Aktywne filtry

Drzewa niskopienne

Spis treści:

  1. Drzewa niskopienne w ogrodzie
  2. Jakie drzewa do ogrodu wybrać ?
  3. Jesion pensylwański
  4. Surmia - forma dekoracji w ogrodzie
  5. Klon zwyczajny Globosum

Drzewa niskopienne w ogrodzie

Drzewa niskopienne to idealna propozycja do ogrodu o niewielkim rozmiarze, a także do posadzenia w donicy jako forma dekoracji na tarasie lub balkonie. Liściaste drzewa ozdobne w świetny sposób zdobią każdą przestrzeń, pięknie wyglądają posadzone pojedynczo, jako solitera, a także idealnie komponują się z innymi krzewami i drzewami liściastymi. Większość gatunków drzew niskopiennych jest łatwa w uprawie i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Przed wyborem danej odmiany warto wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników, które mają wpływ na rozwój rośliny. Przede wszystkim drzewo należy dopasować pod względem stanowiska i gleby, a także należy zwrócić uwagę na maksymalny rozmiar, do jakiego drzewko może wzrosnąć.

Jakie drzewa do ogrodu wybrać ?

Podczas aranżacji ogrodu należy dokładnie przemyśleć układ roślin. Odmiany dobrze rosnące w cieniu warto posadzić na rabatach zacienionych, gdzie inne rośliny nie miałyby możliwości rozwoju. Osoby zapracowane powinny zwrócić szczególną uwagę na wymagania pielęgnacyjne rośliny. Najlepiej sprawdzą się drzewa mało wymagające, które nie potrzebują wielu zabiegów, a stanowią formę dekoracji przez cały sezon. Drzewo niskopienne doskonale sprawdzi się w ogrodzie o niewielkim rozmiarze, posadzone jako solitera, lub w kompozycji z innymi roślinami. Drzewka te równie dobrze będą wyglądały w dużym ogrodzie pełnym drzew i krzewów. Posadzone na rabacie świetnie będzie prezentować się na tle pozostałych krzewów. Drzewa niskopienne stanowić będą formę dekoracji posadzone w regularnych odległościach przed wejściem do domu, np. obok ścieżki od garażu do domu lub wzdłuż ogrodzenia. Do najczęściej wybieranych drzew niskopiennych należą m.in.:

  • Jesion pensylwański Crispa,
  • Surmia Nana,
  • Klon zwyczajny Globosum.

To pięknie wyglądające drzewa liściaste, różniące się między sobą kształtem liści, pokrojem oraz wzrostem. Doskonale sprawdzą się jako forma dekoracji w każdej przestrzeni. Dobrze czują się posadzone w pojemniku, jako ozdoba na taras lub balkon. Niektóre odmiany dzięki odporności na zanieczyszczenia miejskie, świetnie sprawdzą się jako nasadzenie wzdłuż ulic lub między blokami.

Jesion pensylwański

To niewielkie drzewo liściaste, z koroną o pokroju kulistym, umieszczoną na grubym, masywnym pniu. Korona posiada gęste liście w kolorze zielonym, które podczas jesieni szybko zmieniają barwę na pomarańczowo - żółtą i opadają. Drzewo osiąga swym wzrostem 5-10 metrów wysokości, jednak dostępne są drzewka karłowate. Preferuje stanowiska nasłonecznione lub lekko cieniste, rośnie w glebie ogrodowej. Drzewo nie ma specjalnych wymagań pielęgnacyjnych, jest odporne na mróz oraz zanieczyszczenia miejskie. Swoje zastosowanie znajdzie w każdej przestrzeni wokół domu, sprawdzi się do nasadzeń miejskich oraz w parkach.

Surmia - forma dekoracji w ogrodzie

Surmia to drzewko nisko rosnące, o kulistej koronie na wysokim pniu. Korona o kulistym pokroju i gęstych liściach stanowi niezwykłą ozdobę na tle innych krzewów i drzew. Swym wzrostem osiąga do 2 metrów wysokości. Charakteryzuje się licznymi zielonymi liśćmi w kształcie serca. Surmia nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, ze względu na naturalny, kulisty kształt korony nie potrzebuje przycinania, jednak w razie konieczności - dobrze znosi cięcie. Rośnie w glebie żyznej, wilgotnej, ale nie mokrej. Preferuje stanowiska nasłonecznione lub lekko zacienione. Doskonale sprawdzi się jako ozdoba do ogrodu, a także w parku oraz jako nasadzenie miejskie.

Klon zwyczajny Globosum

Klon Globosum to odmiana drzewka szczepionego na pniu. Charakteryzuje się niezwykle regularną, zwartą koroną o pokroju kulistym. Korona drzewa doskonale prezentuje się na niewielkim pniu. Drzewko posiada zbite, gęste liście w kolorze zielonym, które w okresie jesiennym zdobią ogród zmieniając swą barwę na żółtą. Jest to roślina odporna na zanieczyszczenia miejskie oraz mróz. Nie ma specjalnych wymagań glebowych, rośnie na stanowisku nasłonecznionym i lekko zacienionym, w glebie żyznej, lekko wilgotnej. Gęsta korona drzewa stanowi świetne miejsce do budowania gniazd przez ptaki. Klon świetnie sprawdzi się posadzony w regularnych odległościach w parkach, ogrodach miejskich czy przed domem, ale idealnie będzie wyglądał posadzony pojedynczo, jako solitera.

Drzewa niskopienne stanowią niezwykłą formę dekoracji i cieszą się sporym zainteresowaniem ze względu na możliwość posadzenia nawet w niewielkim ogrodzie. Pięknie wyglądają w kompozycji z innymi krzewami lub drzewami, a także posadzone jako solitera, w centralnym punkcie. Stanowią dekorację same w sobie, a przy tym nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.