Aktywne filtry

Trawy ozdobne o dekoracyjnych liściach

Spis treści:

  1. Trawy ozdobne o dekoracyjnych liściach
  2. Trawy w ogrodzie - z czym łączyć trawy ozdobne ?
  3. Imperata cylindryczna Red Baron - rodzaje traw o ozdobnych liściach
  4. Kostrzewa sina - trawa w ogrodzie
  5. Hakonechloa smukła Aureola

Trawy ozdobne o dekoracyjnych liściach

W ofercie sklepu Ogrodowa Galeria znajdziecie szeroki wybór wielu odmian traw ozdobnych różniących się między sobą wielkością, pokrojem czy barwą liści. Wiele gatunków posiada również kwiatostany, które dodatkowo tworzą formę dekoracji doskonale prezentując się na tle liści i pozostałych roślin w ogrodzie. Rośliny te są niezwykle łatwe w uprawie, nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Wiele gatunków jest długoletnich, dzięki czemu mogą rosnąć w jednym miejscu przez kilka lub nawet kilkanaście lat. Trawy ozdobne o dekoracyjnych liściach wyróżniają się na tle pozostałych roślin między innymi barwą liści czy pokrojem. Trawy najlepiej prezentują się posadzone w kępie, jako solitery. Równie doskonale wyglądają na rabatach. Trawy o niskim wzroście mogą wyznaczać granicę rabaty, inne zaś doskonale wyglądają posadzone w pobliżu oczka wodnego.

Trawy w ogrodzie - z czym łączyć trawy ozdobne ?

Trawy ozdobne doskonale prezentują się posadzone w kępie. Świetnie wyglądają pojedyncze kępy, posadzone w głównym punkcie w ogrodzie i sprawdzą się zarówno w ogrodzie urządzonym w minimalistycznym, stonowanym i lekko eleganckim stylu, jak i idealnie będą prezentować się w ogrodzie naturalistycznym. Kępy traw możemy łączyć na rabatach, w kompozycji z bylinami lub kwiatami ogrodowymi. Trawy świetnie wyglądają, gdy rosną pod koroną drzew lub krzewów ozdobnych - w doskonały sposób wypełniają pustą przestrzeń na rabacie. Ogromną zaletą traw ozdobnych jest fakt, że wiele odmian jest odpornych na wiele czynników zewnętrznych, w tym między innymi na mróz, wiatr czy suszę. Dzięki temu nie wymagają one wielu zabiegów pielęgnacyjnych, a stanowią dekorację przez wiele lat. Niektóre gatunki świetnie czują się w środowisku wilgotnym i preferują stanowiska w cieniu lub półcieniu. W ten sposób możemy wypełnić problematyczną przestrzeń, w której inne rośliny nie miałyby możliwości, by rosnąć pięknie i bujnie przez długi okres czasu. Trawy ozdobne to niezwykle uniwersalne rośliny dostępne w sklepie Ogrodowa Galeria w wielu odmianach, barwach i rozmiarach.

Imperata cylindryczna Red Baron - rodzaje traw o ozdobnych liściach

Imperata cylindryczna należy na grupy traw o niezwykle dekoracyjnej barwie liści. Imperata tworzy niewielkie, luźne kępy traw o czerwonych liściach, które jesienią zmieniają swą barwę na purpurową. Jest to trawa wolno rosnąca i osiąga 40-60 cm wysokości. Trawa ozdobna Imperata jest łatwa w uprawie, preferuje stanowiska nasłonecznione, jednak dobrze czuje się również w miejscach półcienistych. Rośnie w glebie żyznej, wilgotnej. W okresie jesienno - zimowym należy dodatkowo okryć trawę, by zapobiec przemarznięciu. Imperata cylindryczna swoje zastosowanie znajdzie w wielu ogrodach, parkach, na rabatach, a także często jest wykorzystywana jako roślina okrywowa.

Kostrzewa sina - trawa w ogrodzie

Kostrzewa sina to często spotykana trawa ozdobna w wielu ogrodach oraz parkach. Charakterystyczna ze względu na niebiesko - srebrną barwę liści, które są niezwykle dekoracyjne i doskonale sprawdzą się w każdym ogrodzie. Zarówno w tym o eleganckim charakterze, jak i urządzonym w stylu naturalistycznym. Kostrzewa sina jest trawą niewysoką - osiąga około 20 cm wysokości. Kostrzewa preferuje stanowiska nasłonecznione. Promienie słońca mają wpływ na dekoracyjną barwę. Rośnie w lekkiej glebie ogrodowej. Swoje zastosowanie znajdzie przede wszystkim w ogrodach skalnych, gdzie w doskonały sposób będzie się prezentować z pozostałymi roślinami. Sprawdzi się także na rabatach, posadzona pojedynczo, jako solitera.

Hakonechloa smukła Aureola

Jest to trawa ozdobna przede wszystkim na liście w żółto-zielone pasy, które w okresie jesieni zmieniają swą barwę na lekko różową. Rośnie w kępach, osiąga do 50 cm wysokości. Tworzy gęste kępy o bujnych liściach, które wyróżniają się na tle pozostałych roślin w ogrodzie. Preferuje stanowiska nasłonecznione i rośnie w glebie lekko wilgotnej. Jest rośliną odporną na mróz, jednak w okresie suszy wymaga regularnego podlewania. Swoje zastosowanie znajdzie w ogrodach, posadzona pojedynczo, jako solitera. Świetnie będzie prezentować się w kompozycji z bylinami.