Aktywne filtry

Byliny na balkon, Kwiaty na balkon

Spis treści:

  1. Kwiaty na balkon - charakterystyka
  2. Jakie rośliny na balkon?
  3. Bergenia sercowata - bylina balkonowa
  4. Żurawka
  5. Bodziszek kantabryjski - rośliny na balkonie
  6. Tawułka Arendsa na balkonie

Kwiaty na balkon - charakterystyka

Balkon wypełniony kwiatami w donicach lub dekoracyjnych skrzynkach to idealne miejsce do odpoczynku, szczególnie dla osób mieszkających w bloku, które nie mają możliwości posiadania własnego ogrodu. Kwiaty balkonowe dzielą się na wiele odmian. Wyróżniamy kwiaty pnące, które doskonale wypełnią przestrzeń oraz będą pełnić pewną formę osłony przed sąsiadami. Dostępne są również kwiaty ozdobne, które przepięknie będą dekorować taras, posadzone w donicy. Byliny i kwiaty dzielą się również na te mniej lub bardziej wymagające - podobnie jak krzewy i drzewa ozdobne. Jednak większość odmian potrzebuje żyznej ziemi, odpowiedniej donicy i regularnego podlewania. Niektóre odmiany wymagają również nawożenia, by zakwitać przez dłuższy okres czasu. Byliny na balkon doskonale będą prezentować się w kompozycji kwiatowej, ale równie pięknie wyglądają posadzone pojedynczo, jako solitery.

Jakie rośliny na balkon?

Byliny i kwiaty doniczkowe idealnie nadają się do umieszczenia na balkonie, gdzie będą dekorować całą przestrzeń. Wybierając rośliny do skrzynek lub pojemników przede wszystkim powinniśmy wybierać takie, które będą odporne na czynniki miejskie oraz na działanie czynników zewnętrznych jak np. wiatr. Ważne jest także wymagane stanowisko. Niektóre odmiany idealnie czują się w pełnym słońcu, inne zaś lepiej będą rosły w półcieniu. W sklepie Ogrodowa Galeria znajdziecie szeroki wybór bylin i kwiatów balkonowych. Do często wybieranych roślin balkonowych należą np:

  • Bergenia sercowata,
  • Żurawka Lime Rickey,
  • Bodziszek kantabryjski Cambridge,
  • Tawułka Arendsa Etna.

Kwiaty balkonowe i byliny będą stanowić formę dekoracji przez długi okres czasu, jednak należy zapewnić roślinom odpowiednie warunki oraz w okresie jesienno - zimowym powinniśmy zabezpieczyć rośliny przed wiatrem oraz mrozem.

Bergenia sercowata - bylina balkonowa

Rośliny balkonowe powinny być odporne na wiele czynników zewnętrznych - taka właśnie jest Bergenia. Jest to roślina długowieczna, swoim wzrostem osiąga około 30-40 cm wysokości. Charakteryzuje się dużymi liśćmi w kształcie serca. Ponad zielonymi liśćmi wystają długie pędy w kolorze purpurowym, na których znajdują się drobne kwiaty tworzące zbite kępy. Kwiaty występują w kolorze różowym - doskonale wyróżniają się na tle zielonych liści. Bergenia jest odporna na mróz oraz działanie czynników zewnętrznych, w tym na zanieczyszczenia powietrza. Potrafi rosnąc zarówno w słońcu, jak i w cieniu. Pięknie będzie wyglądała posadzona w kępie w skrzyni.

Żurawka

Jest to bylina rosnąca w kępie, charakteryzująca się jasnymi liśćmi o specyficznym kształcie. Liście występują w kolorze żółto-zielonym, posiadają nieregularne krawędzie, lekko powykręcane. Wzrostem osiąga około 20 cm wysokości. Ponad liśćmi wyróżniają się niewielkie kwiaty w kolorze białym. Roślina wymaga stanowiska półcienistego, ponieważ w całkowitym cieniu liście zmienią barwę z żółtej na całkowicie zieloną, a w słońcu mogą ulec uszkodzeniu. Żurawka rośnie w glebie lekko wilgotnej. Doskonale będzie wyglądać posadzona w donicy, rozweseli każdą przestrzeń oraz będzie idealnie kontrastować z otoczeniem.

Bodziszek kantabryjski - rośliny na balkonie

Bodziszek kantabryjski jest rośliną szybko rozrastającą się, która tworzy kępy. Doskonale prezentuje się posadzony w pojemnikach, zdobiąc przestrzeń balkonu i nadając mu nowego charakteru. Jest to roślina, która charakteryzuje się niewielkimi liśćmi w kolorze zielonym, które w okresie jesieni zmieniają swą barwę na lekko czerwoną. Posiada niewielkie kwiaty w kolorze różowym, wyróżniające się na tle liści. Rośnie na stanowiskach nasłonecznionych, półcienistych, w glebie umiarkowanej, wilgotnej. Doskonale będzie wyglądać posadzony w pojemniku, w kępie, a także w kompozycji z innymi bylinami i kwiatami balkonowymi.

Tawułka Arendsa na balkonie

Jest to roślina, która niezwykle prezentuje się posadzona w kępie. Charakteryzuje się niewielkimi liśćmi w kolorze zielonym oraz wiechowatymi kwiatostanami w kolorze czerwonym lub różowym, które potrafią wypełnić każdą przestrzeń. Tawułka Arendsa to również świetna propozycja do umieszczenia w kompozycji bukietowej. Rośnie na stanowiskach cienistych, w glebach lekko wilgotnych. Jest łatwa w uprawie oraz jest mrozoodporna, jednak powinno się osłonić Tawułkę przed silnym wiatrem, szczególnie w okresie jesienno - zimowym. Sprawdzi się nie tylko jako roślina balkonowa, ale także będzie świetnie wyglądać na rabatach, w okolicy oczek wodnych i w kompozycji z innymi bylinami.

Byliny na balkonie tworzą niezwykłą formę dekoracji, zarówno w kompozycji z kwiatami balkonowymi, jak i posadzone pojedynczo w kępie, w ozdobnej donicy lub skrzyni. Jednak wybierając rośliny powinniśmy pamiętać o regularnym podlewaniu, o stanowisku, jakie preferuje roślina oraz o odpowiedniej wielkości pojemnika. Rozmiar pojemnika, w jakim zostanie posadzona roślina ma ogromne znaczenie, ze względu na odpowiedni rozrost korzeni. Jeśli donica będzie zbyt wąska, korzenie nie będą się rozrastać. Odpowiednia pielęgnacja zapewni świetną formę dekoracji przez długi okres czasu.