Aktywne filtry

Krzewy na balkon

Spis treści:

  1. Krzewy ozdobne balkonowe
  2. Jakie rośliny na balkon?
  3. Krzewy na balkon o ozdobnych kwiatach
  4. Krzewy na balkon o ozdobnych liściach
  5. Krzewy balkonowe - pielęgnacja
  6. Rośliny balkonowe - charakterystyka

Krzewy ozdobne balkonowe

Krzewy i drzewka ozdobne możemy sadzić nie tylko w ogrodach, ale również mogą stanowić świetną formę dekoracji na balkonie i tarasie. W tym przypadku doskonale sprawdzą się rośliny na balkon rosnące w donicach, wieloletnie, które będą cieszyć oko nasze i sąsiadów. Wiele gatunków roślin balkonowych jest odporne na działanie czynników miejskich, takich jak smog czy kurz oraz na działanie czynników atmosferycznych. Rośliny balkonowe zazwyczaj nie wymagają specjalnej pielęgnacji, jednak niektóre gatunki potrzebują okrycia na okres zimowy lub przechowania w cieplejszych pomieszczeniach. Warto wybierać rośliny na taras zimozielone, które będą zdobić przestrzeń przez cały sezon, także podczas zimy. Całoroczne rośliny na balkon sadzone w pojemnikach doskonale wypełniają przestrzeń i stanowią formę dekoracji.

Jakie rośliny na balkon?

Wiele osób urządzających mieszkania zastanawia się, jakie rośliny na balkon będą odpowiednie, by nie wymagały specjalnej pielęgnacji i cieszyły oko przez długie lata. Najlepiej sprawdzą się krzewy na balkon o niewielkich rozmiarach, np. krzewy miniaturowe, które nie będą zajmowały wiele miejsca, a będą idealnie zdobiły przestrzeń. Iglaki na balkon lub taras będą idealnie komponowały się z innymi roślinami na balkonie lub będą stanowiły formę dekoracji pojedynczo, jako solitery. Tuje na tarasie wyglądają bardzo efektownie. Dodatkowo w okresie świąt Bożego Narodzenia możemy przyozdobić drzewko lampkami, aby stanowiło formę dekoracji choinkowej. Na taras lub balkon idealnie sprawdzi się Irga, która jest krzewem zimozielonym, jest bardzo łatwa w uprawie, występuje w wielu gatunkach, jednak najlepiej sprawdzi się Irga o pokroju kulistym.

Krzewy na balkon o ozdobnych kwiatach

Świetnie sprawdzą się również krzewy do donic ozdobne w kwiaty. Przez cały sezon będą zdobić przestrzeń głębokim, zielonym kolorem, a w okresie wiosennym, podczas zakwitania dodatkowo będą cieszyły oko bujnymi kwiatami roznosząc woń kwiatowego zapachu. Jeśli jesteśmy posiadaczami balkonu lub tarasu o większych rozmiarach możemy wybrać kilka gatunków krzewów, różniących się czasem zakwitania. Jedne krzewy będą zakwitały w okresie wiosennym, inne zaś w okresie letnio - jesiennym. Warto również wybrać tuje na balkon zimozielone, które w okresie zimowym przyprószone białych puchem będą dodatkowo zdobić balkon lub taras. Dzięki temu zapewnimy sobie pięknie wyglądającą przestrzeń przez cały rok.

Krzewy na balkon o ozdobnych liściach

Warto również wziąć pod uwagę drzewka na balkon całoroczne o ozdobnych liściach. W okresie zakwitania będą cieszyć oko bujną koroną liści o różnych kształtach i barwach, szczególnie w okresie jesiennym, kiedy liście przybierają barwy od pomarańczowego po głęboką czerwień. Krzewy liściaste możemy połączyć w kompozycji z innymi roślinami, np. kwiatami lub bylinami. Kwiaty balkonowe wieloletnie będą idealnie zdobiły przestrzeń w połączeniu z krzewami liściastymi, tworząc piękne kompozycje kwiatowe. Świetnie sprawdzi się Ostrokrzew, który będzie zdobił nasz taras lub przestrzeń balkonu charakterystycznymi liśćmi i owocami w kolorze czerwonym. Dodatkowo jest to symbol świąt Bożego Narodzenia, dlatego może zastąpić choinkę lub po prostu stanowić formę ozdoby świątecznej. Warto wziąć również pod uwagę Trzmielinę, która co prawda wymaga przechowania w ciepłym pomieszczeniu w okresie zimowym, jednak jest miniaturowym krzewem o pięknych, drobnych, zielonych liściach z jasnymi plamkami.

Krzewy balkonowe - pielęgnacja

Wybierając drzewa na balkon należy wziąć pod uwagę przede wszystkim stanowisko i jego stopień nasłonecznienia. Jeśli na balkonie lub tarasie przez większą część dnia świeci słońce powinniśmy wybrać te rośliny, które najlepiej czują się na stanowiskach nasłonecznionych.

Krzewy na balkon nie są bardzo wymagające, najczęściej wybierane są te rodzaje, które nie potrzebują szczególnej pielęgnacji i są łatwe w prawie. Jednak niektóre gatunki potrzebują odpowiedniego nawożenia oraz regularnego podlewania. Jeśli krzew nie jest odporny na mróz, powinniśmy go okryć włókniną lub przechować w ciepłym pomieszczeniu na okres jesienno - zimowy.

Podczas uprawy roślin na balkonie należy pamiętać, że niektóre odmiany krzewów potrzebują regularnego przycinania. Przycinanie krzewów wpływa pozytywnie na zagęszczenie rośliny, a do tego możemy formować krzew na różne kształty. Do przycinania krzewów i drzew ważny jest dobór odpowiednich narzędzi. Cienkie gałązki będziemy przycinać niewielkim sekatorem, jednak do tych o większych rozmiarach powinniśmy użyć specjalnej piły mechanicznej, odpowiednio przystosowanej do cięcia krzewów.

Rośliny balkonowe - charakterystyka

Krzewy na balkon lub taras nie różnią się szczególnie od innych roślin uprawnych w ogrodzie, jednak niektóre gatunki są bardziej odporne na działanie czynników miejskich oraz muszą być przystosowane do sadzenia w pojemnikach. Rośliny na balkon, w tym krzewy lub drzewka balkonowe różnią się od roślin ogrodowych przede wszystkim rozmiarem. Na balkonie nie posadzimy w donicy iglaka, który może przybrać rozmiar nawet do kilku metrów. Wybierzemy krzew miniaturowy, który będzie stanowił idealną formę dekoracji na balkonie lub tarasie. Podczas uprawy krzewów najważniejszy jest odpowiedni wybór rośliny do warunków panujących w miejscu, w którym dany krzew chcemy umieścić. Odpowiednie miejsce oraz pielęgnacja sprawią, że będziemy cieszyć się pięknie rosnącą rośliną przez długi czas.

Zachęcamy do zapoznania się z szerokim asortymentem dostępnym w naszym sklepie internetowym.