Aktywne filtry

Drzewa na solitery

Spis treści:

  1. Soliter w ogrodzie
  2. Drzewa na solitery
  3. Klon zwyczajny Globosum jako dekoracja w ogrodzie
  4. Surmia Catalpa Nana
  5. Migdałowiec trójklapowy
  6. Głóg pośredni - soliter do ogrodu

Soliter w ogrodzie

Drzewa soliterowe pełnią główną formę dekoracji w ogrodzie, najczęściej możemy spotkać je posadzone w centralnym punkcie ogrodu lub w części frontowej. Soliter to drzewo wyróżniające się na tle pozostałych roślin pokrojem, dekoracyjnym kształtem i kolorem liści oraz pięknie prezentującymi się kwiatami. Najczęściej wybierane rośliny na solitery to drzewa, rzadziej krzewy i byliny ogrodowe. Roślina rosnąca w centralnym punkcie ogrodu powinna nie tylko pełnić doskonałą funkcję ozdoby, ale także być odporna na mróz, suszę oraz silny wiatr. Najczęściej są to drzewa mało wymagające, które nie potrzebują specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Drzewa na solitery

Solitery to drzewa charakteryzujące się swym wyglądem, wyróżniające się na tle pozostałych roślin niezwykłym wyglądem, wzrostem oraz dekoracyjnym kształtem liści lub pięknymi kwiatami. Solitery doskonale sprawdzą się zarówno w miejscu o sporych rozmiarach, jak i w niewielkim ogrodzie. Do najczęściej spotykanych drzew soliterowych możemy zaliczyć:

  • Klon zwyczajny Globosum,
  • Surmię Catalpa Nana,
  • Migdałowiec trójklapowy,
  • Głóg pośredni Pauls Scarlet.

Klon zwyczajny Globosum jako dekoracja w ogrodzie

Klon jest to niezwykle dekoracyjne drzewo z koroną o kulistym pokroju umieszczoną na grubym pniu. korona posiada liczne pędy bogate w zielone liście, które w okresie jesiennym zmieniają swą barwę na kolor żółto - pomarańczowy. Jest to roślina odporna na zanieczyszczenia miejskie, na suszę oraz mróz, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w naszym klimacie. Jest to drzewo mało wymagające, rośnie na stanowiskach lekko nasłonecznionych lub całkowicie zacienionych, nie ma specjalnych wymagań glebowych, rośnie w glebie żyznej, wilgotnej. Swój charakterystyczny kształt korony zawdzięcza swej naturze, dzięki czemu nie wymaga formowania. Klon znajdzie zastosowanie posadzony pojedynczo, jako solitera. Doskonale sprawdzi się w parkach,ogrodach miejskich.

Surmia Catalpa Nana

Surmia jest to niewysokie, wolno rosnące drzewo doskonale sprawdzające się jako soliter. Posadzone w centralnym punkcie będzie tworzyć świetną formę dekoracji oraz będzie idealnie prezentować się na tle pozostałych roślin. Surmia Nana to drzewo charakteryzujące się gęstą koroną o pokroju kulistym, na grubym pniu. Drzewo bogate w liczne liście w kształcie serca, w kolorze zielonym. Jest bardzo łatwe w uprawie i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Preferuje stanowiska nasłonecznione lub półcieniste, osłonięte od wiatru. Surmia nie ma specjalnych wymagań glebowych, rośnie w glebie żyznej. Dojrzałe drzewo jest odporne na mróz, jednak młode drzewka należy okryć włókniną, by zabezpieczyć przed przemarznięciem. To drzewo liściaste ozdobne, doskonale prezentujące się na trawniku lub we frontowej części ogrodu. Sprawdzi się również przed wejściem do domu, tworząc formę dekoracji, a także w parkach i ogrodach miejskich.

Migdałowiec trójklapowy

Migdałowiec trójklapowy to przepiękna dekoracja, która idealnie ozdabia każdy ogród. To idealne drzewo na soliter, charakteryzujące się oryginalnym wyglądem kwiatów, które zakwitają jeszcze przed pojawieniem się liści, co tworzy niesamowity efekt dekoracyjny. W okresie wiosennym posiada liczne kwiaty w kolorze różowym, które idealnie prezentują się na tle pozostałych roślin, następnie zmieniają swą barwę na białą. Migdałowiec dorasta do około 3 metrów wysokości, jest rośliną łatwą w uprawie i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Preferuje stanowiska nasłonecznione, niezbyt dobrze znosi ostre zimy, dlatego powinniśmy zabezpieczyć drzewo przed przemarznięciem podczas ostrej zimy. Rosną w glebie żyznej, przepuszczalnej i dość wilgotnej. Migdałowiec trójklapowy to drzewo, które wymaga nawożenia, co pozytywnie wpływa na lepsze i bardziej obfite kwitnienie. Doskonale sprawdzi się jako soliter w centralnym punkcie, zdobiąc ogród swym przepięknym wyglądem oraz niepowtarzalnymi kwiatami. Może być również posadzony przed wejściem do domu, w parku lub w ogrodach miejskich.

Głóg pośredni - soliter do ogrodu

Solitery w ogrodzie powinny wyróżniać się na tle pozostałych roślin oraz przykuwać uwagę ze względu na pokrój, wzrost i niepowtarzalny wygląd. Do tego rodzaju drzew możemy zaliczyć Głóg pośredni. To niewielkie drzewo liściaste o kulistej koronie, bogate w liczne, dekoracyjne kwiaty. Posiada kwiaty o barwie czerwonej, które doskonale prezentują się na tle zielonych liści. Swym wzrostem osiąga nawet do 6 metrów wysokości. Jest drzewem mało wymagającym, odpornym na zanieczyszczenia powietrza, na mróz oraz suszę. Preferuje stanowiska nasłonecznione i nie ma specjalnych wymagań glebowych - rośnie w każdej glebie ogrodowej. Jest drzewem niezwykle charakterystycznym ze względu na wygląd, dlatego idealnie nadaje się na soliter. Jest odporne na wiele czynników zewnętrznych, dzięki czemu sprawdzi się jako nasadzenia w parku lub ogrodzie miejskim.