Aktywne filtry

Solitery

Spis treści:

  1. Solitery do ogrodu
  2. Jakie drzewa na solitery?
  3. Soliter do ogrodu - Świerk kłujący
  4. Jałowiec pospolity
  5. Cis pospolity

Solitery do ogrodu

Drzewa i rośliny soliterowe to krzewy rosnące pojedynczo w centralnym punkcie w ogrodzie. Najczęściej solitery to drzewa przykuwające uwagę ze względu na charakterystyczny wygląd. Drzewo może wyróżniać się ciekawym kształtem, niepowtarzalnym kolorem lub kształtem i wielkością liści. Najczęściej solitery umieszczane są w najbardziej widocznym punkcie ogrodu. Dostępnych jest wiele odmian drzew i krzewów soliterowych, które doskonale sprawdzą się w każdym ogrodzie. Solitery występują w wielu odmianach, różnią się między sobą m.in. wzrostem, np. dostępne są drzewa o sporych rozmiarach, jak i odmiany karłowate, które doskonale sprawdzą się w ogrodzie o małych rozmiarach. Charakteryzują się również koroną, kształtem czy barwą ulistnienia.

Jakie drzewa na solitery?

Obecnie dostępnych jest wiele drzew i krzewów, które doskonale nadają się na solitery, do posadzenia w centralnym punkcie przed domem, jednak niektóre gatunki należą do jednych z najczęściej spotykanych. Przed wyborem drzewa lub krzewu do ogrodu należy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych czynników. Przede wszystkim, jeśli zależy nam, by roślina rosła pięknie przez długi czas, należy odpowiednio dopasować roślinę pod względem wymagań. Ważne jest odpowiednie stanowisko i rodzaj gleby. Wiele drzew jest mrozoodpornych i zimozielonych, dlatego nie potrzebują okrycia podczas niskich temperatur, dzięki czemu stanowią formę dekoracji przez cały rok. Do najczęściej wybieranych soliterów należą:

  • Świerk kłujący,
  • Jałowiec pospolity,
  • Cis pospolity.

Są to drzewa iglaste łatwo dostępne i często spotykane w wielu ogrodach, a do tego są bardzo łatwe w uprawie i nie mają praktycznie żadnych wymagań pielęgnacyjnych.

Soliter do ogrodu - Świerk kłujący

Świerk kłujący należy do grupy roślin bardzo dekoracyjnych, dlatego doskonale sprawdzi się w roli solitery. Charakteryzuje się stożkowatym, wąskim ulistnieniem, o srebrzysto-niebieskich pędach z krótkimi igłami. Jest to krzew bardzo odporny na wiele czynników atmosferycznych oraz na zanieczyszczenia środowiska. Świerk kłujący jest również odporny na suszę i mróz, dlatego będzie idealny dla osób zapracowanych. Preferuje stanowiska nasłonecznione lub lekko zacienione, a w miejscach cienistych straci swą piękną barwę. Nie ma specjalnych wymagań glebowych, rośnie w każdej glebie ogrodowej, także w glebach piaszczystych i suchych. Doskonale sprawdzi się jako soliter i będzie stanowił formę dekoracji przez długi czas.

Jałowiec pospolity

Do mało wymagających, lecz przykuwających uwagę swym wyglądem drzew możemy zaliczyć Jałowca pospolitego. Charakteryzuje się lekko stożkowatym pokrojem, jednak dostępne są także odmiany o bardziej rozłożystych pędach bogatych w wiele igieł w intensywnie zielonym kolorze. To kolejne drzewo o małych wymaganiach, które świetnie sprawdzi się posadzone w centralnym punkcie w ogrodzie. Jałowiec pospolity nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, rośnie na stanowiskach nasłonecznionych, w glebie suchej. Jest odporny na szkodniki, choroby oraz zanieczyszczenia miejskie, dlatego świetnie sprawdzi się również w mieście. Jest to krzew mrozoodporny i zimozielony, dzięki czemu będzie stanowił formę dekoracji przez cały rok. Swoje zastosowanie znajdzie w każdym ogrodzie, w parkach oraz w przestrzeni miejskiej.

Cis pospolity

Cis pospolity jest krzewem długowiecznym i zimozielonym, charakteryzuje się stożkowatym pokrojem o wielu drobnych igłach w kolorze zielonym. Jest krzewem mrozoodpornym, odpornym na wiele czynników zewnętrznych. Jest bardzo łatwy w uprawie i nie ma praktycznie żadnych wymagań. Rośnie w glebie żyznej, lekko wilgotnej, na stanowisku nasłonecznionym, ale dobrze czuje się również w cieniu. Jest to drzewo, które dobrze znosi cięcia. Doskonale sprawdzi się jako soliter do ogrodów, ale równie dobrze będzie wyglądał w kompozycji z innymi drzewami i krzewami. Może stanowić tło dla mniejszych roślin.

Wiele gatunków soliterów jest bardzo łatwych w uprawie i nie ma praktycznie żadnych wymagań, jednak zawsze przed wyborem rośliny należy odpowiednio ją dopasować względem wymagań i warunków panujących w danych środowisku.