Aktywne filtry

Pnącza wieloletnie

Spis treści:

  1. Pnącza jako forma dekoracji w ogrodzie i na balkonie
  2. Pnącza wieloletnie
  3. Rośliny pnące - Winobluszcz trójklapowy
  4. Bluszcz pospolity
  5. Powojnik Solina
  6. Rośliny pnące wieloletnie szybkorosnące

Pnącza jako forma dekoracji w ogrodzie i na balkonie

Rośliny pnące należą do roślin dość uniwersalnych, potrafią wypełnić problematyczną rabatę, w której inne rośliny nie mają możliwości rosnąć. W dekoracyjny sposób pokryją murki, mogą rosnąć wzdłuż ogrodzenia, tworząc formę żywopłotu. Sprawdzą się również jako nasadzenie na altany czy jako osłona przed ciekawskimi sąsiadami. Pnącza są bardzo łatwe w uprawie i nie wymagają praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli posiadasz problematyczne miejsce w ogrodzie lub chcesz w naturalny sposób stworzyć parasol zapewniający cień np. nad ławką - powinieneś wybrać pnącza wieloletnie. Pnącza wieloletnie będą przez długi okres czasu stanowić formę dekoracji nie wymagając dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych.

Pnącza wieloletnie

Rośliny pnące świetnie sprawdzą się w każdym ogrodzie oraz na balkonie. Warto wybierać pnącza wieloletnie rosnące przez kilka lat, nie wymagające specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. W sklepie Ogrodowa Galeria dostępne są także pnącza zimozielone oraz wieloletnie, dzięki czemu stanowią ozdobę również zimą. Pnącza świetnie komponują się z innymi roślinami, ale pięknie prezentują się posadzone obok ogrodzenia, wysokiego drzewa lub murku pnąc się ku górze. Zaletą pnączy jest ich uniwersalność oraz łatwa uprawa, dzięki czemu idealnie sprawdzą się w każdym miejscu, również zacienionym i wilgotnym. W sklepie Ogrodowa Galeria dostępne są np. pnącza:

  • Winobluszcz trójklapowy,
  • Bluszcz pospolity,
  • Powojnik.

Rośliny pnące - Winobluszcz trójklapowy

Winobluszcz trójklapowy to roślina pnąca, swym wzrostem osiągająca około 20 metrów wysokości. Charakteryzuje się trójklapowym pokrojem liści w odcieniu zielonym, jednak na stanowiskach mocno nasłonecznionych zmieniają swą barwę na żółtą. W okresie jesiennym liście również zmieniają swą barwę na ciemniejszą - czerwoną. Winobluszcz nie ma specjalnych wymagań pielęgnacyjnych i jest łatwy w uprawie. Preferuje każdą glebę ogrodową, rośnie na stanowisku słonecznym lub półcienistym, w miejscu osłoniętym od wiatru. Rosliny pnące jak Winobluszcz doskonale sprawdzą się jako roślina okrywowa, w pobliżu murków, pni wysokich drzew, ogrodzenia czy schodów. Często spotyka się Winobluszcz porastający wysokie budynki, tworząc przepiękną formę dekoracji. Idealnie sprawdzi się do ogrodu urządzonego w lekko dzikim stylu - naturalistycznym.

Bluszcz pospolity

Bluszcz należy do roślin wieloletnich, zimozielonych - stanowi formę dekoracji przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Swym wzrostem osiąga około 20 metrów wysokości. Sprawdzi się również posadzony w donicy, gdzie osiąga maksymalnie 2 metry wysokości. Bluszcz jest charakterystycznym pnączem ze względu na formę liści. Posiada duże, ciemnozielone blaszki z widocznymi nerwami w kolorze żółtym, które stanowią dodatkową ozdobę. Jest bardzo łatwy w uprawie i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Rośnie w glebie lekko wilgotnej, żyznej, przepuszczalnej. Doskonale czuje się na stanowisku zacienionym, dlatego wypełni nawet bardzo problematyczną rabatę. Najczęściej wykorzystywany jest jako roślina okrywowa. Doskonale sprawdzi się na ściany budynków, na murki i ogrodzenia, a także do parków. Jest rośliną, która równie dobrze sprawdzi się posadzona w donicy, na balkonie, dzięki czemu może stanowić formę osłony przed ciekawskimi sąsiadami.

Powojnik Solina

Odmiana Solina należy do pnączy o bardzo dekoracyjnych kwiatach, które doskonale prezentują się na tle zielonych liści. Kwiaty występują w kolorze niebieskim i fioletowym - nadają nowego charakteru przestrzeni. Powojnik swym wzrostem osiąga około 3 metrów wysokości, są łatwe w uprawie. Powojnik Solina rośnie w glebie umiarkowanej, lekko wilgotnej i żyznej, preferuje stanowiska nasłonecznione. Jest rośliną mrozoodporną. Doskonale będzie zdobić ogród posadzona w pobliżu murków, ogrodzenia, siatki. Powojnik potrzebuje podpór, dlatego będzie świetną ozdobą posadzony w pobliżu niewielkich drzew lub krzewów. Pnącza ozdobne idealnie nadają się posadzone wokół altany, tworząc naturalny parasol zapewniający cień.

Rośliny pnące wieloletnie szybkorosnące

Pnącza należą do roślin bardzo łatwych w uprawie i nie wymagają praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak przed wyborem rośliny do ogrodu należy zapewnić jej odpowiednie stanowisko i rodzaj gleby - dzięki temu roślina będzie rosła bujnie przez długi okres czasu. Pnącza stanowią formę dekoracji posadzone obok altany, w pobliżu drzew lub krzewów, murków i ścian budynków. Będą również ozdobą posadzone na balkonie w donicy, a przy tym zapewnią formę osłony przed ciekawskimi sąsiadami. Pnącza szybkorosnące idealnie sprawdzą się szczególnie w miejscu, które wymaga szybkiego wypełnienia, a w którym inne rośliny nie miałyby możliwości rosnąć.