- Chwileczkę, jeszcze rosnę :-)
- Chwileczkę, jeszcze rosnę :-)
- Chwileczkę, jeszcze rosnę :-)
- Chwileczkę, jeszcze rosnę :-)
- Chwileczkę, jeszcze rosnę :-)
- Chwileczkę, jeszcze rosnę :-)
- Chwileczkę, jeszcze rosnę :-)
Ogród naturalistyczny
Krzewy liściaste w ogrodzie naturalistycznym
Ogród naturalistyczny charakteryzuje się bardzo naturalnym, lekko dzikim wyglądem, przypomina ogród, w którego aranżacji nie było działania człowieka. Rośliny w ogrodzie pasują do pozostałych roślin w okolicy. Wysokie drzewa o grubych pniach, gęsta trawa oraz byliny nierównomiernie posadzone, a do tego niewielkie ruiny murków i staw lub oczko wodne. To wszystko znajduje się w ogrodzie naturalistycznym, który dodatkowo najczęściej nie posiada ogrodzenia, lub ma ogrodzenie w formie żywopłotu lub innych gęsto posadzonych roślin. Najlepszym miejscem na urządzenie ogrodu naturalistycznego będą okolice wiejskie, przedmieścia lub działki mieszczące się w okolicy, w której nie było dużego działania człowieka.
Ogród naturalistyczny - rodzaje krzewów liściastych
W ogrodzie naturalistycznym powinny znajdować się rośliny najlepiej komponujące się z okolicą, pasujące do terenów znajdujących się w pobliżu oraz takie, które nie wymagają zbyt częstej pielęgnacji. Jeśli nasza działka znajduje się na polanie otoczonej lasem, w ogrodzie powinny znajdować się drzewa oraz trawy i byliny podobne do tych, które znajdują się w najbliższej okolicy. Jeśli w pobliżu znajdują się łąki bogate w polne kwiaty, podobne rośliny powinny zdobić nasz ogród. Dużą zaletą ogrodu naturalistycznego jest brak specjalnych wymagań w uprawie roślin, ogród wygląda pięknie przez cały rok oraz stanowi idealnie miejsce do wypoczynku od zgiełku miasta.
Trzmielina Fortunea
Trzmielina Fortunea to krzew bardzo uniwersalny, sprawdzi się zarówno w ogrodach, w okolicy obok domu, na balkonie, ale również idealnie nadaje się do ogrodu naturalistycznego. Jest to krzew wyglądem przypominający pnącze, charakteryzuje się gęstym ulistnieniem w kolorze zielonym, będzie idealnie pasować w okolicy murków, porastając ruiny lub tworząc naturalne zadaszenie na rabatach i altanach. Charakteryzuje się niewielkimi liśćmi o różnych kształtach i rozmiarach, najczęściej są owalne lub okrągłe, jednak w zależności od odmiany, liście mogą przybierać kolor zielony z jaśniejszym środkiem, mogą być całe zielone lub idące w kierunku czerwieni. W okresie zimowym liście przybierają kolor brązowego, czerwonego. Uprawa tego krzewu jest bardzo łatwa, ze względu na to, że jest to roślina bardzo uniwersalna. Rośnie w praktycznie każdego rodzaju glebie, lubi także podłoże wilgotne. Jedynym wymaganiem rośliny jest ochrona przed mrozem w okresie zimowym, w celu zabezpieczenia przed przemarznięciem. Idealnie nadaje się do ogrodu naturalistycznego, ponieważ będzie świetnie komponować się z otoczeniem oraz pozostałymi roślinami w ogrodzie, a do tego nie wymaga praktycznie żadnej pielęgnacji.
Dereń rozłogowy
Dereń jest rośliną dobrze sprawdzającą się w ogrodach o pięknie rozmieszczonych krzewach, ale również nadaje się do ogrodów naturalistycznych. Osiąga wysokość do około 2 metrów, potrafi się szeroko rozrastać, wiele pędów pokłada się na ziemi, gdzie potrafią się ukorzenić. Jest rośliną zimozieloną, bogatą w gęste kwiaty w kolorze zielonym, które pięknie komponują się na tle białego śniegu w okresie zimowym. Posiada również niewielkie kwiaty w kolorze biało - kremowym, które pojawiają się na przełomie maja i czerwca. Dereń rozłogowy jest krzewem wybieranym do wielu ogrodów i parków, ze względu na właściwości dekoracyjne oraz na niewielkie wymagania. Lubi stanowiska nasłonecznione lub półcieniste, dobrze rośnie w każdego rodzaju glebie, również na terenach wilgotnych, lekko podmokłych. Może służyć jako żywopłot, jako kompozycja wśród innych krzewów i drzew ozdobnych. Idealnie nadaje się jako zieleń w ogrodach naturalistycznych ze względu na szeroką gamę możliwości, może zostać posadzony jako żywopłot, jako solitera lub kompozycja z innymi krzewami, może również stanowić formę dekoracji w pobliżu oczka wodnego. Ogromną zaletą jest to, że nie ma specjalnych wymagań, co do pielęgnacji.
Kalina japońska
Kalina japońska to krzew przyciągający uwagę ze względu na piętrowe ułożenie gałęzi bogatych w piękne kwiatostany w kolorze białym, które idealnie komponują się na tle zielonych liści. Krzew osiąga wysokość do około 2-3 metrów wysokości, a swoje walory dekoracyjne zawdzięcza kwiatom, które zakwitają dwa razy w roku ( wiosną i późnym latem). Ciemnozielone liście w okresie jesiennym zamieniają swoją barwę na czerwoną, brunatną i brązową. Uprawa krzewu jest dość prosta, nie ma specjalnych wymagań glebowych, najlepiej czuje się w glebie żyznej, wilgotnej. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu w okresie suszy oraz ochronie przed mrozem w okresie zimowym, ponieważ nie jest krzewem mrozoodpornym. Kalina japońska swoje zastosowanie znajdzie w wielu ogrodach i parkach, doskonale sprawdzi się jako solitera, ale równie dobrze będzie komponować się z innymi drzewami i krzewami ozdobnymi.
Projektowanie ogrodu naturalistycznego
Ogród naturalistyczny charakteryzuje się przede wszystkim dopasowaniem roślin do roślin występujących w okolicy, swoim wyglądem przypomina lekko dziką przestrzeń bez działalności człowieka. Ogrody naturalistyczne wyglądają jakby rosło w nich wiele gatunków kwiatów, drzew i krzewów, które nie wymagają żadnej pielęgnacji. Rabaty nie powinny mieć widocznych granic, a trawa jest koszona raz w roku. To idealne miejsce do wypoczynku oraz do zamieszkania przez ptaki, które będą likwidować szkodniki. Niekiedy w tego rodzaju ogrodach spotkać możemy również wiewiórkę. Ogród naturalistyczny nie wymaga podlewania, ponieważ rośliny są idealnie dopasowane do panujących warunków w środowisku. To miejsce idealnie do wypoczynku na łonie natury, z dala od zgiełku miasta.