Aktywne filtry

Krzewy ozdobne pachnące

Krzewy ozdobne pachnące

W ofercie naszego sklepu znajdziecie szeroki wybór drzew i krzewów ozdobnych. Podczas aranżacji ogrodu, wybierając krzewy kierujemy się ozdobnym kwiatostanem, gęstym ulistnieniem oraz zapachem krzewów. Wiele krzewów ozdobnych zachwyca nie tylko gęstymi kwiatami w okresie zakwitania, ale także pięknym zapachem unoszącym się w całym ogrodzie, który dodatkowo zwabia owady do zapylania. Warto dodać, że krzewy swoją piękną woń zawdzięczają nie tylko kwiatom, ale wiele odmian posiada również pachnące liście. Pachnące krzewy ozdobne sprawiają, że możemy cieszyć się nie tylko pięknie wyglądającym ogrodem, ale także świeżym powietrzem o kwiatowym zapachu.

Rodzaje krzewów pachnących

Na rynku dostępnych jest wiele odmian krzewów cieszących nasze oko pięknym wyglądem, ale także zapachem. Do jednych z najpopularniejszych krzewów o pięknym zapachu, które najczęściej możemy spotkać w ogrodach należą:

  • Jaśminowiec wonny,
  • Tawuła japońska,
  • Lilak pospolity,
  • Magnolia.

Krzew Jaśminowca swoim wzrostem osiąga nawet do 3 metrów wysokości, także silnie rozrasta się na szerokość. W okresie zakwitania (maj, czerwiec) cieszy się pięknymi kwiatami w kolorze biało - kremowym, o żółto złotych środkach, które pięknie komponują się na tle mocno zielonych liści oraz pięknie pachną. Idealnie komponuje się w ogrodzie z innymi krzewami i drzewami, lubi stanowiska nasłonecznione lub lekko zacienione. Nie ma specjalnych wymagań glebowych, jest dość odporny na suszę. Jest łatwy w uprawie i przystosowany do cięcia. Pięknie wygląda również w parkach i ogrodach miejskich, jest odporny na mróz oraz wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia powietrza.

Tawuła japońska

Często spotykanym krzewem w wielu ogrodach i parkach jest Tawuła japońska, charakteryzuje się dość sporym rozrostem, swoim wzrostem osiąga około 2 metrów wysokości. Już w okresie wczesnej wiosny Tawuła jest bogata w wiele zielonych liści. Jest charakterystyczna ze względu na gęsto usadzone kwiaty w kolorze białym, idealnie komponujące się na tle zielonych liści. Kwiatostany Tawuły mają lekko zwisający pokrój, składają się z wielu drobnych kwiatów, które wytwarzają piękny kwiatowy zapach wyczuwalny na całym ogrodzie. Jest to krzew uniwersalny, ozdobny stanowiący formę dekoracji praktycznie przez cały sezon, nie tylko ze względu na gęste kwiatostany, ale także ze względu na liście, które w okresie jesiennym przybierają kolor żółty, pomarańczowy i czerwony, sprawiając, że ogród zyskuje nowy wygląd i charakter. Tawuła japońska idealnie będzie komponować się z innymi krzewami iglastymi oraz drzewami liściastymi lub posadzona samodzielnie jako solitera. Jest bardzo łatwa w uprawie, wymaga stanowiska nasłonecznionego, które ma wpływ na gęste ulistnienie i bogate kwiatostany, ale będzie dobrze rosła także w lekko zacienionym miejscu. Nie ma specjalnych wymagań glebowych, rośnie w glebie żyznej, przepuszczalnej. Swoje zastosowanie znajdzie nie tylko w ogrodach i parkach, ale także świetnie będzie zdobił oczko wodne i niewielkie stawy.

Lilak pospolity

Krzew inaczej zwany bzem, charakteryzuje się ze względu na ozdobne liście, kształtem przypominające serce, ale najbardziej pożądany jest ze względu na gęste kwiatostany, silnie pachnące. Kwiatostany Lilaka mają pokrój lekko zwisający, wyróżniają się drobnymi kwiatami składającymi się na gęste kwiatostany. Występują w kolorze białym, fioletowym i lekko różowym, w zależności od odmiany. Swoim wzrostem osiąga od 2 do 4 metrów wysokości, szybko rozrasta się także na szerokość. Jest bardzo odporny na cięcia, dzięki czemu można kontrolować jego wzrost. Większość odmian kwitnie od maja do czerwca, wtedy też jest najbardziej wyczuwalna kwiatowa woń, jednak niektóre gatunki kwitną już w kwietniu. Lilak pospolity jest łatwy w uprawie, rośnie na stanowisku nasłonecznionym, w glebie żyznej. Źle znosi wilgoć, dlatego należy unikać terenów podmokłych. Kwiatostany bzu idealnie komponują się na tle innych krzewów zielonych, Lilak pięknie wygląda jako solitera. Często spotykany w wielu ogrodach, okolicach w pobliżu domu, w wielu parkach i ogrodach miejskich. Kwiaty bzu często wykorzystywane są jako forma dekoracji w domu lub uzupełnienie kompozycji świeżego bukietu.

Magnolia

Dobrze wszystkim znany krzew Magnolii, charakteryzuje się sporą ilością pięknych kwiatów w kolorze biało - różowym. Kwitnie wiosną, w maju, ciesząc oko wieloma kwiatami, które dodatkowo pięknie pachną. Niestety intensywnie pachnące kwiaty szybko przekwitają. Kwiaty mają kształt kielicha, występują najczęściej w kolorze białym, różowym, ale także purpurowym. Charakterystyczną cechą Magnolii są kwiaty, które zakwitają zanim pojawią się liście, dlatego krzew tak pięknie wygląda na tle innych krzewów iglastych lub drzew w ogrodzie. Krzew potrafi osiągać spore rozmiary, rośnie nawet do 7/8 metrów wysokości, jednak najczęściej spotykane krzewy to te do 2 metrów wysokości. Jest odporny na przycinanie. Swoje zastosowanie znajdzie nie tylko w ogrodach w okolicy domu, ale także w parkach i ogrodach miejskich. W okresie zakwitania może tworzyć bajeczną altanę z pięknie pachnących kwiatów. Lubi wyłącznie stanowiska nasłonecznione, którym zawdzięcza bujne kwiatostany, rośnie w glebie żyznej, przepuszczalnej. Krzewy magnolii w zależności od odmiany nie są mrozoodporne, dlatego na okres zimy warto je dodatkowo zabezpieczyć przed silnymi mrozami, które mogą doprowadzić do przemarznięcia pąków kwiatowych lub całego krzewu.

Jak pielęgnować drzewa i krzewy pachnące?

Krzewy ozdobne o pięknym, kwiatowym zapachu wymagają odpowiedniej pielęgnacji, podobnie jak większość roślin w ogrodzie. Krzewy charakteryzujące się pięknym zapachem zazwyczaj potrafią osiągać spore rozmiary, dlatego konieczne jest regularne przycinanie, w odpowiedniej porze roku. Wiele krzewów przycina się wiosną, inne zaś z kolei na jesień. Podczas aranżacji ogrodu konieczne jest rozmieszczenie roślin, krzewy potrzebują sporo miejsca, by swobodnie rosnąć. W pielęgnacji krzewów o pięknych kwiatach ważne jest przede wszystkim stanowisko. Większość krzewów bogato zakwita na stanowiskach nasłonecznionych, w glebach żyznych, dobrze przepuszczalnych, ale nie wilgotnych. Nadmiar wilgoci mógłby doprowadzić do przegnicia korzeni.

Krzewy pachnące o pięknych kwiatach stanowią formę dekoracji w każdym ogrodzie, zarówno posadzone pojedynczo, ale także pięknie będą komponować się z innymi krzewami w ogrodzie lub parku. Kwiaty zebrane z krzewów mogą służyć jako pięknie pachnąca ozdoba w domu lub jako część kompozycji świeżego bukietu.