Aktywne filtry

Krzewy na rabaty

Krzewy na rabaty w ogrodzie

Każda osoba posiadająca swój ogród wie, jak ważne jest, by ogród wyglądał spójnie, by rośliny pasowały do siebie pod względem kolorystycznym oraz jak ważne dla rośliny jest stanowisko. Jednak najbardziej problematyczne miejsca w ogrodzie to te niewielkie przestrzenie w zacienionych stanowiskach, wietrzne, często suche lub zbyt wilgotne miejsca, gdzie nie każda roślina będzie rosła tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Najlepszym rozwiązaniem będzie posadzenie gatunków roślin mało wymagających, lubiących stanowiska zacienione i odporne na wiele czynników atmosferycznych. Najlepsze rośliny na rabaty to krzewy ozdobne. Są mało wymagające, bardzo łatwe w uprawie, dużo łatwiejsze niż kwiaty ozdobne, a do tego niektóre odmiany doskonale czują się na stanowiskach zacienionych.

Jakie rośliny na rabaty wybrać?

Rabaty to miejsca wypełnione pięknymi krzewami, kolorowymi kwiatami i bujnymi bylinami, które stanowią formę dekoracji w ogrodzie, są ze sobą spójne i tworzą piękne kompozycje. Jednak nierzadko zdarza się miejsce w ogrodzie, które sprawia nam wiele problemów. Zazwyczaj są to miejsca zacienione o wilgotnej lub suchej glebie, miejsca z murkami lub skałami lub sąsiadujące z nawierzchnią. W takim przypadku zastanawiamy się, jakie rośliny wybrać, by pięknie wypełniły przestrzeń, pasowały do pozostałych roślin w ogrodzie, a do tego bujnie rosły w tym jakże problematycznym miejscu. Na rabaty doskonale sprawdzą się wybrane odmiany krzewów liściastych, które są mało wymagające i odporne na wiele czynników. Dostępne krzewy liściaste na rabaty w naszym sklepie internetowym to m.in:

  • Klon palmowy,
  • Jaśminowiec wonny,
  • Berberys Thunberga.

Są to krzewy łatwe w uprawie, stanowiące formę dekoracji przez cały sezon, wiosną ciesząc oko pięknie rozwijającymi się gałązkami i kwiatami, a jesienią dekorują przestrzeń wielobarwnymi liśćmi w kolorze żółtym, pomarańczowym i czerwonym.

Krzew na rabaty - Klon palmowy

Rabaty to miejsca idealne na aranżacje z krzewów, drzew i kwiatów ozdobnych, które doskonale potrafią komponować się z otaczającą przestrzenią. Do jednych z wielu dostępnych krzewów możemy zaliczyć Klon palmowy. To przepiękny krzew zdecydowanie przykuwający uwagę swoim niezwykłym wyglądem. To dość spory krzew (osiąga około 4 m wysokości) z bujną koroną czerwonych liści umieszczoną na pniu. Swoim wyglądem nieco przypomina palmę. Jest szczególnie charakterystyczny ze względu na przepiękne liście, które zwrócą uwagę każdego przechodnia oraz rozweselą każdą przestrzeń. Liście mają średnicę około 5-10 cm, o okrągłym kształcie, wiosną w kolorze ciemnego brązu/czerwieni, latem zaś zmieniają swoją barwę. Klon palmowy lubi stanowiska nasłonecznione, osłonięte od wiatru. Nie ma specjalnych wymagań glebowych, wystarczy zwykła gleba ogrodowa, jednak należy pamiętać o podlewaniu, aby podłoże było zawsze lekko wilgotne. Klon jest krzewem łatwym w uprawie, nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. W okresie wiosennym należy usunąć zeschnięte gałązki, a na okres zimowy osłonić krzew włókniną w celu ochrony przed mrozem. Klon palmowy to doskonały kandydat na wypełnienie przestrzeni rabat w miejscu nasłonecznionym, doskonale będzie wyglądał w kompozycji z innymi mniejszymi krzewami oraz bylinami i kwiatami ozdobnymi. Może również zostać posadzony jako solitera w centralnym miejscu ogrodu. Swoim niesamowitym urokiem wypełni każdą przestrzeń.

Jaśminowiec wonny

Jaśminowiec wonny to okazały krzew o mocnych, przewieszonych pędach, bogatych w gęste, zielone liście, a w okresie wiosennym zakwita w wiele kwiatów w kolorze białym, o silnym zapachu, który z pewnością zwraca uwagę. Białe pojedyncze kwiaty z żółtym środkiem, tworzące pełne kwiatostany doskonale komponują się na tle zielonych liści. Jest to krzew wieloletni, osiągający około 3 metrów wysokości, jednak jest odporny na cięcia. Jaśminowiec wonny jest bardzo łatwy w uprawie i nie ma specjalnych wymagań. Lubi glebę żyzną, ale będzie rósł w każdej glebie ogrodowej. Przepada za stanowiskami półcienistymi. Jest to krzew, który doskonale wygląda jako pojedyncza solitera, tworząc doskonałą formę dekoracji, ale równie dobrze wypełni przestrzeń rabaty w kompozycji z innymi krzewami i drzewami liściastymi.

Berberys Thunberga

Jednym z najczęściej spotykanym krzewem na rabatach jest Berberys Thunberga. Krzew ten jest dostępny w naszym sklepie internetowym w wielu odmianach. Stanowi świetne wypełnienie rabat ogrodowych, jest rośliną mało wymagającą i bardzo łatwą w uprawie. Doskonale komponuje się na tle innych krzewów, drzew, bylin i kwiatów ozdobnych. To krzew o dość długich pędach i niewielkich listkach, w zależności od odmiany mogą występować w kolorze zielonym, żółtym lub czerwonym, jednak najczęściej spotykana odmiana to właśnie ta w kolorze czerwonym. Berberys Thunberga jest mocno rozgałęzionym krzewem, osiąga wysokość od 50 cm do 2 metrów, jednak dostępne są również odmiany miniaturowe. Jest krzewem mocno zbitym i gęstym, dlatego doskonale nadaje się również na żywopłoty. Lubi stanowiska nasłonecznione lub lekko zacienione, dobrze czuje się w każdego rodzaju glebie, jednak należy pamiętać, by nie była zbyt mokra, ponieważ może doprowadzić do przegnicia korzeni. Berberys Thunberga to krzew odporny na czynniki atmosferyczne, zanieczyszczenia środowiska oraz odporny na mróz. Ma wiele zastosowań, doskonale sprawdzi się w ogrodzie jako solitera, odmiany o większych rozmiarach doskonale nadają się na żywopłoty, ale równie dobrze sprawdzi się jako wypełnienie rabat w ogrodach.

Pielęgnacja krzewów jest zależna od wymagań rośliny. Przede wszystkim najważniejsze jest, by zadbać o odpowiednie stanowisko i rodzaj gleby, a ogród będzie pięknie wyglądał przez cały sezon, jesienią zdobiąc przestrzeń kolorowymi liśćmi, a niektóre krzewy będą stanowiły formę dekoracji przez cały rok, również zimą.