Aktywne filtry

Byliny na skalniak, Kwiaty na skalniak

Spis treści:

  1. Byliny na skalniak
  2. Rośliny na skalniak - charakterystyka i zastosowanie
  3. Jakie rośliny na skalniak ?
  4. Rozchodnik łopatkowaty jako byliny na skalniaki
  5. Zawciąg nadmorski
  6. Floks wiechowaty - byliny na skalniak

Byliny na skalniak

Skalniak to niezwykle ozdobna część ogrodu, jednak by przez cały sezon stanowił formę dekoracji, najpierw trzeba włożyć w niego wiele pracy. Przede wszystkim najlepiej wybierać różne odmiany roślin, które będą kwitły na zmianę przez cały sezon. Warto również posadzić rośliny zimozielone, które będą zdobiły nasz ogród również zimą oraz będą pięknie prezentować się na tle białego śniegu. Dobrym rozwiązaniem jest również wybór roślin wieloletnich. Znaczenie ma także wysokość - na skalniak najlepiej sprawdzą się byliny okrywowe oraz byliny niskie. Odmiany różnią się między sobą pokrojem, kształtem liści, kolorem kwiatów oraz wymaganiami. Rośliny na skalniak powinny być mało wymagające, a przy tym odporne na wiele czynników zewnętrznych - w tym także na mróz i deszcz. Powinniśmy wybierać kwiaty na skalniak odporne na suszę, która często pojawia się szczególnie w okresie letnim, podczas wysokich temperatur.

Rośliny na skalniak - charakterystyka i zastosowanie

Byliny należą do roślin niezwykle odpornych na wiele czynników zewnętrznych. Potrafią dostosować się do warunków panujących w środowisku, a przy tym wypełnią każdą przestrzeń - nawet tą najbardziej problematyczną. Z tego też powodu są tak często pożądanymi roślinami do ogrodu. Kwiaty na skalniak przepięknie prezentują się w kompozycji z bylinami zielonymi oraz trawami. Wyróżniają się wielobarwnymi pąkami o ciekawych kształtach. Byliny na skalniak powinniśmy sadzić piętrowo - najwyższe gatunki najwyżej, z kolei niskie byliny i kwiaty na skalniak niżej, by stworzyć efekt spiętrzonego skalniaka. Doskonale sprawdzą się także byliny okrywowe, które wypełnią przestrzeń pomiędzy innymi roślinami.

Jakie rośliny na skalniak ? Przykłady bylin

  • Rozchodnik łopatkowaty Cape Blanco,
  • Zawciąg nadmorski Armeria maritima,
  • Floks wiechowaty, Płomyk.

Rozchodnik łopatkowaty jako byliny na skalniaki

Rozchodnik należy do roślin często spotykanych na skalniakach, ze względu na małe wymagania - co jest ogromną zaletą. Charakteryzuje się niewielkimi liśćmi w kolorze srebrnym, o pokroju łopatkowatym - stąd nazwa. W okresie zakwitania posiada drobne kwiaty w kolorze żółtym, które pięknie prezentują się na tle srebrzysto - szarych liści. Rozchodnik osiąga od 3 do 5 cm wysokości, dlatego idealnie sprawdzi się jako roślina na skalniak. Ma bardzo małe wymagania. Przede wszystkim rośnie w każdej glebie ogrodowej i nie ma specjalnych wymagań, co do stanowiska, jednak najlepiej czuje sie w miejscach nasłonecznionych i półcienistych. Dzięki temu doskonale sprawdzi się na skalniak w każdym miejscu w ogrodzie. Dodatkowo jest byliną zimozieloną, jednak nie jest całkowicie mrozoodporny i w bezśnieżne zimy wymaga okrycia.

Zawciąg nadmorski

To bylina o niesamowitym oraz rzadko spotykanym pokroju. Charakteryzuje się kulistym, zwartym pokrojem, najlepiej prezentuje się posadzona w kępach. Posiada kuliste kwiaty w kolorze fioletowym, jasno różowym lub białym ( w zależności od odmiany) umieszczone na długim pędzie. Kwiaty doskonale prezentują się na tle zielonych, długich i wąskich liści. To rodzaj bylin idealnie nadający się na skalniaki, ze względu na swą wysokość. Zawciąg swym wzrostem osiąga do 20 cm wysokości, idealnie sprawdzi się na najniższym lub na środkowym piętrze skalniaku. Cieszy się sporym zainteresowaniem ze względu na okres zakwitania - Zawciąg nadmorski kwitnie od maja do września. Roślina nie ma dużych wymagań pielęgnacyjnych. Preferuje stanowiska nasłonecznione, ale osłonięte od wiatru - świetnie będzie czuła się osłonięta przez wyższą bylinę lub kępę trawy ozdobnej. Rośnie w glebie suchej i przepuszczalnej, może rosnąć nawet w glebie piaszczystej, dzięki czemu idealnie sprawdzi się jako roślina na skalniaki. Zawciąg nadmorski jest byliną mrozoodporną, jednak w chłodniejszych rejonach podczas silnych mrozów może przemarzać, dlatego warto okryć bylinę.

Floks wiechowaty - byliny na skalniak

Floks wiechowaty to roślina często spotykana w ogrodach od wielu lat, szczególnie w ogrodach babć. Jest to idealna roślina na skalniaki, która doskonale prezentuje się w kompozycji z innymi bylinami liściastymi. Kwiaty floksa będą przepięknie wyglądały na tle pozostałych roślin. Floks należy do bylin wieloletnich, a przy tym jest bardzo łatwy w uprawie i nie potrzebuje specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Floks wiechowaty to roślina o niewielkich, zielonych liściach oraz wąskich pędach, na których znajdują się niewielkie kwiaty układające się w kulę w kolorze różowym lub fioletowym. Przepięknie wyglądają posadzone w kępie, na tle pozostałych roślin, ale także w kompozycji z innymi kwiatami na skalniak. Preferuje stanowiska nasłonecznione lub lekko zacienione i rośnie w glebie żyznej przepuszczalnej. Przepięknie prezentuje się na skalniaku, a kwiatostany doskonale znoszą cięcia, dzięki czemu można z nich stworzyć przepiękne kompozycje bukietowe. Swoje zastosowanie znajdzie nie tylko jako bylina na skalniaki, ale także przepięknie będzie wyglądał posadzony na rabatach.