Aktywne filtry

Rozłożyste kwiaty i byliny

Spis treści:

  1. Kwiaty i byliny o rozłożystym pokroju
  2. Rozłożyste kwiaty i byliny - zastosowanie
  3. Rozłożyste byliny i kwiaty do ogrodu
  4. Funkia - bylina rozłożysta
  5. Żurawka
  6. Bodziszek

Kwiaty i byliny o rozłożystym pokroju

Wszystkie rośliny w ogrodzie, na balkonie czy tarasie pełnią funkcję dekoracyjną. Przepięknie wyglądają posadzone pojedynczo, jako solitery, a także w kompozycji z innymi kwiatami i bylinami. Byliny mają wiele zastosowań, między innymi mogą wyznaczać granice rabat, tworzyć trawniki, porastać murki oraz tworzyć formę dekoracji w pobliżu oczek wodnych. Kwiaty stanowią ozdobę ciesząc oko wielobarwnymi kwiatostanami, które doskonale prezentują się na tle krzewów, wysokich traw oraz bylin. Ważna jest odpowiednia pielęgnacja roślin, by rosły bujnie przez długi okres czasu. przede wszystkim najważniejsze jest odpowiednie stanowisko, rodzaj gleby, regularne podlewanie oraz nawożenie. Niektóre odmiany bylin bardzo szybko potrafią się rozrastać, dlatego konieczne jest regularne przycinanie. Dzięki prawidłowej pielęgnacji zapewnimy sobie piękny ogród przez cały rok.

Rozłożyste kwiaty i byliny - zastosowanie

Drzewa o rozłożystym pokroju tworzą niezwykły urok każdej przestrzeni, a oprócz tego stanowią cień. Z tego powodu też często są wybierane do parków oraz ogrodów. O rozłożystym pokroju dostępne są również byliny i kwiaty ogrodowe, które tworzą przepiękne rabaty. Byliny rozłożyste sprawdzą się w miejscach problematycznych, czyli takich, gdzie przez większą część dnia panuje cień, gleba jest wilgotna. Mogą wypełnić przestrzeń pomiędzy ścieżkami, tworząc trawniki. Doskonale sprawdzą się jako pokrycie murków, wypełnią przestrzeń pomiędzy drzewami i krzewami, a także będą stanowić świetnie wypełnienie szczelin. Byliny rozłożyste doskonal sprawdzą się w ogrodach skalnych. Są odporne na wiele czynników zewnętrznych, wiele odmian jest długowiecznych, dzięki czemu rosną w jednym miejscu przez wiele lat. Niektóre odmiany są również zimozielone - stanowią formę dekoracji także zimą.

Rozłożyste byliny i kwiaty do ogrodu

  • Funkia,
  • Żurawka,
  • Bodziszek.

W zależności od odmiany, byliny występują także w formie rozłożystej, która doskonale pokryje każdą problematyczną przestrzeń w ogrodzie. Będą stanowić formę dekoracji, a przy tym zakryją pustą przestrzeń, w której inne rośliny nie miałyby możliwości rosnąć. Niektóre odmiany są efektywne także zimą, doskonale wyróżniając się na tle białego śniegu, który pokrywa całą okolicę.

Funkia - bylina rozłożysta

Funkia jest to bylina o charakterystycznych liściach w jasnym kolorze, które na posiadają ciemno - zielony obwódki wokół krawędzi. Roślina świetnie wyróżnia się spośród pozostałych roślin, najlepiej prezentuje się posadzona w kępach, tworząc formę ozdoby. Funkia preferuje glebę wilgotną, rośnie na stanowiskach półcienistych. Jest odporna na czynniki zewnętrzne, dzięki czemu wypełni każdą przestrzeń. Jest to roślina łatwa w uprawie i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki czemu będzie stanowić formę dekoracji przez wiele lat. Doskonale sprawdzi się na rabatach, na skalniakach, w okolicy oczek wodnych oraz w pobliżu murków. Może rosnąć również pod krzewami lub drzewami ozdobnymi.

Żurawka

Jest to bylina okrywowa, która doskonale czuje się w środowisku skalnym. Jest bardzo łatwa w uprawia i nie potrzebuje wielu zabiegów pielęgnacyjnych. W zależności od odmiany, Żurawka charakteryzuje się niewielkimi liśćmi w kolorze ciemno - zielonym, spośród których wyróżniają się niewielkie kwiatostany w kolorze czerwonym, różowym i fioletowym. Żurawka w ogrodzie pięknie wygląda posadzona w kępach. Należy również do roślin okrywowych, sprawdzi się posadzona na rabatach, na murkach, w okolicy zbiorników wodnych oraz w kompozycji z innymi roślinami. Stanowi formę dekoracji przez cały sezon, pięknie wygląda wiosną, latem oraz jesienią.

Bodziszek

Bodziszek należy do bylin często spotykanych w wielu ogrodach. Potrafi wypełnić każdą przestrzeń - nawet tą najbardziej problematyczną. Jest byliną bardzo łatwą w uprawie, nie wymagającą praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Spotykany w ogrodach, w okolicy przydomowej, w parkach oraz nasadzeniach miejskich. Jest rośliną szybko rozrastającą, kępiastą. W zależności od odmiany osiąga wysokość około 40 cm, posiada bardzo ozdobne liście, które w jesienią zmieniają swą barwę na lekko czerwoną. Jest to świetna forma dekoracji, która idealnie sprawdzi się w każdym ogrodzie.