Aktywne filtry

Krzewy miniaturowe

Spis treści:

  1. Krzewy liściaste miniaturowe do ogrodu
  2. Tawuła japońska
  3. Krzewuszka cudowna
  4. Pięciornik krzewiasty
  5. Pielęgnacja krzewów o niewielkich rozmiarach

Krzewy liściaste miniaturowe do ogrodu

Krzewy miniaturowe to jedne z najbardziej pożądanych roślin, idealnie pasujące do ogrodów o niewielkich rozmiarach, a także na skalniaki, rabaty lub mini żywopłoty wokół ścieżek i trawników. Niewielkie krzewy stanowią formę dekoracji posadzone samodzielnie jako solitery w najbardziej widocznych miejscu w ogrodzie, ale również idealnie komponują się w zestawieniu z krzewami o większych rozmiarach. Dostępnych jest wiele odmian krzewów miniaturowych liściastych, dlatego można dobrać roślinę pasującą do pozostałych krzewów i kwiatów w ogrodzie, oraz dopasować krzew wymaganiami do warunków panujących w okolicy. Miniaturki krzewów idealnie sprawdzą się także na balkon lub taras. Posadzone w donicy idealnie będą zdobić przestrzeń.

Tawuła japońska

Tawuła japońska to krzew o wielu odmianach,występujący również w rozmiarach miniaturowych. Tawuła japońska w odmianie Albiflora, to krzew często spotykany w wielu ogrodach i parkach, nie ma specjalnych wymagań i rośnie w większości gleb. Krzew ten wzrostem osiąga około 50-70 cm wysokości, jest bogaty w gęste, lecz niewielkie liście w kolorze jasno zielonym, zaś w okresie zakwitania cieszy oko drobnymi kwiatami w kolorze białym, tworząc gęste kwiatostany. Dużym zainteresowaniem cieszy się ze względu na długi okres zakwitania, ponieważ kwiaty utrzymują się od czerwca, nawet aż do sierpnia, zdobiąc pięknie ogród. Krzew ten jest bardzo łatwy w uprawie, rośnie w praktycznie każdej glebie i nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Warto jednak pamiętać o regularnym przycinaniu, ponieważ gałęzie Tawuły rozrastają się na szerokość. Najlepiej krzew przycinać na wiosnę, dzięki czemu będzie lepiej zakwitał i wypuszczał więcej pąków kwiatowych. Jest odporny na przycinanie, można z niego formować żywopłoty. Mimo, że rośnie w wielu glebach, najlepiej czuje się w glebie żyznej, na stanowisku nasłonecznionym. Dobrze znosi zimy, jest mrozoodporny, a do tego niezbyt lubiany przez szkodniki. Świetnie nadaje się również do sadzenia w pojemnikach.

Krzewuszka cudowna

Do często spotykanych krzewów ozdobnych miniaturowych możemy zaliczyć niektóre odmiany Krzewuszki cudownej. To rodzaj krzewu, który spotykamy w rabatach, przy ścieżkach w ogrodzie, a także w kompozycji z krzewami o nieco większych rozmiarach. Świetnie zdobi obszar przed domem, również pięknie wygląda jako soliter w ogrodzie. Charakteryzuje się rozłożystymi pędami o zielonych liściach, a późną wiosną w okresie zakwitania cieszy oko pięknymi kwiatami w odcieniach różowego i białego. W uprawie krzewów najważniejsze jest odpowiednie stanowisko oraz rodzaj gleby. Krzewuszka wymaga stanowiska nasłonecznionego, osłoniętego przed wiatrem oraz gleby żyznej, lekko wilgotnej, ale nie mokrej. Na okres zimowy należy odpowiednio okryć krzew przed działaniem mrozu i silnym wiatrem, ponieważ krzewuszka nie znosi chłodu.

Pięciornik krzewiasty

Do krzewów miniaturowych możemy zaliczyć odmiany Pięciornika krzewiastego, który idealnie sprawdzi się do ogrodów o niewielkich rozmiarach, uformowany może tworzyć niewielkich żywopłot przy rabatach, stanowi formę ozdoby przy skalniakach lub jako solitera. To krzew o drobnych liściach w charakterystycznym kształcie, w okresie zakwitania kwitnie na wiele drobnych kwiatów, które utrzymują się nawet do października. W zależności od gatunku, kwiaty mogą występować w kolorze pomarańczowym, żółtym, białym lub różowym. Wymaga stanowiska nasłonecznionego, ewentualnie lekko zacienionego, o glebie piaszczystej. Na okres zimy nie wymaga okrycia, jest mrozoodporny. Pięciornik krzewisty najlepiej prezentuje się w połączeniu z innymi krzewami lub bylinami, kolorowe, drobne kwiaty będą idealnie prezentować się na tle zielonych krzewów. Może być wykorzystywany również jako ozdoba na balkon, dobrze rośnie w donicach.

Pielęgnacja krzewów o niewielkich rozmiarach

Spora liczba osób przed aranżacją ogrodu zastanawia się, jak pielęgnować krzewy oraz wybiera rośliny, które są bardzo łatwe w uprawie. W zależności od odmiany, miniaturowe krzewy wymagają większej lub mniejszej pielęgnacji. Większość z nich jest bardzo łatwa w uprawie, jednak należy pamiętać o odpowiednim stanowisku oraz rodzaju gleby. Miniatury krzewów zdobią nasze ogrody pięknymi, gęstymi liśćmi, a w okresie zakwitania cieszą oko wielobarwnymi kwiatami. Idealnie komponują się z krzewami o większych rozmiarach, sprawdzają się także na skalniakach i rabatach, mogą być również posadzone w donicy na balkonie lub tarasie. Jesienią zaś rośliny miniaturowe zmieniają barwę liści na odcienie pomarańczowego, czerwonego i brązowego, dodając nowego uroku oraz charakteru przestrzeni. Również krzewy iglaste w zestawieniu z roślinami miniaturowymi tworzą piękne kompozycje. Pielęgnacja miniaturek nie jest skomplikowana. Należy pamiętać o regularnym przycinaniu krzewów, by nie rozrastały się na duże szerokości. Większość krzewów wymaga przycinania na wiosnę, dzięki czemu krzew wypuszcza więcej pąków i zakwita w bujne kwiaty. Do tego zabiegu wymagane będą odpowiednie narzędzia ogrodnicze - niewielkie gałązki przycinamy sekatorem. Rośliny doniczkowe wymagają pojemnika w odpowiednim rozmiarze, by korzenie mogły się swobodnie rozrastać. Rośliny miniaturowe rzadko są atakowane przez szkodniki, niektóre z nich wymagają podlewania, szczególnie w okresie suszy.

Jeśli krzewy posadzimy w wymaganym stanowisku oraz odpowiednim rodzaju gleby zapewnimy sobie piękny ogród bez konieczności częstych zabiegów pielęgnacyjnych. Zapraszamy do odwiedzenia naszej szkółki roślin, gdzie chętnie służymy pomocą w wyborze odpowiednich drzewek i krzewów ogrodowych oraz z przyjemnością udzielimy kilku cennych rad, jak pielęgnować daną roślinę, by rosła pięknie przez długi czas.