Aktywne filtry

Krzewy liściaste

Spis treści:

 1. Krzewy liściaste
 2. Krzewy o ozdobnych liściach i kwiatach
 3. Krzewy do ogrodu i krzewy na balkon
 4. Krzewy zimozielone
 5. Krzewy do cienia i krzewy na słoneczne stanowiska
 6. Krzewy mało wymagające i krzewy miniaturowe
 7. Krzew na żywopłoty
 8. Krzewy w donicach i krzewy ozdobne pachnące
 9. Krzewy ozdobne pachnące
 10. Ogród naturalistyczny i krzewy długo kwitnące
 11. Krzewy na skalniak i rabaty
 12. Krzewy płożące i krzewy rozłożyste

Krzewy liściaste

Krzewy liściaste to jedne z najczęściej wybieranych i najbardziej pożądanych roślin w ogrodzie, podobnie jak krzewy iglaste. Ze względu na duże zróżnicowanie roślin w tej kategorii, każdy znajdzie krzew odpowiednio dopasowany do stylu własnego ogrodu, rośliny świetnie wyglądające oraz kwitnące zarówno wiosną, latem jak i jesienią.

Krzewy liściaste szczególnie podnoszą swoją wartość dekoracyjną w okresie jesieni, kiedy liście mienią w wielu kolorach i odcieniach, nadając naszemu ogrodowi nowego charakteru oraz barw żółci i czerwieni. Rośliny z tej kategorii są pożądane nie tylko ze względu na barwy i kolory, ale również z uwagi na różnorodny kształt liści. Są one również zróżnicowane ze względu na swój rozmiar - znajdziemy rośliny do ogrodu w wysokości kilkudziesięciu centymetrów, jak i rosnące na wysokość ponad dwóch metrów. Najczęściej wybierane rośliny to te, które nie wymagają dużego zaangażowania ze strony posiadacza. Krzewy liściaste dzielą się na wiele gatunków, ze względu na pochodzenie, wygląd oraz zastosowanie.  

Krzewy o ozdobnych liściach i kwiatach 

Podczas urządzania ogrodu coraz częściej wybieramy krzewy ozdobne nie tylko w liście, ale również kwitnące kolorowo kwiaty. W zależności od gatunku oraz odmiany, krzewy o ozdobnych kwiatach potrafią przybierać wiele barw i kolorów, od czerwieni, fioletu i różu, po barwy w odcieniach niebieskiego i białego. Krzewy ozdobne z kwiatów nadają ogrodowi wielu barw, a dodatkowo nadają kwiatowego zapachu. 

Szczególnej uwagi wymagają również krzewy o ozdobnych liściach, które uwagę przykuwają różnorodnością kształtu oraz rozmiaru liści.  Krzewy o ozdobnych liściach, często różnorodnie postrzępionych występują w wielu barwach i kolorach, (nie tylko podczas jesieni), dekorując cały ogród i nadając mu całkowicie nowego charakteru.  

Krzewy do ogrodu i krzewy na balkon 

Ogromną zaletą krzewów liściastych jest to, że stanowią formę dekoracji przez cały sezon, a nie tylko w okresie kwitnienia roślin, jak w przypadku krzewów ozdobnych w kwiaty. Z kolei w okresie zimowym krzewy obsypane białymi płatkami śniegu sprawiają, że ogród wygląda magicznie, dlatego też idealnie sprawdzą się w dekoracji ogrodu lub balkonu. 

Wybierając odpowiednie krzewy do ogrodu podczas urządzania należy zwrócić uwagę, czy będą miały odpowiednią ilość miejsca do rozrostu. Wiele krzewów rozrasta się dość szeroko, dlatego warto między nimi umieścić kolorowe kwiaty. Planując rozmieszczenie poszczególnych gatunków powinniśmy też wziąć pod uwagę okres zakwitania roślin. Większości osób, które posiadają ogród zależy, aby rośliny kwitły w nim jak najdłużej, sprawiając, że ogród będzie pełen kolorów. Podczas wyboru krzewów do ogrodu powinniśmy też zwrócić uwagę na rodzaj gleby w ogrodzie, czy krzewy są odporne na szkodniki oraz czy są wieloletnie.

Krzewy na balkon to świetne rozwiązanie dla osób mieszkających w mieście, które nie mają możliwości posiadania ogrodu. Podczas wyboru roślin na balkon wybierzmy te, które rosną w donicach. Krzewy balkonowe powinny być odporne na promienie słoneczne oraz na działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz czy śnieg. Krzewy na balkon cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na różnorodność liści, rosnące pędy oraz niepowtarzalne kształty. Oprócz funkcji dekoracyjnej, chronią przed hałasem i zanieczyszczeniami pochodzącymi z ulic miasta oraz stanowią świetną formę zasłony przed ciekawskimi sąsiadami. Krzewy na tarasie stanowią tło dla wielobarwnych kwiatów, a w okresie jesieni zmieniając kolory na wiele barw pełnią funkcję ozdobną. Krzewy balkonowe nie wymagają zbyt wiele uwagi, dlatego są bardzo łatwe w uprawie, sprawdzą się dla osób, które większą część dnia spędzają poza domem.  

Krzewy zimozielone

Krzewy zimozielone jako jedne z nielicznych cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród osób urządzających własny ogród ze względu na wiele możliwości kompozycyjnych podczas sezonu. W okresie zimowym zielone liście przyprószone płatkami śniegu sprawiają, że ogród wygląda magicznie nawet podczas zimy. 

Jednym z najczęściej wybieranych krzewów zimozielonych jest bukszpan pospolity, który posiada wiele małych, zielonych listków, rośnie wolno i jest mało wymagający. Należy do gatunku krzewów, które bardzo dobrze znoszą cięcie, dlatego można go formować na wiele kształtów, świetnie sprawdzi się również jako żywopłot. Mimo, że krzewy te nie są bardzo wymagające, potrzebują nawodnienia nawet w okresie zimowym, kiedy temperatura wzrasta powyżej zera. W celu zabezpieczenia przed ostrym mrozem krzewy zimozielone należy odpowiednio okryć włókniną. Najlepiej czują się w miejscach cienistych i półcienistych.  

Krzewy do cienia i krzewy na słoneczne stanowiska

Praktycznie w każdym ogrodzie znajduje się miejsce zacienione, które również wymaga odpowiedniego zagospodarowania. W tym przypadku idealnie sprawdzą się krzewy cieniolubne, które doskonale wypełnią otwartą przestrzeń ogrodu. Krzewy do cienia nie są wymagające, najlepiej wybrać te, które będą idealnie ozdabiać nasz ogród i pasować do pozostałych roślin w ogrodzie. Najczęściej wybierane krzewy lubiące cień to bukszpan pospolity, ostrokrzew oraz różanecznik, który w sezonie cieszy oko pięknymi, kolorowymi kwiatami. 

Krzewy na słoneczne stanowiska mimo, że w wielu przypadkach są odporne na suszę, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Wiele z nich wymaga odpowiedniego nawożenia, a także wymagają regularnego podlewania, najlepiej rano i wieczorem, nigdy w południe. Krzewy te potrzebują wiele promieni słonecznych, aby zakwitać w bujne kwiaty oraz liście. Przed okresem zimowym krzewy lubiące słońce należy zabezpieczyć przed mrozem, wykonując bielenie pni. 

Krzewy mało wymagające i krzewy miniaturowe

Krzewy mało wymagające są bardzo łatwe w uprawie, doskonale sprawdzą się dla osób, które są zapracowane, lecz pragną mieć piękny ogród. Jednak przed wyborem roślin należy sprawdzić, czy nasz ogród jest mocno nasłoneczniony, czy też przez większą część dnia panuje cień lub półcień. Mimo, że krzewy są mało wymagające, powinny być posadzone w odpowiedniej glebie, aby móc rosnąć bez częstej pielęgnacji. Sprawdźmy zatem, czy stanowisko, w jakim zamierzamy posadzić krzewy jest nasłonecznione czy cieniste oraz czy jest wilgotne lub suche. Wiele tego typu roślin jest wieloletnich oraz samosiewnych, dzięki czemu na wiosnę nie musimy myśleć o sadzonkach. 

Krzewy miniaturowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze względu na możliwość ich uprawy nawet w niewielkich ogrodach, a także na tarasie czy balkonie. Mają bardzo ozdobny charakter, można je sadzić w pojemnikach oraz są łatwe w uprawie. Krzewy miniaturowe występują w wielu gatunkach i odmianach, dlatego każdy z pewnością znajdzie roślinę odpowiadającą wymaganiom. Krzewy miniaturowe przybierają wiele barw i odcieni, od mocno zielonych i żółtych po pomarańcze i czerwienie, aż po odcienie brązu. 

Krzew na żywopłoty

Krzewy liściaste występują w wielu gatunkach i rozmiarach, świetnie nadają się na stworzenie żywopłotu. Krzewy na żywopłot doskonale znoszą cięcia, dlatego można je formować na wiele sposobów i kształtów. Rosną na wysokość od 2 do nawet 4 metrów. Wiele z tego rodzaju krzewów będzie pełnić funkcję żywopłotu tylko podczas sezonu, jednak dostępne są również odmiany, które posiadają gęste liście nawet w okresie zimowym. 

Krzewy na żywopłoty w większości są łatwe w uprawie oraz doskonale znoszą niskie temperatury. Niektóre z nich wymagają zabezpieczenia przed mrozem w formie osłony włókniną. Krzewy na żywopłot mają liście o różnych kształtach oraz wielkości, występują w wielu barwach. Podczas wyboru każdy znajdzie odpowiedni krzew pasujący do pozostałych roślin w ogrodzie. 

Krzewy w donicach i krzewy ozdobne pachnące 

Krzewy w donicach doskonale sprawdzą się na balkonie i tarasie, to świetne rozwiązanie dla osób mieszkających w bloku. Są łatwe w uprawie, nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Wiele gatunków krzewów w donicach wystarczy zasadzić raz, aby rosły przez kilka następnych lat. Krzewy w donicach liściaste świetnie wyglądają umieszczone samotnie na tarasie, ale także jako tło dla kolorowych kwiatów. Wiele z nich jest podatnych na cięcia, więc można uformować wiele kształtów, np. w formie kuli lub kwadratu. Ze względu na ogromne zróżnicowanie krzewów w donicach, każdy znajdzie odpowiednią roślinę pasującą wyglądem i rozmiarem. 

Krzewy ozdobne pachnące 

Wiele osób wybierając krzewy do ogrodu lub na balkon kieruje się nie tylko wyglądem rośliny, ale także zapachem. Krzewy pachnące w większości są łatwe w uprawie, nie wymagają szczególnego nawożenia ani pielęgnacji, są odporne na czynniki atmosferyczne, jednak warto  zabezpieczyć je przed ostrym mrozem. Krzewy ozdobne pachnące najlepiej jest sadzić blisko domu lub tarasu, aby w okresie zakwitania móc rozkoszować się pięknym kwiatowym zapachem. 

Podczas wyboru krzewów ozdobnych pachnących warto zwrócić uwagę na wzrost, ponieważ wiele z nich potrafi osiągnąć nawet do 2 metrów wysokości. Dostępne jest również wiele krzewów w niewielkich rozmiarach, które świetnie sprawdzą się do ogrodów o małej wielkości lub na taras. 

Ogród naturalistyczny i krzewy długo kwitnące

Ogród naturalistyczny jest bardzo łatwy w uprawie, praktycznie nie wymaga żadnej pielęgnacji, najczęściej przypomina polanę pełną kolorowych kwiatów, a wszelkie dodatki rozmieszczone są tak, jakby zostały umieszczone przez naturę. 

Projektując ogród naturalistyczny ważne jest, aby był on idealnie wpasowany w otaczającą nas przestrzeń. Najlepiej, gdy nie posiada ogrodzenia, ewentualnie takie, które będzie wyglądać bardzo naturalnie. Rośliny powinny być wybrane na podstawie tych występujących w okolicy, rozmieszczone po całym ogrodzie, bez gatunków egzotycznych. Wszelkiego rodzaju ścieżki w ogrodzie powinny wyglądać, jakby zostały naturalnie ukształtowane przez wiele lat, o nierównych bokach i krawędziach. 

Ogród naturalistyczny to świetna opcja dla osób, które kochają naturę oraz cenią sobie prostotę i wygodę. 

Dla osób ceniących sobie piękny ogród przez cały rok świetnym rozwiązaniem będą krzewy długo kwitnące. Wiele pięknie wyglądających krzewów o bujnych kwiatach kwitnie tylko przez krótki okres, przez resztę sezonu posiadają tylko liście. Jednak istnieje wiele gatunków krzewów liściastych, które potrafią pięknie zdobić nasz ogród praktycznie przez cały rok. 

Krzewy długo kwitnące potrzebują poświęcenia nieco większej uwagi, odpowiedniego nawożenia oraz regularnego podlewania. Powinniśmy też wybrać stanowisko w ogrodzie, które będzie posiadało odpowiedni poziom nasłonecznienia oraz odpowiednią wilgotność gleby. Rośliny tego typu potrzebują odpowiedniego cięcia, wiele z nich osiąga wysokość nawet do 3 lub 4 metrów wysokości.  

Krzewy na skalniak i rabaty

Krzewy liściaste to najczęściej wybierane rośliny, które świetnie wyglądają zarówno w ogrodach o dużych rozmiarach, jak i na tarasie czy balkonie. W swojej ofercie posiadamy krzewy o niewielkich rozmiarach, które doskonale sprawdzą się na skalniak, występują w wielu barwach i kolorach oraz kształtach. Podczas wyboru krzewów na skalniak należy zwrócić szczególną uwagę na wymagania dotyczące gleby, nasłonecznienia. Wiele z nich jest mrozoodporne. Są łatwe w uprawie, po posadzeniu nie wymagają szczególnej pielęgnacji, co jest ich dużym plusem. Odpowiednio dobrane kępki pod względem koloru oraz kształtu liści potrafią stworzyć imponujące kompozycje.  

Podczas urządzania ogrodu największe problemy sprawiają miejsca w narożnikach, przy nawierzchniach oraz te bardzo wąskie. Nawet ogród o niewielkich rozmiarach wymaga odpowiedniego zagospodarowania i posadzenia roślin, odpowiednio przystosowanych do tego typu miejsc. W tym przypadku świetnie sprawdzą się krzewy na rabaty, które nie wymagają szczególnej pielęgnacji, są łatwe w uprawie, a do tego odporne na cięcia, co jest szczególnie ważne. Krzewy liściaste na rabaty występują w wielu barwnych kolorach, dlatego każdy z pewnością znajdzie odpowiedni rodzaj roślin pasujących do pozostałej części ogrodu. 

Krzewy płożące i krzewy rozłożyste   

Krzewy płożące swoje zastosowanie znajdą przede wszystkim w pobliżu chodników i ścieżek w ogrodzie, a także na skarpach i rabatach. Świetnie nadaje się do sadzenia w miejscach, w których inne bardziej wymagające rośliny nie mają możliwości rozrostu. W swoim wyglądzie przypominają krzewy, które pełzają po ziemi.Gałązki krzewów w zetknięci z ziemią rozrastają się zajmując coraz większą przestrzeń. Krzewy płożące nie wymagają pielęgnacji, są bardzo łatwe w uprawie. Większość gatunków krzewów płożących jest mrozoodporna, a swoje zastosowanie znalazły jako ochrona przed zachwaszczeniem terenu. Nie mają szczególnych wymagań co do gleby, jednak te bardziej utwardzone warto nieco rozluźnić za pomocą piasku. Krzewy płożące świetnie sprawdzą się przed wejściem do domu oraz w ogrodach skalnych.  

Krzewy rozłożyste są jednymi z najbardziej efektywnych roślin w ogrodzie, jednak ogród musi spełniać kilka warunków, by krzewy tego rodzaju mogły swobodnie rozrastać. Podczas urządzania ogrodu i wyboru krzewów należy pamiętać, że krzewy rozłożyste potrafią rozrastać się na szerokość nawet kilku metrów, dlatego doskonale sprawdzą się w ogrodach o dużych rozmiarach. Dużym plusem tego gatunku roślin jest to, że świetnie wyglądają w ogrodzie przez cały rok, a do tego nie są bardzo wymagające. W zależności od gatunku i pory roku przybierają różne barwy oraz kolory. Natomiast w okresie zimowych świetnie wyglądają przykryte warstwą śniegu. Krzewy rozłożyste są łatwe w uprawie, jednak należy pamiętać o regularnym przycinaniu. Świetnie sprawdzą się również na powierzchniach niezagospodarowanych - jako osłona. 

 

Krzewy liściaste ozdobne z liści i kwiatów, hortensja berberys

Podkategorie

 • Krzewy płożące i...

  Spis treści:

  1. Krzewy liściaste płożące i rozłożyste w ogrodzie
  2. Rośliny płożące - rodzaje krzewów liściastych
  3. Rośliny okrywowe - Irga
  4. Trzmielina Fortunea
  5. Dereń biały jako krzew płożący
  6. Krzewy liściaste płożące - pielęgnacja roślin

  Krzewy liściaste płożące i rozłożyste w ogrodzie

  Krzewy w ogrodzie to jedne z najczęściej spotykanych roślin ozdobnych. Pełnią funkcję ozdobną, idealnie wypełniają przestrzeń, występują w wielu dostępnych odmianach i gatunkach, dlatego każdy ma możliwość wybrania krzewu idealnie dopasowanego do pozostałym roślin w ogrodzie. Do tego krzewy są bardzo łatwe w uprawie i nie wymagają specjalnej pielęgnacji, jednak jak wszystkie rośliny, krzewy potrzebują odpowiedniego stanowiska, rodzaju gleby oraz wystarczająco dużo miejsca, by móc się swobodnie rozrastać. Większość dostępnych krzewów świetnie wygląda posadzone w kompozycji z innymi drzewami lub kwiatami ozdobnymi, ale także jako solitery, umieszczone w centrum ogrodu.

  Rośliny płożące - rodzaje krzewów liściastych

  Krzewy płożące swoim wyglądem przypominają rośliny pełzające. Charakteryzują się rozłożystym ulistnieniem i szybkim rozrostem. Krzewy płożące to rośliny zadarniające, które ukorzeniają się po zetknięciu z ziemią. To idealne rośliny do wypełnienia pustej przestrzeni, doskonale sprawdzą się na altany, jako naturalne zadaszenie, będą stanowiły cień. Mogą być umieszczane na murkach, na rabatach, w okolicy ścieżek i alei w parkach. To także roślina idealnie nadająca się na skalniak, do pokrycia skał i kamieni. Krzewy płożące są bardzo łatwe w uprawie, nie mają praktycznie żadnych wymagań. Jednak należy wziąć pod uwagę regularne przycinanie, ponieważ roślina może rozrosnąć się do na prawdę sporych rozmiarów. Krzewy płożące występują w wielu odmianach i gatunkach, niektóre z nich są zimozielone - będą pięknie zdobiły przestrzeń w kompozycji z białym śniegiem oraz wymagające okrycia w okresie zimowym. W zależności od odmiany, krzewy płożące dostępne są w wielu kolorach, od zielonego po żółte i czerwone.

  Rośliny okrywowe - Irga

  Irga płożąca inaczej zwana poziomą występuje również w odmianie zimozielonej, dzięki czemu pełni funkcję dekoracji przez cały rok. Charakteryzuje się szeroko rozrastającymi się gałęziami, które obrastają w drobne listki w kolorze zielonym, które w okresie zimowym przybierają barwy żółtego i brunatnego. W okresie zakwitania Irga wzbogaca się w kwiaty w kolorze różowo - białym, które doskonale prezentują się na tle zielonych listków. Irga posiada również niewielkie owoce w kolorze czerwonym, które zachowują się przez cały okres jesienno - zimowy. Nie są jadalne dla człowieka, jednak stanowią formę pożywienia dla ptaków. Irga jest krzewem bardzo łatwym w uprawie, lubi stanowiska nasłonecznione lub lekko zacienione. Dobrze rośnie w każdej glebie ogrodowej. Jest odporna na czynniki atmosferyczne, na mróz oraz na choroby i szkodniki.

  Trzmielina Fortunea

  Trzmielina Fortunea to często spotykany krzew okrywowy, przypominający pnącze. Charakteryzuje się licznymi listkami w kolorze zielonym, na brzegach z występującymi jaśniejszymi plamkami. Niektóre odmiany zmieniają swoją barwę w okresie jesienno - zimowym. Jest mało wymagającym krzewem, rośnie w każdej glebie ogrodowej, jednak bardziej przepada za gleba żyzną. Lubi stanowiska nasłonecznione, ale rośnie również na stanowiskach półcienistych. Jest krzewem odpornym na przycinanie. Swoje zastosowanie znajdzie we wszystkich rabatach, ogrodach, parkach i ogrodach miejskich. Może służyć jako naturalne zadaszenie altany, świetnie wygląda, gdy porasta wszelkiego rodzaju murki, sprawdzi się również na balkon lub taras.

  Dereń biały jako krzew płożący

  Do krzewów płożących możemy zaliczyć również odmiany Derenia białego o rozłożystym pokroju. To krzew zwracający swoją uwagę pstrokatymi, licznymi liśćmi w kolorze zielonym, z białymi obręczami dookoła. W okresie wiosennym (maj,czerwiec) zakwita w drobne kwiaty w kolorze białym, które idealnie komponują się z niewielkimi liśćmi w kolorze zielonym z jasnymi plamkami. Dereń biały lubi stanowiska nasłonecznione, ale może rosnąć również na stanowiskach zacienionych. Preferuje gleby żyzne, próchnicze i lekko wilgotne, jest krzewem mrozoodpornym, dlatego będzie stanowił formę dekoracji ogrodu nawet w okresie zimowym. Idealnie sprawdza się w kompozycji z innymi krzewami i roślinami ogrodowymi, może być wykorzystywany jako żywopłot, doskonale nadaje się do sadzenia na skalniak, jest odporny na czynniki atmosferyczne i zanieczyszczenia środowiska, dlatego jest często spotykanym krzewem w parkach i ogrodach miejskich.

  Krzewy liściaste płożące - pielęgnacja roślin

  Rośliny płożące i rośliny okrywowe doskonale wypełniają nawet najbardziej problematyczną przestrzeń w ogrodzie. Doskonale sprawdzą się na rabaty, altany, w parkach i ogrodach miejskich, niektóre odmiany również doskonale sprawdzają się jako niewielkie żywopłoty np. odgradzające rabaty. Rośliny płożące liściaste także świetnie sprawdzają się na skalniaki, sprawiając, że ogród nabiera nowego uroku. Jednak jak wszystkie rośliny, krzewy płożące również potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, by pięknie rosły i zdobiły naszą przestrzeń. Przede wszystkim wybierając rośliny do ogrodu powinniśmy wziąć pod uwagę rozmieszczenie roślin, a także stanowisko i rodzaj gleby. Odpowiednio dopasowana roślina względem wymagań będzie stanowiła formę dekoracji przez długie lata bez specjalnej pielęgnacji. Dzięki temu zapewnimy sobie piękny ogród, bez dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych, co jest szczególnie ważne przede wszystkim dla osób zapracowanych. Rośliny płożące powinniśmy regularnie przycinać, ponieważ szybko się rozrastają na szerokie przestrzenie, a do tego potrafią ukorzeniać się w zetknięciu z ziemią. Regularne przycinanie pozwoli nam utrzymać porządek w ogrodzie. Pielęgnacja krzewów ozdobnych płożących jest bardzo łatwa, jednak przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednim dopasowaniu rośliny względem stanowiska i gleby, a zapewnimy sobie pięknie wyglądający ogród przez cały rok.

  Zachęcamy do zapoznania się z pozostałą ofertą roślin dostępną w naszym sklepie internetowym.

 • Krzewy ozdobne z kwiatów

  Spis treści:

  1. Krzewy o ozdobnych kwiatach
  2. Jak wybierać krzewy do ogrodu?
  3. Krzewy ozdobne z kwiatów - odpowiednie stanowisko
  4. Krzewy o ozdobnych kwiatach

  Krzewy o ozdobnych kwiatach

  Drzewa i krzewy to jedne z najczęściej wybieranych roślin do ogrodu, które stanowią tło dla innych kwiatów i bylin. Krzewy ozdobne mogą przybierać różne formy, różnić się wielkością, wyglądem, kształtem czy barwą, jednak wszystkie stanowią formę dekoracyjną w ogrodzie. Przed wyborem roślin do ogrodu należy zwrócić uwagę na wiele decydujących czynników, takich jak wymagania rośliny i warunki panujące w naszym ogrodzie. Ważne, by roślina była odpowiednio przystosowana tych czynników, dzięki czemu będzie pięknie kwitła i bujnie rosła przez cały sezon. Drzewa, krzewy stanowią nie tylko formę ozdoby w ogrodzie, świetnie komponują się na ich tle inne rośliny, np. kwiaty lub byliny, w tym także rośliny doniczkowe. Krzewy i drzewa o większych rozmiarach zapewniają cień w upalne, letnie dni. 

  Jak wybierać krzewy do ogrodu?

  Ogród to miejsce odpoczynku i relaksu, a także miejsce do zabawy dla dzieci lub naszych pupili, dlatego ważne jest, by zadbać o odpowiednią aranżacje miejsca. Przed zakupem krzewów ozdobnych do ogrodu zastanówmy się w jakim stylu jest nasze wymarzone miejsce do odpoczynku. Czy ma to być spójny ogród w eleganckim stylu, czy może jednak bardziej naturalny, o lekko dzikim charakterze. Na rynku jest dostępne wiele odmian i gatunków roślin, dlatego z pewnością znajdziesz krzewy, które będą dobrze czuły się w panujących warunkach i glebie w ogrodzie.

  Planując rozmieszczenie roślin w ogrodzie weźmy pod uwagę fakt, że krzewy potrafią rozrastać się do sporych rozmiarów, dlatego powinniśmy pozostawić miejsce do swobodnego rozrostu. Kolejnym ważnym czynnikiem podczas urządzania ogrodu jest okres zakwitania. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór kilku rodzajów krzewów. Jedne będą kwitły wiosną, inne zaś będą cieszyły nasze oko jesienią. Dzięki temu uzyskamy kolorowy, piękny ogród przez cały sezon.

  Krzewy ozdobne z kwiatów - odpowiednie stanowisko

  Obecnie krzewy ozdobne cieszą się sporym zainteresowaniem wśród osób urządzających ogrody, stanowią główną formę dekoracji w ogrodzie i tło dla mniejszych roślin. Coraz rzadziej spotykamy ogrody, w których królują kwiaty lub rabaty warzywne, spora część osób wybiera do swoich ogrodów krzewy ozdobne, które stanowią formę dekoracji przez cały rok. Jednak przed wyborem roślin należy dokładnie zwrócić uwagę jakie warunki panują w naszym ogrodzie. Czy przez większą część dnia padają promienie słoneczne, czy może jednak ogród znajduje się w miejscu otoczonym drzewami, dlatego przez większą część dnia przeważa cień? To ważne czynniki, na które warto zwrócić uwagę, jeśli chcemy, by nasze krzewy ozdobne pięknie rosły i kwitły w bujne kwiaty, które będą cieszyły oko nie tylko nasze, ale także sąsiadów.

  Wiele roślin ozdobnych wymaga stanowisk nasłonecznionych, o żyznej glebie i w takich warunkach czują się najlepiej. Inne z kolei lepiej będą rosły w miejscach zacienionych lub półcienistych. Wybierając ozdobne rośliny należy wybrać te najbardziej zbliżone wymaganiami do warunków panujących w ogrodzie. Dzięki temu krzewy będą pięknie kwitły bez dodatkowych pielęgnacji. W naszej ofercie znajdziecie wiele odmian i gatunków krzewów ozdobnych, które dopasujecie do środowiska panującego w waszej okolicy.

  Krzewy o ozdobnych kwiatach

  Rośliny ozdobne do ogrodów w zależności od gatunku, mogą osiągać nawet do dwóch metrów wysokości. W okresie wiosennym przykuwają uwagę pięknymi, bujnymi i kolorowymi kwiatami. Dodatkowo w ogrodzie unosi się przyjemna, kwiatowa woń, która zwabia owady do zapylania. Najczęściej spotykane krzewy ozdobne bogate w piękne kwiaty to Magnolie. Występują w wielu odmianach, przykuwają uwagę pięknymi, dużymi kwiatami. Kolejnym często spotykanym krzewem ozdobnym jest Jaśminowiec Wonny, jednak możemy znaleźć wiele innych odmian. Charakteryzuje się drobnymi, białymi kwiatami na tle zielonych, gęstych liści oraz pięknym zapachem. Osiąga wysokość od 2 do 3 metrów wysokości.

  Pięknym, przykuwającym krzewem ozdobnym jest Hortensja bogata w gęste, bujne kwiaty o pokroju kulistym, występujące w kolorach różowych, fioletowych, a nawet niebieskich. Krzew osiąga wysokość do 2 metrów i zakwita w czerwcu, ciesząc oko pięknymi kwiatami.

  Wybierając do ogrodu krzew ozdobny z kwiatów warto wziąć pod uwagę wymagania rośliny oraz wszystkie czynniki, które mają wpływ na prawidłowy rozrost rośliny. Najważniejsze jest dobranie krzewu do stanowiska i gleby znajdującej się w ogrodzie, warto również pamiętać o przestrzeni dla krzewów, by mogły się swobodnie rozrastać. Krzewy ozdobne nie są bardzo wymagające, jednak w zależności od gatunku, niektóre z nich potrzebują regularnego przycinania, podlewania lub nawożenia, dlatego te czynniki również powinniśmy wziąć pod uwagę przed wyborem roślin do ogrodu.

  Zachęcamy do zapoznania się z pozostałą ofertą roślin dostępnych w naszym sklepie internetowym. Dokładamy wszelkich starań, by regularnie powiększać nasz asortyment. Zapraszamy również do odwiedzenia naszej szkółki roślin, gdzie chętnie służymy pomocą w wyborze roślin.

 • Hortensje

  Hortensje nieprzerwanie od kilku lat królują w ogrodach i nasadzeniach miejskich, swoją popularność zawdzięczają cudownym kwiatom a przy tym niewielkim wymaganiom. Uważane są za jedne z najpiękniejszych krzewów ozdobnych, kwitnie od początku lata, zachowując swój urok aż do późnej jesieni. Wśród hortensji wyróżniamy wiele gatunków i odmian co pozwoli z pewnością znaleźć idealny krzew do Państwa ogrodu.

  Hortensja bukietowa

  Zachwycająca stożkowatymi i przebarwiającymi się kwiatostanami. Szeroka grupa pozwala znaleźć niższe lub wyższe odmiany w zależności od potrzeb. Jeśli mają Państwo ograniczone miejsce świetnie sprawdzi się hortensja ‘Polestar, kompaktowa odmiana dorastająca do 70cm wysokości.

  Kolorystyka hortensji bukietowych to za zazwyczaj odcienie bieli, różu, zieleni. Kolor kwiatów zmienia się w trakcie sezonu, możemy wybrać odmiany, które nabierają mocnych barw np ‘Melba Fraise’, z czasem przebarwia  się w purpurowy kolor.

  Główną zaletą hortensji bukietowych jest kwitnienie na pędach tegorocznych, dzięki temu paki kwiatowe nie są narażone na przemarznięcie.  

  Hortensja ogrodowa 

  Kwitnący krzew ozdobny o zwartym, lekko rozłożystym pokroju charakteryzujący się kulistymi kwiatostanami oraz błyszczącymi zielonymi liśćmi. Wyrazisty kolor kwiatów nie pozwala przejść obok krzewu obojętnie. Możemy spotkać odmiany o białych, różowy, czerwonych kwiatach jak również niebieskich. 

  Wśród hortensji ogrodowych możemy wyróżnić odmianę ‘Otaksa’ o niebieskich kwiatach. Jest to jedna z najstarszych odmian hortensji ogrodowych, jest ceniona wśród ogrodników za zdolność zawiązywania pąków kwiatowych również na pędach tegorocznych.

  Hortensja drzewiasta

  Charakteryzuje się kulistymi ogromnymi kwiatostanami, największymi pośród innych odmian hortensji. Dorasta do 1,5-2m wysokości, tworząc rozłożysty krzew pokryty dużymi zielonymi liśćmi. Sztywne pędy zakończone efektownymi kulami w kolorze białym lub różowym. Hortensje drzewiaste są mało wymagające w uprawie i w pełni mrozoodporne.

  Hortensja dębolistna 

  Niezwykle oryginalna odmiana należąca do rodziny hortensji. Podobnie jak hortensja bukietowa wytwarzają stożkowate kwiatostany. Jednak ich główną cechą jest ulistnienie, które przypomina liście dębu jak sama nazwa wskazuje. Piękne duże liście, osiągają nawet do 20cm długości stanowią tło dla pojawiających się latem kwiatów. Dodatkowo liście na jesień niesamowicie się przebarwiają w odcienie brązu, czerwieni, bardzo długo pozostają na krzewie.

 • Krzewy do ogrodu

  Spis treści:

  1. Krzewy ozdobne do ogrodu
  2. Jakie krzewy do ogrodu ?
  3. Krzewy na żywopłoty
  4. Ozdobne krzewy miniaturowe
  5. Krzewy iglaste do ogrodu
  6. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru krzewów do ogrodu?

  Krzewy ozdobne do ogrodu

  Krzewy ozdobne stanowią formę dekoracji w okolicy domu, w ogrodzie świetnie komponują się z drzewami i kwiatami. Stanowią tło dla wielobarwnych kwiatów, a w upalne dni zapewniają cień. Najczęściej wybierane krzewy ozdobne do ogrodu to krzewy kwitnące i krzewy liściaste, które przykuwają uwagę pięknymi kwiatami lub liśćmi o różnych kształtach i barwach. Dużym zainteresowaniem cieszą się również drzewka ozdobne, które świetnie komponują się z krzewami w ogrodzie, sprawiając, że ogród zyskuje nowego uroku o naturalnym charakterze. Najlepiej wybierać rośliny wieloletnie, które będą ozdabiać nasz ogród przez wiele lat. Wybierając krzewy ogrodowe należy wziąć pod uwagę wzrost krzewów, glebę w ogrodzie oraz rodzaj stanowiska. Podczas aranżacji ogrodu szczególnie ważne jest dopasowanie środowiska do wymagań rośliny. Dzięki temu ozdobne krzewy lub drzewa będą pięknie rosły, stanowiąc formę dekoracji w ogrodzie przez wiele lat.

  Jakie krzewy do ogrodu ?

  Przed zakupem krzewów i roślin do ogrodu należy dokładnie przemyśleć układ roślin oraz dopasować je pod względem wyglądu, wysokości oraz okresu zakwitania. Wiele krzewów zachwyca swoim wyglądem, bujnym ulistnieniem lub kolorowymi kwiatami, a w okresie zimowym, obsypane białym puchem nadają nowego charakteru i sprawiają, że ogród wygląda wręcz bajecznie. Rośliny ogrodowe dostępne w naszym sklepie internetowym dostępne są w wielu gatunkach, dlatego z pewnością każdy dobierze odpowiednie krzewy ozdobne dopasowane do panujących warunków w ogrodzie.

  Krzewy na żywopłoty

  Dużym zainteresowaniem cieszą się krzewy na żywopłoty, które stanowią idealną formę tła dla pozostałych roślin w ogrodzie, a dodatkowo zasłaniają przestrzeń naszego ogrodu przed ciekawskimi sąsiadami. Krzewy ozdobne wieloletnie najczęściej wykorzystywane są na żywopłoty, dzięki czemu stanowią formę dekoracji przez wiele lat. Sporo gatunków jest zimozielona, dlatego w okresie zimowym nadają nowego uroku w ogrodzie. Pielęgnacja krzewów nie jest skomplikowana. W zależności od gatunku, nie wymagają szczególnej pielęgnacji, jednak należy pamiętać o regularnym przycinaniu. Są podatne na przycinanie, można z nich formować wiele kształtów pasujących do pozostałych krzewów i stylu panującego w ogrodzie.

  Ozdobne krzewy miniaturowe

  Do ogrodów o mniejszych rozmiarach świetnie sprawdzą się krzewy miniaturowe, które nie zajmują wiele miejsca, świetnie komponują się z bylinami i kwiatami oraz stanowią formę dekoracji przez cały rok. Drzewka rosnące do małych rozmiarów będą również pięknie wyglądały umieszczone pomiędzy większymi krzewami w dużych ogrodach. Nie mają dużych wymagań, są podatne na przycinanie i łatwo z nich uformować wiele kształtów. Najczęściej możemy spotkać rośliny w kształtach kuli, jednak są podatne do formowania na wiele innych, różnorodnych kształtów, często nawet na wzór postaci lub zwierząt. Zazwyczaj osiągają wysokość około 50 cm, nie przekraczając 1 metra wysokości. Niektóre z nich należy odpowiednio okryć w okresie jesienno - zimowym, aby zabezpieczyć przed mrozem i silnym wiatrem.

  Krzewy iglaste do ogrodu

  Ten rodzaj krzewów sprawia, że nasz ogród wygląda pięknie przez cały sezon, stanowiąc tło dla innych roślin. Również w okresie zimowym krzewy iglaste zdobią przestrzeń zielenią i odcieniami błękitu, a przyprószone białym śniegiem wyglądają bardzo urokliwie. W okresie Świąt Bożego Narodzenia drzewka przyozdobione w lampki choinkowe nadają nowego charakteru i sprawiają, że przestrzeń wokół domu wygląda magicznie. To rodzaj krzewów, który nie wymaga praktycznie żadnej pielęgnacji. Niekiedy wymagają podlewania, szczególnie w okresie suszy, jednak wiele gatunków jest bardzo odpornych na różne czynniki atmosferyczne. Należy pamiętać, że iglaki potrafią rozrastać się do ogromnych rozmiarów, dlatego należy pamiętać o regularnym przycinaniu i dobierać rośliny ozdobne pod względem wielkości ogrodu. W okresie wiosennym iglaki przybierają barwę głębokiej zieleni, a niektóre gatunki jesienią dodatkowo zdobią nasz ogród szyszkami.

  Na co zwrócić uwagę podczas wyboru krzewów do ogrodu?

  Krzewy ozdobne, podobnie jak wszystkie rośliny, w zależności od gatunku mają swoje wymagania, które często są decydujące pod względem wzrostu rośliny i zakwitania. Jeśli odpowiednio dobierzemy krzew do warunków panujących w ogrodzie możemy być pewni, że będzie on rósł prawidłowo, bez konieczności podlewania dodatkowymi nawozami i zbędnej pielęgnacji. Istnieje kilka decydujących czynników, które należy wziąć pod uwagę przed wyborem roślin do ogrodu. Do najważniejszych należą:

  • stanowisko,
  • gleba,
  • układ krzewów.

  Rośliny ozdobne, w tym iglaki, w zależności od gatunku mogą wymagać stanowiska w cieniu, lekko zacienionego lub stanowiska całkowicie nasłonecznionego. Przed zakupem rośliny warto wziąć ten czynnik pod uwagę i dokładnie zastanowić się w którym miejscu danego drzewko chcielibyśmy umieścić. Jeśli krzew wymagający cienia posadzimy w stanowisku nasłonecznionym możemy być pewni, że nie będzie chciał rosnąć i szybko uschnie. Dlatego tak ważne jest, by wszystkie rośliny sadzić w stanowiskach jakie są wymagane, dzięki temu zapewnimy sobie piękny ogród.

  Dobór rośliny względem znajdującej się gleby w ogrodzie to kolejny czynnik, który ma ogromne znaczenie podczas aranżacji przestrzeni wokół domu. Niektóre iglaki wymagają gleby żyznej, inne z kolei pięknie będą rosły w glebach bardziej suchych, piaszczystych. W naszym sklepie znajdziecie spory wybór asortymentu, który z łatwością dopasujecie do warunków panujących w swojej okolicy.

  Szczególnie ważne jest rozmieszczenie krzewów w ogrodzie. Musimy pamiętać, że wiele iglaków potrafi rozrastać się do sporych rozmiarów, dlatego przed posadzeniem roślin powinniśmy zostawić odpowiednią przestrzeń, by krzew mógł się swobodnie rozrastać. Również należy pamiętać, by do ogrodów o małych rozmiarach nie wybierać krzewów rozrastających się na szerokość 2 metrów, ponieważ zabierze nam całą przestrzeń. W tym przypadku świetnym rozwiązaniem będzie wybór iglaków miniaturowych lub stopniowy układ drzew. Bliżej granicy warto umieścić większe rośliny, a w centrum te o mniejszych rozmiarach.

  Zastosowanie się do tych czynników oraz do rad uzyskanych od osoby zajmującej się krzewami i roślinami pozwoli nam uzyskać piękny ogród pełen bujnych krzewów stanowiących formę dekoracji przez cały rok. Zapraszamy do zapoznania się z pozostałą ofertą naszego sklepu internetowego oraz do odwiedzenia naszej szkółki roślin. Chętnie służymy pomocą w wyborze roślin ozdobnych.

 • Azalie japońskie
 • Krzewy na balkon

  Spis treści:

  1. Krzewy ozdobne balkonowe
  2. Jakie rośliny na balkon?
  3. Krzewy na balkon o ozdobnych kwiatach
  4. Krzewy na balkon o ozdobnych liściach
  5. Krzewy balkonowe - pielęgnacja
  6. Rośliny balkonowe - charakterystyka

  Krzewy ozdobne balkonowe

  Krzewy i drzewka ozdobne możemy sadzić nie tylko w ogrodach, ale również mogą stanowić świetną formę dekoracji na balkonie i tarasie. W tym przypadku doskonale sprawdzą się rośliny na balkon rosnące w donicach, wieloletnie, które będą cieszyć oko nasze i sąsiadów. Wiele gatunków roślin balkonowych jest odporne na działanie czynników miejskich, takich jak smog czy kurz oraz na działanie czynników atmosferycznych. Rośliny balkonowe zazwyczaj nie wymagają specjalnej pielęgnacji, jednak niektóre gatunki potrzebują okrycia na okres zimowy lub przechowania w cieplejszych pomieszczeniach. Warto wybierać rośliny na taras zimozielone, które będą zdobić przestrzeń przez cały sezon, także podczas zimy. Całoroczne rośliny na balkon sadzone w pojemnikach doskonale wypełniają przestrzeń i stanowią formę dekoracji.

  Jakie rośliny na balkon?

  Wiele osób urządzających mieszkania zastanawia się, jakie rośliny na balkon będą odpowiednie, by nie wymagały specjalnej pielęgnacji i cieszyły oko przez długie lata. Najlepiej sprawdzą się krzewy na balkon o niewielkich rozmiarach, np. krzewy miniaturowe, które nie będą zajmowały wiele miejsca, a będą idealnie zdobiły przestrzeń. Iglaki na balkon lub taras będą idealnie komponowały się z innymi roślinami na balkonie lub będą stanowiły formę dekoracji pojedynczo, jako solitery. Tuje na tarasie wyglądają bardzo efektownie. Dodatkowo w okresie świąt Bożego Narodzenia możemy przyozdobić drzewko lampkami, aby stanowiło formę dekoracji choinkowej. Na taras lub balkon idealnie sprawdzi się Irga, która jest krzewem zimozielonym, jest bardzo łatwa w uprawie, występuje w wielu gatunkach, jednak najlepiej sprawdzi się Irga o pokroju kulistym.

  Krzewy na balkon o ozdobnych kwiatach

  Świetnie sprawdzą się również krzewy do donic ozdobne w kwiaty. Przez cały sezon będą zdobić przestrzeń głębokim, zielonym kolorem, a w okresie wiosennym, podczas zakwitania dodatkowo będą cieszyły oko bujnymi kwiatami roznosząc woń kwiatowego zapachu. Jeśli jesteśmy posiadaczami balkonu lub tarasu o większych rozmiarach możemy wybrać kilka gatunków krzewów, różniących się czasem zakwitania. Jedne krzewy będą zakwitały w okresie wiosennym, inne zaś w okresie letnio - jesiennym. Warto również wybrać tuje na balkon zimozielone, które w okresie zimowym przyprószone białych puchem będą dodatkowo zdobić balkon lub taras. Dzięki temu zapewnimy sobie pięknie wyglądającą przestrzeń przez cały rok.

  Krzewy na balkon o ozdobnych liściach

  Warto również wziąć pod uwagę drzewka na balkon całoroczne o ozdobnych liściach. W okresie zakwitania będą cieszyć oko bujną koroną liści o różnych kształtach i barwach, szczególnie w okresie jesiennym, kiedy liście przybierają barwy od pomarańczowego po głęboką czerwień. Krzewy liściaste możemy połączyć w kompozycji z innymi roślinami, np. kwiatami lub bylinami. Kwiaty balkonowe wieloletnie będą idealnie zdobiły przestrzeń w połączeniu z krzewami liściastymi, tworząc piękne kompozycje kwiatowe. Świetnie sprawdzi się Ostrokrzew, który będzie zdobił nasz taras lub przestrzeń balkonu charakterystycznymi liśćmi i owocami w kolorze czerwonym. Dodatkowo jest to symbol świąt Bożego Narodzenia, dlatego może zastąpić choinkę lub po prostu stanowić formę ozdoby świątecznej. Warto wziąć również pod uwagę Trzmielinę, która co prawda wymaga przechowania w ciepłym pomieszczeniu w okresie zimowym, jednak jest miniaturowym krzewem o pięknych, drobnych, zielonych liściach z jasnymi plamkami.

  Krzewy balkonowe - pielęgnacja

  Wybierając drzewa na balkon należy wziąć pod uwagę przede wszystkim stanowisko i jego stopień nasłonecznienia. Jeśli na balkonie lub tarasie przez większą część dnia świeci słońce powinniśmy wybrać te rośliny, które najlepiej czują się na stanowiskach nasłonecznionych.

  Krzewy na balkon nie są bardzo wymagające, najczęściej wybierane są te rodzaje, które nie potrzebują szczególnej pielęgnacji i są łatwe w prawie. Jednak niektóre gatunki potrzebują odpowiedniego nawożenia oraz regularnego podlewania. Jeśli krzew nie jest odporny na mróz, powinniśmy go okryć włókniną lub przechować w ciepłym pomieszczeniu na okres jesienno - zimowy.

  Podczas uprawy roślin na balkonie należy pamiętać, że niektóre odmiany krzewów potrzebują regularnego przycinania. Przycinanie krzewów wpływa pozytywnie na zagęszczenie rośliny, a do tego możemy formować krzew na różne kształty. Do przycinania krzewów i drzew ważny jest dobór odpowiednich narzędzi. Cienkie gałązki będziemy przycinać niewielkim sekatorem, jednak do tych o większych rozmiarach powinniśmy użyć specjalnej piły mechanicznej, odpowiednio przystosowanej do cięcia krzewów.

  Rośliny balkonowe - charakterystyka

  Krzewy na balkon lub taras nie różnią się szczególnie od innych roślin uprawnych w ogrodzie, jednak niektóre gatunki są bardziej odporne na działanie czynników miejskich oraz muszą być przystosowane do sadzenia w pojemnikach. Rośliny na balkon, w tym krzewy lub drzewka balkonowe różnią się od roślin ogrodowych przede wszystkim rozmiarem. Na balkonie nie posadzimy w donicy iglaka, który może przybrać rozmiar nawet do kilku metrów. Wybierzemy krzew miniaturowy, który będzie stanowił idealną formę dekoracji na balkonie lub tarasie. Podczas uprawy krzewów najważniejszy jest odpowiedni wybór rośliny do warunków panujących w miejscu, w którym dany krzew chcemy umieścić. Odpowiednie miejsce oraz pielęgnacja sprawią, że będziemy cieszyć się pięknie rosnącą rośliną przez długi czas.

  Zachęcamy do zapoznania się z szerokim asortymentem dostępnym w naszym sklepie internetowym.

 • Krzewy liściaste do...

  Spis treści:

  • Jakie krzewy do półcienia
  • Hortensja ogrodowa na stanowisku półcienistym
  • Mahonia pospolita
  • Pieris japoński krzew zimozielony
  • Krzewy do półcienia - pielęgnacja
  • Jak wybierać krzewy do półcienia

  Jakie krzewy do półcienia?

  Rozpoczynając uprawę roślin zarówno w ogrodzie jak i w donicach na tarasie musimy brać pod uwagę jakie dane rośliny mają wymagania. Bardzo ważne jest dobranie stanowiska, które będzie najbardziej odpowiadało danej roślinie. Źle dobrane stanowisko może bardzo negatywnie wpłynąć na wzrost i rozwój rośliny. W większości ogrodów są miejsca częściowo zacienione, one właśnie właścicielom sprawiają największe problemy z aranżacją. Planując nasadzenia w miejscach częściowo zacienionych musimy brać pod uwagę wymagania roślin. Rośliny, które lubią półcień to między innymi:

  • Mahonia pospolita
  • Hortensja ogrodowa
  • Hortensja pnąca
  • Cis pospolity
  • Żylistek
  • Śnieguliczka
  • Bukszpan
  • Pieris japoński
  • Różanecznik i azalia
  • Kiścień

  Hortensja ogrodowa na stanowisku półcienistym

  Hortensja ogrodowa charakteryzuje się bardzo długim i bujnym kwitnieniem przez okres lata i jesieni. Hortensja lubi bardziej stanowiska lekko zacienione niż mocno nasłonecznione, gleby wilgotnej i żyznej. Krzewy te są idealnymi roślinami do tworzenia barwnych kwitnących grup. Stanowią piękne tło dla niższych roślin zimozielonych. Idealnie łączy się z niskimi trawami i iglakami. Ozdobna z zarówno z kwiatów jak i liście, które mogą być w różnych odcieniach i biało pstre. Kwiaty zarówno ogromne kuliste jak i płaskie mają różnorodne kolory.  Ze względu na ogromny wybór odmian można dobrać idealną hortensje do swojego ogrodu.

  Mahonia pospolita

  Mahonia nazywana jest inaczej polskim ostrokrzewem. Jest krzewem zimozielonym, ma bardzo ładne błyszczące lekko kolczaste liście. Przez większość roku liście mają barwę zielona a na jesieni przebarwia się na czerwono. Kwitnie wiosną na żółto i jest rośliną miododajną. Ma bardzo małe wymagania glebowe i świetlne. Dobrze rośnie w półcieniu, przy ścianach budynków i altan. jest rośliną mrozoodporną.

  Pieris japoński krzew zimozielony

  Pieris japoński należy do grupy roślin wrzosowatych. Jest bardzo ozdobną rośliną zimozieloną. Dorasta do niewielkich rozmiarów od 0,5 - 1,2m wysokości. Lubi stanowiska półcieniste z rozproszonym światłem. Jest idealną rośliną do niskich nasadzeń i niższych pięter w kompozycji ogrodowej. Jako roślina zimozielona jest niezwykle dekoracyjny w zimie. Liście są o barwie zielonej i biało lub kremowo obrzeżonej. Kwiaty pojawiają się wiosną, pieris kwitnie na biało bądź różowo.

  Krzewy do półcienia - pielęgnacja

  Osoby posiadające ogrody leśne wiedzą, jak bardzo problematyczne potrafi być miejsce w ogrodzie, w którym przez większą część dnia panuje półcień. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie wybór krzewów lubiących rozproszone światło i półcień . Krzewy do półcienia są roślinami bardzo lubianymi ze względu na to, że mogą rosnąć i pięknie obficie kwitnąc w miejscach trudnych do zaaranżowania. Są piękną ozdobą przez cały rok i dobrze komponują się z innymi roślinami. Krzewy ozdobne lubiące stanowiska lekko zacienione same w sobie nie wymagają dużego zainteresowania i pielęgnacji. Niektóre odmiany jednak wymagają regularnego przycinania ze względu na szybki rozrost jak np. Mahonia, Bukszpan, Ostrokrzew. Krzewy do półcienia często są również zimozielone, dlatego stanowią formę dekoracji również w okresie zimowym, a przyprószone białym śniegiem sprawiają, że ogród wygląda magicznie. Rośliny do półcienia zazwyczaj przepadają za glebą żyzna, często wilgotną, ale nie mokrą, ponieważ nadmiar wody w ziemi mógłby doprowadzić do przegnicia korzeni, a następnie do obumarcia krzewu. Krzewy pięknie wyglądają również jesienią, w kompozycji z drzewkami o wielobarwnych liściach.

  Jak wybierać krzewy do półcienia

  Aranżacja ogrodu to jeden z pierwszych czynników jaki powinniśmy podjąć przed urządzaniem przestrzeni wokół domu. Jednym z najważniejszych etapów jest odpowiednie rozmieszczenie roślin względem ich wymagań, co pozwoli im bujnie rosnąć bez dodatkowego nawożenia i pielęgnacji. Jeśli w ogrodzie jest miejsce zacienione przez większą część dnia, warto posadzić tam krzewy bujne, które nie wymagają dużo światła i dobrze czują się w cieniu. Podczas urządzania ogrodu weźmy pod uwagę rodzaj gleby. Większość krzewów rosnących w cieniu przepada za glebą żyzną, wilgotną. Do tego rodzaju roślin należą krzewy, które swoje pochodzenie wywodzą z lasu, gdzie rzadko kiedy docierają promienie słoneczne. Dostępnych jest wiele gatunków krzewów cieniolubnych, od płożących, poprzez miniaturowe, aż po krzewy osiągające wysokość nawet do dwóch metrów. Dlatego ważne jest również, aby wziąć pod uwagę ostateczny wzrost rośliny.

  Krzewy do półcienia świetnie sprawdzą się również na balkon lub taras, jednak przed ich wyborem należy wybrać roślinę, która będzie odpowiednio przystosowana do posadzenia w pojemniku. Dzięki temu wypełnimy przestrzeń na tarasie pięknym krzewem o bujnych, często dość charakterystycznych liściach.

  Zachęcamy do zapoznania się z pozostałą ofertą drzew i krzewów dostępną w naszym sklepie internetowym. Zapraszamy również do odwiedzenia naszej szkółki roślin, gdzie chętnie służymy pomocą w wyborze odpowiedniej rośliny oraz w znalezieniu wymarzonego gatunku. • Krzewy zimozielone

  Spis treści:

  1. Krzewy zimozielone
  2. Krzewy liściaste zimozielone
  3. Krzewy zimozielone iglaste
  4. Niskie krzewy zimozielone
  5. Pielęgnacja krzewów zimozielonych

  Krzewy zimozielone

  Sporym zainteresowaniem wśród krzewów i roślin ozdobnych cieszą się krzewy zimozielone, które stanowią formę dekoracji przez cały rok, także w okresie zimowym. Ten rodzaj krzewów sprawdzi się do każdego ogrodu, a także idealnie nadaje się do umieszczenia na balkonie lub tarasie. W okresie wiosennym i letnim przykuwają uwagę głęboką zielenią oraz stanowią tło dla innych kwiatów i roślin ozdobnych, a w okresie zimowym przyprószone białymi płatkami śniegu nadają nowego uroku oraz rozweselają przestrzeń zielenią połączoną z białym śniegiem. Mogą także być alternatywą dla sztucznych choinek. Krzewy przyozdobione w lampki choinkowe sprawią, że ogród będzie wyglądał bajecznie w okresie świąt Bożego Narodzenia. Krzewy zimozielone są bardzo łatwe w uprawie, nie wymagają praktycznie żadnej pielęgnacji oraz idealnie komponują się w zestawieniu z innymi krzewami, drzewami i roślinami ozdobnymi.

  Krzewy liściaste zimozielone

  Krzewy zimozielone sprawiają, że nasz ogród wygląda atrakcyjnie przez cały rok, także w okresie zimowym, a zielone liście pokryte płatkami śniegu wyglądają bardzo efektownie, ożywiając nasz ogród. Rośliny zimozielone charakteryzują się tym, że nie zrzucają liści w okresie jesiennym, tylko przez cały rok zdobią nasz ogród gęstym ulistnieniem. Jednym z najpopularniejszych krzewów liściastych zimozielonych jest Trzmielina Fortunea. Występuje w wielu odmianach, które różnią się zabarwieniem liści. Najlepiej czuje się na stanowiskach osłoniętych przed wiatrem, rośnie w glebach wilgotnych i żyznych, jest podatny na cięcia, dzięki czemu możemy uformować różne kształty. Charakteryzuje się sporą ilością drobnych listków w kolorze zielonym, z nieco jaśniejszymi plamkami, jednak mogą występować w innych barwach, w zależności od odmiany. Często wybieranym krzewem liściastym zimozielonym jest Irga, która charakteryzuje się formą płożącą, okrywową. Swoim wyglądem nieco przypomina Trzmielinę, w okresie wiosenno - letnim zakwita w drobne kwiaty. Wymaga stanowisk nasłonecznionych lub półcienistych, jest całkowicie mrozoodporna. Krzewy liściaste będą idealnie komponowały się z iglakami zimozielonymi.

  Krzewy zimozielone iglaste

  Do ogrodów oraz na balkon lub taras świetnie sprawdzą się iglaki zimozielone stanowiące formę dekoracji przez cały rok. W okresie zimowym, pokryte białym śniegiem będą nadawać nowego uroku w ogrodzie. Iglaki występują w wielu gatunkach. Do ogrodów o mniejszych rozmiarach świetnie sprawdzą się krzewy niskopienne iglaste lub krzewy o pokroju kolumnowym. Iglaki zimozielone możemy także wykorzystać w formie żywopłotu, jako tło dla innych roślin, ale także jako osłona przed sąsiadami. Iglaki zimozielone są bardzo łatwe w uprawie, nie wymagają praktycznie żadnej pielęgnacji. Są całkowicie odporne na mróz, dlatego nie musimy okrywać ich włókniną w okresie jesienno - zimowym. Jednym z często wybieranych iglaków zimozielonych jest Jałowiec, który występuje w wielu odmianach, idealnie komponuje się zieloną barwą na tle białego śniegu. Jałowiec rozesłany ma płożącą formę, swoim wyglądem przypomina niewielką poduchę w kolorze zielonym. Świetnie sprawdzi się w ogrodzie, a także przed wejściem do domu.

  Niskie krzewy zimozielone

  Krzewy ozdobne niskie zimozielone idealnie nadają się do ogrodów o niewielkich rozmiarach, do posadzenia w donicy na taras lub balkon, a także do większych ogrodów, gdzie doskonale będą komponować się na tle większych krzewów i drzew ozdobnych. Do najczęściej wybieranych krzewów zimozielonych możemy zaliczyć Lawendę wąskolistną, która swoją wysokością nie przekracza 50 cm. Charakteryzuje się wąskimi listkami o szarozielonym kolorze, a w okresie lata zakwita na fioletowy kolor. Kwiaty w fioletowym kolorze pięknie komponują się na tle zielonych krzewów, najlepiej wyglądają posadzone w kępie. Odstrasza komary, co jest ogromną zaletą. Niektóre gatunki Lawendy mogą przemarznąć na ostrych mrozach, jednak większość odmian jest już odporna na zimno.

  Krzewy ozdobne zimozielone to także rośliny płożące, do których należy Irga płożąca. Swoim wyglądem przypomina pełzającą roślinę, maksymalnie osiąga do 15 cm wysokości, jest to roślina zadarniająca i potrafi rozrastać się na szeroką przestrzeń. Charakteryzuje się wieloma drobnymi listkami w kolorze zielonym, a w okresie zimowym wzbogaca się w czerwone owoce, wyglądem przypominające czerwone koraliki. W okresie wiosennym Irga zakwita w drobne kwiaty koloru białego, które idealnie komponują się z ciemnozielonymi listkami.

  Pielęgnacja krzewów zimozielonych

  Krzew zimozielony charakteryzuje się zieloną barwą nie tylko podczas sezonu, ale także w okresie zimowym. Nadaje otoczeniu nowego charakteru. Kiedy inne rośliny zostały przykryte pod warstwą śniegu lub liście opadły z drzew, krzew zimozielony zdobi przestrzeń swoim głęboko zielonym kolorem. Ten rodzaj krzewów także zrzuca swoje liście, jednak dopiero w okresie wiosennym, w sposób, który nie rzuca się w oczy.

  Krzew zimozielony nie wymaga specjalnej pielęgnacji, jednak należy pamiętać o odpowiedniej porze zasadzania tego typu roślin. Najlepiej krzewy sadzić wiosną, aby zdążyły się ukorzenić do zimy. W ich uprawie najważniejsze jest odpowiednie dopasowanie stanowiska do wymagań rośliny. Najlepiej sadzić je w miejscach osłoniętych od mroźnego wiatru oraz ostrego słońca, by w okresie zimy nie doprowadzić do suszy fizjologicznej. Dla niektórych krzewów warstwa śniegu stanowi ochronę przed promieniami słonecznymi, dlatego w czasie odwilży nie należy go strzepywać. W przypadku, gdy na krzewach zbiera się gruba warstwa śniegu, będzie konieczne otrzepanie rośliny, ponieważ pod wpływem ciężaru śnieg mógłby doprowadzić do połamania gałązek. Krzew zimozielony jest bardzo łatwy w uprawie i większość gatunków nie wymaga specjalnej pielęgnacji. • Rośliny wrzosowate
 • Krzewy do cienia

  Spis treści:

  1. Jakie krzewy do cienia?
  2. Różanecznik na stanowisku zacienionym
  3. Ostrokrzew
  4. Bukszpan jako krzew całoroczny
  5. Krzewy do cienia - pielęgnacja
  6. Jak wybierać krzewy do cienia

  Jakie krzewy do cienia?

  W uprawie roślin ogromne znaczenie ma odpowiednie dopasowanie stanowiska do wymagań danej rośliny. Jeśli roślina lubiąca cień zostanie posadzona na stanowisku nasłonecznionym, przestanie rosnąć, aż uschnie. Dlatego ważne jest, aby przed aranżacją ogrodu dokładnie przemyśleć układ roślin dopasowany wymaganiami do stanowiska. Każdy kto posiada ogród wie, że miejsca zacienione są mniej atrakcyjne i znacznie trudniejsze w uprawie, ze względu na to, że nie wszystkie rośliny będą rosły w cieniu. Do krzewów lubiących cień możemy zaliczyć m.in:

  • Różanecznik,
  • Ostrokrzew Maservy,
  • Bukszpan.

  Różanecznik na stanowisku zacienionym

  Różanecznik należy również do grupy krzewów zimozielonych, jednak charakteryzuje się bujnymi, kolorowymi kwiatami w okresie zakwitania. Wymaga bardziej stanowiska zacienionego niż nasłonecznionego, gleby wilgotnej i żyznej. Idealnie wypełni zacienioną przestrzeń w ogrodzie, komponując się z innymi krzewami i drzewami w ogrodzie. Mimo, że na okres zimy zachowują zielone liście, krzew nie jest odporny na mróz, dlatego w okresie jesienno - zimowym warto okryć roślinę włókniną. Różaneczniki dostępne są w wielu odmianach i gatunkach, dlatego każdy z pewnością znajdzie krzew odpowiednio dopasowany do rozmiaru oraz warunków panujących w ogrodzie.

  Ostrokrzew

  Ostrokrzew Maservy jest symbolem świąt Bożego Narodzenia, należy również do grupy krzewów zimozielonych, zachowuje zielone liście o charakterystycznym kształcie przez cały rok. W okresie zimy zakwita w drobne owoce w kolorze zielonym, wyglądem przypominające czerwone koraliki. Krzew Ostrokrzewu dobrze czuje się zarówno na stanowisku zacienionym, jak i lekko nasłonecznionym, wymaga gleby żyznej, lekko wilgotnej, nadaje się również do wykorzystania jako żywopłot, jest odporny na cięcia.

  Bukszpan jako krzew całoroczny

  Bukszpan jest jednym z najczęściej spotykanych krzewów w ogrodach, charakteryzuje się gałązkami o drobnych, zielonych listkach utrzymujących się przez cały rok, także w okresie zimy. Swoją wysokością potrafi osiągać około 1 metra wysokości, jednak jest to zależne od odmiany. Bukszpan jest odporny na cięcia, możemy z niego formować kule lub inne kształty, może być wykorzystany również jako żywopłot. Bukszpan rozrasta się w gęste gałązki, a posadzony blisko siebie stworzy piękny, zielony żywopłot, który będzie tworzył tło dla innych roślin w ogrodzie, a także będzie stanowił osłonę przed sąsiadami, również w okresie zimowym. Jest bardzo łatwy w uprawie, nie wymaga praktycznie żadnej pielęgnacji oprócz regularnego przycinania, wymaga podlewania w okresie suszy.

  Krzewy do cienia - pielęgnacja

  Osoby posiadające ogrody wiedzą, jak bardzo problematyczne potrafi być miejsce w ogrodzie, w którym przez większą część dnia panuje cień. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie wybór krzewów cieniolubnych. Krzewy cieniolubne są roślinami często pożądanymi ze względu na to, że wypełniają przestrzeń zacienioną w ogrodzie, a do tego pełnią formę ozdoby przez cały sezon i idealnie komponują się z pozostałymi roślinami w ogródku. Krzewy ozdobne lubiące stanowiska zacienione same w sobie nie wymagają praktycznie żadnej pielęgnacji. Niektóre odmiany jednak wymagają regularnego przycinania ze względu na szybki rozrost. Krzewy do cienia i półcienia często są również zimozielone, dlatego stanowią formę dekoracji również w okresie zimowym, a przyprószone białym śniegiem sprawiają, że ogród wygląda magicznie. Jednak niektóre odmiany nie są odporne na mróz i wymagają dodatkowego okrycia włókniną, a ziemię warto podsypać warstwą kory. Rośliny cieniolubne zazwyczaj przepadają za glebą żyzna, często wilgotną, ale nie mokrą, ponieważ nadmiar wody w ziemi mógłby doprowadzić do przegnicia korzeni, a następnie do obumarcia krzewu. Krzewy pięknie wyglądają również jesienią, w kompozycji z drzewkami o wielobarwnych liściach.

  Jak wybierać krzewy do cienia

  Aranżacja ogrodu to jeden z pierwszych czynników jaki powinniśmy podjąć przed urządzaniem przestrzeni wokół domu. Jednym z najważniejszych etapów jest odpowiednie rozmieszczenie roślin względem ich wymagań, co pozwoli im bujnie rosnąć bez dodatkowego nawożenia i pielęgnacji. Jeśli w ogrodzie jest miejsce zacienione przez większą część dnia, warto posadzić tam krzewy bujne, które nie wymagają dużo światła i dobrze czują się w cieniu. Podczas urządzania ogrodu weźmy pod uwagę rodzaj gleby. Większość krzewów rosnących w cieniu przepada za glebą żyzną, wilgotną. Do tego rodzaju roślin należą krzewy, które swoje pochodzenie wywodzą z lasu, gdzie rzadko kiedy docierają promienie słoneczne. Dostępnych jest wiele gatunków krzewów cieniolubnych, od płożących, poprzez miniaturowe, aż po krzewy osiągające wysokość nawet do dwóch metrów. Dlatego ważne jest również, aby wziąć pod uwagę ostateczny wzrost rośliny.

  Krzewy do cienia świetnie sprawdzą się również na balkon lub taras, jednak przed ich wyborem należy wybrać roślinę, która będzie odpowiednio przystosowana do posadzenia w pojemniku. Dzięki temu wypełnimy przestrzeń na tarasie pięknym krzewem o bujnych, często dość charakterystycznych liściach.

  Zachęcamy do zapoznania się z pozostałą ofertą drzew i krzewów dostępną w naszym sklepie internetowym. Zapraszamy również do odwiedzenia naszej szkółki roślin, gdzie chętnie służymy pomocą w wyborze odpowiedniej rośliny oraz w odnalezieniu wymarzonego gatunku.

 • Krzewy o ozdobnych...

  Spis treści:

  1. Krzewy ozdobne z liści
  2. Kształt i rozmiar liści
  3. Pielęgnacja krzewów
  4. Krzewy ozdobne w ogrodzie i na balkon

  Krzewy ozdobne z liści

  Wiele osób urządzających ogród decyduje się, aby w ogrodzie dominowały wszelkiego rodzaju krzewy, a kwiaty stanowiły idealny dodatek na tle zielonych roślin. Krzewy o ozdobnych liściach stanowią doskonałą formę dekoracji, nie tylko w ogrodzie, ale też na balkonie lub tarasie. Tym bardziej, że w zależności od gatunku, rośliny występują w wielu kolorach, nie tylko podczas jesieni. Krzewy ozdobne z liści występują w barwach zieleni, w odcieniach niebieskiego, po  odcienie pomarańczu i żółtego, aż do barw mocno czerwonych. Krzewy z ozdobnymi liśćmi cieszą się sporym zainteresowaniem nie tylko ze względu na kolor, ale również ich kształt.

  Kształt i rozmiar liści

  Rośliny w ogrodach wyglądają pięknie i cieszą oko szczególnie wiosną, gdy jest sezon zakwitania i wszystkie drzewka, krzewy i kwiaty rozkwitają na wiele kolorów. Jednak ogromną zaletą krzewów liściastych jest to, że są atrakcyjne przez cały rok - nie tylko w okresie zakwitania. Ozdobne liście mogą mieć różne kształty oraz rozmiary. Od liści o dużych rozmiarach z postrzępionymi krawędziami, po malutkie, okrągłe listki. Rośliny z ozdobnymi liśćmi warto umieścić w miejscach najbardziej widocznych, ponieważ szczególnie przykuwają uwagę ze względu na rodzaj ulistnienia. Rośliny krzewiaste, szczególnie w ogrodach o dużych rozmiarach można łączyć z wieloma gatunkami i rodzajami, by powstała piękna kompozycja z kolorowych krzewów o ozdobnych liściach. Ten rodzaj krzewów sprawdzi się również na taras oraz balkon - to świetne rozwiązanie dla osób, które nie mają możliwości posiadania własnego ogrodu. Na rynku występują różne odmiany i gatunki krzewów, także te, które będą odpowiednie do sadzenia w donicy na balkonie. Dzięki temu nasz ogród nabierze nowego charakteru, a krzew będzie wyglądał pięknie przez cały rok, nie tylko jesienią.  Rośliny bogate w ozdobne liście umieszczone na balkonie pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną. Chronią przed hałasem oraz kurzem i zanieczyszczeniami pochodzącymi z ulic miasta oraz stanowią pewną formę ochrony przed ciekawskimi sąsiadami zaglądającymi na nasz balkon.

  Pielęgnacja krzewów

  Wybierając krzewy do ogrodu, jak również na balkon i taras należy zwrócić uwagę na wymagania danej rośliny - w zależności od gatunku i odmiany. Wiele krzewów nie wymaga szczególnej pielęgnacji, są łatwe w uprawie, jednak niektóre gatunki potrzebują regularnego nawożenia oraz przycinania. Należy też zwrócić uwagę na potrzeby rośliny, czy potrzebuje stanowiska nasłonecznionego, czy może bardziej w cieniu. Warto też wziąć pod uwagę rodzaj gleby oraz jej jakość. W zależności od gatunku, krzewy potrzebują gleby wilgotnej lub bardziej suchej. Duże znaczenie ma miejsce, w którym posadzimy naszą roślinę. Nie każdy gatunek będzie rósł w każdego rodzaju glebie. Wiele gatunków roślin wymaga specjalnej gleby, nasłonecznienia lub cienia oraz specjalnego nawożenia.

  Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacji krzewów jest odpowiednie cięcie. W zależności od gatunku rośliny, krzew ozdobny przycinamy na wiosnę lub w okresie letnim. Zdarzają się też drzewa ozdobne, które wymagają cięcia jesienią. Podczas przycinania rośliny należy również zadbać o odpowiednie narzędzie. W zależności od rodzaju krzewu oraz jego wielkości należy wybrać narzędzie odpowiednio do tego przystosowane. Do przycinania mniejszych krzewów najlepiej sprawdzi się sekator. Do przycinania mniejszych gałązek wystarczający będzie sekator ręczny, a do przycięcia krzewu o większych rozmiarach będziemy potrzebować sekator oburęczny. Do krzewów o większych rozmiarach konieczne będzie użycie specjalnej piły mechanicznej. Co najważniejsze, narzędzia powinny być ostre oraz czyste. Należy również pamiętać, że nie każdy krzew wymaga cięcia! Do tego gatunku należy między innymi magnolia, różanecznik, azalia oraz ostrokrzew. Przycinanie krzewów, które tego nie wymagają spowoduje utratę ładnego pokroju oraz słabsze zawiązywanie pąków kwiatowych.

  Krzewy ozdobne w ogrodzie i na balkon

  Krzewy ozdobne stanowią formę dekoracji nie tylko w ogrodzie, ale także na tarasie i balkonie. Do ogrodów świetnie sprawdzą się rośliny i drzewa ozdobne większych rozmiarów, jednak wybierając krzew na balkon należy wziąć pod uwagę jego wzrost oraz wymagania. Dla osób, które nie mają zbyt dużo wolnego czasu świetnie sprawdzą się rośliny mało wymagające oraz wieloletnie. Ten rodzaj krzewów zapewnia ozdobę przestrzeni przez cały rok, bez konieczności częstej pielęgnacji. Dużą zaletą krzewów charakteryzujących się ozdobnymi liśćmi jest piękny wygląd nie tylko podczas sezonu, ale również w okresie zimowym. Zielony krzew pokryty warstwą białego śniegu wygląda pięknie, jednocześnie sprawiając, że ogród wygląda magicznie. Jednak niektóre gatunki krzewów wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed mrozem w formie włókniny. Dlatego przed zakupem roślin do ogrodu lub na balkon ważne jest, aby zdobyć informacje na temat pielęgnacji, wymagań oraz potrzeb danej rośliny. Wybierając rośliny do ogrodu warto zwrócić uwagę na wielkość oraz gatunek. Przed wyborem danego gatunku rośliny warto zasięgnąć kilku podstawowych informacji na ten temat. Wiele krzewów potrzebuje dużej przestrzeni do rozrostu, dlatego warto wybrać drzewko, które będzie odpowiednie do wielkości ogrodu.

   

 • Krzewy na słoneczne...

  Spis treści:

  1. Krzewy na słoneczne stanowiska
  2. Przykłady krzewów na stanowiska słoneczne
  3. Jak pielęgnować krzewy na stanowisko słoneczne?

  Krzewy na słoneczne stanowiska

  Wśród roślin ogrodowych możemy wyróżnić wiele gatunków i odmian krzewów lubiących stanowiska nasłonecznione. Krzewy na nasłonecznionych stanowiskach cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród osób urządzających ogrody, a także często są umieszczane na balkony i tarasy. Krzewy rosnące na słońcu potrafią zakwitać w piękne, bujne kwiaty, często o wielu barwach i kolorach, idealnie komponując się z innymi krzewami w tle. Dlatego do krzewów na słońce możemy zaliczyć krzewy kwitnące. Jednak przed wyborem rośliny na nasłonecznione stanowisko powinniśmy odpowiednio dopasować krzew do warunków panujących w ogrodzie lub na balkonie. Warto pamiętać, aby nie umieszczać roślin cieniolubnych na stanowisku słonecznym, ponieważ możemy doprowadzić do poparzenia oraz przesuszenia liści.

  Przykłady krzewów na stanowiska słoneczne

  W naszym sklepie internetowym znajdziecie szeroki wybór krzewów i drzew ozdobnych, które będą pięknie rosły w nasłonecznionych ogrodzie, nadając mu nowego uroku oraz charakteru. Wśród krzewów liściastych lubiących słońce możemy wyróżnić:

  • Magnolię Soulangeana,
  • Trzmielinę oskrzydloną,
  • Hortensję bukietową.

  Magnolia to królowa wśród krzewów w ogrodzie, lubiąca stanowiska nasłonecznione, potrzebująca dużo miejsca w ogrodzie, ponieważ rozrasta się do sporych rozmiarów i osiąga wysokość nie przekraczającą 15 metrów. To krzew, który szczególną uwagę przykuwa w okresie zakwitania, kiedy obrasta w wiele pięknie wyglądających, kolorowych kwiatów o barwach w zależności od gatunku biało - różowych, fioletowych i purpurowych. Jest to krzew lubiący ciepłe stanowiska, w części ogrodów, gdzie nie wieją silne wiatry. Nie należy do roślin mrozoodpornych, dlatego późną jesienią powinniśmy zabezpieczyć krzew, w celu ochrony przed mrozem.

  Trzmielina oskrzydlona to roślina silnie rozgałęziona, osiągająca maksymalnie 3 metry wysokości. Dlatego przed wyborem Trzmieliny powinniśmy odpowiednio zaaranżować miejsce w ogrodzie. Krzew przykuwa uwagę szczególnie ze względu na liście, które jesienią przybierają kolor czerwonego. Posiada również niewielkie owoce stanowiące pożywienie dla ptaków, jednak są trujące dla człowieka. Pielęgnacja tej odmiany krzewu jest bardzo łatwa, nie ma szczególnych wymagań, rośnie w glebie dość suchej, przepuszczalnej. Jest odpowiednio przystosowana na stanowisko słoneczne, jednak potrafi rosnąć również w cieniu. Jest odporna na cięcia oraz mróz, jednak wymaga regularnego podlewania. Doskonale sprawdzi się do ogrodu, w parku lub w okolicy domu.

  Hortensja bukietowa to krzew osiągający do 2 metrów wysokości, idealnie komponuje się z innymi krzewami i drzewami liściastymi. Charakteryzuje się dużymi liśćmi w kolorze zielonym, w okresie zakwitania wyróżnia się gęstymi kwiatami o barwie białej, które swoje zastosowanie znajdą w bukietach kwiatowych oraz jako dekoracja w wazonie. Odmiany Hortensji są bardzo łatwe w uprawie, jednak potrzebują stanowiska słoneczne o glebie żyznej, wilgotnej. Ten gatunek rośliny nie jest mrozoodporny, dlatego na okres zimowy powinniśmy zabezpieczyć krzew przed mrozem.

  Jak pielęgnować krzewy na stanowisko słoneczne?

  Wiele ogrodów przez większą część dnia, szczególnie wiosną i latem jest pięknie nagrzewane przez promienie słoneczne, które budzą do życia wszystkie rośliny, nadając przestrzeni wielu barw i odcieni. Część krzewów wymaga stanowisk w cieniu, jednak większa część odmian przystosowana jest do życia na stanowiska nasłonecznione. Krzewy lubiące słońce nie wymagają szczególnej pielęgnacji i są łatwe w uprawie pod warunkiem, że są odpowiednio dobrane pod względem stanowiska i gleby. Jeśli dopasujemy rośliny pod względem ich wymagań, zapewnimy sobie bujny ogród pełen krzewów, kwiatów i drzewek bez specjalnej pielęgnacji. Wiele krzewów liściastych na słońce wymaga gleby żyznej, wilgotnej, przepuszczającej. Krzewy w zależności od gatunku potrafią rozrastać się do sporych rozmiarów, dlatego powinniśmy zadbać o regularne przycinanie oraz nawadnianie, szczególnie w okresie suszy. Niektóre krzewy będą również odpowiednie do umieszczenia nie tylko w ogrodzie, ale także na balkonie lub tarasie, jednak powinniśmy sprawdzić, czy dany krzew będzie odpowiedni do zasadzenia w donicy.

 • Krzewy mało wymagające

  Spis treści:

  1. Krzewy łatwe w uprawie
  2. Ogród ładnie wyglądający cały rok
  3. Rodzaje krzewów łatwych w uprawie
  4. Pielęgnacja krzewów

  Krzewy łatwe w uprawie

  Krzewy mało wymagające to rośliny najczęściej wybierane przez osoby pragnące pięknego ogrodu, jednak nie mające wystarczającej ilości czasu na zajmowanie się ogrodem i pielęgnację roślin. Krzewy łatwe w uprawie charakteryzują się okresem zakwitania, wyglądem, barwą oraz wielkością. Niektóre kwitnące krzewy są bogate w owoce, które stanowią dodatkową formę dekoracji w ogrodzie i idealnie komponują się na tle zielonych krzewów i drzew liściastych. Krzewy mało wymagające to jednocześnie krzewy odpowiednio dopasowane wymaganiami do warunków panujących w środowisku. Jeśli krzew ma wszystko, czego potrzebuje, nie będzie wymagał dodatkowej pielęgnacji. Krzewy sprawiają, że ogród lub przestrzeń wokół domu nabiera nowego charakteru oraz wygląda atrakcyjnie o każdej potrze roku.

  Ogród ładnie wyglądający cały rok

  Podczas aranżacji ogrodu powinniśmy wziąć pod uwagę okres zakwitania roślin w ogrodzie. Warto wiedzieć, że każda odmiana rośliny ma inny czas zakwitania, dlatego najlepiej wybierać rośliny kwitnące wiosną, łącząc je z drzewami zakwitającymi na przełomie wiosny i lata. Dobrze wyglądają krzewy między drzewami jesienią - liście przybierają wielokolorowe barwy. Do ogrodów warto wybierać także krzewy zimozielone, które będą rozweselały zielonym kolorem przestrzeń pokrytą śniegiem. Jeśli wybierzemy odmiany krzewów nie potrzebujące specjalnej pielęgnacji, zapewnimy sobie piękną przestrzeń przez cały rok.

  Rodzaje krzewów łatwych w uprawie

  Do jednych z najpopularniejszych krzewów mało wymagających możemy zaliczyć krzew Berberys Thunberga. Jest to drzewo ozdobne silnie rozgałęzione, osiągające wysokość do 1,5 metra, o lekko ciernistym wyglądzie. Sprawdzi się jako żywopłot, również idealnie komponuje się na tle innych krzewów, posadzony jako solitera. Wybierając krzew Berberys należy wziąć pod uwagę cierniste odgałęzienia, które mogą stanowić niebezpieczeństwo, szczególnie dla małych dzieci bawiących się w ogrodzie. Charakteryzujące się drobnymi, lekko czerwonymi liśćmi, a na okres jesienno zimowy, Berberys zakwita w czerwone owoce, utrzymujące się aż do końca zimy. Krzew cieszy się dużym zainteresowaniem szczególnie ze względu na owoce w kolorze czerwonym, które idealnie komponują się z zimowym otoczeniem i ślicznie wyglądają na tle lekko przyprószonych gałązek pokrytych śniegiem. Berberys przepada za stanowiskami nasłonecznionymi, osłoniętymi przed wiatrem, jest mrozoodporny. W okresie wiosennym, na przełomie maja i czerwca zakwita w drobne kwiaty w kolorze żółtym.

  Jaśminowiec wonny to krzew osiągający wysokość 1-3 metrów, jest dość rozłożysty, na przełomie maja i czerwca zakwita w kwiaty w kolorze białym, które pięknie prezentują się na tle zielonych liści. Jaśminowiec lubi stanowiska nasłonecznione, nie ma specjalnych wymagań, jednak lepiej rośnie w glebie żyznej, lekko wilgotnej niż w glebie suchej. Kwiaty jaśminowca wytwarzają piękną, kwiatową woń, która unosi się w powietrzu i jest szczególnie wyczuwalna w letnie wieczory. Krzew Jaśminowca pięknie zdobi przestrzeń wokół domu posadzony pojedynczo, jednak idealnie będzie prezentował się na tle zielonych krzewów i drzew liściastych.

  Hortensja ogrodowa to bardzo dekoracyjny krzew, osiągający wysokość do 1 metra, o dość dużych liściach w barwie zielonej, który zakwita na przełomie sierpnia i września ciesząc nasze oczy bujnymi, bogatymi kwiatami o różnych odcieniach, w zależności od rodzaju gleby. Pięknie wyglądają posadzone w kępach, tworząc kolorową przestrzeń wypełnioną kwiatami. Idealnie komponują się w zestawieniu z krzewami ozdobnymi. Zakwita w kwiaty w kolorze różowego, fioletowego i niebieskiego. Hortensja ogrodowa przepada za stanowiskami nasłonecznionymi, ewentualnie pół zacienionymi. Doskonale sprawdzi się jako forma dekoracji w ogrodzie, ale również w okolicy wejścia do domu, w parkach i na rabatach.

  Pielęgnacja krzewów

  Krzewy ogrodowe mało wymagające, jak sama nazwa wskazuje nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Krzew posadzone na odpowiednim stanowisku, dopasowany do własnych wymagań będzie rósł przez wiele lat bez dodatkowej pielęgnacji i nawożenia. Niektóre z krzewów potrafią się rozrastać do sporych rozmiarów, dlatego niekiedy wymagają przycięcia. Pielęgnacja roślin w ogrodzie często potrafi zabrać wiele długich godzin, dlatego krzewy mało wymagające to świetne rozwiązanie dla osób zapracowanych, które nie mają wystarczającej ilości czasu na zajmowanie się ogrodem. Krzewy łatwe w uprawie pozwolą na posiadanie pięknego ogrodu bez poświęcenia długich godzin na pielęgnację.

  Zapraszamy do odwiedzenia naszej szkółki roślin, chętnie służymy pomocą w wyborze odpowiednich krzewów. Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałą ofertą dostępną w naszym sklepie internetowym.

 • Krzewy miniaturowe

  Spis treści:

  1. Krzewy liściaste miniaturowe do ogrodu
  2. Tawuła japońska
  3. Krzewuszka cudowna
  4. Pięciornik krzewiasty
  5. Pielęgnacja krzewów o niewielkich rozmiarach

  Krzewy liściaste miniaturowe do ogrodu

  Krzewy miniaturowe to jedne z najbardziej pożądanych roślin, idealnie pasujące do ogrodów o niewielkich rozmiarach, a także na skalniaki, rabaty lub mini żywopłoty wokół ścieżek i trawników. Niewielkie krzewy stanowią formę dekoracji posadzone samodzielnie jako solitery w najbardziej widocznych miejscu w ogrodzie, ale również idealnie komponują się w zestawieniu z krzewami o większych rozmiarach. Dostępnych jest wiele odmian krzewów miniaturowych liściastych, dlatego można dobrać roślinę pasującą do pozostałych krzewów i kwiatów w ogrodzie, oraz dopasować krzew wymaganiami do warunków panujących w okolicy. Miniaturki krzewów idealnie sprawdzą się także na balkon lub taras. Posadzone w donicy idealnie będą zdobić przestrzeń.

  Tawuła japońska

  Tawuła japońska to krzew o wielu odmianach,występujący również w rozmiarach miniaturowych. Tawuła japońska w odmianie Albiflora, to krzew często spotykany w wielu ogrodach i parkach, nie ma specjalnych wymagań i rośnie w większości gleb. Krzew ten wzrostem osiąga około 50-70 cm wysokości, jest bogaty w gęste, lecz niewielkie liście w kolorze jasno zielonym, zaś w okresie zakwitania cieszy oko drobnymi kwiatami w kolorze białym, tworząc gęste kwiatostany. Dużym zainteresowaniem cieszy się ze względu na długi okres zakwitania, ponieważ kwiaty utrzymują się od czerwca, nawet aż do sierpnia, zdobiąc pięknie ogród. Krzew ten jest bardzo łatwy w uprawie, rośnie w praktycznie każdej glebie i nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Warto jednak pamiętać o regularnym przycinaniu, ponieważ gałęzie Tawuły rozrastają się na szerokość. Najlepiej krzew przycinać na wiosnę, dzięki czemu będzie lepiej zakwitał i wypuszczał więcej pąków kwiatowych. Jest odporny na przycinanie, można z niego formować żywopłoty. Mimo, że rośnie w wielu glebach, najlepiej czuje się w glebie żyznej, na stanowisku nasłonecznionym. Dobrze znosi zimy, jest mrozoodporny, a do tego niezbyt lubiany przez szkodniki. Świetnie nadaje się również do sadzenia w pojemnikach.

  Krzewuszka cudowna

  Do często spotykanych krzewów ozdobnych miniaturowych możemy zaliczyć niektóre odmiany Krzewuszki cudownej. To rodzaj krzewu, który spotykamy w rabatach, przy ścieżkach w ogrodzie, a także w kompozycji z krzewami o nieco większych rozmiarach. Świetnie zdobi obszar przed domem, również pięknie wygląda jako soliter w ogrodzie. Charakteryzuje się rozłożystymi pędami o zielonych liściach, a późną wiosną w okresie zakwitania cieszy oko pięknymi kwiatami w odcieniach różowego i białego. W uprawie krzewów najważniejsze jest odpowiednie stanowisko oraz rodzaj gleby. Krzewuszka wymaga stanowiska nasłonecznionego, osłoniętego przed wiatrem oraz gleby żyznej, lekko wilgotnej, ale nie mokrej. Na okres zimowy należy odpowiednio okryć krzew przed działaniem mrozu i silnym wiatrem, ponieważ krzewuszka nie znosi chłodu.

  Pięciornik krzewiasty

  Do krzewów miniaturowych możemy zaliczyć odmiany Pięciornika krzewiastego, który idealnie sprawdzi się do ogrodów o niewielkich rozmiarach, uformowany może tworzyć niewielkich żywopłot przy rabatach, stanowi formę ozdoby przy skalniakach lub jako solitera. To krzew o drobnych liściach w charakterystycznym kształcie, w okresie zakwitania kwitnie na wiele drobnych kwiatów, które utrzymują się nawet do października. W zależności od gatunku, kwiaty mogą występować w kolorze pomarańczowym, żółtym, białym lub różowym. Wymaga stanowiska nasłonecznionego, ewentualnie lekko zacienionego, o glebie piaszczystej. Na okres zimy nie wymaga okrycia, jest mrozoodporny. Pięciornik krzewisty najlepiej prezentuje się w połączeniu z innymi krzewami lub bylinami, kolorowe, drobne kwiaty będą idealnie prezentować się na tle zielonych krzewów. Może być wykorzystywany również jako ozdoba na balkon, dobrze rośnie w donicach.

  Pielęgnacja krzewów o niewielkich rozmiarach

  Spora liczba osób przed aranżacją ogrodu zastanawia się, jak pielęgnować krzewy oraz wybiera rośliny, które są bardzo łatwe w uprawie. W zależności od odmiany, miniaturowe krzewy wymagają większej lub mniejszej pielęgnacji. Większość z nich jest bardzo łatwa w uprawie, jednak należy pamiętać o odpowiednim stanowisku oraz rodzaju gleby. Miniatury krzewów zdobią nasze ogrody pięknymi, gęstymi liśćmi, a w okresie zakwitania cieszą oko wielobarwnymi kwiatami. Idealnie komponują się z krzewami o większych rozmiarach, sprawdzają się także na skalniakach i rabatach, mogą być również posadzone w donicy na balkonie lub tarasie. Jesienią zaś rośliny miniaturowe zmieniają barwę liści na odcienie pomarańczowego, czerwonego i brązowego, dodając nowego uroku oraz charakteru przestrzeni. Również krzewy iglaste w zestawieniu z roślinami miniaturowymi tworzą piękne kompozycje. Pielęgnacja miniaturek nie jest skomplikowana. Należy pamiętać o regularnym przycinaniu krzewów, by nie rozrastały się na duże szerokości. Większość krzewów wymaga przycinania na wiosnę, dzięki czemu krzew wypuszcza więcej pąków i zakwita w bujne kwiaty. Do tego zabiegu wymagane będą odpowiednie narzędzia ogrodnicze - niewielkie gałązki przycinamy sekatorem. Rośliny doniczkowe wymagają pojemnika w odpowiednim rozmiarze, by korzenie mogły się swobodnie rozrastać. Rośliny miniaturowe rzadko są atakowane przez szkodniki, niektóre z nich wymagają podlewania, szczególnie w okresie suszy.

  Jeśli krzewy posadzimy w wymaganym stanowisku oraz odpowiednim rodzaju gleby zapewnimy sobie piękny ogród bez konieczności częstych zabiegów pielęgnacyjnych. Zapraszamy do odwiedzenia naszej szkółki roślin, gdzie chętnie służymy pomocą w wyborze odpowiednich drzewek i krzewów ogrodowych oraz z przyjemnością udzielimy kilku cennych rad, jak pielęgnować daną roślinę, by rosła pięknie przez długi czas.

 • Krzew na żywopłoty

  Spis treści:

  1. Krzew na żywopłot
  2. Co na żywopłot? Krzewy liściaste
  3. Żywopłoty liściaste o niewielkich rozmiarach
  4. Krzewy na żywopłot - Bukszpan
  5. Żywopłot zimozielony
  6. Jak pielęgnować rośliny na żywopłot?

  Krzew na żywopłot

  Krzewy tworzące żywopłoty to bardzo pożądane rośliny w ogrodzie, które oprócz formy dekoracyjnej tworzą idealnie tło dla innych roślin, wyznaczają granice ogrodu, a także stanowią formę osłony przed ciekawskimi sąsiadami. Na żywopłot doskonale sprawdzą się krzewy liściaste, które dodatkowo mogą służyć jako miejsce do zamieszkania przez ptaki, gdzie wytworzą sobie gniazda i będą likwidować szkodniki w ogrodzie. Żywopłot liściasty jest łatwy w uprawie, jednak powinniśmy pamiętać o regularnym przycinaniu oraz wyborze krzewów, które rozrastają się na gęste pędy. W przypadku krzewów liściastych, najlepiej wybierać żywopłoty zimozielone, które będą stanowić formę osłony oraz dekoracji przez cały rok, również w okresie zimowym. Do najpopularniejszych krzewów liściastych na żywopłot możemy zaliczyć krzew Bukszpanu, Ostrokrzew, oraz Berberys Thunberga.

  Co na żywopłot? Krzewy liściaste

  Żywopłoty stanowią ciekawą formę dekoracji w ogrodzie, uformowane na wiele kształtów mogą przyciągać sporą uwagę, a dodatkowo zapewniają prywatność osłaniając przestrzeń wokół domu przed ciekawskimi sąsiadami. Nie zajmują wiele miejsca, wyznaczają granicę ogrodu, Jeśli chcemy uzyskać piękny żywopłot należy wybierać krzewy gęsto ulistnione, odporne na cięcie oraz czynniki atmosferyczne, w tym mróz. Jednym z często spotykanych żywopłotów dostępnych w naszym sklepie internetowym jest Berberys Thunberga. Najczęściej wybierana odmiana to Atropurpurea Nana, która wzrostem osiąga do 2 metrów wysokości. Charakteryzuje się liśćmi w kolorze bordowym, purpurowym, które jesienią zmieniają swoją barwę na mocno czerwoną, będzie idealna dla osób lubiących niecodzienne rozwiązania. W świetny sposób będzie tworzyć tło dla iglaków zielonych lub innych bylin i kwiatów ogrodowych. Rosną na stanowiskach nasłonecznionych lub półcienistych, nie mają specjalnych wymagań glebowych, rosną w każdej glebie ogrodowej.

  Żywopłoty liściaste o niewielkich rozmiarach

  Krzew na żywopłoty często spotykany w ogrodzie, stanowiący formę dekoracji lub wyznaczający granice rabaty to Krzewuszka cudowna. Swoim wzrostem osiąga około 0,5 metra wysokości, dlatego idealnie nadaje się do zasadzania przy ścieżkach, chodnikach, rabatach lub przed wejściem do domu. Jest dość charakterystyczna ze względu na wielobarwne ulistnienie. Liście przybierają barwy zielone, białe i różowe, a w okresie jesiennym stają się ciemniejsze. Krzewuszka zaliczana jest również do grupy żywopłotów szybko rosnących. Najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym, wymaga gleby żyznej, wilgotnej i dobrze przepuszczalnej.

  Krzewy na żywopłot - Bukszpan

  Najczęściej spotykany krzew na żywopłoty w ogrodach, parkach i w okolicy bloków to Bukszpan. Jest charakterystyczny ze względu na ogromna ilość drobnych listków w kolorze zielonym, które w doskonały sposób stanowią formę osłony przed ciekawskimi sąsiadami oraz stanowią tło dla kwiatów ogrodowych. Bukszpan zielony rośnie bardzo gęsto oraz jest podatny na cięcia, dzięki czemu jest rośliną, która najczęściej zostaje formowana na przeróżne kształty. Krzew na żywopłoty jak Bukszpan sprawdzi się w każdym ogrodzie, jest odporny na czynniki miejskie, a nawet suszę. Jest bardzo łatwy w uprawie, pielęgnacja polega przede wszystkim na regularnym przycinaniu. Wymaga stanowiska cienistego lub półcienistego oraz gleby żyznej, wilgotnej, przepuszczalnej. Należy zwracać uwagę na wszelkie zmiany rośliny, ponieważ niekiedy jest atakowany przez szkodniki.

  Żywopłot zimozielony

  Do najpopularniejszych krzewów na żywopłot możemy zaliczyć także odmiany Ostrokrzewu. Charakteryzuje się gęstym ulistnieniem w kolorze ciemnozielonym, jednak najbardziej interesujący jest kształt liści. Liście Ostrokrzewu mają lekko kolczaste brzegi oraz falowaną strukturę. Sprawdzi się w każdym ogrodzie, a ze względu na kolczaste liście może pełnić również formę ochronną. Nie jest rośliną bardzo wymagającą, jest mrozoodporna, jednak podczas występowania ostrych mrozów warto okryć roślinę włókniną, aby zapobiec przemarznięcia. Krzew nie ma specjalnych wymagań co do stanowiska, dobrze czuje się zarówno na słońcu, jak i w cieniu. Lubi gleby żyzne, przepuszczalne.

  Jak pielęgnować rośliny na żywopłot?

  Krzewy na żywopłot z natury są bardzo łatwe w uprawie, nie mają specjalnych wymagań i są bardzo wytrzymałe na czynniki atmosferyczne oraz działanie czynników miejskich. Sprawdzą się zarówno w ogrodach, parkach, na ścieżkach, obok rabat i przed domem. Pełnią funkcje ozdobną oraz stanowią formę osłony. Pielęgnacja żywopłotu podobnie jak w przypadku wszystkich krzewów i roślin ogrodowych polega przede wszystkim na odpowiednim dopasowaniu stanowiska i rodzaju gleby do wymagań rośliny. Jeśli zależy nam, by ogród wyglądał estetycznie i atrakcyjnie należy pamiętać o regularnym przycinaniu żywopłotu. krzewy są podatne, więc możemy z nich formować wiele ciekawych i przykuwających uwagę kształtów. Przycinanie krzewów powinno wykonywać się wiosną oraz jesienią, w zależności od gatunku. Do tego wymagane będą specjalne narzędzia ogrodnicze. Krzewy o niewielkich rozmiarach i cienkich odgałęzieniach zetniemy przy pomocy niewielkiego sekatora ręcznego, jednak w przypadku większych krzewów konieczne będzie użycie specjalnej piły mechanicznej. Dzięki tym zabiegom będziemy cieszyć się pięknie wyglądającym ogrodem przez długi czas.

 • Krzewy w donicach

   

  Krzewy liściaste w donicach

  Krzewy w donicach stanowią świetną formę dekoracji zarówno w ogrodzie, umieszczone w centralnym punkcie ogrodu, ale również na balkonie lub tarasie. Zazwyczaj nie osiągają sporych rozmiarów, rosną na wysokość 30 - 50 cm. Szczególnie sprawdzą się dla osób, które nie mają możliwości posiadania własnego ogrodu pełnego krzewów i kwiatów ogrodowych. Krzewy w pojemnikach charakteryzują się pięknym ulistnieniem, ale wiele odmian w okresie zakwitania przykuwa uwagę bujnymi, gęstymi kwiatami. Krzewy balkonowe praktycznie nie wymagają specjalnej pielęgnacji, są bardzo łatwe w uprawie, wymagają tyle samo, a nawet mniej uwagi co kwiaty balkonowe. Stanowią formę dekoracji same w sobie, jednak mogą służyć również jako tło dla wielobarwnych kwiatów.

  Co posadzić w dużych donicach ?

  Jednym z najbardziej pożądanych krzewów na balkon i taras dobrze wyglądających w skrzyniach lub dużych donicach jest Hortensja ogrodowa. Charakteryzuje się liśćmi o sporych rozmiarach w kolorze zielonym, jednak najbardziej pożądana jest ze względu na bujne kwiaty o kulistym kształcie w kolorach różowego, fioletowego i niebieskiego. Odmiany hortensji zakwitają od maja do sierpnia, jednak niektóre z nich utrzymują kwiatostany nawet do października. Pielęgnacja rośliny nie jest skomplikowana, należy pamiętać o regularnym podlewaniu, a na okres zimy powinniśmy przechować krzew w ciepłym pomieszczeniu. Nie jest mrozoodporna. Hortensja ogrodowa doskonale sprawdzi się jako solitera na balkonie lub tarasie, ale idealnie również będzie komponować się na tle innych krzewów i roślin ozdobnych.

  Krzewy na balkon - Bukszpan

  Drzewa i krzewy do donic na taras powinny być bardzo łatwe w uprawie, podatne na cięcia i nie wymagające szczególnej pielęgnacji. Taki właśnie jest bukszpan, który charakteryzuje się gęstym ulistnieniem, łatwo się go przycina i można formować wiele kształtów. Pięknie wygląda samotnie postawiony na balkonie, ale stanowi również tło dla kwiatów balkonowych. Pięknie wygląda posadzony w kępie w donicach o sporych rozmiarach. Bukszpan występuje w wielu odmianach, także w miniaturowych, dlatego będzie stanowił doskonałą formę dekoracji.

  Pięciornik krzewiasty

  Krzew ładnie rosnący w pojemnikach to Pięciornik krzewiasty. Charakteryzuje się liśćmi w kolorze żółtym, pomarańczowym i białym. Jest często wybierany ze względu na długi okres zakwitania, kwitnie od maja do października. Jest rośliną mało wymagającą, odporny zarówno na suszę jak i mróz. Najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych, dlatego idealnie będzie sprawdzał się na balkonie lub tarasie od strony południowej.

  Krzew o ozdobnych liściach - Berberys Thunberga

  Berberys Thunberga to krzew liściasty ozdobny, który może być posadzony jako solitera, świetnie sprawdzi się również na żywopłot oraz idealnie komponuje się z innymi krzewami w ogrodzie. Krzewy Berberysu różnią się w zależności od odmiany, jednak posiadają bardzo gęste liście w kolorze zielonym, które w okresie jesiennym zmieniają kolor na czerwony, pomarańczowy i fioletowy. To krzew dobrze wyglądający w ogrodzie, ale równie dobrze sprawdzi się na balkon i taras. Pielęgnacja Berberysu nie jest skomplikowana, wymaga stanowiska nasłonecznionego lub lekko zacienionego, roślina dobrze sprawdza się, aby uprawiać ją w pojemnikach. Nie ma specjalnych wymagań glebowych, jednak należy pamiętać, by gleba nie była zbyt wilgotna. Jest odporny na mróz, nie wymaga dodatkowego okrycia na okres zimowy oraz jest odporny na wszelkie zanieczyszczenia powietrza, dlatego doskonale sprawdzi się na balkonie w mieście.

  Rośliny doniczkowe - pielęgnacja krzewów w donicach

  Krzewy ozdobne na balkonie pełnią funkcję ozdobną oraz pozwalają nacieszyć się niewielką przestrzenią balkonu lub tarasu wypełnioną przez piękne rośliny. Jednak żeby drzewa i krzewy pięknie rosły, należy zadbać o odpowiednią pielęgnację. Jak w przypadku wszystkich roślin, krzewy w donicach powinniśmy umieścić w wymaganym przez roślinę stanowisku. Duże znaczenie ma również rodzaj gleby oraz poziom nawodnienia. Niektóre rośliny wymagają regularnego podlewania, inne zaś pięknie rosną nawet w okresie suszy. Wybierając roślinę na balkon lub taras należy wziąć pod uwagę poziom rozrostu - krzewy na balkon powinny występować w miniaturowych odmianach oraz wolno rosnąć. Wiele odmian krzewów doskonale nadaje się do zdobienia balkonu lub tarasu również zimą, są to krzewy zimozielone, jednak niektóre odmiany wymagają dodatkowego okrycia włókniną na okres zimowy lub przeniesienia rośliny do cieplejszego pomieszczenia. Świetnym rozwiązaniem jest wybór krzewów odpornych na cięcia, dzięki czemu możemy formować wiele ciekawych kształtów. Krzewy w donicach pięknie będą komponowały się z wielobarwnymi kwiatami, ale stanowią również świetną formę dekoracji posadzone pojedynczo, jako solitera.

  Wiele krzewów i roślin ozdobnych doskonale nadaje się do sadzenia w donicach, które odpowiednio dopasowane do rośliny będą stanowiły formę dekoracji przez długi czas. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałą ofertą roślin dostępnych w naszym sklepie internetowym. Zapraszamy również do odwiedzenia naszej szkółki roślin. Z wielką chęcią pomożemy dopasować rośliny do warunków panujących w ogrodzie oraz udzielimy kilku cennych rad, jak pielęgnować daną roślinę.

 • Krzewy ozdobne pachnące

  Krzewy ozdobne pachnące

  W ofercie naszego sklepu znajdziecie szeroki wybór drzew i krzewów ozdobnych. Podczas aranżacji ogrodu, wybierając krzewy kierujemy się ozdobnym kwiatostanem, gęstym ulistnieniem oraz zapachem krzewów. Wiele krzewów ozdobnych zachwyca nie tylko gęstymi kwiatami w okresie zakwitania, ale także pięknym zapachem unoszącym się w całym ogrodzie, który dodatkowo zwabia owady do zapylania. Warto dodać, że krzewy swoją piękną woń zawdzięczają nie tylko kwiatom, ale wiele odmian posiada również pachnące liście. Pachnące krzewy ozdobne sprawiają, że możemy cieszyć się nie tylko pięknie wyglądającym ogrodem, ale także świeżym powietrzem o kwiatowym zapachu.

  Rodzaje krzewów pachnących

  Na rynku dostępnych jest wiele odmian krzewów cieszących nasze oko pięknym wyglądem, ale także zapachem. Do jednych z najpopularniejszych krzewów o pięknym zapachu, które najczęściej możemy spotkać w ogrodach należą:

  • Jaśminowiec wonny,
  • Tawuła japońska,
  • Lilak pospolity,
  • Magnolia.

  Krzew Jaśminowca swoim wzrostem osiąga nawet do 3 metrów wysokości, także silnie rozrasta się na szerokość. W okresie zakwitania (maj, czerwiec) cieszy się pięknymi kwiatami w kolorze biało - kremowym, o żółto złotych środkach, które pięknie komponują się na tle mocno zielonych liści oraz pięknie pachną. Idealnie komponuje się w ogrodzie z innymi krzewami i drzewami, lubi stanowiska nasłonecznione lub lekko zacienione. Nie ma specjalnych wymagań glebowych, jest dość odporny na suszę. Jest łatwy w uprawie i przystosowany do cięcia. Pięknie wygląda również w parkach i ogrodach miejskich, jest odporny na mróz oraz wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia powietrza.

  Tawuła japońska

  Często spotykanym krzewem w wielu ogrodach i parkach jest Tawuła japońska, charakteryzuje się dość sporym rozrostem, swoim wzrostem osiąga około 2 metrów wysokości. Już w okresie wczesnej wiosny Tawuła jest bogata w wiele zielonych liści. Jest charakterystyczna ze względu na gęsto usadzone kwiaty w kolorze białym, idealnie komponujące się na tle zielonych liści. Kwiatostany Tawuły mają lekko zwisający pokrój, składają się z wielu drobnych kwiatów, które wytwarzają piękny kwiatowy zapach wyczuwalny na całym ogrodzie. Jest to krzew uniwersalny, ozdobny stanowiący formę dekoracji praktycznie przez cały sezon, nie tylko ze względu na gęste kwiatostany, ale także ze względu na liście, które w okresie jesiennym przybierają kolor żółty, pomarańczowy i czerwony, sprawiając, że ogród zyskuje nowy wygląd i charakter. Tawuła japońska idealnie będzie komponować się z innymi krzewami iglastymi oraz drzewami liściastymi lub posadzona samodzielnie jako solitera. Jest bardzo łatwa w uprawie, wymaga stanowiska nasłonecznionego, które ma wpływ na gęste ulistnienie i bogate kwiatostany, ale będzie dobrze rosła także w lekko zacienionym miejscu. Nie ma specjalnych wymagań glebowych, rośnie w glebie żyznej, przepuszczalnej. Swoje zastosowanie znajdzie nie tylko w ogrodach i parkach, ale także świetnie będzie zdobił oczko wodne i niewielkie stawy.

  Lilak pospolity

  Krzew inaczej zwany bzem, charakteryzuje się ze względu na ozdobne liście, kształtem przypominające serce, ale najbardziej pożądany jest ze względu na gęste kwiatostany, silnie pachnące. Kwiatostany Lilaka mają pokrój lekko zwisający, wyróżniają się drobnymi kwiatami składającymi się na gęste kwiatostany. Występują w kolorze białym, fioletowym i lekko różowym, w zależności od odmiany. Swoim wzrostem osiąga od 2 do 4 metrów wysokości, szybko rozrasta się także na szerokość. Jest bardzo odporny na cięcia, dzięki czemu można kontrolować jego wzrost. Większość odmian kwitnie od maja do czerwca, wtedy też jest najbardziej wyczuwalna kwiatowa woń, jednak niektóre gatunki kwitną już w kwietniu. Lilak pospolity jest łatwy w uprawie, rośnie na stanowisku nasłonecznionym, w glebie żyznej. Źle znosi wilgoć, dlatego należy unikać terenów podmokłych. Kwiatostany bzu idealnie komponują się na tle innych krzewów zielonych, Lilak pięknie wygląda jako solitera. Często spotykany w wielu ogrodach, okolicach w pobliżu domu, w wielu parkach i ogrodach miejskich. Kwiaty bzu często wykorzystywane są jako forma dekoracji w domu lub uzupełnienie kompozycji świeżego bukietu.

  Magnolia

  Dobrze wszystkim znany krzew Magnolii, charakteryzuje się sporą ilością pięknych kwiatów w kolorze biało - różowym. Kwitnie wiosną, w maju, ciesząc oko wieloma kwiatami, które dodatkowo pięknie pachną. Niestety intensywnie pachnące kwiaty szybko przekwitają. Kwiaty mają kształt kielicha, występują najczęściej w kolorze białym, różowym, ale także purpurowym. Charakterystyczną cechą Magnolii są kwiaty, które zakwitają zanim pojawią się liście, dlatego krzew tak pięknie wygląda na tle innych krzewów iglastych lub drzew w ogrodzie. Krzew potrafi osiągać spore rozmiary, rośnie nawet do 7/8 metrów wysokości, jednak najczęściej spotykane krzewy to te do 2 metrów wysokości. Jest odporny na przycinanie. Swoje zastosowanie znajdzie nie tylko w ogrodach w okolicy domu, ale także w parkach i ogrodach miejskich. W okresie zakwitania może tworzyć bajeczną altanę z pięknie pachnących kwiatów. Lubi wyłącznie stanowiska nasłonecznione, którym zawdzięcza bujne kwiatostany, rośnie w glebie żyznej, przepuszczalnej. Krzewy magnolii w zależności od odmiany nie są mrozoodporne, dlatego na okres zimy warto je dodatkowo zabezpieczyć przed silnymi mrozami, które mogą doprowadzić do przemarznięcia pąków kwiatowych lub całego krzewu.

  Jak pielęgnować drzewa i krzewy pachnące?

  Krzewy ozdobne o pięknym, kwiatowym zapachu wymagają odpowiedniej pielęgnacji, podobnie jak większość roślin w ogrodzie. Krzewy charakteryzujące się pięknym zapachem zazwyczaj potrafią osiągać spore rozmiary, dlatego konieczne jest regularne przycinanie, w odpowiedniej porze roku. Wiele krzewów przycina się wiosną, inne zaś z kolei na jesień. Podczas aranżacji ogrodu konieczne jest rozmieszczenie roślin, krzewy potrzebują sporo miejsca, by swobodnie rosnąć. W pielęgnacji krzewów o pięknych kwiatach ważne jest przede wszystkim stanowisko. Większość krzewów bogato zakwita na stanowiskach nasłonecznionych, w glebach żyznych, dobrze przepuszczalnych, ale nie wilgotnych. Nadmiar wilgoci mógłby doprowadzić do przegnicia korzeni.

  Krzewy pachnące o pięknych kwiatach stanowią formę dekoracji w każdym ogrodzie, zarówno posadzone pojedynczo, ale także pięknie będą komponować się z innymi krzewami w ogrodzie lub parku. Kwiaty zebrane z krzewów mogą służyć jako pięknie pachnąca ozdoba w domu lub jako część kompozycji świeżego bukietu.

   

 • Ogród naturalistyczny

  Krzewy liściaste w ogrodzie naturalistycznym

  Ogród naturalistyczny charakteryzuje się bardzo naturalnym, lekko dzikim wyglądem, przypomina ogród, w którego aranżacji nie było działania człowieka. Rośliny w ogrodzie pasują do pozostałych roślin w okolicy. Wysokie drzewa o grubych pniach, gęsta trawa oraz byliny nierównomiernie posadzone, a do tego niewielkie ruiny murków i staw lub oczko wodne. To wszystko znajduje się w ogrodzie naturalistycznym, który dodatkowo najczęściej nie posiada ogrodzenia, lub ma ogrodzenie w formie żywopłotu lub innych gęsto posadzonych roślin. Najlepszym miejscem na urządzenie ogrodu naturalistycznego będą okolice wiejskie, przedmieścia lub działki mieszczące się w okolicy, w której nie było dużego działania człowieka.

  Ogród naturalistyczny - rodzaje krzewów liściastych

  W ogrodzie naturalistycznym powinny znajdować się rośliny najlepiej komponujące się z okolicą, pasujące do terenów znajdujących się w pobliżu oraz takie, które nie wymagają zbyt częstej pielęgnacji. Jeśli nasza działka znajduje się na polanie otoczonej lasem, w ogrodzie powinny znajdować się drzewa oraz trawy i byliny podobne do tych, które znajdują się w najbliższej okolicy. Jeśli w pobliżu znajdują się łąki bogate w polne kwiaty, podobne rośliny powinny zdobić nasz ogród. Dużą zaletą ogrodu naturalistycznego jest brak specjalnych wymagań w uprawie roślin, ogród wygląda pięknie przez cały rok oraz stanowi idealnie miejsce do wypoczynku od zgiełku miasta.

  Trzmielina Fortunea

  Trzmielina Fortunea to krzew bardzo uniwersalny, sprawdzi się zarówno w ogrodach, w okolicy obok domu, na balkonie, ale również idealnie nadaje się do ogrodu naturalistycznego. Jest to krzew wyglądem przypominający pnącze, charakteryzuje się gęstym ulistnieniem w kolorze zielonym, będzie idealnie pasować w okolicy murków, porastając ruiny lub tworząc naturalne zadaszenie na rabatach i altanach. Charakteryzuje się niewielkimi liśćmi o różnych kształtach i rozmiarach, najczęściej są owalne lub okrągłe, jednak w zależności od odmiany, liście mogą przybierać kolor zielony z jaśniejszym środkiem, mogą być całe zielone lub idące w kierunku czerwieni. W okresie zimowym liście przybierają kolor brązowego, czerwonego. Uprawa tego krzewu jest bardzo łatwa, ze względu na to, że jest to roślina bardzo uniwersalna. Rośnie w praktycznie każdego rodzaju glebie, lubi także podłoże wilgotne. Jedynym wymaganiem rośliny jest ochrona przed mrozem w okresie zimowym, w celu zabezpieczenia przed przemarznięciem. Idealnie nadaje się do ogrodu naturalistycznego, ponieważ będzie świetnie komponować się z otoczeniem oraz pozostałymi roślinami w ogrodzie, a do tego nie wymaga praktycznie żadnej pielęgnacji.

  Dereń rozłogowy

  Dereń jest rośliną dobrze sprawdzającą się w ogrodach o pięknie rozmieszczonych krzewach, ale również nadaje się do ogrodów naturalistycznych. Osiąga wysokość do około 2 metrów, potrafi się szeroko rozrastać, wiele pędów pokłada się na ziemi, gdzie potrafią się ukorzenić. Jest rośliną zimozieloną, bogatą w gęste kwiaty w kolorze zielonym, które pięknie komponują się na tle białego śniegu w okresie zimowym. Posiada również niewielkie kwiaty w kolorze biało - kremowym, które pojawiają się na przełomie maja i czerwca. Dereń rozłogowy jest krzewem wybieranym do wielu ogrodów i parków, ze względu na właściwości dekoracyjne oraz na niewielkie wymagania. Lubi stanowiska nasłonecznione lub półcieniste, dobrze rośnie w każdego rodzaju glebie, również na terenach wilgotnych, lekko podmokłych. Może służyć jako żywopłot, jako kompozycja wśród innych krzewów i drzew ozdobnych. Idealnie nadaje się jako zieleń w ogrodach naturalistycznych ze względu na szeroką gamę możliwości, może zostać posadzony jako żywopłot, jako solitera lub kompozycja z innymi krzewami, może również stanowić formę dekoracji w pobliżu oczka wodnego. Ogromną zaletą jest to, że nie ma specjalnych wymagań, co do pielęgnacji.

  Kalina japońska

  Kalina japońska to krzew przyciągający uwagę ze względu na piętrowe ułożenie gałęzi bogatych w piękne kwiatostany w kolorze białym, które idealnie komponują się na tle zielonych liści. Krzew osiąga wysokość do około 2-3 metrów wysokości, a swoje walory dekoracyjne zawdzięcza kwiatom, które zakwitają dwa razy w roku ( wiosną i późnym latem). Ciemnozielone liście w okresie jesiennym zamieniają swoją barwę na czerwoną, brunatną i brązową. Uprawa krzewu jest dość prosta, nie ma specjalnych wymagań glebowych, najlepiej czuje się w glebie żyznej, wilgotnej. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu w okresie suszy oraz ochronie przed mrozem w okresie zimowym, ponieważ nie jest krzewem mrozoodpornym. Kalina japońska swoje zastosowanie znajdzie w wielu ogrodach i parkach, doskonale sprawdzi się jako solitera, ale równie dobrze będzie komponować się z innymi drzewami i krzewami ozdobnymi.

  Projektowanie ogrodu naturalistycznego

  Ogród naturalistyczny charakteryzuje się przede wszystkim dopasowaniem roślin do roślin występujących w okolicy, swoim wyglądem przypomina lekko dziką przestrzeń bez działalności człowieka. Ogrody naturalistyczne wyglądają jakby rosło w nich wiele gatunków kwiatów, drzew i krzewów, które nie wymagają żadnej pielęgnacji. Rabaty nie powinny mieć widocznych granic, a trawa jest koszona raz w roku. To idealne miejsce do wypoczynku oraz do zamieszkania przez ptaki, które będą likwidować szkodniki. Niekiedy w tego rodzaju ogrodach spotkać możemy również wiewiórkę. Ogród naturalistyczny nie wymaga podlewania, ponieważ rośliny są idealnie dopasowane do panujących warunków w środowisku. To miejsce idealnie do wypoczynku na łonie natury, z dala od zgiełku miasta.

 • Krzewy długo kwitnące

  Długo kwitnące krzewy

  Krzewy długo kwitnące sprawiają, że ogród będzie pięknie wyglądał nie tylko podczas okresu zakwitania, ale przez cały rok. Do tego krzewy ozdobne do ogrodu są dużo łatwiejsze w uprawie i pięknie komponują się na tle innych drzew i roślin w ogrodzie. Krzewy kwitnące mają wiele zastosowań. W ogrodzie mogą służyć jako żywopłoty, jako kompozycje z innymi krzewami lub drzewami, a także pojedynczo, jako solitery. Krzewy do ogrodu przyciągają uwagę ze względu na gęste liście w kolorze zielonym, a w okresie zakwitania cieszą oko bujnymi kwiatami w wielu kolorach. Jednak wybierając krzewy do ogrodu należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników, które mają ogromne znaczenie w projektowaniu ogrodu.

  Jakie krzewy do ogrodu ? Rodzaje krzewów długo kwitnących

  Jednym z krzewów długo kwitnących jest Oczar pośredni, który zakwita już w okresie zimowym, co jest jego największą cechą charakterystyczną wśród drzew i krzewów ozdobnych. W zależności od odmiany, posiada kwiaty w kolorze czerwonym lub żółtym, o specyficznym wyglądzie. Kwiaty Oczaru mają podłużny, wąski kształt, lekko zwisający charakter. Przed posadzeniem krzewu w ogrodzie szczególne ważne jest odpowiednie rozmieszczenie roślin, ponieważ wiele krzewów rozrasta się do sporych rozmiarów. Należy do nich Oczar pośredni, który swoją wysokość osiąga do około 4 metrów wysokości, rozrasta się także na sporą szerokość, nie znosi cięcia. Krzew ten lubi stanowiska nasłonecznione, może rosnąć również na miejscach lekko zacienionych, przepada za glebą żyzną, wilgotną, nie znosi suszy, dlatego tak ważne jest regularne podlewanie w okresie letnim, podczas suszy. Jest dość odporny na działanie czynników atmosferycznych, nie wymaga ochrony przed mrozem. To krzew często spotykany w dużych ogrodach, ale także w parkach i ogrodach miejskich.

  Hortensja ogrodowa

  Hortensja ogrodowa jest krzewem ozdobnym, który przykuwa uwagę swoimi bujnymi, kolorowymi kwiatostanami na tle ciemnozielonych liści. Hortensje ogrodowe pięknie wyglądają posadzone w kępie, na tle innych krzewów w ogrodzie, ale sprawdzą się również posadzone obok altanek, w rabatach przy ogrodzeniu oraz w okolicy elementów drewnianych, które świetnie będą komponowały się z zielonymi liśćmi i kolorowymi kwiatami. Kwiatostany Hortensji składają się z wielu drobnych kwiatów, w zależności od odmiany występują w kolorze różowym, białym, fioletowym, a nawet niebieskim. Krzew lubi stanowiska nasłonecznione, które mają pozytywny wpływ na bujne zakwitanie rośliny, ale będzie rósł również w miejscach lekko zacienionych. Hortensja ogrodowa ma wymagania glebowe, rośnie w glebach żyznych, przepuszczalnych, wilgotnych i próchniczych. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu, ponieważ Hortensja silnie odczuwa brak wody. Tworzy piękną formę dekoracji przestrzeni.

  Hortensja bukietowa

  Hortensja bukietowa to niewielki krzew ogrodowy charakteryzujący się bujnymi kwiatami o lekko stożkowatym pokroju. Kwiaty występują w jasnych barwach, w kolorze białym, jasno różowym i kremowym. Hortensja bukietowa od ogrodowej różni się przede wszystkim kształtem kwiatów. Kwiaty Hortensji ogrodowej mają kształt bardziej kulisty, występują w kolorach różowych, fioletowych i niebieskich. Z kolei Hortensja bukietowa jest bogata w kwiaty o lekko stożkowatym kształcie oraz jasnych kolorach. Jest najczęściej wybieranym krzewem ze względu na długi okres kwitnięcia, kwitnie od późnej wiosny do jesieni. Nie jest bardzo wymagającą rośliną, wymaga miejsca osłoniętego od wiatru, stanowiska półcienistego, gleby żyznej, wilgotnej. Jest rośliną mrozoodporną, więc nie wymaga dodatkowego okrycia w okresie zimowym. Sprawdzi się idealnie jako solitera, ale także w kompozycji z innymi krzewami, posadzona pod koroną większych drzew, na rabatach, pod ogrodzeniem, w parkach czy ogrodach miejskich.

  Krzewy długo kwitnące - Pięciornik krzewiasty

  Krzewy ozdobne bogate w kwitnące kwiaty to rośliny cieszące się największym zainteresowaniem wśród osób zajmujących się aranżacją ogrodów. Krzewy ozdobne kwitnące stanowią formę dekoracji, a do tego są dużo łatwiejsze w uprawie niż kwiaty i rośliny ozdobne. Do krzewów długo kwitnących możemy zaliczyć Pięciornik krzewiasty, charakteryzujący się długim okresem zakwitania ( od maja do października), dlatego stanowi formę ozdoby przez długi czas. To niewielki krzew o charakterystycznych liściach, bogaty w kwiaty w kolorze żółtym oraz niekiedy białym. Idealnie komponuje się z innymi krzewami w ogrodzie, ale równie dobrze wygląda jako solitera, w centralnym punkcie ogrodu. Pięciornik krzewiasty nie ma praktycznie żadnych wymagań, jest odporny na mróz, suszę oraz wszelkie zanieczyszczenia środowiska, dlatego będzie odpowiedni również do ogrodów miejskich. Lubi stanowisko słoneczne lub półcieniste, glebę żyzną, lekko wilgotną, dobrze czuje się również w glebie piaszczystej, jednak w wilgotnej będzie lepiej i dłużej zakwitał. Pięciornik krzewiasty doskonale sprawdzi się w ogrodach, rabatach przy ogrodzeniach, w parkach i ogrodach miejskich, nadaje się również do posadzenia w donicy, jest odporny na czynniki miejskie, dlatego doskonale sprawdzi się jako forma dekoracji na balkonie lub tarasie.

  Krzewy ozdobne kwitnące do ogrodu

  Krzewy ozdobne wieloletnie długo kwitnące stanowią formę dekoracji przez długi czas, idealnie komponują się z innymi roślinami w ogrodzie. Krzewy ogrodowe ozdobne bogate w piękne kwiaty, kwitnące przez długi czas są wybierane ze względu na łatwą formę uprawy. Wiele gatunków zakwita wiosną i zaczyna przekwitać dopiero jesienią, zdobiąc nasz ogród przez cały sezon bez dodatkowej pielęgnacji. Drzewa i krzewy długo kwitnące powinny posiadać odpowiednie stanowisko, rodzaj gleby oraz stopień nawodnienia. Niektóre odmiany krzewów wymagają regularnego podlewania, inne z kolei są odporne na susze i dobrze czują się w glebach piaszczystych. Rośliny kwitnące przez długi okres czasu są świetną alternatywą dla kwiatów ozdobnych, nie wymagają specjalnej pielęgnacji, idealnie sprawdzą się w ogrodach, na rabatach, w parkach i ogrodach miejskich. Mogą być posadzone pojedynczo, jako solitery, ale idealnie będą się komponować z innymi roślinami w ogrodzie. Mają szeroki wachlarz zastosowań i każdy z pewnością znajdzie odpowiedni krzew dopasowany do warunków panujących w ogrodzie.

  Zachęcamy do zapoznania się z pozostałą ofertą dostępną w naszym sklepie internetowym oraz zapraszamy do odwiedzenia naszej szkółki roślin.

 • Krzewy na skalniak

  Jakie krzewy na skalniak ?

  Skalniak to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych elementów w ogrodzie. Jednak utrzymanie skalniaka przez długi czas w dobrej formie wymaga wiedzy na temat roślin oraz tego, jak ten skalniak pielęgnować, by stanowił formę dekoracji przez długie lata. Rośliny powinny być odpowiednio dobrane względem podłoża, odporne na wiele czynników, a stopień kwitnienia zależy od stopnia nasłonecznienia danego stanowiska. W skalniaku oraz w jego najbliższej okolicy świetnie będą prezentować się rośliny rosnące stopniowo. W skalniaku dobrze sprawdzą się rośliny okrywowe i płożące, które doskonale czują się na praktycznie każdej płaszczyźnie, krzewy liściaste oraz wiele rodzajów kwiatów, które w okresie zakwitania będą zdobiły skalniak wieloma barwnymi kolorami, nadając mu nowego uroku.

  Rośliny na skalniak - krzewy liściaste

  Skalniak w ogrodzie pełni przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Pięknie wyglądają na nim byliny i kwiaty ozdobne, wszelkiego rodzaju iglaki miniaturowe, rośliny płożące oraz krzewy liściaste nisko rosnące. Wszystkie z wymienionych roślin mają wiele zastosowań w ogrodzie, na rabatach, w parkach i ogrodach miejskich, a połączone w odpowiedni sposób tworzą piękną kompozycję ozdobną, dlatego będą doskonale prezentować się na skalniaku. Często wybieraną rośliną na skalniak jest Berberys Thunberga, który posiada liczne odmiany miniaturowe. Nisko rosnące odmiany Berberysu charakteryzują się niezwykłą formą dekoracyjną, są odporne na wiele czynników, bardzo łatwe w uprawie, nie potrzebują praktycznie żadnej pielęgnacji, a do tego doskonale komponują się na tle skał, z innymi kwiatami i bylinami. W zależności od odmiany, Berberys przyciąga uwagę niezwykłymi liśćmi w kolorze fioletowo - czerwonym, które doskonale będą wyglądały na tle zielonych iglaków i innych roślin ozdobnych.

  Pięciornik krzewiasty

  Pięciornik krzewiasty jest krzewem bardzo odpornym na wiele czynników atmosferycznych oraz na działanie zanieczyszczeń środowiska, dlatego doskonale sprawdza się jako żywopłot w parkach, przy alejach, ale jego niskie odmiany równie dobrze sprawdzą się w skalniakach do ogrodów. Pięciornik krzewiasty swoim wzrostem może osiągać nawet do 1,5 metra wysokości, dlatego świetnie będzie wyglądał jako wypełnienie tylnej części skalniaka, tworząc piętrowe warstwy w połączeniu z innymi krzewami i bylinami. Jego karłowate odmiany będą doskonale komponowały się z wszystkimi bylinami rosnącymi na skalniakach. Pięciornik charakteryzuje się pięknymi, drobnymi kwiatami w kolorze żółtym, które z pewnością będą wyróżniały się na tle innych roślin. Kwiaty mają długi okres zakwitania, potrafią kwitnąć od kwietnia do nawet października, co jest z pewnością ogromną zaletą wśród roślin uprawianych na skalniaku. Krzew Pięciornika ma również bardzo dekoracyjne liście, jest bardzo łatwy w uprawie, nie ma praktycznie żadnych wymagań. Najlepiej rośnie na stanowiskach nasłonecznionych, jednak może rosnąć również w lekko zacienionych miejscach, lubi glebę lekko wilgotną, jest odporny na suszę, dlatego nie wymaga zbyt częstego podlewania.

  Jakie rośliny na skalniak ? Tawuła japońska

  Podczas urządzania ogrodu oraz skalniaka, najlepiej wybierać rośliny na skalniak wieloletnie, odporne na wiele czynników, które nie mają specjalnych wymagań i są łatwe w uprawie. Jednym z krzewów liściastych ozdobnych, dobrze sprawdzającym się na skalniaku jest Tawuła japońska. Jest to niski krzew, ale bardzo rozłożysty, charakteryzuje się gęstym ulistnieniem, a w okresie zakwitania zabarwia skalniak kwiatostanami o niewielkich kwiatach w kolorze fioletowym, różowym lub białym, które pięknie prezentują się na tle zielonych liści. Jest to roślina wieloletnia, dlatego idealnie nadaje się do posadzenia na skalniaki, lubi stanowiska nasłonecznione lub lekko zacienione. Jest to bardzo odporny krzew, rośnie w praktycznie każdej glebie ogrodowej, równie dobrze znosi suszę, dlatego doskonal sprawdzi się na skalniaku. Tawuła japońska to krzew idealnie nadający się do posadzenia na skalniaku, świetnie prezentuje się na tle skał i murków, jest rośliną płożącą i okrywową, stanowi świetną formę dekoracji w połączeniu z bylinami.

  Jak zrobić skalniak?

  Skalniak w ogrodzie to miejsce wyjątkowo dekoracyjne, przykuwające uwagę wieloma zróżnicowanymi roślinami umieszczonymi na pięknych skałach. Przede wszystkim należy wybrać odpowiednie miejsce na skalniak oraz dopasować gatunki roślin, by zdobiły nasz ogród przez długi czas. Skalniak powinien znajdować się w dobrze nasłonecznionym, osłoniętym od wiatru miejscu. Kolejnym ważnym czynnikiem są skały na skalniaki. Najlepiej wybierać kamienie dostępne i występujące w okolicy, dzięki czemu zyskamy naturalny efekt skalniaka pasującego do otoczenia. By utworzyć skalniak, układamy skały piętrowo, od największych do najmniejszych, podsypując je ziemią, by uzyskać stabilny efekt. Następnie przychodzi pora na wybór odpowiednich roślin. Należy wybierać rośliny na skalniaki odporne na czynniki atmosferyczne, dobrze rosnące w środowisku skalnym, dopasowane do stanowiska oraz kolorystycznie względem innych roślin. Krzewy ozdobne niskie na skalniaki należy rozmieścić uprzednio biorąc pod uwagę stopień rozrostu, umieszczając je tak, by mogły swobodnie rosnąc. Krzewy o większych rozmiarach najlepiej umieszczać wyżej, tworząc efekt piętrowy. Na początku pielęgnacja skalniaka może być bardziej wymagająca, ze względu na zakorzenienie się roślin, jednak po upływie pewnego czasu skalniak będzie pełnił funkcję dekoracyjną w ogrodzie bez praktycznie żadnej pielęgnacji.

  Zapraszamy do odwiedzenia naszej szkółki roślin, gdzie chętnie służymy pomocą w wyborze odpowiednich krzewów do ogrodu.

 • Krzewy na rabaty

  Krzewy na rabaty w ogrodzie

  Każda osoba posiadająca swój ogród wie, jak ważne jest, by ogród wyglądał spójnie, by rośliny pasowały do siebie pod względem kolorystycznym oraz jak ważne dla rośliny jest stanowisko. Jednak najbardziej problematyczne miejsca w ogrodzie to te niewielkie przestrzenie w zacienionych stanowiskach, wietrzne, często suche lub zbyt wilgotne miejsca, gdzie nie każda roślina będzie rosła tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Najlepszym rozwiązaniem będzie posadzenie gatunków roślin mało wymagających, lubiących stanowiska zacienione i odporne na wiele czynników atmosferycznych. Najlepsze rośliny na rabaty to krzewy ozdobne. Są mało wymagające, bardzo łatwe w uprawie, dużo łatwiejsze niż kwiaty ozdobne, a do tego niektóre odmiany doskonale czują się na stanowiskach zacienionych.

  Jakie rośliny na rabaty wybrać?

  Rabaty to miejsca wypełnione pięknymi krzewami, kolorowymi kwiatami i bujnymi bylinami, które stanowią formę dekoracji w ogrodzie, są ze sobą spójne i tworzą piękne kompozycje. Jednak nierzadko zdarza się miejsce w ogrodzie, które sprawia nam wiele problemów. Zazwyczaj są to miejsca zacienione o wilgotnej lub suchej glebie, miejsca z murkami lub skałami lub sąsiadujące z nawierzchnią. W takim przypadku zastanawiamy się, jakie rośliny wybrać, by pięknie wypełniły przestrzeń, pasowały do pozostałych roślin w ogrodzie, a do tego bujnie rosły w tym jakże problematycznym miejscu. Na rabaty doskonale sprawdzą się wybrane odmiany krzewów liściastych, które są mało wymagające i odporne na wiele czynników. Dostępne krzewy liściaste na rabaty w naszym sklepie internetowym to m.in:

  • Klon palmowy,
  • Jaśminowiec wonny,
  • Berberys Thunberga.

  Są to krzewy łatwe w uprawie, stanowiące formę dekoracji przez cały sezon, wiosną ciesząc oko pięknie rozwijającymi się gałązkami i kwiatami, a jesienią dekorują przestrzeń wielobarwnymi liśćmi w kolorze żółtym, pomarańczowym i czerwonym.

  Krzew na rabaty - Klon palmowy

  Rabaty to miejsca idealne na aranżacje z krzewów, drzew i kwiatów ozdobnych, które doskonale potrafią komponować się z otaczającą przestrzenią. Do jednych z wielu dostępnych krzewów możemy zaliczyć Klon palmowy. To przepiękny krzew zdecydowanie przykuwający uwagę swoim niezwykłym wyglądem. To dość spory krzew (osiąga około 4 m wysokości) z bujną koroną czerwonych liści umieszczoną na pniu. Swoim wyglądem nieco przypomina palmę. Jest szczególnie charakterystyczny ze względu na przepiękne liście, które zwrócą uwagę każdego przechodnia oraz rozweselą każdą przestrzeń. Liście mają średnicę około 5-10 cm, o okrągłym kształcie, wiosną w kolorze ciemnego brązu/czerwieni, latem zaś zmieniają swoją barwę. Klon palmowy lubi stanowiska nasłonecznione, osłonięte od wiatru. Nie ma specjalnych wymagań glebowych, wystarczy zwykła gleba ogrodowa, jednak należy pamiętać o podlewaniu, aby podłoże było zawsze lekko wilgotne. Klon jest krzewem łatwym w uprawie, nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. W okresie wiosennym należy usunąć zeschnięte gałązki, a na okres zimowy osłonić krzew włókniną w celu ochrony przed mrozem. Klon palmowy to doskonały kandydat na wypełnienie przestrzeni rabat w miejscu nasłonecznionym, doskonale będzie wyglądał w kompozycji z innymi mniejszymi krzewami oraz bylinami i kwiatami ozdobnymi. Może również zostać posadzony jako solitera w centralnym miejscu ogrodu. Swoim niesamowitym urokiem wypełni każdą przestrzeń.

  Jaśminowiec wonny

  Jaśminowiec wonny to okazały krzew o mocnych, przewieszonych pędach, bogatych w gęste, zielone liście, a w okresie wiosennym zakwita w wiele kwiatów w kolorze białym, o silnym zapachu, który z pewnością zwraca uwagę. Białe pojedyncze kwiaty z żółtym środkiem, tworzące pełne kwiatostany doskonale komponują się na tle zielonych liści. Jest to krzew wieloletni, osiągający około 3 metrów wysokości, jednak jest odporny na cięcia. Jaśminowiec wonny jest bardzo łatwy w uprawie i nie ma specjalnych wymagań. Lubi glebę żyzną, ale będzie rósł w każdej glebie ogrodowej. Przepada za stanowiskami półcienistymi. Jest to krzew, który doskonale wygląda jako pojedyncza solitera, tworząc doskonałą formę dekoracji, ale równie dobrze wypełni przestrzeń rabaty w kompozycji z innymi krzewami i drzewami liściastymi.

  Berberys Thunberga

  Jednym z najczęściej spotykanym krzewem na rabatach jest Berberys Thunberga. Krzew ten jest dostępny w naszym sklepie internetowym w wielu odmianach. Stanowi świetne wypełnienie rabat ogrodowych, jest rośliną mało wymagającą i bardzo łatwą w uprawie. Doskonale komponuje się na tle innych krzewów, drzew, bylin i kwiatów ozdobnych. To krzew o dość długich pędach i niewielkich listkach, w zależności od odmiany mogą występować w kolorze zielonym, żółtym lub czerwonym, jednak najczęściej spotykana odmiana to właśnie ta w kolorze czerwonym. Berberys Thunberga jest mocno rozgałęzionym krzewem, osiąga wysokość od 50 cm do 2 metrów, jednak dostępne są również odmiany miniaturowe. Jest krzewem mocno zbitym i gęstym, dlatego doskonale nadaje się również na żywopłoty. Lubi stanowiska nasłonecznione lub lekko zacienione, dobrze czuje się w każdego rodzaju glebie, jednak należy pamiętać, by nie była zbyt mokra, ponieważ może doprowadzić do przegnicia korzeni. Berberys Thunberga to krzew odporny na czynniki atmosferyczne, zanieczyszczenia środowiska oraz odporny na mróz. Ma wiele zastosowań, doskonale sprawdzi się w ogrodzie jako solitera, odmiany o większych rozmiarach doskonale nadają się na żywopłoty, ale równie dobrze sprawdzi się jako wypełnienie rabat w ogrodach.

  Pielęgnacja krzewów jest zależna od wymagań rośliny. Przede wszystkim najważniejsze jest, by zadbać o odpowiednie stanowisko i rodzaj gleby, a ogród będzie pięknie wyglądał przez cały sezon, jesienią zdobiąc przestrzeń kolorowymi liśćmi, a niektóre krzewy będą stanowiły formę dekoracji przez cały rok, również zimą.