Aktywne filtry

Krzewy na słoneczne stanowiska

Spis treści:

  1. Krzewy na słoneczne stanowiska
  2. Przykłady krzewów na stanowiska słoneczne
  3. Jak pielęgnować krzewy na stanowisko słoneczne?

Krzewy na słoneczne stanowiska

Wśród roślin ogrodowych możemy wyróżnić wiele gatunków i odmian krzewów lubiących stanowiska nasłonecznione. Krzewy na nasłonecznionych stanowiskach cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród osób urządzających ogrody, a także często są umieszczane na balkony i tarasy. Krzewy rosnące na słońcu potrafią zakwitać w piękne, bujne kwiaty, często o wielu barwach i kolorach, idealnie komponując się z innymi krzewami w tle. Dlatego do krzewów na słońce możemy zaliczyć krzewy kwitnące. Jednak przed wyborem rośliny na nasłonecznione stanowisko powinniśmy odpowiednio dopasować krzew do warunków panujących w ogrodzie lub na balkonie. Warto pamiętać, aby nie umieszczać roślin cieniolubnych na stanowisku słonecznym, ponieważ możemy doprowadzić do poparzenia oraz przesuszenia liści.

Przykłady krzewów na stanowiska słoneczne

W naszym sklepie internetowym znajdziecie szeroki wybór krzewów i drzew ozdobnych, które będą pięknie rosły w nasłonecznionych ogrodzie, nadając mu nowego uroku oraz charakteru. Wśród krzewów liściastych lubiących słońce możemy wyróżnić:

  • Magnolię Soulangeana,
  • Trzmielinę oskrzydloną,
  • Hortensję bukietową.

Magnolia to królowa wśród krzewów w ogrodzie, lubiąca stanowiska nasłonecznione, potrzebująca dużo miejsca w ogrodzie, ponieważ rozrasta się do sporych rozmiarów i osiąga wysokość nie przekraczającą 15 metrów. To krzew, który szczególną uwagę przykuwa w okresie zakwitania, kiedy obrasta w wiele pięknie wyglądających, kolorowych kwiatów o barwach w zależności od gatunku biało - różowych, fioletowych i purpurowych. Jest to krzew lubiący ciepłe stanowiska, w części ogrodów, gdzie nie wieją silne wiatry. Nie należy do roślin mrozoodpornych, dlatego późną jesienią powinniśmy zabezpieczyć krzew, w celu ochrony przed mrozem.

Trzmielina oskrzydlona to roślina silnie rozgałęziona, osiągająca maksymalnie 3 metry wysokości. Dlatego przed wyborem Trzmieliny powinniśmy odpowiednio zaaranżować miejsce w ogrodzie. Krzew przykuwa uwagę szczególnie ze względu na liście, które jesienią przybierają kolor czerwonego. Posiada również niewielkie owoce stanowiące pożywienie dla ptaków, jednak są trujące dla człowieka. Pielęgnacja tej odmiany krzewu jest bardzo łatwa, nie ma szczególnych wymagań, rośnie w glebie dość suchej, przepuszczalnej. Jest odpowiednio przystosowana na stanowisko słoneczne, jednak potrafi rosnąć również w cieniu. Jest odporna na cięcia oraz mróz, jednak wymaga regularnego podlewania. Doskonale sprawdzi się do ogrodu, w parku lub w okolicy domu.

Hortensja bukietowa to krzew osiągający do 2 metrów wysokości, idealnie komponuje się z innymi krzewami i drzewami liściastymi. Charakteryzuje się dużymi liśćmi w kolorze zielonym, w okresie zakwitania wyróżnia się gęstymi kwiatami o barwie białej, które swoje zastosowanie znajdą w bukietach kwiatowych oraz jako dekoracja w wazonie. Odmiany Hortensji są bardzo łatwe w uprawie, jednak potrzebują stanowiska słoneczne o glebie żyznej, wilgotnej. Ten gatunek rośliny nie jest mrozoodporny, dlatego na okres zimowy powinniśmy zabezpieczyć krzew przed mrozem.

Jak pielęgnować krzewy na stanowisko słoneczne?

Wiele ogrodów przez większą część dnia, szczególnie wiosną i latem jest pięknie nagrzewane przez promienie słoneczne, które budzą do życia wszystkie rośliny, nadając przestrzeni wielu barw i odcieni. Część krzewów wymaga stanowisk w cieniu, jednak większa część odmian przystosowana jest do życia na stanowiska nasłonecznione. Krzewy lubiące słońce nie wymagają szczególnej pielęgnacji i są łatwe w uprawie pod warunkiem, że są odpowiednio dobrane pod względem stanowiska i gleby. Jeśli dopasujemy rośliny pod względem ich wymagań, zapewnimy sobie bujny ogród pełen krzewów, kwiatów i drzewek bez specjalnej pielęgnacji. Wiele krzewów liściastych na słońce wymaga gleby żyznej, wilgotnej, przepuszczającej. Krzewy w zależności od gatunku potrafią rozrastać się do sporych rozmiarów, dlatego powinniśmy zadbać o regularne przycinanie oraz nawadnianie, szczególnie w okresie suszy. Niektóre krzewy będą również odpowiednie do umieszczenia nie tylko w ogrodzie, ale także na balkonie lub tarasie, jednak powinniśmy sprawdzić, czy dany krzew będzie odpowiedni do zasadzenia w donicy.