę dekoracji przestrzeni. Iglaki w ogrodzie mogą pełnić tło dla mniejszych krzewów, drzew i kwiatów ogrodowych. Iglaki zielone doskonale sprawdzają się jako żywopłoty, rosną na spore wysokości, posadzone blisko siebie będą stanowić świetną formę osłony, a dodatkowo będą idealnym miejscem na zbudowanie gniazd przez ptaki, które niwelują szkodniki w ogrodzie. Iglaki o zielonych igłach sprawdzą się również w parkach i ogrodach miejskich, będą stanowiły formę dekoracji w praktycznie każdym miejscu, ponieważ większość odmian jest odpornych na działanie zanieczyszczeń środowiska.
Iglaki zielone - Świerk biały
Najczęściej spotykanym i najbardziej znanym krzewem iglastym jest Świerk. Świerki spotykane są w ogrodach od wielu pokoleń, a do krzewów o zielonych igłach możemy zaliczyć Świerka białego. Charakterystyczną cechą Świerku białego jest specyficzny, żywiczny zapach. To krzew o lekko stożkowatym pokroju, posiada liczne gałęzie o pędach z niewielkimi, lekko kłującymi igłami. Po kilku latach pędy przybierają formę lekko zwisających. W okresie letnim Świerk biały wzbogaca się w liczne szyszki o wielkości około 8 cm, w kolorze jasnego brązu, które stanowią dodatkową formę dekoracji.
Świerk biały jest krzewem łatwym w uprawie, jednak jak każda roślina, ma swoje wymagania. Przede wszystkim rośnie na stanowiskach nasłonecznionych lub lekko zacienionych, w glebach przepuszczalnych, żyznych i wilgotnych. Jest to krzew mrozoodporny, może być również sadzony w miastach, ponieważ jest odporny na działanie czynników środowiskowych. Świerk swoje zastosowanie znajdzie praktycznie w każdym miejscu. Stanowi świetną formę tła dla innych roślin, krzewów o mniejszych rozmiarach, kwiatów i bylin ogrodowych. Sprawdzi się również w centralnym miejscu ogrodu, jako solitera. Ze względu na swój charakter, krzew sam w sobie jest ozdobą, ale także doskonale komponuje się z innymi krzewami i drzewami. Niektóre gatunki Świerku nadają się nawet do stworzenia żywopłotu, jednak muszą być posadzone w odpowiedniej odległości od siebie. Iglaki w ogrodzie stanowią niezwykłą formę dekoracji, jednak należy wziąć pod uwagę ich rozmiar. W sklepie Ogrodowa Galeria dostępne są również odmiany miniaturowe. Iglaki o niskich rozmiarach sprawdzą się w każdej przestrzeni, mogą być posadzone również w pojemnikach na taras lub balkon.
Sosna górska
Często spotykanym krzewem o charakterystycznym wyglądzie jest Sosna górska, inaczej zwana Kosodrzewiną. Jest to krzew rosnący nisko nad ziemią, pędy najniższej warstwy często pokładają się po ziemi, jednak wyższe gałązki pną sie do góry, tworząc ciekawą konstrukcję i z pewnością przyciągają uwagę każdej osoby pasjonującej się krzewami i roślinami ogrodowymi. Pędy sosny posiadają liczne, lecz niewielkiej długości igły w kolorze ciemnozielonym. Niektóre odmiany Sosny górskiej posiadają szyszki o ciekawym kształcie, które dodatkowo urozmaicają przestrzeń ogrodu i stanowią dodatkową formę dekoracji. Jest to krzew łatwy w uprawie, wymaga gleby żyznej, przepuszczalnej, lekko wilgotnej, ale nie mokrej. Preferuje stanowiska nasłonecznione i lekko zacienione. Jest to krzew odporny na wiele czynników, doskonale dopasowuje się do panujących warunków w otoczeniu. Ma wiele zastosowań, a ze względu na to, że dostępne są odmiany o niskich i wolno rosnących rozmiarach, jest jeszcze bardziej pożądaną rośliną. Doskonale sprawdzi się w kompozycji z innymi krzewami, drzewami liściastymi oraz kwiatami i bylinami. Może zdobić rabaty w ogrodzie lub przed domem. Dzięki niewielkim rozmiarom oraz łatwości dopasowania się do warunków w otoczeniu, krzew ten jest świetnym kandydatem, by stanowić formę ozdoby na balkonie lub tarasie. Sprawdzi się również na skalniaki, wejście przed domem, dobrze będzie rósł również w parkach i ogrodach miejskich.
Ogród wzbogacony w iglaki, pełen drzew i krzewów wygląda pięknie, a do tego jest bardzo łatwy w uprawie i nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Pielęgnacja iglaków polega na dopasowaniu odpowiedniego stanowiska oraz gleby, tak jak w przypadku wszystkich roślin. Niektóre odmiany krzewów są bardziej wymagające, potrzebują okrycia w okresie zimowym, jednak iglaki w większości są odporne na niskie temperatury, a do tego stanowią formę dekoracji przez cały rok, również zimą.