Aktywne filtry

Drzewa naturalistyczne

Spis treści:

  1. Drzewa liściaste w ogrodzie naturalistycznym
  2. Drzewa naturalistyczne - rodzaje drzew do ogrodu
  3. Brzoza brodawkowata Youngii
  4. Buk pospolity Purpurea Pendula
  5. Jesion pensylwański Crispa
  6. Ogród naturalistyczny - pielęgnacja drzew

Drzewa liściaste w ogrodzie naturalistycznym

Ogród naturalistyczny to miejsce sprzyjające odpoczynkowi, gdzie króluje natura. To również miejsce, które idealnie komponuje się z otaczającym krajobrazem, a dodatkowo nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. To przestrzeń, gdzie rosną bardzo proste gatunki roślin, wyglądające, jakby znajdowały się tam od zawsze. Z pewnością nie powinny znajdować się tam rośliny egzotyczne oraz rośliny wyróżniające się swym wyglądem na tle pozostałych roślin w okolicy. Cechą charakterystyczną ogrodu naturalistycznego jest również brak ogrodzenia lub ogrodzenie pasującego do otoczenia - drewniany płot lub murek z kamienia. Najlepiej sprawdzą się rośliny nie wymagające wielu zabiegów pielęgnacyjnych, w połączeniu z drzewami i krzewami będą tworzyły idealną przestrzeń do odpoczynku.

Drzewa naturalistyczne - rodzaje drzew do ogrodu

Do ogrodów naturalistycznych należy wybierać rośliny doskonale pasujące do otoczenia, podobne do tych, które rosną w okolicy. Idealnie sprawdzą się byliny oraz pnącza, kwiaty nie wymagające specjalnej pielęgnacji, oraz różne rodzaje drzew takie jak Dąb, Buk, Jesion, Lipa, Brzoza czy grab. Będą pełnić doskonałą formę dekoracji przez cały rok. Wiosną będą zachwycać kwitnącymi kwiatami, zaś jesienią będą zdobić przestrzeń wielobarwnymi liśćmi.

Brzoza brodawkowata Youngii

W ogrodach naturalistycznych często spotkać możemy Brzozę, która charakteryzuje się dekoracyjną koroną o płaczącym pokroju, bogatą w zielone liście, które w okresie jesiennym zmieniają swą barwę na pomarańczową. Kora pnia w kolorze białym doskonale prezentuje się na tle innych roślin. Jest to drzewo łatwe w uprawie, nie wymagające wielu zabiegów pielęgnacyjnych, dlatego świetnie sprawdzi się w ogrodzie naturalistycznym. Preferuje stanowiska nasłonecznione, jednak nie ma specjalnych wymagań glebowych - rośnie w każdej glebie ogrodowej, radzi sobie również w glebie piaszczystej. Brzoza jest drzewem mrozoodpornym, odpornym na zanieczyszczenia środowiska oraz na suszę. Jest to drzewo doskonale sprawdzające się w stylu naturalistycznym - świetnie będzie prezentować się jako solitera na trawniku, może rosnąć również w pobliżu zbiorników wodnych, w parkach i ogrodach miejskich.

Buk pospolity Purpurea Pendula

Buk pospolity to drzewo o płaczącej koronie, swoim wyglądem przypominające parasol. W ogrodzie charakteryzuje się liśćmi w kolorze ciemnoczerwonym, które w okresie jesiennym zmieniają swą barwę na odcień ciemnobrązowy. Swoją wysokością osiąga 3-5 metrów wysokości, jest to drzewo łatwe w uprawie i nie wymagające praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Preferuje stanowiska nasłonecznione lub lekko zacienione, rośnie w glebie żyznej lekko wilgotnej. Buk niezbyt dobrze znosi suszę - w okresie letnim powinniśmy zapewnić odpowiednie nawodnienie. Jest drzewo mrozoodporne, idealnie pasujące do ogrodu naturalistycznego, wyróżniające się na swym kolorem liści na tle pozostałych roślin.

Jesion pensylwański Crispa

Jesion pensylwański to drzewo o lekko kulistej koronie, które po kilku latach zmienia swój kształt przypominający lekko wydłużoną koronę. Korona bogata jest w liczne pędy, które posiadają wiele liści w kolorze zielonym - jesienią zmieniają swą barwę na żółto-pomarańczową i wcześnie opadają. Jesion jest drzewem mało wymagającym, preferuje stanowiska nasłonecznione lub półcieniste, rośnie w każdej glebie ogrodowej. Jest odporny na mróz oraz zanieczyszczenia środowiska, dlatego sprawdzi się również do ogrodów miejskich.

Ogród naturalistyczny - pielęgnacja drzew

Rośliny w ogrodzie powinny być dopasowane do roślin znajdujących się w ogrodzie, które nie wymagają zabiegów pielęgnacyjnych oraz nie mają specjalnych wymagań, a będą rosły bujnie przez długi okres czasu, zdobiąc naszą przestrzeń naturalnym pokrojem. Drzewo naturalistyczne nie wymaga regularnego przycinania, podlewania ani nawożenia, potrafi dopasować się do warunków panujących w ogrodzie. Również trawa w ogrodzie może być nieco wyższa - nie trzeba jej regularnie kosić. Dzięki czemu nadaje bardzo naturalny charakter. Ogród naturalistyczny to miejsce doskonale nadające się na relaks, z dala od zgiełku miasta, pasujące to otoczenia, by móc cieszyć się spokojem oraz naturą.

Zachęcamy do zapoznania się z pozostałą ofertą roślin dostępną w sklepie Ogrodowa Galeria. Zapraszamy również do odwiedzenia naszej szkółki roślin, gdzie chętnie służymy pomocą w wyborze roślin idealnie pasujących do warunków panujących w ogrodzie.