Aktywne filtry

Byliny do półcienia

Spis treści:

  1. Byliny do półcienia - zastosowanie
  2. Rośliny do półcienia - rodzaje bylin
  3. Żurawka - byliny do cienia
  4. Funkia
  5. Miodunka - rośliny do cienia

Byliny do półcienia - zastosowanie

Rośliny cieniolubne należą do grupy bardzo pożądanych roślin, ze względu na to, że potrafią wypełnić pustą przestrzeń, w której inne rośliny nie mają możliwości wzrostu. Spowodowane jest to innymi wymaganiami roślin. Byliny charakteryzują się niezwykłą odpornością na czynniki zewnętrzne, takie jak mróz czy wiatr, a przy tym nie mają specjalnych wymagań i są łatwe w uprawie. Byliny do półcienia doskonale sprawdzą się pod koroną drzew i krzewów, na rabatach, przed wejściem do domu, w pobliżu oczek wodnych oraz na skalniakach. Niektóre odmiany bylin świetnie czują się posadzone w donicy, dzięki czemu mogą tworzyć formę dekoracji na balkonie lub tarasie.

Rośliny do półcienia - rodzaje bylin

Z powodu małej ilości światła, w wielu miejscach mamy trudności z posadzeniem roślin, które będą zdobić przestrzeń, a przy tym pięknie i bujnie kwitnąć przez długi okres czasu. W takim przypadku doskonale sprawdzą się byliny do półcienia i cienia. W idealny sposób wypełnią rabaty, przestrzeń między krzewami oraz pod koroną drzewa. Idealnie będą wyglądały także na skalniakach oraz w pobliżu zbiorników wodnych. W sklepie Ogrodowa Galeria dostępnych jest wiele odmian bylin. Najczęściej wybierane, rosnące w półcieniu to:

  • Żurawka,
  • Funkia,
  • Miodunka.

Żurawka - byliny do cienia

Żurawka jest byliną charakterystyczną szczególnie ze względu na liście, ale także niewielkie kwiatostany. Jest rośliną niewielką, osiągającą do 40-50 cm wysokości i rośnie w kępach. Posiada liście w kolorze żółtym, bordowym i zielonym, w zależności od odmiany oraz kwiaty w kolorze różowym, czerwonym lub białym. Preferuje stanowiska półcieniste lub cieniste i jest rośliną łatwą w uprawie, nie ma specjalnych wymagań pielęgnacyjnych. Jest częściowo mrozoodporna, jednak podczas występowania silnych mrozów należy okryć Żurawkę, by zapobiec przemarznięciu.

Funkia

Funkia jest to bylina niezwykle odporna na wiele czynników, przy czym nie wymaga praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych i stanowi formę dekoracji przez długi czas. Doskonale sprawdzi się do wypełnienia przestrzeni pomiędzy krzewami, pod drzewami. Świetnie będzie rosła w pobliżu oczek wodnych a także na rabatach. Cechą charakterystyczną Funkii są sporych rozmiarów liście, które doskonale prezentują się posadzone w kępie. Idealnie komponują się z pozostałymi roślinami w ogrodzie. Funkia rośnie w glebie wilgotnej, żyznej i próchniczej, na stanowiskach półcienistych. Jednak w zależności od odmiany ponieważ Funkie o jasnych liściach preferują stanowiska nasłonecznione.

Miodunka - rośliny do cienia

Bylina doskonale prezentująca się w kępie, charakteryzuje się gęstymi, niewielkimi liśćmi w kolorze ciemnozielonym, które stanowią tło dla niebiesko- fioletowych kwiatów. Kwiaty Miodunki przybierają kształt dzwoneczków. Miodunka przez wielu może być kojarzona jako bylina często spotykana w ogrodach u babci - posiada właściwości lecznicze. Jest bardzo łatwa w uprawie. Rośnie w kępie i tak też się najlepiej prezentuje. Wypełni każdą, nawet najbardziej problematyczną przestrzeń w ogrodzie. Swoje zastosowanie znajdzie posadzona na rabatach, w przestrzeni między krzewami i drzewami, w pobliżu oczek wodnych oraz na skalniakach.