Aktywne filtry

Zioła

Spis treści:

  • Gdzie sadzić zioła?
  • Zioła na parapet, do donic i do ogrodu
  • Zioła do uprawy w domu
  • Jakie zioła sadzić razem
  • Gdzie kupić sadzonki ziół

 

Gdzie najlepiej sadzić zioła?

Każdy posiadacz ogrodu rozpoczynając swoją ogrodniczą przygodę zastanawia się gdzie zrobić rabatę z ziołami, czy można je uprawiać w donicach, jak dużo miejsca potrzebuje na zioła, czy sobie poradzę. Do uprawy ziół nie jest potrzebna ani duża powierzchnia ani uprawa ziół nie jest skomplikowana. Ziołowy ogródek można stworzyć wszędzie i w każdym ogrodzie czy tarasie. Zioła w ogrodzie to nie tylko uprawa w gruncie ale również w donicach na tarasie, w skrzyniach ale i doniczki na parapecie w jasnej kuchni. Uprawa ziół jest łatwa, przyjemna i niezwykle pożyteczna dla nas i dla owadów zapylających.

Zioła na parapet, do donic, skrzyń i do ogrodu

Sadzonki ziół, które kupujemy są najlepszym i najszybszym sposobem na założenie małego lub dużego ogrodu ziołowego. Kupując gotowe sadzonki ziół w doniczkach możesz od razu cieszyć się z ich smaku, właściwości leczniczych oraz pięknego zapachu. Większość z nas woli od razu korzystać ze świeżych listków ziół zamiast czekać, aż wykiełkują z nasion. Zioła kupione w doniczkach możesz od razu przesadzić i ustawić w ozdobnych doniczkach na parapecie kuchennym, sadzić po kilka sztuk w skrzynkach i donicach na tarasie lub od razu urządzić niezwykle przydatną rabatę ziołową w ogrodzie. Większość ziół oprócz swych walorów smakowych i zdrowotnych ma niezwykle dekoracyjne listki, które zdobią ogród od wiosny do późnej jesieni. Pamiętaj, że każde zioło jest bardzo cennym źródłem składników odżywczych i aromatycznych, zioła są niezastąpione w kuchni.

Zioła do uprawy  domu

Decyzja o uprawie ziół w domu spowoduje, że zawsze będziesz mieć pod ręką świeże listki ziół, które można dodać do potraw i napojów. Świeże zioła są zdecydowanie lepsze i bardziej aromatyczne aniżeli suszone. Zioła do uprawy w ogrodzie są w większości roślinami wieloletnimi i z powodzeniem możesz je uprawiać w domu. Uprawa ziół jest łatwa i nie stwarza problemów nawet początkującym ogrodnikom. Każdą przyprawę gotową np. popularną maggi możesz zastąpić listkami kocanki włoskiej, rozmarynu i tymianku. W domowym ogródku ziołowym najlepiej sprawdzą się zioła przyprawowe, które najczęściej stosujemy w kuchni: mięta, rozmaryn, kolendra, lubczyk, pietruszka naciowa czy mniej znane kocanki włoskie inaczej maggi.

Pamiętaj, że im częściej obrywasz listki ziół tym lepiej rosną i się zagęszczają. W uprawie ziół zarówno w doniczkach jak i na grządce w ogrodzie ważne jest nawożenie. Najlepiej stosować nawozy organiczne 2 lub 3 razy w roku.

Jakie zioła sadzić razem

Większość ziół powinna być sadzona w miejscach słonecznych, ciepłych i osłoniętych od wiatru. Zioła lubią ciepły klimat i posadzone na odpowiednich stanowiskach będą lepiej rosły. Należy pamiętać, że dobre nasłonecznienie pozytywnie wpływa na zioła i będą miały najwięcej cennych olejków eterycznych a w związku z tym zioła będą bardziej aromatyczne. Większość ziół lubi glębę żyzną, próchniczną, wilgotną ale dobrze zdrenowaną; razem możesz posadzić lubczyk, mięte, melisę. Zioła pochodzące z klimatu śródziemnomorskiego takie jak rozmaryn, lawenda, kocanki lubią stanowiska bardziej suche i gorące. Stanowiska suche i słoneczne lubią również szałwia, czosnek górski, rumianek.

Gdzie kupić sadzonki ziół

Zioła do założenia ogrodu ziołowego, do uprawy na parapecie w doniczkach, w skrzyniach na tarasie lub po prostu na grządce w ogrodzie najlepiej kupować w sprawdzonych pewnych miejscach. Sadzonki ziół wieloletnich oferują sklepy ogrodnicze, centra ogrodnicze, szkółki roślin, targowiska. Często sadzonki ziół kupione w miejscach masowej sprzedaży są kiepskiej jakości. Bardzo dobrym miejscem na zakup ziół są ogrodnicze sklepy internetowe, niektóre sprzedają rośliny wprost ze szkółki takie jak ogrodowagaleria.pl. Gospodarstwo Szkółkarskie Grzegorz Miłoś z podkarpacia sprzedaje pewne, zdrowe i dobrze ukorzenione sadzonki ziół. Sprzedaż i wysyłka ziół i innych roślin ozdobnych dostępna jest od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Zioła można sadzić przez cały okres wegetacyjny od marca do listopada. Zioła ze szkółki są najlepszej jakości, od początku uprawiane w odpowiednim podłożu dobrze ukorzenione i gotowe do sadzenia wszędzie tam gdzie chcesz.

Zioła do ogrodu i na taras Mięta Tymianek Lawenda Szałwia Czosnek