Aktywne filtry

Hortensje

Hortensje nieprzerwanie od kilku lat królują w ogrodach i nasadzeniach miejskich, swoją popularność zawdzięczają cudownym kwiatom a przy tym niewielkim wymaganiom. Uważane są za jedne z najpiękniejszych krzewów ozdobnych, kwitnie od początku lata, zachowując swój urok aż do późnej jesieni. Wśród hortensji wyróżniamy wiele gatunków i odmian co pozwoli z pewnością znaleźć idealny krzew do Państwa ogrodu.

Hortensja bukietowa

Zachwycająca stożkowatymi i przebarwiającymi się kwiatostanami. Szeroka grupa pozwala znaleźć niższe lub wyższe odmiany w zależności od potrzeb. Jeśli mają Państwo ograniczone miejsce świetnie sprawdzi się hortensja ‘Polestar, kompaktowa odmiana dorastająca do 70cm wysokości.

Kolorystyka hortensji bukietowych to za zazwyczaj odcienie bieli, różu, zieleni. Kolor kwiatów zmienia się w trakcie sezonu, możemy wybrać odmiany, które nabierają mocnych barw np ‘Melba Fraise’, z czasem przebarwia  się w purpurowy kolor.

Główną zaletą hortensji bukietowych jest kwitnienie na pędach tegorocznych, dzięki temu paki kwiatowe nie są narażone na przemarznięcie.  

Hortensja ogrodowa 

Kwitnący krzew ozdobny o zwartym, lekko rozłożystym pokroju charakteryzujący się kulistymi kwiatostanami oraz błyszczącymi zielonymi liśćmi. Wyrazisty kolor kwiatów nie pozwala przejść obok krzewu obojętnie. Możemy spotkać odmiany o białych, różowy, czerwonych kwiatach jak również niebieskich. 

Wśród hortensji ogrodowych możemy wyróżnić odmianę ‘Otaksa’ o niebieskich kwiatach. Jest to jedna z najstarszych odmian hortensji ogrodowych, jest ceniona wśród ogrodników za zdolność zawiązywania pąków kwiatowych również na pędach tegorocznych.

Hortensja drzewiasta

Charakteryzuje się kulistymi ogromnymi kwiatostanami, największymi pośród innych odmian hortensji. Dorasta do 1,5-2m wysokości, tworząc rozłożysty krzew pokryty dużymi zielonymi liśćmi. Sztywne pędy zakończone efektownymi kulami w kolorze białym lub różowym. Hortensje drzewiaste są mało wymagające w uprawie i w pełni mrozoodporne.

Hortensja dębolistna 

Niezwykle oryginalna odmiana należąca do rodziny hortensji. Podobnie jak hortensja bukietowa wytwarzają stożkowate kwiatostany. Jednak ich główną cechą jest ulistnienie, które przypomina liście dębu jak sama nazwa wskazuje. Piękne duże liście, osiągają nawet do 20cm długości stanowią tło dla pojawiających się latem kwiatów. Dodatkowo liście na jesień niesamowicie się przebarwiają w odcienie brązu, czerwieni, bardzo długo pozostają na krzewie.