Aktywne filtry

Krzewy płożące i krzewy rozłożyste

Spis treści:

  1. Krzewy liściaste płożące i rozłożyste w ogrodzie
  2. Rośliny płożące - rodzaje krzewów liściastych
  3. Rośliny okrywowe - Irga
  4. Trzmielina Fortunea
  5. Dereń biały jako krzew płożący
  6. Krzewy liściaste płożące - pielęgnacja roślin

Krzewy liściaste płożące i rozłożyste w ogrodzie

Krzewy w ogrodzie to jedne z najczęściej spotykanych roślin ozdobnych. Pełnią funkcję ozdobną, idealnie wypełniają przestrzeń, występują w wielu dostępnych odmianach i gatunkach, dlatego każdy ma możliwość wybrania krzewu idealnie dopasowanego do pozostałym roślin w ogrodzie. Do tego krzewy są bardzo łatwe w uprawie i nie wymagają specjalnej pielęgnacji, jednak jak wszystkie rośliny, krzewy potrzebują odpowiedniego stanowiska, rodzaju gleby oraz wystarczająco dużo miejsca, by móc się swobodnie rozrastać. Większość dostępnych krzewów świetnie wygląda posadzone w kompozycji z innymi drzewami lub kwiatami ozdobnymi, ale także jako solitery, umieszczone w centrum ogrodu.

Rośliny płożące - rodzaje krzewów liściastych

Krzewy płożące swoim wyglądem przypominają rośliny pełzające. Charakteryzują się rozłożystym ulistnieniem i szybkim rozrostem. Krzewy płożące to rośliny zadarniające, które ukorzeniają się po zetknięciu z ziemią. To idealne rośliny do wypełnienia pustej przestrzeni, doskonale sprawdzą się na altany, jako naturalne zadaszenie, będą stanowiły cień. Mogą być umieszczane na murkach, na rabatach, w okolicy ścieżek i alei w parkach. To także roślina idealnie nadająca się na skalniak, do pokrycia skał i kamieni. Krzewy płożące są bardzo łatwe w uprawie, nie mają praktycznie żadnych wymagań. Jednak należy wziąć pod uwagę regularne przycinanie, ponieważ roślina może rozrosnąć się do na prawdę sporych rozmiarów. Krzewy płożące występują w wielu odmianach i gatunkach, niektóre z nich są zimozielone - będą pięknie zdobiły przestrzeń w kompozycji z białym śniegiem oraz wymagające okrycia w okresie zimowym. W zależności od odmiany, krzewy płożące dostępne są w wielu kolorach, od zielonego po żółte i czerwone.

Rośliny okrywowe - Irga

Irga płożąca inaczej zwana poziomą występuje również w odmianie zimozielonej, dzięki czemu pełni funkcję dekoracji przez cały rok. Charakteryzuje się szeroko rozrastającymi się gałęziami, które obrastają w drobne listki w kolorze zielonym, które w okresie zimowym przybierają barwy żółtego i brunatnego. W okresie zakwitania Irga wzbogaca się w kwiaty w kolorze różowo - białym, które doskonale prezentują się na tle zielonych listków. Irga posiada również niewielkie owoce w kolorze czerwonym, które zachowują się przez cały okres jesienno - zimowy. Nie są jadalne dla człowieka, jednak stanowią formę pożywienia dla ptaków. Irga jest krzewem bardzo łatwym w uprawie, lubi stanowiska nasłonecznione lub lekko zacienione. Dobrze rośnie w każdej glebie ogrodowej. Jest odporna na czynniki atmosferyczne, na mróz oraz na choroby i szkodniki.

Trzmielina Fortunea

Trzmielina Fortunea to często spotykany krzew okrywowy, przypominający pnącze. Charakteryzuje się licznymi listkami w kolorze zielonym, na brzegach z występującymi jaśniejszymi plamkami. Niektóre odmiany zmieniają swoją barwę w okresie jesienno - zimowym. Jest mało wymagającym krzewem, rośnie w każdej glebie ogrodowej, jednak bardziej przepada za gleba żyzną. Lubi stanowiska nasłonecznione, ale rośnie również na stanowiskach półcienistych. Jest krzewem odpornym na przycinanie. Swoje zastosowanie znajdzie we wszystkich rabatach, ogrodach, parkach i ogrodach miejskich. Może służyć jako naturalne zadaszenie altany, świetnie wygląda, gdy porasta wszelkiego rodzaju murki, sprawdzi się również na balkon lub taras.

Dereń biały jako krzew płożący

Do krzewów płożących możemy zaliczyć również odmiany Derenia białego o rozłożystym pokroju. To krzew zwracający swoją uwagę pstrokatymi, licznymi liśćmi w kolorze zielonym, z białymi obręczami dookoła. W okresie wiosennym (maj,czerwiec) zakwita w drobne kwiaty w kolorze białym, które idealnie komponują się z niewielkimi liśćmi w kolorze zielonym z jasnymi plamkami. Dereń biały lubi stanowiska nasłonecznione, ale może rosnąć również na stanowiskach zacienionych. Preferuje gleby żyzne, próchnicze i lekko wilgotne, jest krzewem mrozoodpornym, dlatego będzie stanowił formę dekoracji ogrodu nawet w okresie zimowym. Idealnie sprawdza się w kompozycji z innymi krzewami i roślinami ogrodowymi, może być wykorzystywany jako żywopłot, doskonale nadaje się do sadzenia na skalniak, jest odporny na czynniki atmosferyczne i zanieczyszczenia środowiska, dlatego jest często spotykanym krzewem w parkach i ogrodach miejskich.

Krzewy liściaste płożące - pielęgnacja roślin

Rośliny płożące i rośliny okrywowe doskonale wypełniają nawet najbardziej problematyczną przestrzeń w ogrodzie. Doskonale sprawdzą się na rabaty, altany, w parkach i ogrodach miejskich, niektóre odmiany również doskonale sprawdzają się jako niewielkie żywopłoty np. odgradzające rabaty. Rośliny płożące liściaste także świetnie sprawdzają się na skalniaki, sprawiając, że ogród nabiera nowego uroku. Jednak jak wszystkie rośliny, krzewy płożące również potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, by pięknie rosły i zdobiły naszą przestrzeń. Przede wszystkim wybierając rośliny do ogrodu powinniśmy wziąć pod uwagę rozmieszczenie roślin, a także stanowisko i rodzaj gleby. Odpowiednio dopasowana roślina względem wymagań będzie stanowiła formę dekoracji przez długie lata bez specjalnej pielęgnacji. Dzięki temu zapewnimy sobie piękny ogród, bez dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych, co jest szczególnie ważne przede wszystkim dla osób zapracowanych. Rośliny płożące powinniśmy regularnie przycinać, ponieważ szybko się rozrastają na szerokie przestrzenie, a do tego potrafią ukorzeniać się w zetknięciu z ziemią. Regularne przycinanie pozwoli nam utrzymać porządek w ogrodzie. Pielęgnacja krzewów ozdobnych płożących jest bardzo łatwa, jednak przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednim dopasowaniu rośliny względem stanowiska i gleby, a zapewnimy sobie pięknie wyglądający ogród przez cały rok.

Zachęcamy do zapoznania się z pozostałą ofertą roślin dostępną w naszym sklepie internetowym.