Aktywne filtry

Krzewy do ogrodu

Spis treści:

  1. Krzewy ozdobne do ogrodu
  2. Jakie krzewy do ogrodu ?
  3. Krzewy na żywopłoty
  4. Ozdobne krzewy miniaturowe
  5. Krzewy iglaste do ogrodu
  6. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru krzewów do ogrodu?

Krzewy ozdobne do ogrodu

Krzewy ozdobne stanowią formę dekoracji w okolicy domu, w ogrodzie świetnie komponują się z drzewami i kwiatami. Stanowią tło dla wielobarwnych kwiatów, a w upalne dni zapewniają cień. Najczęściej wybierane krzewy ozdobne do ogrodu to krzewy kwitnące i krzewy liściaste, które przykuwają uwagę pięknymi kwiatami lub liśćmi o różnych kształtach i barwach. Dużym zainteresowaniem cieszą się również drzewka ozdobne, które świetnie komponują się z krzewami w ogrodzie, sprawiając, że ogród zyskuje nowego uroku o naturalnym charakterze. Najlepiej wybierać rośliny wieloletnie, które będą ozdabiać nasz ogród przez wiele lat. Wybierając krzewy ogrodowe należy wziąć pod uwagę wzrost krzewów, glebę w ogrodzie oraz rodzaj stanowiska. Podczas aranżacji ogrodu szczególnie ważne jest dopasowanie środowiska do wymagań rośliny. Dzięki temu ozdobne krzewy lub drzewa będą pięknie rosły, stanowiąc formę dekoracji w ogrodzie przez wiele lat.

Jakie krzewy do ogrodu ?

Przed zakupem krzewów i roślin do ogrodu należy dokładnie przemyśleć układ roślin oraz dopasować je pod względem wyglądu, wysokości oraz okresu zakwitania. Wiele krzewów zachwyca swoim wyglądem, bujnym ulistnieniem lub kolorowymi kwiatami, a w okresie zimowym, obsypane białym puchem nadają nowego charakteru i sprawiają, że ogród wygląda wręcz bajecznie. Rośliny ogrodowe dostępne w naszym sklepie internetowym dostępne są w wielu gatunkach, dlatego z pewnością każdy dobierze odpowiednie krzewy ozdobne dopasowane do panujących warunków w ogrodzie.

Krzewy na żywopłoty

Dużym zainteresowaniem cieszą się krzewy na żywopłoty, które stanowią idealną formę tła dla pozostałych roślin w ogrodzie, a dodatkowo zasłaniają przestrzeń naszego ogrodu przed ciekawskimi sąsiadami. Krzewy ozdobne wieloletnie najczęściej wykorzystywane są na żywopłoty, dzięki czemu stanowią formę dekoracji przez wiele lat. Sporo gatunków jest zimozielona, dlatego w okresie zimowym nadają nowego uroku w ogrodzie. Pielęgnacja krzewów nie jest skomplikowana. W zależności od gatunku, nie wymagają szczególnej pielęgnacji, jednak należy pamiętać o regularnym przycinaniu. Są podatne na przycinanie, można z nich formować wiele kształtów pasujących do pozostałych krzewów i stylu panującego w ogrodzie.

Ozdobne krzewy miniaturowe

Do ogrodów o mniejszych rozmiarach świetnie sprawdzą się krzewy miniaturowe, które nie zajmują wiele miejsca, świetnie komponują się z bylinami i kwiatami oraz stanowią formę dekoracji przez cały rok. Drzewka rosnące do małych rozmiarów będą również pięknie wyglądały umieszczone pomiędzy większymi krzewami w dużych ogrodach. Nie mają dużych wymagań, są podatne na przycinanie i łatwo z nich uformować wiele kształtów. Najczęściej możemy spotkać rośliny w kształtach kuli, jednak są podatne do formowania na wiele innych, różnorodnych kształtów, często nawet na wzór postaci lub zwierząt. Zazwyczaj osiągają wysokość około 50 cm, nie przekraczając 1 metra wysokości. Niektóre z nich należy odpowiednio okryć w okresie jesienno - zimowym, aby zabezpieczyć przed mrozem i silnym wiatrem.

Krzewy iglaste do ogrodu

Ten rodzaj krzewów sprawia, że nasz ogród wygląda pięknie przez cały sezon, stanowiąc tło dla innych roślin. Również w okresie zimowym krzewy iglaste zdobią przestrzeń zielenią i odcieniami błękitu, a przyprószone białym śniegiem wyglądają bardzo urokliwie. W okresie Świąt Bożego Narodzenia drzewka przyozdobione w lampki choinkowe nadają nowego charakteru i sprawiają, że przestrzeń wokół domu wygląda magicznie. To rodzaj krzewów, który nie wymaga praktycznie żadnej pielęgnacji. Niekiedy wymagają podlewania, szczególnie w okresie suszy, jednak wiele gatunków jest bardzo odpornych na różne czynniki atmosferyczne. Należy pamiętać, że iglaki potrafią rozrastać się do ogromnych rozmiarów, dlatego należy pamiętać o regularnym przycinaniu i dobierać rośliny ozdobne pod względem wielkości ogrodu. W okresie wiosennym iglaki przybierają barwę głębokiej zieleni, a niektóre gatunki jesienią dodatkowo zdobią nasz ogród szyszkami.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru krzewów do ogrodu?

Krzewy ozdobne, podobnie jak wszystkie rośliny, w zależności od gatunku mają swoje wymagania, które często są decydujące pod względem wzrostu rośliny i zakwitania. Jeśli odpowiednio dobierzemy krzew do warunków panujących w ogrodzie możemy być pewni, że będzie on rósł prawidłowo, bez konieczności podlewania dodatkowymi nawozami i zbędnej pielęgnacji. Istnieje kilka decydujących czynników, które należy wziąć pod uwagę przed wyborem roślin do ogrodu. Do najważniejszych należą:

  • stanowisko,
  • gleba,
  • układ krzewów.

Rośliny ozdobne, w tym iglaki, w zależności od gatunku mogą wymagać stanowiska w cieniu, lekko zacienionego lub stanowiska całkowicie nasłonecznionego. Przed zakupem rośliny warto wziąć ten czynnik pod uwagę i dokładnie zastanowić się w którym miejscu danego drzewko chcielibyśmy umieścić. Jeśli krzew wymagający cienia posadzimy w stanowisku nasłonecznionym możemy być pewni, że nie będzie chciał rosnąć i szybko uschnie. Dlatego tak ważne jest, by wszystkie rośliny sadzić w stanowiskach jakie są wymagane, dzięki temu zapewnimy sobie piękny ogród.

Dobór rośliny względem znajdującej się gleby w ogrodzie to kolejny czynnik, który ma ogromne znaczenie podczas aranżacji przestrzeni wokół domu. Niektóre iglaki wymagają gleby żyznej, inne z kolei pięknie będą rosły w glebach bardziej suchych, piaszczystych. W naszym sklepie znajdziecie spory wybór asortymentu, który z łatwością dopasujecie do warunków panujących w swojej okolicy.

Szczególnie ważne jest rozmieszczenie krzewów w ogrodzie. Musimy pamiętać, że wiele iglaków potrafi rozrastać się do sporych rozmiarów, dlatego przed posadzeniem roślin powinniśmy zostawić odpowiednią przestrzeń, by krzew mógł się swobodnie rozrastać. Również należy pamiętać, by do ogrodów o małych rozmiarach nie wybierać krzewów rozrastających się na szerokość 2 metrów, ponieważ zabierze nam całą przestrzeń. W tym przypadku świetnym rozwiązaniem będzie wybór iglaków miniaturowych lub stopniowy układ drzew. Bliżej granicy warto umieścić większe rośliny, a w centrum te o mniejszych rozmiarach.

Zastosowanie się do tych czynników oraz do rad uzyskanych od osoby zajmującej się krzewami i roślinami pozwoli nam uzyskać piękny ogród pełen bujnych krzewów stanowiących formę dekoracji przez cały rok. Zapraszamy do zapoznania się z pozostałą ofertą naszego sklepu internetowego oraz do odwiedzenia naszej szkółki roślin. Chętnie służymy pomocą w wyborze roślin ozdobnych.