Aktywne filtry

Krzewy zimozielone

Spis treści:

  1. Krzewy zimozielone
  2. Krzewy liściaste zimozielone
  3. Krzewy zimozielone iglaste
  4. Niskie krzewy zimozielone
  5. Pielęgnacja krzewów zimozielonych

Krzewy zimozielone

Sporym zainteresowaniem wśród krzewów i roślin ozdobnych cieszą się krzewy zimozielone, które stanowią formę dekoracji przez cały rok, także w okresie zimowym. Ten rodzaj krzewów sprawdzi się do każdego ogrodu, a także idealnie nadaje się do umieszczenia na balkonie lub tarasie. W okresie wiosennym i letnim przykuwają uwagę głęboką zielenią oraz stanowią tło dla innych kwiatów i roślin ozdobnych, a w okresie zimowym przyprószone białymi płatkami śniegu nadają nowego uroku oraz rozweselają przestrzeń zielenią połączoną z białym śniegiem. Mogą także być alternatywą dla sztucznych choinek. Krzewy przyozdobione w lampki choinkowe sprawią, że ogród będzie wyglądał bajecznie w okresie świąt Bożego Narodzenia. Krzewy zimozielone są bardzo łatwe w uprawie, nie wymagają praktycznie żadnej pielęgnacji oraz idealnie komponują się w zestawieniu z innymi krzewami, drzewami i roślinami ozdobnymi.

Krzewy liściaste zimozielone

Krzewy zimozielone sprawiają, że nasz ogród wygląda atrakcyjnie przez cały rok, także w okresie zimowym, a zielone liście pokryte płatkami śniegu wyglądają bardzo efektownie, ożywiając nasz ogród. Rośliny zimozielone charakteryzują się tym, że nie zrzucają liści w okresie jesiennym, tylko przez cały rok zdobią nasz ogród gęstym ulistnieniem. Jednym z najpopularniejszych krzewów liściastych zimozielonych jest Trzmielina Fortunea. Występuje w wielu odmianach, które różnią się zabarwieniem liści. Najlepiej czuje się na stanowiskach osłoniętych przed wiatrem, rośnie w glebach wilgotnych i żyznych, jest podatny na cięcia, dzięki czemu możemy uformować różne kształty. Charakteryzuje się sporą ilością drobnych listków w kolorze zielonym, z nieco jaśniejszymi plamkami, jednak mogą występować w innych barwach, w zależności od odmiany. Często wybieranym krzewem liściastym zimozielonym jest Irga, która charakteryzuje się formą płożącą, okrywową. Swoim wyglądem nieco przypomina Trzmielinę, w okresie wiosenno - letnim zakwita w drobne kwiaty. Wymaga stanowisk nasłonecznionych lub półcienistych, jest całkowicie mrozoodporna. Krzewy liściaste będą idealnie komponowały się z iglakami zimozielonymi.

Krzewy zimozielone iglaste

Do ogrodów oraz na balkon lub taras świetnie sprawdzą się iglaki zimozielone stanowiące formę dekoracji przez cały rok. W okresie zimowym, pokryte białym śniegiem będą nadawać nowego uroku w ogrodzie. Iglaki występują w wielu gatunkach. Do ogrodów o mniejszych rozmiarach świetnie sprawdzą się krzewy niskopienne iglaste lub krzewy o pokroju kolumnowym. Iglaki zimozielone możemy także wykorzystać w formie żywopłotu, jako tło dla innych roślin, ale także jako osłona przed sąsiadami. Iglaki zimozielone są bardzo łatwe w uprawie, nie wymagają praktycznie żadnej pielęgnacji. Są całkowicie odporne na mróz, dlatego nie musimy okrywać ich włókniną w okresie jesienno - zimowym. Jednym z często wybieranych iglaków zimozielonych jest Jałowiec, który występuje w wielu odmianach, idealnie komponuje się zieloną barwą na tle białego śniegu. Jałowiec rozesłany ma płożącą formę, swoim wyglądem przypomina niewielką poduchę w kolorze zielonym. Świetnie sprawdzi się w ogrodzie, a także przed wejściem do domu.

Niskie krzewy zimozielone

Krzewy ozdobne niskie zimozielone idealnie nadają się do ogrodów o niewielkich rozmiarach, do posadzenia w donicy na taras lub balkon, a także do większych ogrodów, gdzie doskonale będą komponować się na tle większych krzewów i drzew ozdobnych. Do najczęściej wybieranych krzewów zimozielonych możemy zaliczyć Lawendę wąskolistną, która swoją wysokością nie przekracza 50 cm. Charakteryzuje się wąskimi listkami o szarozielonym kolorze, a w okresie lata zakwita na fioletowy kolor. Kwiaty w fioletowym kolorze pięknie komponują się na tle zielonych krzewów, najlepiej wyglądają posadzone w kępie. Odstrasza komary, co jest ogromną zaletą. Niektóre gatunki Lawendy mogą przemarznąć na ostrych mrozach, jednak większość odmian jest już odporna na zimno.

Krzewy ozdobne zimozielone to także rośliny płożące, do których należy Irga płożąca. Swoim wyglądem przypomina pełzającą roślinę, maksymalnie osiąga do 15 cm wysokości, jest to roślina zadarniająca i potrafi rozrastać się na szeroką przestrzeń. Charakteryzuje się wieloma drobnymi listkami w kolorze zielonym, a w okresie zimowym wzbogaca się w czerwone owoce, wyglądem przypominające czerwone koraliki. W okresie wiosennym Irga zakwita w drobne kwiaty koloru białego, które idealnie komponują się z ciemnozielonymi listkami.

Pielęgnacja krzewów zimozielonych

Krzew zimozielony charakteryzuje się zieloną barwą nie tylko podczas sezonu, ale także w okresie zimowym. Nadaje otoczeniu nowego charakteru. Kiedy inne rośliny zostały przykryte pod warstwą śniegu lub liście opadły z drzew, krzew zimozielony zdobi przestrzeń swoim głęboko zielonym kolorem. Ten rodzaj krzewów także zrzuca swoje liście, jednak dopiero w okresie wiosennym, w sposób, który nie rzuca się w oczy.

Krzew zimozielony nie wymaga specjalnej pielęgnacji, jednak należy pamiętać o odpowiedniej porze zasadzania tego typu roślin. Najlepiej krzewy sadzić wiosną, aby zdążyły się ukorzenić do zimy. W ich uprawie najważniejsze jest odpowiednie dopasowanie stanowiska do wymagań rośliny. Najlepiej sadzić je w miejscach osłoniętych od mroźnego wiatru oraz ostrego słońca, by w okresie zimy nie doprowadzić do suszy fizjologicznej. Dla niektórych krzewów warstwa śniegu stanowi ochronę przed promieniami słonecznymi, dlatego w czasie odwilży nie należy go strzepywać. W przypadku, gdy na krzewach zbiera się gruba warstwa śniegu, będzie konieczne otrzepanie rośliny, ponieważ pod wpływem ciężaru śnieg mógłby doprowadzić do połamania gałązek. Krzew zimozielony jest bardzo łatwy w uprawie i większość gatunków nie wymaga specjalnej pielęgnacji.