Aktywne filtry

Rośliny wokół oczka wodnego

Spis treści:

  1. Bylina wodna - rośliny wokół oczka wodnego
  2. Jakie rośliny posadzić wokół zbiornika wodnego?
  3. Brunnera wielkolistna na brzegu zbiornika wodnego
  4. Bergenia sercowata
  5. Funkia - rośliny w okolicy oczka wodnego

Bylina wodna - rośliny wokół oczka wodnego

Odpowiednio dobrane rośliny w ogrodzie zapewnią przepiękny wygląd przestrzeni przez długi okres czasu. Byliny na brzegu oczka wodnego muszą być prawidłowo dopasowane względem wymagań środowiskowych, a przy tym powinny pasować do pozostałych roślin w ogrodzie. Podczas aranżacji ogrodu należy wziąć pod uwagę wilgotność powietrza, gleby, a także wzrost danej rośliny. W okolicy zbiornika wodnego najlepiej będą rosły rośliny wymagające gleby żyznej, wilgotnej, lubiące wilgotne powietrze oraz takie, które nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. W sklepie Ogrodowa Galeria dostępny jest szeroki wybór bylin i kwiatów nad oczko wodne, które są łatwe w uprawie, a przy tym stanowią formę dekoracji przez długi okres czasu.

Jakie rośliny posadzić wokół zbiornika wodnego?

W okolicy oczka wodnego doskonale prezentują się byliny o dużych, zielonych liściach, a także te o niewielkich rozmiarach. Wśród roślin lubiących środowisko wilgotne znajdziemy również rośliny kwitnące, które w doskonały sposób zdobią przestrzeń wielobarwnymi kwiatami. Do najczęściej wybieranych roślin nad oczko wodne należą:

  • Brunnera wielkolistna,
  • Bergenia sercowata,
  • Funkia.

Są to byliny ozdobne nie tylko ze względu na ulistnienie, ale także posiadają ozdobne kwiaty w kolorze różowym, białym i niebieskim, które w okresie kwitnienia doskonale zdobią ogród.

Brunnera wielkolistna na brzegu zbiornika wodnego

Brunnera wielkolistna to bylina długowieczna, swym wzrostem osiąga około 30-40 cm wysokości. Jest charakterystyczna ze względu na niezwykłe, srebrno - zielone liście z widocznym unerwieniem w kolorze zielonym. Liście zdobią przestrzeń nie tylko swym kolorem, ale także pokrojem - w kształcie serca. Brunnera tworzy zbite kępy, które dodatkowo zapobiegają wzrastaniu chwastów. Zaletą byliny są pojawiające się kwiaty w kolorze niebieskim, które tworzą luźne kwiatostany, zakwitają w kwietniu i utrzymują się przez długi okres czasu. Brunnera wielkolistna preferuje stanowiska w półcieniu lub cieniu, rośnie w glebie wilgotnej, żyznej, próchniczej. Jest rośliną mrozoodporną i jest rzadko atakowaną przez szkodniki, a także jest odporna na choroby. Doskonale nadaje się do posadzenia w okolicy zbiorników wodnych, sprawdzi się również na cienistych rabatach, w kompozycji z innymi roślinami.

Bergenia sercowata

Bergenia należy do bylin zimozielonych, dzięki czemu stanowi formę dekoracji przez cały rok. Jest dekoracyjna zarówno ze względu na liście, a także kwiaty. Posiada duże, skórzaste liście w kształcie serca, które są ozdobą przez cały rok. W okresie kwietnia i maja Bergenia zakwita w piękne, ciemno-różowe kwiaty, które znajdują się na czerwonych pędach tworząc dekoracyjne kwiatostany. Jest to bylina niezwykle łatwa w uprawie, preferuje stanowiska cieniste, rośnie w glebie wilgotnej, próchniczej. Bergenia swoje zastosowanie znajdzie na rabatach w miejscach zacienionych, na skalniakach oraz wokół oczka wodnego. Kwiaty Bergenii mogą tworzyć przepiękne kompozycje kwiatowe, zaś liście tworzą dekorację przez cały rok.

Funkia - rośliny w okolicy oczka wodnego

Funkia jest byliną bujnie rosnącą, o sporych liściach w jasnej kremowo-białej barwie, o brzegach w kolorze zielonym. Funkia tworzy spore kępy, a w okresie zakwitania posiada ozdobne, drobne kwiaty w kolorze białym, które tworzą kwiatostany. Jest to bylina rosnąca w glebie wilgotnej, żyznej, próchniczej, preferuje stanowiska półcieniste lub cieniste. Swoje zastosowanie znajdzie jako dekoracja na problematycznych rabatach, doskonale będzie prezentować się na brzegu zbiorników wodnych, może być wykorzystywana jako roślina okrywowa, często spotykana w parkach i ogrodach miejskich.

Miejsca blisko wody, takie jak oczka i zbiorniki wodne często są problematyczne ze względu na panującą wilgoć powietrza, wilgotną glebę oraz stanowisko nasłonecznione. W takim wypadku najlepiej wybrać byliny odpowiednio dopasowane do warunków panujących w ogrodzie. Dzięki temu będą stanowić formę dekoracji przez długi okres czasu.

Zachęcamy do zapoznania się z pozostałą ofertą roślin dostępną w sklepie Ogrodowa Galeria. Zapraszamy również do odwiedzenia szkółki roślin, gdzie chętnie służymy pomocą w wyborze odpowiednich roślin do ogrodu.