Aktywne filtry

Wysokie drzewa

Spis treści:

  1. Wysokie drzewa liściaste
  2. Rodzaje wysokich drzew liściastych
  3. Brzoza brodawkowata
  4. Lipa szerokolistna - wysokie drzewo ozdobne
  5. Wiąz górski

Wysokie drzewa liściaste

Wybierając rośliny do ogrodu przede wszystkim należy zwrócić uwagę na maksymalny rozmiar, jaki może osiągnąć dane drzewo. Drzewa liściaste o sporych rozmiarach doskonale sprawdzą się do dużych ogrodów, gdzie jest dużo przestrzeni. Podczas aranżacji ogrodu powinniśmy również pamiętać, że wysokie drzewa będą stanowić cień, a tym samym mogą negatywnie wpłynąć na wzrost krzewów i drzew, które wymagają stanowisk nasłonecznionych. Z tego powodu tak ważne jest, by wybrać odpowiednie miejsce dla dużych drzew. Te odmiany drzew pięknie wyglądają przez cały rok - wiosną zakwitają w gęste, zielone liście, jesienią zaś zdobią okolicę liśćmi o wielu barwach - od żółtej przez pomarańczową, aż do ciemno-brązowej. W okresie zimowym z kolei drzewa pokryte szronem lub niewielką warstwą śniegu sprawiają, że okolica wygląda magicznie.

Rodzaje wysokich drzew liściastych

Duże drzewa spotkać możemy praktycznie wszędzie, zarówno w ogrodach, jak i przy drogach, w parkach, ogrodach miejskich. Są to niezwykle odporne rośliny na działanie czynników zewnętrznych, w tym także na zanieczyszczenia środowiska. Wysokie drzewa nie potrzebują praktycznie żadnej pielęgnacji, stanowią formę dekoracji przez wiele lat. Do często spotykanych drzew wysokich należą m.in.:

  • Brzoza brodawkowata,
  • Lipa szerokolistna,
  • Wiąz górski.

Brzoza brodawkowata

Brzoza należy do grupy wysokich drzew liściastych, żyje około 200 lat. Posiada charakterystyczny biały pień oraz zwisające, długie pędy z liśćmi w kolorze zielonym. Swoim wzrostem osiąga do 30 metrów wysokości. Swoje zastosowanie znajdzie w ogrodzie, najlepiej na uboczu, by stanowić tło dla pozostałych roślin oraz by nie zasłaniać promieni słońca dla roślin, które potrzebują stanowiska nasłonecznionego. Brzoza rośnie na stanowiskach nasłonecznionych i lekko zacienionych. Nie ma specjalnych wymagań glebowych, rośnie w każdej glebie ogrodowej, także w lekko piaszczystej. Jest to drzewo odporne na suszę oraz mróz. Nie potrzebuje specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Będzie stanowić świetną formę dekoracji w ogrodach, parkach oraz jako nasadzenie miejskie.

Lipa szerokolistna - wysokie drzewo ozdobne

To drzewo o sporych rozmiarach, o szerokiej i nieregularnej koronie na szerokim, krótkim pniu. Lipa należy do drzew długo rosnących,może rosnąć nawet do 1000 lat. Swoim wzrostem może osiągać do 40 metrów wysokości, charakteryzuje się gęstą koroną złożoną z wielu liści o długości około 6 cm. Liście w kolorze zielonych stanowią idealne tło, w okresie jesiennym zmieniając swą barwę na żółto - pomarańczową. Jest to wysokie drzewo, które nie ma żadnych wymagań pielęgnacyjnych i stanowi formę dekoracji przez cały rok. Preferuje stanowiska nasłonecznione oraz lekko zacienione i rośnie w glebie lekko wilgotnej. Swoje zastosowanie znajdzie w parkach, będzie stanowić cień. Idealnie sprawdzi się niedaleko domu, jednak należy pamiętać o odpowiedniej odległości od budynków.

Wiąz górski

Wiąz górski jest wysokim drzewem, które jest coraz rzadziej spotykane w polskich ogrodach. Stanowi tło dla pozostałych roślin w ogrodzie. Charakteryzuje się gęstymi kwiatami w jasno brązowym kolorze, które zakwitają jako pierwsze i są niezwykle lubiane przez pszczoły. Dopiero po pojawieniu się kwiatów zaczynają pojawiać się liście w kolorze zielonym. Preferuje stanowiska nasłonecznione lub lekko zacienione, rośnie w glebie gliniastej, wilgotnej. Nie potrzebuje specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych i jest łatwy w uprawie. Osiąga do 40 metrów wysokości. Duże drzewa doskonale wyglądają jako solitera w pewnej odległości od domu, stanowią również tło dla mniejszych krzewów i drzew ozdobnych. Liściaste drzewa wysokie stanowią cień, dlatego świetnie sprawdzą się w parkach oraz w ogrodach miejskich.