Aktywne filtry

Byliny na słońce

Spis treści:

  1. Byliny na słońce
  2. Jakie rośliny w pełnym słońcu?
  3. Rośliny na słońce i suszę - Jukka
  4. Liliowiec ogrodowy - rośliny wieloletnie lubiące słońce
  5. Piwonia

Byliny na słońce

Ogród pełen krzewów oraz kwiatów ozdobnych to idealne miejsce do odpoczynku, z dala od zgiełku miasta. Wzrost roślin w ogrodzie jest zależny przede wszystkim od stanowiska, w jakim rosną rośliny, a także od rodzaju gleby, regularnego podlewania oraz sposobu pielęgnacji. W sklepie Ogrodowa Galeria znajdziecie wiele odmian bylin, które doskonale rosną w pełnym słońcu, które dodatkowo pozytywnie wpływa na barwę liści oraz wydłuży okres kwitnienia. Posadzenie rośliny w odpowiednim miejscu zapewni piękny ogród przez cały sezon. Dostępne są również byliny do cienia, które doskonale wypełnią problematyczną przestrzeń, w której inne rośliny nie mają możliwości rosnąć.

Jakie rośliny w pełnym słońcu?

Rośliny na słońcu potrafią tworzyć przepiękne, wielobarwne rabaty. Doskonale wyglądają w kompozycji z innymi roślinami, a także posadzone pojedynczo, jako solitery. Bylina doskonale rośnie na skalniaku, pod koroną drzew i krzewów, a także może rosnąć na murkach oraz w pobliżu zbiorników wodnych. Są odporne na wiele czynników zewnętrznych, w tym także na mróz, wiatr oraz zanieczyszczenia środowiska. Często spotykane rośliny na słońce to między innymi:

  • Jukka,
  • Liliowiec ogrodowy,
  • Piwonia.

Są to znane od lat rośliny, rosnące w wielu ogrodach, które wymagają stanowiska nasłonecznionego, a przy tym są bardzo odporne na wiele czynników i nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Jednocześnie przepięknie zdobią przestrzeń ogrodu, posadzone w kępie, lub pojedynczo.

Rośliny na słońce i suszę - Jukka

Jukka jest to kwiat bardzo często spotykany w ogrodach, doskonale wygląda posadzony pojedynczo, wypełni każdą rabatę. Sprawdzi się również jako dekoracja na balkonie lub tarasie, posadzony w donicy. Jest to roślina charakteryzująca się długimi, wąskimi liśćmi w kolorze zielonym, które rosną lekko ku górze, tworząc kępę. W okresie zakwitania Jukka przykuwa uwagę przepięknym, gęstym kwiatostanem w kolorze białym lub kremowym, który znajduje się na długim pędzie. Jest to roślina lubiąca ciepło, doskonale czuje się na stanowiskach nasłonecznionych. jest odporna na suszę. W liściach potrafi magazynować wodę. Jest to bylina, która nie znosi zimy. W okresie jesienno - zimowym powinniśmy ją odpowiednio zabezpieczyć przed chłodnym wiatrem oraz mrozem. Jukka doskonale będzie prezentować się w ogrodzie, jako solitera, na rabatach, przed domem. Może również zdobić balkon, taras lub wnętrze domu. Doskonale czuje się posadzona w dekoracyjnej donicy.

Liliowiec ogrodowy - rośliny wieloletnie lubiące słońce

Liliowiec ogrodowy jest bylina bardzo popularną wśród ogrodników. Jest łatwy w uprawie i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, a przy tym jest rośliną bardzo dekoracyjną. Posiada zielone, wąskie, lekko wyginające się liście, a w okresie zakwitania (od maja do września) przykuwa uwagę niezwykle pięknymi kwiatami w kolorze pomarańczowym, żółtym, lekko różowym. Liliowiec posiada kwiaty które kwitną tylko jeden dzień, jednak wypuszcza bardzo dużo pąków, dzięki czemu jest dekoracyjny przez długi okres czasu. Jest to roślina lubiąca dużą ilość słońca - doskonale czuje się na stanowiskach nasłonecznionych. Preferuje glebę wilgotną, próchniczą. Odporna na suszę oraz mróz. Liliowiec jest długowieczny - potrafi rosnąć w jednym miejscu nawet do 20 lat. Świetnie prezentuje się na rabatach, w pobliżu oczek wodnych, na tle krzewów i drzew ozdobnych. Sprawdzi się też posadzony w donicy.

Piwonia

Piwonia to bylina o niezwykle pięknych, bujnych kwiatach występujących w odcieniach czerwonego, bordowego, różowego i kremowego. Posiada dość spore i masywne liście, a w okresie zakwitania cieszy oko przepięknymi kwiatami, które znajdują się na długich pędach. Piwonia jest łatwa w uprawie, jednak wymaga podwiązania, ze względu na ciężkie kwiaty, które mogą doprowadzić do złamania łodygi. Sprawdzi się jako nasadzenie na rabatach, w pobliżu ogrodzenia, w pobliżu oczek wodnych. Najlepiej prezentuje się posadzone w kępie. Tworzy przepiękne kompozycje kwiatowe.